اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

راه اندازی دو استپ موتور با یک درایور

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

راه اندازی دو استپ موتور با یک درایور

با سلام خدمت مهندسان ارجمند و آرزوی سلامتی تو این روزهای پر خطر
    من قصد دارم دو استپ موتور 4 آمپر رو درایو کنم.این موتورها قرار نیست همزمان کار کنن.
    از این درایور 5 آمپر قصد دارم استفاده کنم.چون یکم گرونه دنبال راهی میگردم که یدونه بخرم و بتونم دو موتور رو درایو کنم.
    فکری که کردم استفاده از یک ماژول رله 4 تایی بود(استپ موتور هام 4 سیمه هستن).پایه نرمالی اوپن به یکی از موتورها و پایه نرمالی کلوزمتصل به اونیکی موتور قرار بگیره.و پایه مشترک به درایو متصل بشه.
    ب نظرتون راه حل مناسبی هست؟
    چه راه های دیگه ای پیشنهاد میکنید؟

پاسخ : راه اندازی دو استپ موتور با یک درایور

نوشته اصلی توسط hesam1995 نمایش پست ها
    با سلام خدمت مهندسان ارجمند و آرزوی سلامتی تو این روزهای پر خطر
    من قصد دارم دو استپ موتور 4 آمپر رو درایو کنم.این موتورها قرار نیست همزمان کار کنن.
    از این درایور 5 آمپر قصد دارم استفاده کنم.چون یکم گرونه دنبال راهی میگردم که یدونه بخرم و بتونم دو موتور رو درایو کنم.
    فکری که کردم استفاده از یک ماژول رله 4 تایی بود(استپ موتور هام 4 سیمه هستن).پایه نرمالی اوپن به یکی از موتورها و پایه نرمالی کلوزمتصل به اونیکی موتور قرار بگیره.و پایه مشترک به درایو متصل بشه.
    ب نظرتون راه حل مناسبی هست؟
    چه راه های دیگه ای پیشنهاد میکنید؟
    خب ولتاژ منبع تغذیه چقدره ولتاژ تور چقدره حساب کردین دقیقا که با درایور ارزون جواب نمیده !
    اون چهارتا رله هم خوبه جواب میده ولی اندازه یدونه درایور هم برای رله ها باید هزینه کنید
    میتونید ولتاژ تغذیه رو بیشتر بکنید و در عوض جریان کمتر اینجوری با درایور 2.5 آمپر هم میشه راه انداخت مگر اینکه موتور توان بیشتر از اون لازم داشته باشه جریان موتور رو تو ولتاژ بیشتر محاسبه کن.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط EddyE4 نمایش پست ها
      خب ولتاژ منبع تغذیه چقدره ولتاژ تور چقدره حساب کردین دقیقا که با درایور ارزون جواب نمیده !
      اون چهارتا رله هم خوبه جواب میده ولی اندازه یدونه درایور هم برای رله ها باید هزینه کنید
      میتونید ولتاژ تغذیه رو بیشتر بکنید و در عوض جریان کمتر اینجوری با درایور 2.5 آمپر هم میشه راه انداخت مگر اینکه موتور توان بیشتر از اون لازم داشته باشه جریان موتور رو تو ولتاژ بیشتر محاسبه کن.

با تشکر از پاسختون.
      موتور ها 12 ولت 4 آمپر هستند.ولتاژ نغذیه هم 12 ولته.نتونستم درایور بهتری پیدا کنم برای این کار.ماژول رله حدود 30 تومن قیمت داره.در کنار 200 تومن درایور،فکر میکنم بصرفه باشه

دیدگاه

با تشکر از پاسختون.
        موتور ها 12 ولت 4 آمپر هستند.ولتاژ نغذیه هم 12 ولته.نتونستم درایور بهتری پیدا کنم برای این کار.ماژول رله حدود 30 تومن قیمت داره.در کنار 200 تومن درایور،فکر میکنم بصرفه باشه
        خب نمیدونم فک کنم همون رله ایده خوبی باشه
        ولی موتور با همچین ولتاژی به نظر گشتاور زیادی داره
        چون معمولا فرمول محاسبه ولتاژ استپ موتور کمی فرق داره اگه تست کردین گشتاور خوبی داشته پس درسته وگرنه فک میکنم موتور با این ولتاژ تغذیه با ولتاژ بیشتری میخواد

دیدگاه

سلام دوست عزیز
          از ایدتون واقعا خوشم اومد چون منم طرحی دارم که با دوتا استپر کار میکنه ولی مشکلی که وجود داره اینکه وقتی شما از درایور استفاده میکنید خود به خود استپ شما محاسبه و اعمال میشه منظورم اینکه فرضا اگه استپر شما ۸ تا استپ داشته باشه و تو استپر اول تا استپ ۴ پیش بره حالا با سویچ رله دستور ۵ امین استپ برا موتور دوم ارسال میشه بنابرین موتور دوم قادر به حرکت درست نخواهد بود و بعدش موتور اولم درست حرکت نمیکنه

یعنی به نظرم یه جاهایی یه خلع هایی ایجاد میشه اگه دقت زیادی لازم نداشته باشید فک نکنم مشکل خاصی پیش بیاد چون حتی اگه موقعیت روتور نسبت به استپ درست نباشه هم بعد یه دور باهم هماهنگ میشه ولی اگه کارتون دقیقه بنظرم مشکلاتی ایجاد میکنه

راستی من بجای درایورهای اماده برا خودم h bridge میسازم برا هر موتور ۲ تا نیازه و برای من خیلی مقرون بصرفه تر از درایورهای امادس رو اینم فکر کنید شاید بدردتون خورد

دیدگاه

اگه ولتاژ بالا بود خیلی خوب بود.جریان میومد پایین.بهرحال بابت پاسختون سپاس گذارم

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

نوشته اصلی توسط Taher Moradi نمایش پست ها
            سلام دوست عزیز
            از ایدتون واقعا خوشم اومد چون منم طرحی دارم که با دوتا استپر کار میکنه ولی مشکلی که وجود داره اینکه وقتی شما از درایور استفاده میکنید خود به خود استپ شما محاسبه و اعمال میشه منظورم اینکه فرضا اگه استپر شما ۸ تا استپ داشته باشه و تو استپر اول تا استپ ۴ پیش بره حالا با سویچ رله دستور ۵ امین استپ برا موتور دوم ارسال میشه بنابرین موتور دوم قادر به حرکت درست نخواهد بود و بعدش موتور اولم درست حرکت نمیکنه

یعنی به نظرم یه جاهایی یه خلع هایی ایجاد میشه اگه دقت زیادی لازم نداشته باشید فک نکنم مشکل خاصی پیش بیاد چون حتی اگه موقعیت روتور نسبت به استپ درست نباشه هم بعد یه دور باهم هماهنگ میشه ولی اگه کارتون دقیقه بنظرم مشکلاتی ایجاد میکنه

راستی من بجای درایورهای اماده برا خودم h bridge میسازم برا هر موتور ۲ تا نیازه و برای من خیلی مقرون بصرفه تر از درایورهای امادس رو اینم فکر کنید شاید بدردتون خورد
            سلام.راستش من خیلی منظورتون رو از مشکلی که گفتین پیش میاد متوجه نشدم.استپر هایی که من دارم نیازی نیز با هم کار کنن.حتی بین کارکردشون فاصله 3-4 ثانیه ای هست.مثلا استپر اول 7.5 بچرخه.بعد سه ثانیه استپر دوم 15 درجه بچرخه.
            H-bridge ایده خوبیه.ولی چون جریانم نسبتا بالاست و گیت ماسفت ها نیاز به درایو جداگانه داره و مسائل کوپلینگ نوری و ... ،خیلی دوست نداشتم واردش بشم.اگه نه واقعا کم هزینه تر در میاد خیلی

دیدگاه

ببینید شما الان ۴ تا پایه برای هر استپر موتور دارید که اینا باید به صورت دوره ای صفر و یک بشن تا موتورتون شروع به کار کنه هر کدوم از قسمت های این دوره رو یه استپ میگیم
              فرض کنید پایه ای استپ موتور a1 ,a2 b1 ,b2 باشه و ۸ تا استپ داشته باشیم 0 به معنی صفر ولت و 1 به معنی ۱۲ ولت هست

A1 A2 B1 B2
              0 0 0 1
              0 1 0 1
              0 1 0 0
              0 1 1 0
              0 0 1 0
              1 0 1 0
              1 0 0 0
              1 0 0 1

خب الان فرض کن شما توی موتور اولت تا استپ ۵ میای جلو بعد رلت کار میکنه و استپ موتور دومت وارد مدار میشه حالا استپ ۶ برای اون ارسال میشه چون ۵ تای قبلی برای موتور ۱ فرستاده شده و اینجاست که به مشکل بر میخوره

اگه بخوام خیلی راحت بگم
              فرض کن دو نفر ادم هست که پای راستشون جلو هست و ما هر پایی که بگیم اینا میزارن جلو
              حالا به اولی میگم چپ و یه قدم برمیداره حالا اگه من به نفر اولی بگم راست یه قدم دیگه ورمیداره ولی اگه بجای اولی به دومی بگم راست چون پای راستش جلو هست نمیتونه دوباره اون پاشو جلو بزاره

گفتنش اینجووری خیلی سخته و نمیدونم ک منظورمو منوجه شدید یا ن

دیدگاه

دوست عزیز Inductance موتورتون چقدر هست؟
                شما به راحتی میتونید با 24 ولت موتور هاتون را راه اندازی کنید.حداکثر ولتاژ مجاز هم با مشخص بودن اندوکتانس موتور محاسبه میشه ( معمولا با این آمپر تا 48 ولت هم مشکلی نداره )

دیدگاه

ببینید شما الان ۴ تا پایه برای هر استپر موتور دارید که اینا باید به صورت دوره ای صفر و یک بشن تا موتورتون شروع به کار کنه هر کدوم از قسمت های این دوره رو یه استپ میگیم
                  فرض کنید پایه ای استپ موتور a1 ,a2 b1 ,b2 باشه و ۸ تا استپ داشته باشیم 0 به معنی صفر ولت و 1 به معنی ۱۲ ولت هست

A1 A2 B1 B2
                  0 0 0 1
                  0 1 0 1
                  0 1 0 0
                  0 1 1 0
                  0 0 1 0
                  1 0 1 0
                  1 0 0 0
                  1 0 0 1

خب الان فرض کن شما توی موتور اولت تا استپ ۵ میای جلو بعد رلت کار میکنه و استپ موتور دومت وارد مدار میشه حالا استپ ۶ برای اون ارسال میشه چون ۵ تای قبلی برای موتور ۱ فرستاده شده و اینجاست که به مشکل بر میخوره

اگه بخوام خیلی راحت بگم
                  فرض کن دو نفر ادم هست که پای راستشون جلو هست و ما هر پایی که بگیم اینا میزارن جلو
                  حالا به اولی میگم چپ و یه قدم برمیداره حالا اگه من به نفر اولی بگم راست یه قدم دیگه ورمیداره ولی اگه بجای اولی به دومی بگم راست چون پای راستش جلو هست نمیتونه دوباره اون پاشو جلو بزاره

گفتنش اینجووری خیلی سخته و نمیدونم ک منظورمو منوجه شدید یا ن
                  متوجه شدم منظورتون رو کاملا.میبایست تابع کلید زنی هر کدوم رو ذخیره کرد تا در دوره بعدی از همون تابع کلید زنی شروع به کار بشه

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

نوشته اصلی توسط behnam18 نمایش پست ها
                  دوست عزیز Inductance موتورتون چقدر هست؟
                  شما به راحتی میتونید با 24 ولت موتور هاتون را راه اندازی کنید.حداکثر ولتاژ مجاز هم با مشخص بودن اندوکتانس موتور محاسبه میشه ( معمولا با این آمپر تا 48 ولت هم مشکلی نداره )
                  مطمین هستید مشکلی ایجاد نمیشه؟

دیدگاه

دقیقا
                    اگه تونستید درست راه اندازیش کنید یه خبر بدید موضوع جالبیه
                    ممنون

دیدگاه

دقیقا
                      ممنون
                      حتما در اواین فرصت راه اندازیش میکنم و نتیجه رو اطلاع میدم

دیدگاه

مطمین هستید مشکلی ایجاد نمیشه؟
                        100% مطمئنم...

دیدگاه

دقیقا
                          ممنون

حتما.در اولین فرصت

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                          X