اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

اعمال ولتاژ منفی به پایه ای تو دی میکرو

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

اعمال ولتاژ منفی به پایه ای تو دی میکرو

با درود
    ایا میشه به پایه های انالوک به دیجیتال میکرو ولتاژ منفی اعمال کرد ؟
    ولتاز منفی اعمالی یه جور نقص در ایسی تقویت کننده و ناخواسته ایجاد میشه و فکر کنم بخاطر فقدان ولتاز منفی در تغذیه اب امپ باشه و در حد 10 میلی ولت

و مگه همین پایه های میکرو مد تفاظلی نداره ؟ و ولتاز منفی بهش اعمال میشه ؟
    اسوال اینجاست ایا واقیعت داره اگه به پایه های وردی انالوگ به دیچیتال میکرو ولتاژ منفی اعمال بشه میکرو یا قسمت انالوگ به دیجیتالش میسوزه ؟
    توی پروتیوس که مشکلی ایجاد نمیشه

فکر کنم اگر تغذیه خود میکرو عوض بشه باعث سوختن میکرو بشه
    کسی هست اطلاعات محکمی در این زمینه داشته باشه؟

پاسخ : اعمال ولتاژ منفی به پایه ای تو دی میکرو

نوشته اصلی توسط نقطه کور نمایش پست ها
    با درود
    ولتاز منفی اعمالی یه جور نقص در ایسی تقویت کننده و ناخواسته ایجاد میشه و فکر کنم بخاطر فقدان ولتاز منفی در تغذیه اب امپ باشه و در حد 10 میلی ولت

اسوال اینجاست ایا واقیعت داره اگه به پایه های وردی انالوگ به دیچیتال میکرو ولتاژ منفی اعمال بشه میکرو یا قسمت انالوگ به دیجیتالش میسوزه ؟

سلام
    ورودی ADC باید بین 0 تا VCC باشه. مد تفاضلی هم که باشه باید ورودی ها توی این محدوده باشن!
    به پروتئوس هم اعتنا نکنید. من اوایل کارم بهش اعتماد کردم و خسارت دیدم. دلیلشم سادس چون برای پروتئوس فکر نمیکنم سوختن حتی تعریف شده باشه!
    در مورد سوال آخرتونم منظورتون رو متوجه نمیشم.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hossein.m98 نمایش پست ها
      سلام
      ورودی ADC باید بین 0 تا VCC باشه. مد تفاضلی هم که باشه باید ورودی ها توی این محدوده باشن!
      به پروتئوس هم اعتنا نکنید. من اوایل کارم بهش اعتماد کردم و خسارت دیدم. دلیلشم سادس چون برای پروتئوس فکر نمیکنم سوختن حتی تعریف شده باشه!
      در مورد سوال آخرتونم منظورتون رو متوجه نمیشم.
      با دررودی مجدد خدمت شما

سوالم در واقع یکی بود که اگر به این پایه انالوگ به دییتال ولتاز منفی اعمال بشه چی میشه ؟
      ایا اون پایه میسوزه ؟
      ایا کلا سیستم انالوگ به دیجیتال میسوزه ؟
      ایا مشکلی پیش نمیاد ولی دیتای حاصله معتبر نیست
      ایا کل میکرو میسوزه ؟

خب با توجه به صحبت شما که میگید باید ولتاز اعمالی در محدوده مثبت باشه ؟ اگر ناخواسته ولتاز منفی اععمال بشه چه اتفاقی میوفته ؟
      ایا ولتاز منفی صفر قلمداد میشه ؟
      من احتمال میدم مشکلی پیش نیاد ولی عدد غیر معتبری بهمون بده و شاید صفر و لگر صفر بده که دیگه مشکلی نیست

دیدگاه

با دررودی مجدد خدمت شما

سوالم در واقع یکی بود که اگر به این پایه انالوگ به دییتال ولتاز منفی اعمال بشه چی میشه ؟
        ایا اون پایه میسوزه ؟
        ایا کلا سیستم انالوگ به دیجیتال میسوزه ؟
        ایا مشکلی پیش نمیاد ولی دیتای حاصله معتبر نیست
        ایا کل میکرو میسوزه ؟

خب با توجه به صحبت شما که میگید باید ولتاز اعمالی در محدوده مثبت باشه ؟ اگر ناخواسته ولتاز منفی اععمال بشه چه اتفاقی میوفته ؟
        ایا ولتاز منفی صفر قلمداد میشه ؟
        من احتمال میدم مشکلی پیش نیاد ولی عدد غیر معتبری بهمون بده و شاید صفر و لگر صفر بده که دیگه مشکلی نیست
        احتمالا تا یه جایی تحمل کنه و مشکلی پیش نیاد ولی از جایی به بعد خطرناک میشه که حدشو من نمیدونم متاسفانه! البته فکر نمیکنم 10 میلی ولت مقدار زیادی باشه و مشکلی درست کنه؛ مخصوصا اگر این حالت گذرا باشه. چیزی که مسلمه داده خروجی توی این حالت معتبر نیست؛ حالا یا صفره یا یه مقدار پرت!
        در مورد سوختن هم من با ADC تجربه نداشتم و اطلاعی ندارم ولی توی حالت معمولِ ورودی که اتفاقا یکی از پایه های ADC دار هم بود، به اشتباه ولتاژ بیش از حد حدود مثبت 12 ولت اعمال کردم و فقط اون پایه آسیب دید.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hossein.m98 نمایش پست ها
          احتمالا تا یه جایی تحمل کنه و مشکلی پیش نیاد ولی از جایی به بعد خطرناک میشه که حدشو من نمیدونم متاسفانه! البته فکر نمیکنم 10 میلی ولت مقدار زیادی باشه و مشکلی درست کنه؛ مخصوصا اگر این حالت گذرا باشه. چیزی که مسلمه داده خروجی توی این حالت معتبر نیست؛ حالا یا صفره یا یه مقدار پرت!
          در مورد سوختن هم من با ADC تجربه نداشتم و اطلاعی ندارم ولی توی حالت معمولِ ورودی که اتفاقا یکی از پایه های ADC دار هم بود، به اشتباه ولتاژ بیش از حد حدود مثبت 12 ولت اعمال کردم و فقط اون پایه آسیب دید.
          با سپاس
          خب با توجه که این مشکل در یک تقویت کننده تفاضلی با اپ امپ ایجاد شده و این اتفاق مطمئنا برای خیلی های دیگه افتاده .. شاید مشکل جدی پیش نیاد
          در واقع من کار خاصی نکردم و فقط متوجه این موضوع شدم که خروجی اپ امپ ولتاز منفی داره در حد 10 میلی ولت که شاید خیلی ها اصلا متوجه اون نشدن .. چون من با بزرگ نمایی متوجه شدم و همیشه فکر میکردم ولتاز صفره

من در تغذیه اپ امپ فقط از ولتاز مثبت استفاده کردم ولی در خروجی این ولتاز منفی دارم .. خروجی باید ای سی باشه ولی قسمت منفی حذف شده و در ظاهر صفر ولی با بزرگ نمایی متوجه شدم صفر نیست و منفی

تغییری هم نمیتونم ایجاد کنم و فقط باید در عمل تست کنم و ببینم چی میشه

نگران شوختن میکرو بودم فقط وگرنه اگر به من عدد صقر بده ای تو دی که مشکلی ندارم و باید همین میشد
          ببینیم چه میشود

و احساس میکنم قبلا من با ولتاز منفی و ای تو دی برخورد کردم ولی چیزی یادم نمیاد ولی چیزی در پستوی ذهنم هست که عدد منفی ایجاد میکرد و به این شکل از محدوده ده بیت خارج و در نهایت عدد نامفهوم و پرتی ایجاد میکرد

و من این مدار اصلا تست نکرده و یک راست پی سی بی را ساختم .. خلافمان سنگین شده و تست نکرده میرویم سراغ مرحله اخر خخ
          با سپاس از شما

دیدگاه

با درود

؟

دیدگاه

با درود

با 10 میلی ولت حتی در صورت واقعی بودن مشکلی پیش نمیاد.
              پایه های میکرو ها و کلا ایسی ها معمولا با دوتا دیود یکی از زمین به پایه و دیگری از پایه به تغذیه در برابر ولتاژهای بیشتر از تغذیه مثبت یا کمتر از تغذیه منفی حفاظت شده ست.
              عملا تا مقدار افت ولتاژ روی این دیود و روشن شدنش شما مجاز به اعمال ولتاژ کمتر یا بیشتر از تغذیه ها هستین. اگه بیشتر از اون بشه دیود مربوطه روشن میشه و ولتاژ اعمالی شما رو به تغذیه وصل میکنه.
              اگه ولتاژتون قوی باشه و توانایی جریاندهی داشته باشه افت نمیکنه و عبور جریان زیاد موجب سوختن دیود محافظ و شورت شدنش میشه و عملا قطعه می سوزه. در غیر اینصورت ولتاژ اعمالی محدود میشه و آیسی آسیبی نمی بینه.
              مقدار ولتاژ مجاز اعمالی به قطعه معمولا تو دیتا شیت در جدول Absolute Maximum Ratings ذکر شده که معمولا 0.3 ولت کمتر از تغذیه منفی و 0.5 ولت بیشتر از تغذیه مثبت هست.
              برای اطمینان حتما دیتا شیت قطعه خودتون رو چک کنین.
              کمترین توقع از یک فرد تحصیلکرده، دانستن املای صحیح کلمات است.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط نو رسیده نمایش پست ها
                با 10 میلی ولت حتی در صورت واقعی بودن مشکلی پیش نمیاد.
                پایه های میکرو ها و کلا ایسی ها معمولا با دوتا دیود یکی از زمین به پایه و دیگری از پایه به تغذیه در برابر ولتاژهای بیشتر از تغذیه مثبت یا کمتر از تغذیه منفی حفاظت شده ست.
                عملا تا مقدار افت ولتاژ روی این دیود و روشن شدنش شما مجاز به اعمال ولتاژ کمتر یا بیشتر از تغذیه ها هستین. اگه بیشتر از اون بشه دیود مربوطه روشن میشه و ولتاژ اعمالی شما رو به تغذیه وصل میکنه.
                اگه ولتاژتون قوی باشه و توانایی جریاندهی داشته باشه افت نمیکنه و عبور جریان زیاد موجب سوختن دیود محافظ و شورت شدنش میشه و عملا قطعه می سوزه. در غیر اینصورت ولتاژ اعمالی محدود میشه و آیسی آسیبی نمی بینه.
                مقدار ولتاژ مجاز اعمالی به قطعه معمولا تو دیتا شیت در جدول Absolute Maximum Ratings ذکر شده که معمولا 0.3 ولت کمتر از تغذیه منفی و 0.5 ولت بیشتر از تغذیه مثبت هست.
                برای اطمینان حتما دیتا شیت قطعه خودتون رو چک کنین.
                با سپاس از پاسخ شما
                یه ابهاماتی برام ایجاد شده در توضیحاتتون
                شما فرمودید که ما مثلا تا 0.3 ولت میتونیم کمتر از تغذیه منفی یا gnd داشته باشیم ؟ خب این احتمال میدیم که مثلا 0.1 ولت در جی ان دی کمتر داریم یا همون 100 میلی ولت منفی ؟ خب حالا چه اتفاقی میوفته ؟
                چه تاثیری در کل قبلیت های میکرو ما ایجاد میکنه ؟ مثلا در قسمت انالوگ به دیجیتال اختلال ایجاد میکنه ./؟

سوال دوم ؟ اگر ما از مقدار افزایش یا کاهش ولتاز در تغذیه فراتر بریم و از مرز های مجاز عبور کنیم چی اتفاقی میوفته ؟ خب شما فرمودید که دیود محافظ میسوزه در اثر جریان کشی ؟ و ایسی ما سالم میمونه ؟ خب این ایسی بدون اون دیود محافظ به کارش ادامه میده ؟ در حالی که هنوز ما داریم با همون ولتاز غیر مجاز کار میکنیم ؟ و فقط یک دیود جانشو فدا کرده ؟ و بغیه به زندگیشون ادامه میدن ؟
                توجه کنید دیود محافط که مار یه بادیگارد انجام میده توسط تروریست ها کشته میشه .. درسته ؟ حالا چه اتفاقی برای جناب ریس یا همون میکرو میوفته ؟ ایا اون هم بعد از مرگ محافظش بی پناه میشه و کشته میشه ؟
                خب شما میگیدکه دیود جان خودشو برای حفاظت جناب میکرو از دست داد تا میکرو ترور نشه ؟ خب باید اینجور باشه که جناب میکرو زنده تشریف داره ولی چون دیود محافظ نداره دیگه نمیتونه به کارش ادامه بده ؟
                و اگر ادامه بده که باز تروریسته ها به اونم شلیک میکنن ؟
                متوجه منظور من شدید ؟>

چون سوال من در مورد پایه انالوگ به دیجیتال میکرو و نه تغذیه خود میکرو ؟ میخوام اگه امکانش هست روی این قسمت زوم کنیم و ببینیم حالا که این 10 میلی ولت باعث سوختن میکرو یا پایه انالوگ به دیجیتال من نمیشه ؟ در تبدیل انالوگ به دیجیتال چه اتفاقی رخ میده ؟ چون معمولا در مورد همین صحبت میشه که ایا این پایه میسوزه یا نه ؟ و معمولا در مورد عدد تبدیل شده صحبتی نمیشه
                در واقع اگر من 10 میلی ولت منفی به پایه انالوگ به دیجیتال بدم ؟ در قسمت دیجیتال چه عددی ایجاد میشه ؟ ایا صفر ؟ یا یک عدد پرت ؟
                طبق صحبت شما مشکلی برای پایه ایجاد نمیکنه چون کمتر از حد مجاز نیست ..؟ ولی خب چه عددی ایجاد میشه ؟

دیدگاه

یه بار دیگه چیزی که نوشتم رو بخونین.
                  وقتی دیود بسوزه عملا قطعه هم سوخته حساب میشه.
                  رفرنس ولتاژ منفی شما در مبدل ADC گراند هست و اعمال ولتاژ صفر یا کمتر از صفر، خروجی صفر به شما میده.
                  کمترین توقع از یک فرد تحصیلکرده، دانستن املای صحیح کلمات است.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط نو رسیده نمایش پست ها
                    یه بار دیگه چیزی که نوشتم رو بخونین.
                    وقتی دیود بسوزه عملا قطعه هم سوخته حساب میشه.
                    رفرنس ولتاژ منفی شما در مبدل ADC گراند هست و اعمال ولتاژ صفر یا کمتر از صفر، خروجی صفر به شما میده.
                    سپاس فراوان

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                    X