اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

شیوه ی درست راه اندازی دیود زنر

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

شیوه ی درست راه اندازی دیود زنر

سلام دوستان . من یه سوال ساده درباره ی شیوه ی راه اندازی دیود زنر طوریکه یه ولتاژ خاص و ثابت در خروجی بما بده دارم ولی هر چی مطلب و مقاله و ویدیو می بینم بیشتر گیج میشم !
    مثلا فرض کنین 12 رو میخوایم به 5 تبدیل کنیم با زنر نه با مبدل باک و ... یه توضیح و نقشه لطفا تا بعد راجع به نقش هر کدوم از قطعات سوال دارم
    ممنان

پاسخ : شیوه ی درست راه اندازی دیود زنر

نوشته اصلی توسط eca.ir/forums نمایش پست ها
    سلام دوستان . من یه سوال ساده درباره ی شیوه ی راه اندازی دیود زنر طوریکه یه ولتاژ خاص و ثابت در خروجی بما بده دارم ولی هر چی مطلب و مقاله و ویدیو می بینم بیشتر گیج میشم !
    مثلا فرض کنین 12 رو میخوایم به 5 تبدیل کنیم با زنر نه با مبدل باک و ... یه توضیح و نقشه لطفا تا بعد راجع به نقش هر کدوم از قطعات سوال دارم
    ممنان

مثل تقسیم مقاومتی هست یعنی کلی تلفات روی دیود و مقاومت داری. جریان زیادی نمیتونی بکشی و معمولا به عنوان ولتاژ رفرنس استفاده میکنن ازش. حواست به توان تلفاتی قطعات باشه

امیرحسین ضیا

دیدگاه

سوالی که مهم هست در رابطه با زنر این هست که جریانی که از 5ولت می خوایی بگیری چه قدر هست چون جریان تو محاسبات دیود زنر خیلی مهم هست
      اگر جریان متغیر هم هست بین چه بازه ای تغییر می کنه
      ضمنا ولتاژ دیود زنر برای جریان های متغیر خیلی ثابت نیست مثلا ممکنه زنر 5.1 ولت تو جریان های مختلف ولتاژی بین 4.8 ولت تا 5.3 ولت تغییر کنه اگر نیاز به ولتاژ دقیق داری استفاده ازش به صورت مداری که دوستمون تو بالا کشیدند که ساده ترین مدار برای استفاده از زنر هست توصیه نمی شه.
      ولی اگر جریان ثابت هست یا تغیرات جریان کم باشه استفاده ازش مشکلی نداره
      جدیدترین ویرایش توسط sarlak74; ۱۲:۲۳ ۱۳۹۸/۱۲/۱۹.

دیدگاه

ممکنه لطفا این سوالتو بصورت خیلی مبتدی جواب بدین. چون من همونطوریکه گفتم هر چی جاهای دیگه خوندم درست متوجه نشدم
        الان فرض کنین چند تا زنر مختلف 5 ولتی با توانهای مختلف دارم
        1.اصولا چرا هر جا زنر هست یک مقاومتم باهاش سری شده؟!
        خب اگه بخوام 5 ولت رو از مقاومت بگیرم دیگه زنر چکارست و اگر بخوام از زنر بگیرم مقاومت چرا باید باشه؟
        2.من یه مرتبه امتحان کردم هر چی ولتاژ ورودی زنر رو بیشتر می کردم ولتاژ خروجی زنر هم بیشتر می شد! مثلا زنر 5 ولت مگه نباید فقط 5 ولت بده؟
        توقع یک ولتاژ ثابت داشتم
        3.ممکنه یه مدار بهم بدین مثلا از 11 تا 15 ولت برق ماشین بتونه یه الیدی 3 ولتی رو روشن کنه؟ لطفا منفی و مثبت ورودی خروجی مدارش رو نشون بدین چون توی اون مدار بالا من الان نمی فهمم مصرف کننده جاش کجاست و مثبت منفی دقیقا به کجا وصل میشن هر کدوم
        لطفا اینا رو برام حلاجی کنین ممنون

دیدگاه

شما هیچ وقت نباید ولتاز مستقیم رو به دیود زنر بدید چون موجب سوختن دیود زنر می شه مقاومت سری شده به خاطر محدود کردن جریان هست که دیود نسوزه.
          همونطور که در بالا گفته شد دیود زنر ولتاژش تو جریان های مختلف فرق می کنه
          ضمنا رشته تحصیلی شما چی هست تا نسبت به سطح سواد و دانسته های شما از الکترونیک بشه این قضیه رو توضیح داد
          اگر شما میخوایید مدار مربوط به ال ای دی رو بهتون بدم یا اینکه اگر می خوایید دیود زنر رو یاد بگیرید توضیح دیود زنر رو بگم.
          جدیدترین ویرایش توسط sarlak74; ۱۲:۵۸ ۱۳۹۸/۱۲/۱۹.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط sarlak74 نمایش پست ها
            شما هیچ وقت نباید ولتاز مستقیم رو به دیود زنر بدید چون موجب سوختن دیود زنر می شه مقاومت سری شده به خاطر محدود کردن جریان هست که دیود نسوزه.
            همونطور که در بالا گفته شد دیود زنر ولتاژش تو جریان های مختلف فرق می کنه
            ضمنا رشته تحصیلی شما چی هست تا نسبت به سطح سواد و دانسته های شما از الکترونیک بشه این قضیه رو توضیح داد
            اگر شما میخوایید مدار مربوط به ال ای دی رو بهتون بدم یا اینکه اگر می خوایید دیود زنر رو یاد بگیرید توضیح دیود زنر رو بگم.
            سلام من الکترونیک خوندم ولی زنر رو نفهمیدم که نفهمیدم
            ممنون میشم این قسمت رو بیان کنین (خط آخرتون رو)

دیدگاه

اول شما برای روشن کردن ال ای دی نیاز به دیود زنر ندارید.اگر می خوایید ال ای در رو روشن کنید با ولتاژ 12 ولت کافیه یه مقاومت 4.7 کیلو اهم باهاش سری کنید.اگر نورش خوب بود که هیچ ولی اگر نورش خیلی کم بود مقدار مقاومت رو پایین بیارید نورش بیشتر می شه

دیدگاه

به شکل زیر دقت کنید

i1 جریان مقاومت R1
                i2 جریان دیود زنر(وجود حداقل 1 میلی آمپر جریان در محاسبات برای روشن کردن دیود الزامی است اگر تا حدی بیشتر بشه اشکال نداره)(این جریان حداکثر تا محدوده توان دیود زنر میتواند بالا رود)
                i3 جریان RL یا جریان بار
                ولتاژ نقطه n1= ولتاژ منبع در اینجا 12 ولت
                ولتاژ نقطه n2 = برابر ولتاژ دیود زنر در اینجا 5.1 ولت

برای پیدا کردن جربان مقاومت R1 ولتاژ نقطه n1 را از ولتاژ نقطه n2 کم می کنیم و تقسیم بر مقاومت می کنیم. میلی آمپر 13.8 =500/ (5.1-12) =Vn1-Vn2)/500)
                الآن جریان اصلی مدار یا جریان R1به دست امد. 13.8mA
                برای به دست آوردن جریان RL کافی است که ولتاژ نقطه n2 را تقسیم بر RL کنیم. میلی آمپر 5.1= 000 1/ 5.1 = (Vn2/RL)
                بقیه ی جریان هم از دیود زنر عبور خواهد کرد. یعنی میلی آمپر8.7= 5.1-13.8
                نکته اول جریان R1 باید بیشتر از جریان RL به اضافه 1 میلی آمپر شود(1 میلی آمپر برای روشن کردن دیود زنر)
                نکته دوم:در صورتی که جریان عبوری از دیود زنر زیاد باشد موجب سوختن دیود زنر می شود.
                نکته سوم:چه مقدار جریان عبوری از دیود زنر به دیود زنر آسیب نمی رساند: بر اساس وات قابل تحمل دیود زنر(دیود زنر ها در توان های نیم وات و یک وات تا پنچ وات تولید می شوند که معمولا در بازار ایران یا در هنرستان و دانشگاه اغلب 1 وات مورد استفاده قرار می گیرد) کافی است ولتاژ زنر را در جریان عبوری از آن ضرب کنیم اگر بیشتر از توان قابل تحمل بود باید مقاومت R1 را افزایش داد تا جریان ورودی اصلی کم شود.
                یعنی باید 5.1 ولت را در 8.7 میلی آمپر ضرب کرد. در اینجا مثال قطعا زیر 1 وات خواهد بود.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط sarlak74 نمایش پست ها
                  اول شما برای روشن کردن ال ای دی نیاز به دیود زنر ندارید.اگر می خوایید ال ای در رو روشن کنید با ولتاژ 12 ولت کافیه یه مقاومت 4.7 کیلو اهم باهاش سری کنید.اگر نورش خوب بود که هیچ ولی اگر نورش خیلی کم بود مقدار مقاومت رو پایین بیارید نورش بیشتر می شه
                  با تشکر بله اینکه با یه مقاومت مناسب میشه الیدی رو درایو کرد فراوون کار کردم و اصلا یکی از کارهای اصلی من سالهاست روی همه نوع الیدی که شما تصور کنید بوده ..
                  اونو محض مثال عرض کردم بعنوان یه مصرف کننده در مدار. چون میخوام مصرف کننده ی دارای قطبیت رو دقیق بدونم چطوری توی مدار با زتر میذارین
                  ضمنا مگه نمیگن زنر نقش یه رگولاتور رو میتونه ایفا کنه؟
                  فهمی که من از رگولاتور دارم مثلا 7805 هست که گرچه بقول شما مثل زنر تلفات زیادی داره ولی حداقل 5 ولت خروجی رو 6 ولت نمیکنه درحالیکه با آزمایش من و صحبت شما، زنر این توانایی در تثبیت خروجی رو نداره
                  خب پس واقعا نمی فهمم اصلا چرا از زنر باید استفاده کنیم؟ اینکه نقش رگولاتوری به اون معنی نداره که.
                  و با این اوصاف
                  همون مقاومت توی مدار بالا که شما گذاشتین چرا بتنهایی کافی نیست و کنارش یه زنر گذاشتین؟ خب اون مقاومت همینجوری داره بما 5 ولت رو میده دیگه! زنر چرا بکار می برن؟
                  جدیدترین ویرایش توسط eca.ir/forums; ۲۱:۲۴ ۱۳۹۸/۱۲/۱۹.

دیدگاه

درمدار بالا اگر زنر رو برداریم ولتاژ روی RL ٨ ولت و ولتاژ دو سر R1 ٤ ولت میشه پس
                    مقاومت نمی تونه به تنهایی ٥.١ ولت رو بده
                    اگر شما مقاومت R1 یاRL رو کم یا زیاد کنید یا حتی RL رو از مدار جدا کنیم به شرط رعایت کردن مسائلی که زنر نسوزه باز هم ٥.١ ولت رو به ما می ده.
                    در واقع میشه به عنوان یه رگولاتور ضعیف ازش استفاده کرد برای جاهایی که کار حساس نیست.
                    البته از زنر بیشتر به عنوان ساختن ولتاژ مرجع تو منابع تغذیه خطی استفاده میشه.که منابع تغذیه خطی خودش یه بحث کاملا جداست.
                    در واقع این مداری هم که کشیدیم به عنوان ساده ترین مدار زنر هست و بیشتر جنبه اموزشی داره تا عملی و بیشتر به درد جاهایی می خوره که خیلی حساس نیست
                    مثلا خودم از دیود زنر ٢٤ ولت در جایی استفاده کردم که ٢٧ ولت یا ٢٠ ولت شدن ولتاژ اهمیت چندانی نداره
                    چون خواستم دو تا رله ٢٤ ولتی رو راه اندازی کنم و چون حداقل ولتاژ راه اندازی رله ١٩ ولت و حداکثر ٤٨ ولت هست این بالا پایین شدن ولتاژ برای من در اون مدار اهمیتی نداره
                    جدیدترین ویرایش توسط sarlak74; ۲۲:۰۷ ۱۳۹۸/۱۲/۱۹.

دیدگاه

چند ماه پیش تعداد زیادی زنر با توان ها و ولتاژهای متفاوت گرفته و تست کردم و اما بجای گرفتن جوابها بیشتر باعث بوجود آمدن سوالهای عجیب و غریب شد
                      دیود زنر ولتاژش تو جریان های مختلف فرق می کنه
                      اگه ولتاژ خروجی ثابت نیست و بقول شما در ولتاژهای ورودی متفاوت دارای ولتاژ خروجی متفاوت میشه
                      پس چرا میگن مثلا
                      زنر 7 ولت؟
                      یکم گمراه کننده نیست؟
                      چطور میشه فهمید که این زنر در چه بازه ای از ورودی، میتونه 7 ولت بما بده نه بیشتر؟

و یه سوال دیگه
                      در مداری که شما ساختین و از زنر برای فعال کردن رله ها استفاده شده، یدونه مقاومت بتنهایی نمیتونست همینکارو بکنه؟
                      جدیدترین ویرایش توسط eca.ir/forums; ۰۵:۵۰ ۱۳۹۸/۱۲/۲۰.

دیدگاه

زنر یک پتانسیومتر خود تنطیم است .مقاومت داخلیش رو طوری کم و زیاد میکنه ولتاز ذو سرش ثابت باشه
                        تنها موردي كه همه آدما يقين دارن خدا در حقش زیاد لطف کرده
                        داشتن عقله زيادتر از دیگر آدم ها است

دیدگاه

دیود زنز اولا از نظر قیمتی خیلی ارزان تر از ic های رگولاتور هست .ایسی رگولاتور 7805 قیمت تقریبی 2000 تومن هست ولی مداری که در صفحه قبل فرمول هاش رو نوشتم تقریبا 300 تومن بیتشر قیمت نداره.شما فرض کن خط تولیدی داری که در ماه 1000 عدد از اون دستگاه می خوایی بسازی .تقریبا ماهیانه یک میلیون و هفتصد هزار تومن به نفعت می شه. دیود زنر اگر خوب طراحی بشه به صورتی که بازه جریان عبوری از دیود زنر کمتر از 10 میلی آمپر باشه می تونه به عنوان رگولاتور نسبتا خوب با حداکثر اختلاف ولتاژ 0.3 ولت کار کنه .ولی اگر بازه جریانی واردشده به دیود زنر هر چی بیشتر بشه قطعا به عنوان یه رگولاتور خوب نمی شه ازش استفاده کرد.
                          جدیدترین ویرایش توسط sarlak74; ۱۱:۳۴ ۱۳۹۸/۱۲/۲۰.

دیدگاه

جواب این سوال رو نگفتین
                            در مداری که شما ساختین و از زنر برای فعال کردن رله ها استفاده شده، یدونه مقاومت بتنهایی نمیتونست همینکارو بکنه؟

دیدگاه

اگر ولتاژ ورودی ثابت باشه می شه همچین کاری رو کرد و با یه مقاومت راه اندازی کرد ولی اگر ولتاژ ورودی تغییر کنه نمی شه ولتاژ ورودی من از 40 تا 70 ولت متغیر بود.یکی از خواص رگولاتور ها هم همین هست که با ولتاژ های ورودی متفاوت ولتاژ رو در خروجی ثابت نگه می داره ولی با سری کردن مقاومت با رله نمی شه همچین کاری رو انجام داد.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X