اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مشکل وصل نشدن رله در زیر بار

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مشکل وصل نشدن رله در زیر بار

با سلام خدمت دوستان و اساتید گرامی
    تایمری ساختم که باید در آخر یک رله رو وصل کنه تا موتوری روشن بشه. وقتی باری روی رله نیست یعنی برق 220 و موتور به آن وصل نیست رله به خوبی کار میکنه و هیچ مشکلی نداره. ولی وقتی برق وصل میکنم و رله زیر بار میره در لحظه وصل رله نمیتواند کنتاکت ها رو وصل کنه و مدام صدای تق تق رله بلند میشه و موتور روشن نمیشه. مدار تایمر با آی سی 555 ساخته شده و ولتاژ تغذیه 5 ولت هست. رله هم 5 ولت هست.
    این مدار تایمر هست که فقط به جای 9 ولت از 5 استفاده کردم.

این هم لینک فیلم رد کردن رله.

ممنون میشم راهنمایی کنید.

پاسخ : مشکل وصل نشدن رله در زیر بار

نوشته اصلی توسط yakand نمایش پست ها
    با سلام خدمت دوستان و اساتید گرامی
    تایمری ساختم که باید در آخر یک رله رو وصل کنه تا موتوری روشن بشه. وقتی باری روی رله نیست یعنی برق 220 و موتور به آن وصل نیست رله به خوبی کار میکنه و هیچ مشکلی نداره. ولی وقتی برق وصل میکنم و رله زیر بار میره در لحظه وصل رله نمیتواند کنتاکت ها رو وصل کنه و مدام صدای تق تق رله بلند میشه و موتور روشن نمیشه. مدار تایمر با آی سی 555 ساخته شده و ولتاژ تغذیه 5 ولت هست. رله هم 5 ولت هست.
    این مدار تایمر هست که فقط به جای 9 ولت از 5 استفاده کردم.

این هم لینک فیلم رد کردن رله.

ممنون میشم راهنمایی کنید.
    سلام یکی دو مورد در مدار دیدم اول اینکه چرا رله بدون ترانزیستور
    راه اندازی شده بعد اول led چی هست اگه لازم نیست میشه حذفش کرد
    بعد منبع تغذیه 5ولتی شما برای راه اندازی مدار قابل اطمینان هست یا نه
    اگه نه با یک منبع تغذیه دیگه تست کنید و شاید این کاهش ولتاژ
    در این مورد موثر باشه
    جدیدترین ویرایش توسط خلبان; ۲۱:۴۹ ۱۳۹۸/۱۲/۲۳.
    قصه زندگی همیشه با مدادی که ما دوست داریم نوشته نمی شه .....

دیدگاه

نوشته اصلی توسط خلبان نمایش پست ها
      سلام یکی دو مورد در مدار دیدم اول اینکه چرا رله بدون ترانزیستور
      راه اندازی شده بعد اول led چی هست اگه لازم نیست میشه حذفش کرد
      بعد منبع تغذیه 5ولتی شما برای راه اندازی مدار قابل اطمینان هست یا نه
      اگه نه با یک منبع تغذیه دیگه تست کنید و شاید این کاهش ولتاژ
      در این مورد موثر باشه

بودن led مهم نیست. فقط برای اطلاع از وضعیت خاموش بودن موتور گذاشتم.
      ترانزیستورم خواستم بذارم ولی چون توی مدار نبود بیخیال شدم.
      منبع حدود 5.2 ولت برق داره و میزان جریان دهی اونم خیلی بیشتر از مصرف مداره.
      ولی خوب همه اینا وقتی که باری روی رله نباشه اتفاق نمیافته و مدار بدون هیچ نقصی کار میکنه. در صورتی که برقی که رله سوییچ میکنه هم 220 هست و هیچ ارتباطی به برق تغذیه مدار و کم آوردن منبع تغذیه نداره.

اصلا یه سوال : تفاوتی بین زمانی که باری روی رله باشه و یا نباشه وجود داره؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط yakand نمایش پست ها
        بودن led مهم نیست. فقط برای اطلاع از وضعیت خاموش بودن موتور گذاشتم.
        ترانزیستورم خواستم بذارم ولی چون توی مدار نبود بیخیال شدم.
        منبع حدود 5.2 ولت برق داره و میزان جریان دهی اونم خیلی بیشتر از مصرف مداره.
        ولی خوب همه اینا وقتی که باری روی رله نباشه اتفاق نمیافته و مدار بدون هیچ نقصی کار میکنه. در صورتی که برقی که رله سوییچ میکنه هم 220 هست و هیچ ارتباطی به برق تغذیه مدار و کم آوردن منبع تغذیه نداره.

اصلا یه سوال : تفاوتی بین زمانی که باری روی رله باشه و یا نباشه وجود داره؟
        همین باری که شما میگین عملکرد بعضی از مداراتی که خوب طراحی
        نشدن رو بخاطر ایجاد نویز و افت ولتاژ مختل می کنه
        قصه زندگی همیشه با مدادی که ما دوست داریم نوشته نمی شه .....

دیدگاه

این چند کار رو کنید. بعضیا لازم هستن، بعضیا باشن بهتره :
          1) تغذیه مدار رو بیشتر کنید صرفا از این نظر که 5 ولت، مقدار کف برای کار کرد 555 ه. 555 ولتاژ کارش بین 5 ولت تا 15 ولته.
          2) بین پایه شماره 3 و رله، یه دیود قرار بدید. اگر اصرار دارید ولتاژ 5 ولت باشه، سعی کنید دیود شوتکی باشه. مدلش مهم نیس. دم دست ترین. بعدش، موازی با رله، یه خازن الکترولیت 220 میکروفاراد بذارید با رعایت قطبها.
          توجه کنید که سر مثبت دیود گفته شده، به پایه شماره 3 و اون ال دی وصل میشه. سر منفیش به رله ( و سمت منفی اون دیودفلایبک موازی با رله)

* مشکلی نداره که رله رو بدون ترانزیستور وصل کنید. 555 میتونه تا 200 میلی آمپر جریان بده هم سورس هم سینک. پس برای رله کافیه. حتا اگر کافی نبود هم مورد دوم در بالا اوکیش میکنه.
          Si vis pacem, para bellum

دیدگاه

ممنون از عزیزانی که کمک کردند. در اولین قدم رفتم سراغ منبع تغذیه و مشکل حل شد
            منبعی که ازش استفاده میکردم یک شارژر سوییچینگ موبایلی بود. ولی چرا این اتفاق میافته؟ اون منبع که تا 800 میلی آمپر جریان میده و کل جریانکشی مدار در حالت وصل رله کمتر از 60 میلی آمپره. میشه راهنمایی کنید آیا میتونم مشکل اون شارژر رو برطرف کنم؟ مثلا با گذاشتن خازن یا چیزی دیگه ...

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
            X