اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

راهنمایی برای اتصال 44 تا 74595 به هم در یک سطر

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

راهنمایی برای اتصال 44 تا 74595 به هم در یک سطر

سلام میخواستم بدونم چطور میتونم 44 تا 74595 رو پشت سر هم وصل کنم و داده ها رو بصورت سریال بفرستم داخل. و از اون طرف موازی بگیرم از چه روشی استفاده کنم. سرعت اصلا برام مهم نیست.من با بسکام فعلا کار میکنم.

پاسخ : راهنمایی برای اتصال 44 تا 74595 به هم در یک سطر

سلام
    وقت بخیر
    سال نو مبارک

نوشته اصلی توسط MohsenGHTM نمایش پست ها
    سلام میخواستم بدونم چطور میتونم 44 تا 74595 رو پشت سر هم وصل کنم و داده ها رو بصورت سریال بفرستم داخل. و از اون طرف موازی بگیرم از چه روشی استفاده کنم. سرعت اصلا برام مهم نیست.من با بسکام فعلا کار میکنم.
    به اینصورت :

با احترام
    99/1/12

دیدگاه

نوشته اصلی توسط amir_moayeri نمایش پست ها
      سلام
      وقت بخیر
      سال نو مبارک

به اینصورت :

با احترام
      99/1/12
      سلام دوست عزیز سال نو شما هم مبارک در سخت افزار مشکلی ندارم.ولی برای نوشتن برنامه نمیدونم از چه روشی استفاده کنم.تا اونجایی ککه مطالعه کردم shiftout میتونه کار رو راحت کنه.

دیدگاه

سلام
        وقت بخیر
        سلام دوست عزیز سال نو شما هم مبارک در سخت افزار مشکلی ندارم.ولی برای نوشتن برنامه نمیدونم از چه روشی استفاده کنم.تا اونجایی ککه مطالعه کردم shiftout میتونه کار رو
        راحت کنه.
        بله با shift out
        مثال :

Dim A As Byte

Config Portc = Output

Dat Alias Portc.5

Clk Alias Portc.4

Lod Alias Portc.3

74595: ' sending a byte
        Shiftout dat ,clk , A , 0 ' send the data to the register
        Return

load: ' latch to 74595
        set lod
        reset lod
        Return

با احترام
        99/1/12

دیدگاه

سلام
          وقت بخیر

بله با shift out
          مثال :

Dim A As Byte

Config Portc = Output

Dat Alias Portc.5

Clk Alias Portc.4

Lod Alias Portc.3

74595: ' sending a byte
          Shiftout dat ,clk , A , 0 ' send the data to the register
          Return

load: ' latch to 74595
          set lod
          reset lod
          Return

با احترام
          99/1/12
          تو این برنامه اول متغیر A رو تعریف کردید از نوع بایت.//بعد پو رت C رو خروحی تعریف کردید.بعد توی برچسب 74595 دستور Shiftout رو قراردادید به این صورت که :پین خروجی دیتا بعد کلاک بعد متغیر که قراره دیتا درش قرار بگیره .صفر رو نفهمیدم.برچسب بعدی هم گه برای فعال کردن داده ها در خروجیه.فقط متغیر A رو چطور مقدار دهی کنیم .تا در خروجی مثلا داشته باشیم 11101111.?
          بعد طول ارسال داده ها تو این حالت تا چند متره.؟

دیدگاه

سلام
            وقت بخیر
            # تو این برنامه اول متغیر A رو تعریف کردید از نوع بایت.
            ## بعد پو رت C رو خروحی تعریف کردید.
            ### بعد توی برچسب 74595 دستور Shiftout رو قراردادید به این صورت که :پین خروجی دیتا بعد کلاک بعد متغیر که قراره دیتا درش قرار بگیره .
            #### صفر رو نفهمیدم.
            ##### برچسب بعدی هم گه برای فعال کردن داده ها در خروجیه.
            ###### فقط متغیر A رو چطور مقدار دهی کنیم .تا در خروجی مثلا داشته باشیم 11101111.?
            ####### بعد طول ارسال داده ها تو این حالت تا چند متره.؟
            # بله
            ## میتونه پینهای دیگری تعریف بشه
            ### بله
            #### از پارامتر های دستور شیفت اوت : ( اگر درست درخاطرم مونده باشه) ارسال از بیت پر ارزشتر ، شروع میشه
            ##### بله ، برای ثبت در رجیستر 74595
            ###### A = &B11101111
            ####### محدودیتی نداره

با احترام
            99/1/13

دیدگاه

سلام
              وقت بخیر

# بله
              ## میتونه پینهای دیگری تعریف بشه
              ### بله
              #### از پارامتر های دستور شیفت اوت : ( اگر درست درخاطرم مونده باشه) ارسال از بیت پر ارزشتر ، شروع میشه
              ##### بله ، برای ثبت در رجیستر 74595
              ###### A = &B11101111
              ####### محدودیتی نداره

با احترام
              99/1/13
              از بابت برنامه که درسته ولی از نظر سخت افرار برای ارسال سیگنال به خط و کابل یک سری مشکلاتی هست که احتمال وجود نویز و موضوع همشنوایی توی سیم ها به وجود میاد که با این مشکلات سیگنال رو باید به صورت دیفرانسیلی (همون به شکل مثلا RS422 یا RS485 .. منم نمیخوام اینقد پیچیده و پر هزینه در بیاد کارم چون یکی دو تا نیست.آیا راهکار دیگه ای هست؟ از نظر نویز خارجی(سیم های برق و موتور و ...) خبری از این چیزا نیست. فقط بحثی که هست همین سیگنال رو از مییگرو چه طور و به چه شکل سالم به هر شیفت رجیستر برسونم.مثلا خط رو چطور درایو کنم.(اصلا میکرو خودش به تنهایی میتونه تا چند تا ورودی شیفت رو تامین کنه؟).ممنونم ازت آقا امیر
              جدیدترین ویرایش توسط MohsenGHTM; ۱۵:۲۰ ۱۳۹۹/۰۱/۱۴.

دیدگاه

سلام
                وقت بخیر
                از بابت برنامه که درسته ولی از نظر سخت افرار برای ارسال سیگنال به خط و کابل یک سری مشکلاتی هست که احتمال وجود نویز و موضوع همشنوایی توی سیم ها به وجود میاد که با این مشکلات سیگنال رو باید به صورت دیفرانسیلی (همون به شکل مثلا RS422 یا RS485 .. منم نمیخوام اینقد پیچیده و پر هزینه در بیاد کارم چون یکی دو تا نیست.آیا راهکار دیگه ای هست؟ از نظر نویز خارجی(سیم های برق و موتور و ...) خبری از این چیزا نیست. فقط بحثی که هست همین سیگنال رو از مییگرو چه طور و به چه شکل سالم به هر شیفت رجیستر برسونم.مثلا خط رو چطور درایو کنم.(اصلا میکرو خودش به تنهایی میتونه تا چند تا ورودی شیفت رو تامین کنه؟).ممنونم ازت آقا امیر
                تاپیک قبلی تون روبخاطر دارم ....

موضوع تاپیک فعلی ، در ادامه بحث همون تاپیک هست ؟

درود من یک مدار ساده برای راه اندازی شیفت رجیستر 74595 بستم. به شکل زیر: این هم مدار بر روی فیبر که با یک رگلاتور 7805 و یک خازن 100 نانو در خروجی که ولتاژ 5 ولت رو در خروجی داریم.(منبع تغذیه یک آداپتور 12V ) [/URL][/IMG] این هم 4 تا 74595 بر روی برد برد: [/URL][/IMG] مشکل: بر روی برد برد مدار بالا سمت چپ تغذیه ماژول

بنظر میاد که نتیجه مناسب رو گرفتید !!

بالاخره با تست های فراوان گزینه 4 موجب ایجاد خطا میشد یعنی Cross talk ...به این ترتیب که با عبور سیگنال از یک سیم یک میدان تولید میشه و بر روی سیم های مجاور ولتاژ القاع میشه و به نوعی نویز وارد سیستم میشه. و با ایجاد فاصله بین سیم های سیکنال (عوض کردن جای یه سیم SH با یه سیم دیگه در کابل) مدار در فاصله 12 متر جواب داد و 4 تا 74HC595 راه افتاد ..... اون ولتاژ اضافه هم که روی پایه ها میافتاد همین بود و چون بیشتر از 2 ولت بود 1 روی پایه میافتاد.فکرشو نمیکردم مشکل انقدر ساده باشه ولی اینقدر سخت حل بشه.... البته فرکانس کار مدار هم در حد کیلو هرتز پایین آوردم چون برام زیاد مهم نبود...
                دوستان در هر سیستم کابلی و دیجیتالی که میخواید بسازید یا رفع عیب کنید این 4 تا مورد بالا مهمه و با بالا رفتن فرکانس مشکلات بیشتر میشه و باید با ریزبینی بیشتر طراحی رو انجام داد.

با احترام
                99/1/14
                جدیدترین ویرایش توسط amir_moayeri; ۱۹:۳۰ ۱۳۹۹/۰۱/۱۴.

دیدگاه

سلام
                  وقت بخیر

تاپیک قبلی تون روبخاطر دارم ....

موضوع تاپیک فعلی ، در ادامه بحث همون تاپیک هست ؟

درود من یک مدار ساده برای راه اندازی شیفت رجیستر 74595 بستم. به شکل زیر: این هم مدار بر روی فیبر که با یک رگلاتور 7805 و یک خازن 100 نانو در خروجی که ولتاژ 5 ولت رو در خروجی داریم.(منبع تغذیه یک آداپتور 12V ) [/URL][/IMG] این هم 4 تا 74595 بر روی برد برد: [/URL][/IMG] مشکل: بر روی برد برد مدار بالا سمت چپ تغذیه ماژول

بنظر میاد که نتیجه مناسب رو گرفتید !!

با احترام
                  99/1/14
                  مطمعنن تمام این کارها رو کردم و حالا میخواستم ببینم شما ها چی میگید و چه تجربیاتی دارید در این زمینه من خودم که به این نتیجه رسیدم.و هنوز یک سری خطا توی سیستم هست.
                  جدیدترین ویرایش توسط MohsenGHTM; ۲۰:۲۷ ۱۳۹۹/۰۱/۱۴.

دیدگاه

با سلام مجدد با تحقیقاتی که کردم دیدم این نوع ارسال داده یا دریافت که من الان استفاده کردم رو که اصطلاحا بهش میگن (Ground-Referenced Single-Ended Signaling) برای مصافت های کوتاه به کار میره و طول کابل زیاد بشه و تعداد سیگنال ها که زیاد بشه احتمال نویز افتادن روی سیم ها از همدیگه و از خارج زیاد وخلاصه مشکلاتی برای داده ها به وجود میاره.رو این حساب RS485 رو ابداع کردن که بهش میگن
                    (Differential Signaling) از 2 تا سیم زوج به هم تابیده شده برای ارسال و یا دریافت که سیگنال به شکل دیفرانسیلی ارسال میشه یعنی مثبت منفی استفاده میکنن که خیلی از نظر کیفیت ارسال و دریافت و مصونیت نسبت به نویزهای مختلف کارآمدتره و تا 1200 متر هم میتونه طول داشته باشه.حالا از دوستان اهل فن کسی با این RS485 کارکرِده و میتونه یه راهنمایی بده به ما که چطور ما این 74595 ها رو راه اندازی کنیم. یا آبی از اساتید این انجمن گرم نمیشه
                    :various_024::various_024:و ما خودمون دست به کاربشیم.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                    X