اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

راه اندازی اوسیلوسکوپ

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

راه اندازی اوسیلوسکوپ

سلام
    دوستان یک سوال خیلی ابتدایی داشتم.
    وصل کردن دوشاخه(سه شاخه) دستگاه حساسی مثل اوسیلوسکوپ به پریز برق شهر چه ملاحظاتی داره.
    آیا استفاده از محافظ یخچال کفایت میکنه یا مثلا باید از استابلایزر یا ups استفاده کرد؟ در آزمایشگاه ها چکار میکنن؟

پاسخ : راه اندازی اوسیلوسکوپ

نوشته اصلی توسط Land_Miner نمایش پست ها
    سلام
    وصل کردن دوشاخه(سه شاخه) دستگاه حساسی مثل اوسیلوسکوپ به پریز برق شهر چه ملاحظاتی داره.
    آیا استفاده از محافظ یخچال کفایت میکنه یا مثلا باید از استابلایزر یا ups استفاده کرد؟ در آزمایشگاه ها چکار میکنن؟
    شما منوال یا مشخصات دستگاه رو نگاه کن. معمولا نوشته که چه استانداردی پاس کرده. IEC**** که این ستاره ها عدده. بعد سرچ بزن. ببین شرایط پاس شدن این استاندارد چیه. متوجه میشی که آیا ملاحظه ای داره یا نه
    اما به صورت کلی تجهیزاتی که CE اروپا دارند برای پاس شدن این استانداردهای EMC تمهیداتی از قبل داشتن.
    ... و (بدانيد) گرفتن تصميمهاى محكم (براى رسيدن به اهداف بزرگ) با خوش گذرانى و سفرهآ‌هاى رنگين سازگار نيست و چه بسيار كه خواب شبانه تصميمهاى محكم روز را از ميان برده و تاريكيآ‌ها، خاطره همتآ‌هاى بلند را از يادها محو كرده است. (نهجآ‌البلاغه، خطبه211)

امام علي (ع):کسي که به وقت ياري رهبرش در خواب باشد، با لگد دشمنش بيدار مي شود (غررالحکم،ص 422)

دیدگاه

نوشته اصلی توسط AliRezaDAVE نمایش پست ها
      شما منوال یا مشخصات دستگاه رو نگاه کن. معمولا نوشته که چه استانداردی پاس کرده. IEC**** که این ستاره ها عدده. بعد سرچ بزن. ببین شرایط پاس شدن این استاندارد چیه. متوجه میشی که آیا ملاحظه ای داره یا نه
      اما به صورت کلی تجهیزاتی که CE اروپا دارند برای پاس شدن این استانداردهای EMC تمهیداتی از قبل داشتن.
      سلام
      خیلی ممنون از توضیحات دقیق و کاربردی
      مدل اوسیلوسکوپ hantek 5102p هست و میدونم که CE داره .
      manual و spec اش رو دقیقا نگاه کردم چیزی از IEC ننوشته.
      ولی در توضیحات در قسمت power supply نوشته :
      Supply Voltage 100-120VACRMS(±10%), 45Hz to 440Hz, CAT
      120-240VACRMS(±10%), 45Hz to 66Hz, CAT
      که خب خیلی کلی هست و به سطح ولتاژ و فرکانس برق شهری اشاره کرده.
      کلا چه پیشنهاد های عمومی برای تغذیه و راه اندازی دستگاه هایی مثل اوسیلوسکوپ وجود داره.
      لطفا اگر به نظرتون من دارم مته به خشخاش میزارم هم بهم بگین.
      چون خیلی ها برای تغذیه کامپیوتر و تلویزیون و وسایل صوتی کلی ملاحظات انجام میدن من حس میکنم که این دستگاه هم نیاز به ملاحظات داره.

دیدگاه

سلام
        خیلی ممنون از توضیحات دقیق و کاربردی
        مدل اوسیلوسکوپ hantek 5102p هست و میدونم که CE داره .
        manual و spec اش رو دقیقا نگاه کردم چیزی از IEC ننوشته.
        ولی در توضیحات در قسمت power supply نوشته :
        Supply Voltage 100-120VACRMS(±10%), 45Hz to 440Hz, CAT
        120-240VACRMS(±10%), 45Hz to 66Hz, CAT
        که خب خیلی کلی هست و به سطح ولتاژ و فرکانس برق شهری اشاره کرده.
        کلا چه پیشنهاد های عمومی برای تغذیه و راه اندازی دستگاه هایی مثل اوسیلوسکوپ وجود داره.
        لطفا اگر به نظرتون من دارم مته به خشخاش میزارم هم بهم بگین.
        چون خیلی ها برای تغذیه کامپیوتر و تلویزیون و وسایل صوتی کلی ملاحظات انجام میدن من حس میکنم که این دستگاه هم نیاز به ملاحظات داره.

اسکوپ ها قاعدتا باید استاندارد های بالایی رو پاس کنن. اما چون این چینیه توصیه میکنم یک نویز فیلتر اضافی هم بذارید. سرچ بزنید نوعی پکیج شده است هست.
        اما کارهایی که برای تغذیه کامپیوتر و تلویزیون انجام میدن نیازی نیست شما انجام بدید
        ... و (بدانيد) گرفتن تصميمهاى محكم (براى رسيدن به اهداف بزرگ) با خوش گذرانى و سفرهآ‌هاى رنگين سازگار نيست و چه بسيار كه خواب شبانه تصميمهاى محكم روز را از ميان برده و تاريكيآ‌ها، خاطره همتآ‌هاى بلند را از يادها محو كرده است. (نهجآ‌البلاغه، خطبه211)

امام علي (ع):کسي که به وقت ياري رهبرش در خواب باشد، با لگد دشمنش بيدار مي شود (غررالحکم،ص 422)

دیدگاه

سلام
          سلام دوست عزیز ،
          تجربه خودم رو بهتون میگم ،
          اول از همه اینکه اسکوپ رو یه پریز ارت دار متصل کنید ، البته به هچوجه یادتون نره سیم شیلد یا همون گیره سوسماری پراب ها به ارت متصله و حتما باید در کار با مدارات مختلف این مورد رو در نظر بگیرید وگرنه مثله من باید 100 تومن پول پراب بدید.
          قرار دادن محافظ برق خالی از لطف نیست و با توجه به گرون بودن تجهیزانی مانند اسکوپ توصیه میشه ، خودم هم یه محافظ قرار دادم .
          از اعمال ولتاژ های زیاد به ورودی اسکوپ خودداری کنید ، من خودم برای اندازه گیری ولتاژ هایی بالای 20 .لت سعی میکنم از حالت X10 اسکوپ استفاده کنم تا اتفاقاتی مانند اسپایک و تخلیه ی الکتریکی به اسکوپ آسیب نزنه.
          موفق باشید.
          به امید روزی که شما رو بر بالاترین نقطه ی علم الکترونیک ببینم . زنده باد ECA.
          الکترونیک قدرت
          الکترونیک آنالوگ
          طراحی و تولید انواع مدارات الکترونیک در تیراژ انبوه
          ---------------------BMCELEC@-------------------
          ------------www.hoseyniemeni.ir-----------
          ---------------www.bmc-elec.com--------------
          ---------------www.bmc-elec.ir--------------

دیدگاه

نوشته اصلی توسط AliRezaDAVE نمایش پست ها
            اسکوپ ها قاعدتا باید استاندارد های بالایی رو پاس کنن. اما چون این چینیه توصیه میکنم یک نویز فیلتر اضافی هم بذارید. سرچ بزنید نوعی پکیج شده است هست.
            اما کارهایی که برای تغذیه کامپیوتر و تلویزیون انجام میدن نیازی نیست شما انجام بدید
            مرسی مهندس
            اتفاقا استفاده از فیلتر پیشنهاد خیلی خوب و مقرون بصرفه تری هست.
            جدیدترین ویرایش توسط Land_Miner; ۰۹:۲۶ ۱۳۹۹/۰۱/۱۶.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hoseyni emeni نمایش پست ها
              سلام دوست عزیز ،
              تجربه خودم رو بهتون میگم ،
              اول از همه اینکه اسکوپ رو یه پریز ارت دار متصل کنید ، البته به هچوجه یادتون نره سیم شیلد یا همون گیره سوسماری پراب ها به ارت متصله و حتما باید در کار با مدارات مختلف این مورد رو در نظر بگیرید وگرنه مثله من باید 100 تومن پول پراب بدید.
              قرار دادن محافظ برق خالی از لطف نیست و با توجه به گرون بودن تجهیزانی مانند اسکوپ توصیه میشه ، خودم هم یه محافظ قرار دادم .
              از اعمال ولتاژ های زیاد به ورودی اسکوپ خودداری کنید ، من خودم برای اندازه گیری ولتاژ هایی بالای 20 .لت سعی میکنم از حالت X10 اسکوپ استفاده کنم تا اتفاقاتی مانند اسپایک و تخلیه ی الکتریکی به اسکوپ آسیب نزنه.
              موفق باشید.
              سلام
              خیلی ممنون مهندس، متاسفانه این ساختمان که من ساکن هستم ارت نداره. اما تلاش میکنم موارد ایمنی را در استفاده رعایت کنم.
              اتفاقا من هم دقیقا برای حساسیت و هزینه دستگاه تو فکر این افتادم که به فکر محافظ برق یا استابیلایزر باشم. ترکیب نویز فیلتر و محافظ هم که مهندس پیشنهاد کردن ترکیب جالبیه ولی باید ببینم که از نظر هزینه ای چه مقدار با استابیلایزر تفاوت میکنه.شاید هم خرید استابیلایزر آینده نگرانه تر باشه چون احتمالا برای چند تا وسیله دیگه هم به کارم بیاد.

پ.ن : البته هنوز خود دستگاه به دستم نرسیده.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
              X