اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مشکل در اتصال LCD

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مشکل در اتصال LCD

سلام
    من اخیرا LCD زیر رو خریدم و می خواستم راه اندازیش کنم که به مشکل بر خوردم:

این LCD خودش پین هدر بهش لحیم شده و من صرفا با یه پین هدر دیگه اون رو به برد بورد وصل می کنم. در حالت عادی و بدون وصل کردن به میکروکنترلر، صرفا پایه های تغذیه LCD را وصل می کنم، یعنی پایه 1 به زمین، پایه 2 به 5 ولت و پایه 3 هم به زمین، نتیجه به این صورت میشه و نصف صفحه مربع نشون داده میشه (حالت اول):
    آپلود عکس، فایل، آهنگ و فیلم رایگان و با لینک مستقیم و ماندگاری دائمی و سرعت بالا در آپلود سنتر عکس و فایل یو آپلود

حالا اگه پایه شماره 1 رو از زمین جدا کنم و فقط پایه شماره 2 و 3 به ترتیب به 5 ولت و زمین وصل باشن نتیجه به این صورت میشه، یعنی هم کنتراست خیلی بیشتر شده، هم تمام LCD با مربع پر شده (حالت دوم):
    آپلود عکس، فایل، آهنگ و فیلم رایگان و با لینک مستقیم و ماندگاری دائمی و سرعت بالا در آپلود سنتر عکس و فایل یو آپلود

وقتی برنامه هم می نویسم توی میکروکنترلر و پایه ها رو متصل می کنم، باز وضعیت به حالت اول در میاد، با این تفاوت که این دفعه اگه پایه 1 رو از زمین جدا کنم، کنتراست مثل حالت دوم اضافه نمیشه و تا وسط LCD با مربع ها پر میشه:

راستی دیتاشیت این LCD هم از اینجا قابل دانلود هست:

از دوستان ممنون میشم کمک بفرمایید.
    جدیدترین ویرایش توسط expl; ۱۷:۴۱ ۱۳۹۹/۰۱/۲۶.

پاسخ : مشکل در اتصال LCD

نوشته اصلی توسط expl نمایش پست ها
    سلام
    من اخیرا LCD زیر رو خریدم و می خواستم راه اندازیش کنم که به مشکل بر خوردم:

این LCD خودش پین هدر بهش لحیم شده و من صرفا با یه پین هدر دیگه اون رو به برد بورد وصل می کنم. در حالت عادی و بدون وصل کردن به میکروکنترلر، صرفا پایه های تغذیه LCD را وصل می کنم، یعنی پایه 1 به زمین، پایه 2 به 5 ولت و پایه 3 هم به زمین، نتیجه به این صورت میشه و نصف صفحه مربع نشون داده میشه (حالت اول):

حالا اگه پایه شماره 1 رو از زمین جدا کنم و فقط پایه شماره 2 و 3 به ترتیب به 5 ولت و زمین وصل باشن نتیجه به این صورت میشه، یعنی هم کنتراست خیلی بیشتر شده، هم تمام LCD با مربع پر شده (حالت دوم):

وقتی برنامه هم می نویسم توی میکروکنترلر و پایه ها رو متصل می کنم، باز وضعیت به حالت اول در میاد، با این تفاوت که این دفعه اگه پایه 1 رو از زمین جدا کنم، کنتراست مثل حالت دوم اضافه نمیشه و تا وسط LCD با مربع ها پر میشه:

راستی دیتاشیت این LCD هم از اینجا قابل دانلود هست:

از دوستان ممنون میشم کمک بفرمایید.
    سلام پایه شماره 1-زمین 2-به پنج ولت 3-یک پتانسیومتر10k که سر
    وسط اون به پایه 3وصل میشه و اون دو سر یکی به زمین و دیگری
    به 5+وصل میشه پایه 5,7,8,9,10 رو به زمین وصل میشه پایه های
    11,12,13,14،4,6 با توجه به برنامه نوشته شده به میکرو وصل
    میشه 16،15 هم بک لایت LCD هست
    جدیدترین ویرایش توسط خلبان; ۱۸:۱۳ ۱۳۹۹/۰۱/۲۶.
    قصه زندگی همیشه با مدادی که ما دوست داریم نوشته نمی شه .....

دیدگاه

نوشته اصلی توسط خلبان نمایش پست ها
      سلام پایه شماره 1-زمین 2-به پنج ولت 3-یک پتانسیومتر10k که سر
      وسط اون به پایه 3وصل میشه و اون دو سر یکی به زمین و دیگری
      به 5+وصل میشه پایه 5,7,8,9,10 رو به زمین وصل میشه پایه های
      11,12,13,14،4,6 با توجه به برنامه نوشته شده به میکرو وصل
      میشه 16،15 هم بک لایت LCD هست
      خیلی ممنونم از پاسخی که دادید. اگر نخواهیم از پتانسیومتر استفاده کنیم باید چه کار کرد؟ چون الان پتانسیومتر در دسترس ندارم. فقط می خوام این LCD به جای نمایش مربع، درست روشن بشه و متن رو نمایش بده، وگرنه به کنتراست یا بک لایت کاری ندارم. بعلاوه اینکه من LCD رو در حالت 4-بیتی می خوام استفاده کنم (یعنی پایه های D4 تا D7 استفاده میشن)، لازمه که حتما پایه های D0 تا D3 رو زمین کنم؟

دیدگاه

خیلی ممنونم از پاسخی که دادید. اگر نخواهیم از پتانسیومتر استفاده کنیم باید چه کار کرد؟ چون الان پتانسیومتر در دسترس ندارم. فقط می خوام این LCD به جای نمایش مربع، درست روشن بشه و متن رو نمایش بده، وگرنه به کنتراست یا بک لایت کاری ندارم. بعلاوه اینکه من LCD رو در حالت 4-بیتی می خوام استفاده کنم (یعنی پایه های D4 تا D7 استفاده میشن)، لازمه که حتما پایه های D0 تا D3 رو زمین کنم؟
        پس چاره ای نیست پایه سه رو به زمین وصل کن بله اون پایه ها رو
        هم به زمین وصل کن

دیدگاه

پس چاره ای نیست پایه سه رو به زمین وصل کن بله اون پایه ها رو
          هم به زمین وصل کن
          بک لایت رو روشن کردم.
          این کار رو هم انجام دادم اما باز هم فایده نداشت. فقط مربع نشون میده. چه پایه های میکرو وصل باشن به LCD چه قطع باشن هیچ فرقی نداره و فقط مربع نشون میده.

دیدگاه

بک لایت رو روشن کردم.
            این کار رو هم انجام دادم اما باز هم فایده نداشت. فقط مربع نشون میده. چه پایه های میکرو وصل باشن به LCD چه قطع باشن هیچ فرقی نداره و فقط مربع نشون میده.
            اول برنامه رو چک کن بعد هم اتصال سیم هار چک کن که درست بسته باشی برنامه رو توی پروتیوس هم چک کن ببین مشکلی نداشته باشه

دیدگاه

"regfile="m32def.dat$
              crystal=8000000 $
              config lcdpin=pin,db4=portd.2,db5=portd.3,db6=portd.4,db7 =portd.5,e=portd.1,rs=portd.0
              config lcd=16*1
              do
              cls
              "lcd"EXPL
              waitms 100
              loop
              مدار به این شکل بسته میشه این هم برنامه نمونه
              جدیدترین ویرایش توسط خلبان; ۲۲:۱۹ ۱۳۹۹/۰۱/۲۶.

دیدگاه

"regfile="m32def.dat$
                crystal=8000000 $
                config lcdpin=pin,db4=portd.2,db5=portd.3,db6=portd.4,db7 =portd.5,e=portd.1,rs=portd.0
                config lcd=16*1
                do
                cls
                "lcd"EXPL
                waitms 100
                loop
                مدار به این شکل بسته میشه این هم برنامه نمونه
                سلام و خیلی ممنون از پاسخ شما. مشکل رو بعد از یکی دو روز سر و کله زدن بالاخره پیدا کردم که همون پایه ی VEE (پایه شماره 3) بود که باید با یک مقاومت 4.7 کیلو به زمین وصل می شد.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                X