اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

پروتوکل I2C و سون سگمنت

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پروتوکل I2C و سون سگمنت

سلام
    یک سون سگمنت 4 رقمی دارم که 12 تا پایه داره
    7 تا واسه LED ها
    4 تا هم واسه 4تا رقم
    چون پایه ها با هم کامپلکس شدن وقتی روشن کنم همه با هم روشن میشن
    یه سری مطالب راجع به چگونگی انجام این کار و پروتکل I2C دیدم ولی متوجه نمیشم که چجوری کار انجام میشه
    کسی میتونه زحمت بکشه و توضیح بده که چه منبعی رو مطالعه کنم تا بتونم نحوه ی استفاده از CLK و ... رو اصولی و پایه ای یاد بگیرم؟

پاسخ : پروتوکل I2C و سون سگمنت

نوشته اصلی توسط armin5405 نمایش پست ها
    سلام
    یک سون سگمنت 4 رقمی دارم که 12 تا پایه داره
    7 تا واسه LED ها
    4 تا هم واسه 4تا رقم
    چون پایه ها با هم کامپلکس شدن وقتی روشن کنم همه با هم روشن میشن
    یه سری مطالب راجع به چگونگی انجام این کار و پروتکل I2C دیدم ولی متوجه نمیشم که چجوری کار انجام میشه
    کسی میتونه زحمت بکشه و توضیح بده که چه منبعی رو مطالعه کنم تا بتونم نحوه ی استفاده از CLK و ... رو اصولی و پایه ای یاد بگیرم؟
    I2C یه پروتکل برای ارتباط سریال بین مدارهای دیجیتاله. مبدا و مقصدش چیپ های "هوشمند" هستن.
    سون سگمنت ارتباطی به I2C نداره اما :
    چون پایه های سون سگمنت زیاد هست و راه اندازیش (حتا به روش مالتی پلکس) نیاز به اسکن مداوم داره، برای اینکه منابع میکروکنترلر متصل بهش هدر نره، براش یه چیپ جانبی در نظر میگیرن. اینطوری که سون سگمنت به پایه های اون چیپ واسط (بهش میگن درایور سون سگمنت) وصل میشه و اون چیپ درایور، با پایه های کمتری به میکروکنترلر وصل میشه. همه کارای اسکن و تنظیم روشنایی و اینا رو خودش انجام میده. در نتیجه میکروکنترلر، فقط کافیه عددی رو که میخواد نمایش بده برای چیپ واسط بفرسته. حالا ارتباط چیپ واسط با میکروکنترلر چی میتونه باشه ؟ هر ارتباط سریالی :
    SPI ، I2C یا هرچیزی. حتا بدون یه پروتکل آشنا و صرفا پروتکل دلخواه سازنده.
    پس شما باید چیپ درایور رو بشناسید. چیپ MAX7219 یه چیپ درایوره که از واسط SPI استفاده میکنه. TM1637 یه چیپ ارزون قیمت چینیه که از یه واسط "شبیه" I2C استفاده میکنه و ....
    Si vis pacem, para bellum

دیدگاه

نوشته اصلی توسط tiranoid نمایش پست ها
      I2C یه پروتکل برای ارتباط سریال بین مدارهای دیجیتاله. مبدا و مقصدش چیپ های "هوشمند" هستن.
      سون سگمنت ارتباطی به I2C نداره اما :
      چون پایه های سون سگمنت زیاد هست و راه اندازیش (حتا به روش مالتی پلکس) نیاز به اسکن مداوم داره، برای اینکه منابع میکروکنترلر متصل بهش هدر نره، براش یه چیپ جانبی در نظر میگیرن. اینطوری که سون سگمنت به پایه های اون چیپ واسط (بهش میگن درایور سون سگمنت) وصل میشه و اون چیپ درایور، با پایه های کمتری به میکروکنترلر وصل میشه. همه کارای اسکن و تنظیم روشنایی و اینا رو خودش انجام میده. در نتیجه میکروکنترلر، فقط کافیه عددی رو که میخواد نمایش بده برای چیپ واسط بفرسته. حالا ارتباط چیپ واسط با میکروکنترلر چی میتونه باشه ؟ هر ارتباط سریالی :
      SPI ، I2C یا هرچیزی. حتا بدون یه پروتکل آشنا و صرفا پروتکل دلخواه سازنده.
      پس شما باید چیپ درایور رو بشناسید. چیپ MAX7219 یه چیپ درایوره که از واسط SPI استفاده میکنه. TM1637 یه چیپ ارزون قیمت چینیه که از یه واسط "شبیه" I2C استفاده میکنه و ....
      سلام
      ممنونم از توضیحات مفیدتون
      من واسه پروژه ام 2 تا سون سگمنت دو رقمی دارم که هر دو دما رو نمایش میدن
      و یه دونه 4 رقمی که کنتور زمان هستش
      من اومدم اون دو رقمی ها رو بادرایور 7447 راه انداختم ، به 4 رقمی که رسیدم دیدم دنیایی از پایه و سیم و ... میشه و دست نگه داشتم

میتونید بهم بگید اگه شما میخواستید این پروژه رو انجام بدید از چه راهی میرفتید و با کدوم چیپ انجام میدادید؟ تا من روی همون راه مطالعه کنم؟

سپاس بی کران

دیدگاه

نوشته اصلی توسط armin5405 نمایش پست ها
        سلام
        ممنونم از توضیحات مفیدتون
        من واسه پروژه ام 2 تا سون سگمنت دو رقمی دارم که هر دو دما رو نمایش میدن
        و یه دونه 4 رقمی که کنتور زمان هستش
        من اومدم اون دو رقمی ها رو بادرایور 7447 راه انداختم ، به 4 رقمی که رسیدم دیدم دنیایی از پایه و سیم و ... میشه و دست نگه داشتم

میتونید بهم بگید اگه شما میخواستید این پروژه رو انجام بدید از چه راهی میرفتید و با کدوم چیپ انجام میدادید؟ تا من روی همون راه مطالعه کنم؟

سپاس بی کران
        من از همون چیپ های درایور که گفتم استفاده میکنم. از اون ارزون چینی. میتونه تا 6 رقم رو پشتیبانی کنه و فقط با دو به میکروکنترلر وصل میشه.ماژول های آماده ش هست. کافیه TM1637 رو سرچ کنید.
        برای 8 رقم، از MAX7219 استفاده کنید. باز هم ماژول آماده ش هست. ماژول آماده یعنی یه برده که همه سون سگمنت ها (معمولا 4 یا 8 تا) روش لحیم شدن، زیرش همین چیپ درایور لحیم شده و فقط 4 یا 6 پایه از برد بیرونه که دوتاش تغذیه س و بقیه مربوط به ارتباط سریال چیپ درایور.
        Si vis pacem, para bellum

دیدگاه

سلام
          داخل همین سایت کلی در ایباره اطلاعات میتونی پیدا کنی.
          MAX7219 خوبه اما گرونه
          برو سراغ 74HC595 هم ارزونه هم راحته از فروشگاه چهار پنجتا بگیر باهاش کار کن
          من برای تجربه اولین ساعتی که ساختم از یدونه 74HC595 استفاده کردم

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
          X