اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مشکل در رله ۵ ولت

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مشکل در رله ۵ ولت

با سلام و احترام
    من یک مدار طراحی کردم که یک موتور ۱۲ ولت توسط یک میکرو کنترل میکنم، تغذیه میکرو از طریق تبدیل ۱۲ به ۵ ولت
    توسط ۷۸۰۵ تامین میکنم. یک رله برای روشن کردن موتور ۱۲ ولت قرار دادم و دیود هرزگرد هم گذاشتم،
    اما وقتی میکرو فرمان میده به رله که وصل کنه، رله به سرعت شروع به قطع و وصل میکنه و موتور روشن نمیشه در حالی که
    وقتی میکرو فرمان میده به رله حدود ۶۷۰ میلی آمپر جریان میکشه. وقتی موتور به صورت مستقیم اتصال میدم به ۱۲ ولت حدود ۱ آمپر جریان میکشه. متاسفانه این مشکل با رله دارم، و رله دائما قطع و وصل میکنه، لطفا راهنمایی بفرمایید، تشکر.

پاسخ : مشکل در رله ۵ ولت

نوشته اصلی توسط mseraj نمایش پست ها
    با سلام و احترام
    من یک مدار طراحی کردم که یک موتور ۱۲ ولت توسط یک میکرو کنترل میکنم، تغذیه میکرو از طریق تبدیل ۱۲ به ۵ ولت
    توسط ۷۸۰۵ تامین میکنم. یک رله برای روشن کردن موتور ۱۲ ولت قرار دادم و دیود هرزگرد هم گذاشتم،
    اما وقتی میکرو فرمان میده به رله که وصل کنه، رله به سرعت شروع به قطع و وصل میکنه و موتور روشن نمیشه در حالی که
    وقتی میکرو فرمان میده به رله حدود ۶۷۰ میلی آمپر جریان میکشه. وقتی موتور به صورت مستقیم اتصال میدم به ۱۲ ولت حدود ۱ آمپر جریان میکشه. متاسفانه این مشکل با رله دارم، و رله دائما قطع و وصل میکنه، لطفا راهنمایی بفرمایید، تشکر.
    سلام منبع تغذیه میکرو رو از یک منبع جدا از منبع تغذیه موتور
    تامین کنید با چه وسیله*ای رله رو راه اندازی کردین ؟؟؟
    قصه زندگی همیشه با مدادی که ما دوست داریم نوشته نمی شه .....

دیدگاه

نوشته اصلی توسط خلبان نمایش پست ها
      سلام منبع تغذیه میکرو رو از یک منبع جدا از منبع تغذیه موتور
      تامین کنید با چه وسیله*ای رله رو راه اندازی کردین ؟؟؟
      با سلام و احترام
      تشکر از پاسخ شما، رله به یک ترانزیستور NPN اتصال دادم که با میکرو رله قطع و وصل میکند،
      اتصال COM رله به ۱۲ ولت هست و یک پایه موتور به قسمت ON رله متصل هست و پایه دیگه به گراند، رله ۵ ولتی هست و پایه COIL به این صورت هست
      یک پایش به کلکتور ترانزیستور متصل هست برای اتصال منفی و پایه دیگه رله به ۵ ولت اتصال داره.

دیدگاه

با سلام و احترام
        تشکر از پاسخ شما، رله به یک ترانزیستور NPN اتصال دادم که با میکرو رله قطع و وصل میکند،
        اتصال COM رله به ۱۲ ولت هست و یک پایه موتور به قسمت ON رله متصل هست و پایه دیگه به گراند، رله ۵ ولتی هست و پایه COIL به این صورت هست
        یک پایش به کلکتور ترانزیستور متصل هست برای اتصال منفی و پایه دیگه رله به ۵ ولت اتصال داره.
        منبع تغذیه میکرو رو از این مدار جدا کن و با یک منبع تغذیه دیگه
        که رگوله کردی میکرو رو راه اندازی کن و دوباره تست کن

دیدگاه

با سلام و احترام
          شما ببینید موقعی که میگید رله قطع و وصل میشه چه اتفاقی میافته
          میکرو ریست میشه ؟؟
          ولتاژ بوبین رله کم میشه؟؟
          روی پایه ای که به بیس ترانزیستور وصل کرددی ولتاژ ثابت 5 ولت
          داری ؟؟ یا نوسان داره؟؟
          مقاومت بیس رو 470 اهم انتخاب کنید

دیدگاه

با سلام و احترام
            تشکر میکنم بابت پاسخ ها، ولتاژ میکرو چک کردم، وقتی رله فعال میشه
            ۴.۲۰ ولت ولتاژ روی پایه میکرو هست، ولتاژ بیس ترانزیستور ۰.۲۴ ولت
            و ولتاژ بوبین رله هم معادل ولتاژ پایه میکرو هست، امل وقتی رله غیر فعال میشه پایه میکرو ۵.۱ ولت میشه

دیدگاه

با سلام و احترام
              تشکر میکنم بابت پاسخ ها، ولتاژ میکرو چک کردم، وقتی رله فعال میشه
              ۴.۲۰ ولت ولتاژ روی پایه میکرو هست، ولتاژ بیس ترانزیستور ۰.۲۴ ولت
              و ولتاژ بوبین رله هم معادل ولتاژ پایه میکرو هست، امل وقتی رله غیر فعال میشه پایه میکرو ۵.۱ ولت میشه
              چرا ولتاژ بیس انقدر پایین هست؟؟
              مقاومت بین بیس و پایه میکرو گذاشتید دیگه؟؟
              ترانزیستور رو اشتباه جا نزدید؟؟
              جریان رله در حدود 200 میلی آمپر باید باشه و این مقدار نباید
              باعث افت ولتاژ 1 ولتی روی برد باشه..
              یکبار دیگه همه موارد رو چک کنید..

دیدگاه

پ
                نوشته اصلی توسط yousef55 نمایش پست ها
                چرا ولتاژ بیس انقدر پایین هست؟؟
                مقاومت بین بیس و پایه میکرو گذاشتید دیگه؟؟
                ترانزیستور رو اشتباه جا نزدید؟؟
                جریان رله در حدود 200 میلی آمپر باید باشه و این مقدار نباید
                باعث افت ولتاژ 1 ولتی روی برد باشه..
                یکبار دیگه همه موارد رو چک کنید..
                مقاومت بین بیس و پایه میکرو ابتدا 1k بود و بعد 140 اهم گذاشتم با 140 اهم ولتاژ پایه بیس ترانزیستور 0.24v هست.
                پایه ترانزیستور چک کردم اشتباه جا نزدم، پایه امیتر به منفی هست، پایه کلکتور به رله متصل شده و بیس هم متصل به یک مقاومت 140 اهمی و پایه میکرو.
                5 ولت به صورت مستفیم به خود ترانزیستور میدم مشکلی وجود نداره و موتور راه میندازه، مشکل بین میکرو و ترانزیستور هست.
                اگر از ترانزیستور قدرت TIP122 استفاده کنم ممکنه مشکلم حل کنه؟
                مجددا همه موارد چک میکنم.
                جدیدترین ویرایش توسط mseraj; ۱۳:۲۸ ۱۳۹۹/۰۲/۰۷.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط خلبان نمایش پست ها
                  منبع تغذیه میکرو رو از این مدار جدا کن و با یک منبع تغذیه دیگه
                  که رگوله کردی میکرو رو راه اندازی کن و دوباره تست کن
                  ممنون از پاسخ شما
                  متاسفانه نمیتونم اینکارو انجام بدم، و میخوام که از یک منبع تغذیه استفاده کنم، در صورتی که منابع تغذیه جدا کنم، همه چیز به درستی کار میکنه، اما به این صورت مجبور هستم از یک منبع تغذیه استفاده کنم که هم تغذیه میکرو فراهم کنم و هم تغذیه موتور.

دیدگاه

ممنون از پاسخ شما
                    متاسفانه نمیتونم اینکارو انجام بدم، و میخوام که از یک منبع تغذیه استفاده کنم، در صورتی که منابع تغذیه جدا کنم، همه چیز به درستی کار میکنه، اما به این صورت مجبور هستم از یک منبع تغذیه استفاده کنم که هم تغذیه میکرو فراهم کنم و هم تغذیه موتور.
                    خوب پس با این شرایط معلوم شده مشکل در منبع تغذیه هست

دیدگاه

ممنون از پاسخ شما
                      شما اگر نیاز دارید که منبع تغذیه مشترک استفاده کنید مجبور هستید از یک منبع تغذیه مرغوب با توان بالا استفاده کنید

امیرحسین ضیا

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Amir Zia نمایش پست ها
                        شما اگر نیاز دارید که منبع تغذیه مشترک استفاده کنید مجبور هستید از یک منبع تغذیه مرغوب با توان بالا استفاده کنید
                        سلام
                        ممنون از پاسخ شما
                        چه منبع تغذیه ایی پیشنهاد میدید؟

دیدگاه

سلام خدمت همه دوستان
                          مشکلی که داشتم با بررسی مدار در حال برطرف شدن هست، این موضوع ارتباطی به تغذیه نداره، تغذیه به خوبی داره کار میکنه، مشکل از میکرو هست که باعث ایجاد افت ولتاژ روی پایه فرمان میکرو میشه، به نظر میرسه میکرو ریست میشه، چون تمام پایه ها ۱ میشند. با حذف میکرو و اعمال فرمان به ترانزیستور به صورت دستی مشکل افت ولتاژ برطرف میشه و روی بوبین رله ولتاژ ۲.۵ ولت قرار میگیره و دیگه روشن و خاموش نمیشه. خواستم اطلاع بدم که تا این مدت که مدار بررسی کردم مشکل از تغذیه نیست و این نتایج بدست آمد، لطفا راهنمایی بفرمایید تا به نتیجه مطلوب برسیم.

دیدگاه

با سلام و احترام
                            به نظرم استفاده از یک خازن مناسب قبل از تغذیه رله مشکلت را حل کنه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hamzehh نمایش پست ها
                              به نظرم استفاده از یک خازن مناسب قبل از تغذیه رله مشکلت را حل کنه
                              ممنون از پاسخ شما، استفاده از یک خازن امتحان نکردم، قبل از رله از یک ترانزیستور NPN ساده استفاده میکردم برای اتصال رله، اما با تغییر ترانزیستور به TIP122 مشکل کاملا حل شد.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X