اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

فرستنده وگیرنده

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

فرستنده وگیرنده

سلام و خسته نباشید
    من اطلاعاتی در باره ساخت یک فرستنده و گیرنده ای با برد حدود 200 کیلومتر میخواهم
    آیا ساخت چنین مداری برای یک مبتدی امکان پذیر است؟
    هزینه احتمالی آن چقدر است؟
    چگونه میتوان مجوز گرفت؟ایجاد پهنای باند آن چگونه است؟
    یک منبع یاسایت آموزشی در این ارتباط میخواستم؟

.

سلام

ساخت مدار فرستنده و گیرنده در این برد با امواج سطحی تقریبا غیر ممکنه . چون 200 کیلومتر تقریبا در انحنای زمین قرار میگیره و امواج بهش نمیرسه .
    ولی توسط امواج جوی که از لایه های یونسفر و تروپسفر منعکس میشوند این کار به راحتی انجام پذیر است . منتها در این مدل فرکانس شما باید پایین
    باشد و گامهای کوتاهی داشته باشد .بنظرم حدود 3 تا 7 مگاهرتز برای این کار مناسب باشد .
    طول آنتن در این فرکانس هم مشکلی است .بخاطر طول موج زیاد شما باید از آنتی در حدود 20 متر (یک چهارم لاندا) داشته باشید .
    این قبیل فرکانس ها در محدوده رادیو آماتوری هستند و باید از اداره تنظیم مقررات رادیویی که هر چند وقت یکبار آزمون برگزار میکند مجوز ساخت و بهره برداری
    را بگیری . شما باید به سایت www.cra.ir برای اخذ مجوز مراجعه کنید .
    اگر بخواهی narrow band کار کنی باید برای مدولاسیون ssb تا حداکثر 2.4 کیلوهرتز پهنای باند و برای broadcast تا 5 کیلوهرتز میتوانی استفاده کنی .
    اگر مدار شما با سینتی سایزر بسته شده باشد خود آن قطعه پهنای باند شما رو تعیین میکند . مثلا آی سی SAA1057 یک سینتی سایزر است که استپ های 1 کیلو و 1.25 برای مدولاسیون AM و استپ های 10 کیلو و 12.5 کیلو هرتزی برای مدولاسیون FM میسازد و
    این قطعه از سایت www.pll.ir قابل خرید میباشد .

البته توضیحات کاملتر و صحت و سقم نوشته های بنده را باید آقای امینی تایید کنند .

دیدگاه

پاسخ : فرستنده وگیرنده

سلام
      دوست عزیز شکسته نفسی میکنن
      چیزهایی که بالا نوشتن صحیح هست
      اما تا حدود 120 کیلومتر هم با توان بالای 50 وات تقریبا شاید تو vhf بشه ارتباط برقرار کرد
      البته یکبار از یه بنده خدای شنیدم تو سازمانشون با یه گیرنده خیلی قوی که طرح کردن با توان 10 وات روی 400 مگاهرتز و تله متری از تهران تا اهواز ارتباط برقرار کردن ولی oo: صحتش بمونه با همون بنده خدا چه میدونی تو این دنیا هیچ چیزی غیر ممکن نیست

دیدگاه

.

سلام

البته شرایط جوی خیلی تو این موارد موثره . من سال 1363 یک تلویزیون سیاه و سفید توشیبا داشتم که در تابستون غروب در حیاط 2 تا از کانالهای
        عراق رو در زمان جنگ میگرفتم . البته حدود 30 ثانیه تصویر بود و 30 ثانیه تصویر میرفت . هیچ وقت دلیلشو نفهمیدم .
        لایه های جوی همه فرکانس ها رو منعکس میکنند ولی در محدوده UHF بازتاب بسیار بسیار ضعیفی داره و برای دریافت باید از چندین طبقه تیونر
        استفاده کرد .
        البته این بردهای زیاد در محدوده VHF پایین تا باند FM بازتاب کمی قابل قبول از لایه های جوی دارند . میشه با دو سه طبقه تقویت این محدوده رو
        از مسافت های دور دریافت کرد .
        امکان زیاد داره این دوست شما در این فرکانس و با * یک گام* از تهران تا اهواز رو گرفته باشه ولی حتما از گیرنده حساسی در حدود نانو ولت استفاده کرده .

دیدگاه

آقا باز هم سلام
          ممنون که با پاسخ به سوالات هم به دیگران دانش می آموزید و هم دانش خودتان را افزایش می دهید
          راستش من میخواستم این فرستنده وگیرنده را از تهران تا قم برای داشتن صوت و تصویر جهت کلاس درس در مسجد راه بیاندازم
          فکر کنم فاصله از100km بیشتر است.با این اوصاف آیا گرفتن مجوز امکان دارد؟
          هزینه احتمالی آن چقدر است؟
          کتاب و منبع آموزشی جهت ساخت و نصب و نگهداری این چنین سیستمهایی رو میخواستم

دیدگاه

برای تصویر اوضاع متفاوته و پهنای باندتون کمی بالا میره و فرستنده تون بسیار سخت.
            اگه کیفیت بالایی لازم ندارید بهترین راه استفاده از اینترنت ADSL است با webcam
            اگه بازم کیفیت کمتر جواب میده از خط تلفن هم می تونی استفاده کنی.
            با عرض پوزش خدمت دایی های عزیزم تا اطلاع ثانوی به اینترنت دسترسی ندارم.

دیدگاه

.

سلام

مسیر تهران قم بیش از 250 کیلومتره و همان طور که در بالا گفتیم ارتباط سطحی بیسیم مشکل است . فرستنده و گیرنده های انعکاسی
              هم پهنای باند نازکی دارند و برای ارسال تصویر مناسب نیستند . مثلا با SSTV به سختی و با کیفیت خیلی پایین تصویر منتقل میشود.
              -
              برای مجوز هم باید کار شما قابل توجیح باشد تا مجوز صادر شود و معمولا برای یک تکه باند کوچک زیر محدوده FM با 5 کیلوهرتز پهنا مجوز صادر
              میشود که تقریبا نمیشه باهاش کاری کرد مگر انتقال صوت و دیتا با سرعت پایین .
              ساخت فرستنده های AM و SSB هم برای تازه کارها بسیار مشگل است . چون اطلاعات فنی زیادی میخواهد . ظاهرا نمیشه کاری کرد icon_sad.

دیدگاه

بازم سلام
                اما بعد،راجع به استفاده از ارتباط adsl و webcam هم اکنون در حال استفاده است
                اما،خوب من که نمی خواهم این کار را به تنهایی انجام دهم و فعلا در حال تحقیق و بررسی هستم
                اگر منبعی برای توضیح،آموزش،ساخت،نصب ونگهداری اینگونه مدارات دارید معرفی کنید یا در اختیار بگذارید
                والسلام

دیدگاه

سلام دوستان من یه فرستنده گیرنده مادون قرمز ساختم برای ضد عفونی کردن دست ولی تنظیماتش تو روز و شب فرق میکنه چکار کنم ؟راهنماییم کنید لطفا یعنی تو روز دائم عمل میکنه هرچی هم تلق و سایه بان میزارم بازم فایده نداره در ضمن میخام بردش هم کمی بیشتر بشه یعنی 20-30 یا حتی 10-15سانت بردش بشه کافیه ممنون

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Ali azimi13 نمایش پست ها
                    سلام دوستان من یه فرستنده گیرنده مادون قرمز ساختم برای ضد عفونی کردن دست ولی تنظیماتش تو روز و شب فرق میکنه چکار کنم ؟راهنماییم کنید لطفا یعنی تو روز دائم عمل میکنه هرچی هم تلق و سایه بان میزارم بازم فایده نداره در ضمن میخام بردش هم کمی بیشتر بشه یعنی 20-30 یا حتی 10-15سانت بردش بشه کافیه ممنون
                    سلام.
                    این لینک رو مطالعه کنید ( لینک )
                    توی کانال یوتیوب من قراراه طراحی انواع بردهای الکترونیکی مثل بردهای تک لایه، دو لایه یا به طور کلی بردهای چند لایه، بردهای مبتنی بر میکروکنترلر، بردهای صنعتی، بردهای الکترونیک قدرت و بردهای فرکانس بالارو یاد بگیریم.
                    همینطور کدنویسی انواع میکروکنترلرهای 8 بینی مثل میکروکنترلرهای خانواده AVR-STM8، میکروکنترلرهای میبتی بر معماری ARM مثل STM32 و پردازنده های مخصوص اینترنت اشیاء مثل ESP32-ESP8266 و DSPها یاد میگیریم.
                    https://www.youtube.com/@aKaReZa75​

دیدگاه

سلام.
                      طراحی یک جنین چیزی برای افرد حرفه ای هم کار سختی هست ...

دیدگاه

ممنونم دوست من خدا خیرت بده

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

ممنونم دوست من خدا خیرت بده

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                        X