ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ورود برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

صفحه 1 از 2 12 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 12
    2008/09/23
    3
    0

فرستنده وگیرنده

سلام و خسته نباشید
    من اطلاعاتی در باره ساخت یک فرستنده و گیرنده ای با برد حدود 200 کیلومتر میخواهم
    آیا ساخت چنین مداری برای یک مبتدی امکان پذیر است؟
    هزینه احتمالی آن چقدر است؟
    چگونه میتوان مجوز گرفت؟ایجاد پهنای باند آن چگونه است؟
    یک منبع یاسایت آموزشی در این ارتباط میخواستم؟
    2008/04/28
    تهران
    651
    5

.

سلام

ساخت مدار فرستنده و گيرنده در اين برد با امواج سطحي تقريبا غير ممكنه . چون 200 كيلومتر تقريبا در انحناي زمين قرار ميگيره و امواج بهش نميرسه .
    ولي توسط امواج جوي كه از لايه هاي يونسفر و تروپسفر منعكس ميشوند اين كار به راحتي انجام پذير است . منتها در اين مدل فركانس شما بايد پايين
    باشد و گامهاي كوتاهي داشته باشد .بنظرم حدود 3 تا 7 مگاهرتز براي اين كار مناسب باشد .
    طول آنتن در اين فركانس هم مشكلي است .بخاطر طول موج زياد شما بايد از آنتي در حدود 20 متر (يك چهارم لاندا) داشته باشيد .
    اين قبيل فركانس ها در محدوده راديو آماتوري هستند و بايد از اداره تنظيم مقررات راديويي كه هر چند وقت يكبار آزمون برگزار ميكند مجوز ساخت و بهره برداري
    را بگيري . شما بايد به سايت www.cra.ir براي اخذ مجوز مراجعه كنيد .
    اگر بخواهي narrow band كار كني بايد براي مدولاسيون ssb تا حداكثر 2.4 كيلوهرتز پهناي باند و براي broadcast تا 5 كيلوهرتز ميتواني استفاده كني .
    اگر مدار شما با سينتي سايزر بسته شده باشد خود آن قطعه پهناي باند شما رو تعيين ميكند . مثلا آي سي SAA1057 يك سينتي سايزر است كه استپ هاي 1 كيلو و 1.25 براي مدولاسيون AM و استپ هاي 10 كيلو و 12.5 كيلو هرتزي براي مدولاسيون FM ميسازد و
    اين قطعه از سايت www.pll.ir قابل خريد ميباشد .

البته توضيحات كاملتر و صحت و سقم نوشته هاي بنده را بايد آقاي اميني تاييد كنند .
    2006/02/13
    بروجرد
    440
    5

پاسخ : فرستنده وگیرنده

سلام
    دوست عزيز شكسته نفسي ميكنن
    چيزهايي كه بالا نوشتن صحيح هست
    اما تا حدود 120 كيلومتر هم با توان بالاي 50 وات تقريبا شايد تو vhf بشه ارتباط برقرار كرد
    البته يكبار از يه بنده خداي شنيدم تو سازمانشون با يه گيرنده خيلي قوي كه طرح كردن با توان 10 وات روي 400 مگاهرتز و تله متري از تهران تا اهواز ارتباط برقرار كردن ولي oo: صحتش بمونه با همون بنده خدا چه ميدوني تو اين دنيا هيچ چيزي غير ممكن نيست
    2008/04/28
    تهران
    651
    5

.

سلام

البته شرايط جوي خيلي تو اين موارد موثره . من سال 1363 يك تلويزيون سياه و سفيد توشيبا داشتم كه در تابستون غروب در حياط 2 تا از كانالهاي
    عراق رو در زمان جنگ ميگرفتم . البته حدود 30 ثانيه تصوير بود و 30 ثانيه تصوير ميرفت . هيچ وقت دليلشو نفهميدم .
    لايه هاي جوي همه فركانس ها رو منعكس ميكنند ولي در محدوده UHF بازتاب بسيار بسيار ضعيفي داره و براي دريافت بايد از چندين طبقه تيونر
    استفاده كرد .
    البته اين بردهاي زياد در محدوده VHF پايين تا باند FM بازتاب كمي قابل قبول از لايه هاي جوي دارند . ميشه با دو سه طبقه تقويت اين محدوده رو
    از مسافت هاي دور دريافت كرد .
    امكان زياد داره اين دوست شما در اين فركانس و با * يك گام* از تهران تا اهواز رو گرفته باشه ولي حتما از گيرنده حساسي در حدود نانو ولت استفاده كرده .
    2008/09/23
    3
    0

آقا باز هم سلام
    ممنون که با پاسخ به سوالات هم به دیگران دانش می آموزید و هم دانش خودتان را افزایش می دهید
    راستش من میخواستم این فرستنده وگیرنده را از تهران تا قم برای داشتن صوت و تصویر جهت کلاس درس در مسجد راه بیاندازم
    فکر کنم فاصله از100km بیشتر است.با این اوصاف آیا گرفتن مجوز امکان دارد؟
    هزینه احتمالی آن چقدر است؟
    کتاب و منبع آموزشی جهت ساخت و نصب و نگهداری این چنین سیستمهایی رو میخواستم
    2008/07/08
    بابلسر
    3,746
    71

براي تصوير اوضاع متفاوته و پهناي باندتون كمي بالا ميره و فرستنده تون بسيار سخت.
    اگه كيفيت بالايي لازم نداريد بهترين راه استفاده از اينترنت ADSL است با webcam
    اگه بازم كيفيت كمتر جواب ميده از خط تلفن هم مي توني استفاده كني.
    با عرض پوزش خدمت دایی های عزیزم تا اطلاع ثانوی به اینترنت دسترسی ندارم.
    2008/04/28
    تهران
    651
    5

.

سلام

مسير تهران قم بيش از 250 كيلومتره و همان طور كه در بالا گفتيم ارتباط سطحي بيسيم مشكل است . فرستنده و گيرنده هاي انعكاسي
    هم پهناي باند نازكي دارند و براي ارسال تصوير مناسب نيستند . مثلا با SSTV به سختي و با كيفيت خيلي پايين تصوير منتقل ميشود.
    -
    براي مجوز هم بايد كار شما قابل توجيح باشد تا مجوز صادر شود و معمولا براي يك تكه باند كوچك زير محدوده FM با 5 كيلوهرتز پهنا مجوز صادر
    ميشود كه تقريبا نميشه باهاش كاري كرد مگر انتقال صوت و ديتا با سرعت پايين .
    ساخت فرستنده هاي AM و SSB هم براي تازه كارها بسيار مشگل است . چون اطلاعات فني زيادي ميخواهد . ظاهرا نميشه كاري كرد icon_sad.
    2008/09/23
    3
    0

بازم سلام
    اما بعد،راجع به استفاده از ارتباط adsl و webcam هم اکنون در حال استفاده است
    اما،خوب من که نمی خواهم این کار را به تنهایی انجام دهم و فعلا در حال تحقیق و بررسی هستم
    اگر منبعی برای توضیح،آموزش،ساخت،نصب ونگهداری اینگونه مدارات دارید معرفی کنید یا در اختیار بگذارید
    والسلام
    2020/09/14
    15
    0

سلام دوستان من یه فرستنده گیرنده مادون قرمز ساختم برای ضد عفونی کردن دست ولی تنظیماتش تو روز و شب فرق میکنه چکار کنم ؟راهنماییم کنید لطفا یعنی تو روز دائم عمل میکنه هرچی هم تلق و سایه بان میزارم بازم فایده نداره در ضمن میخام بردش هم کمی بیشتر بشه یعنی 20-30 یا حتی 10-15سانت بردش بشه کافیه ممنون
    2017/10/01
    377
    219

نقل قول نوشته اصلی توسط Ali azimi13

مهمان عزیز شما حق دیدن لینک ها را ندارید

سلام دوستان من یه فرستنده گیرنده مادون قرمز ساختم برای ضد عفونی کردن دست ولی تنظیماتش تو روز و شب فرق میکنه چکار کنم ؟راهنماییم کنید لطفا یعنی تو روز دائم عمل میکنه هرچی هم تلق و سایه بان میزارم بازم فایده نداره در ضمن میخام بردش هم کمی بیشتر بشه یعنی 20-30 یا حتی 10-15سانت بردش بشه کافیه ممنون
    سلام.
    این لینک رو مطالعه کنید (

مهمان عزیز شما حق دیدن لینک ها را ندارید

)
    دوستان عزیز لطفا اگه وقت و حوصله دارین به این تاپیک ها سر بزنین، چندتا سوال و مشکل ساده دارم، ممنون میشم وقت بزارین: -
صفحه 1 از 2 12 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 12