اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

تولید حرار مناسب

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

تولید حرار مناسب

سلام
    من دانشجوی فیزیوتراپی ام و واسه پروژه دانشگاه قراره یه دستگاه تو حوزه ی پزشکی بسازیم .
    تو قسمتی از این دستگاه برای تولید گرما قراره از 20 قطعه یک سانتی متری سیم نیکروم((با مقاومت 5 اهم به ازای هر 1 متر)) که به 2 تا باطری 3.7 ولتی وصل کنیم به طوری که دمای سیم 70 تا 80 درجه داغ بشه .
    ــ حالا به نظرتون چجوری این ویژگی هارو باهم جمع کنیم تا هم سیم ها رو به دمای موردنظر برسانیم و هم در عین حال جریان کمتری از باتری بکشیم تا دستگاه بتونه تا چند ساعت کار کنه؟؟؟
    ــ سیم ها و باتری هارو موازی ببندیم بهتره یا سری؟؟؟
    ((در صورت نیاز می توان مقاومت سیم ها رو مقداری کاهش داد))

پاسخ : تولید حرار مناسب

سلام خسته نباشی.اگه ولتاژ3.7ولت کافیه باید یه باتری با امپر ساعت بالا بگیری تا بتونه مدت زیادی روشن بمونه. اگه نتونستی امپر بالا گیر بیاری یا مثلا کافی نبود چند تا باتری رو باهم موازی کن اینطوری دستگاهت بیشتر روشن میمونهبهتره از باتری لیتیوم استفاده نکنی یا اگر از لیتیوم استفاده می کنی لا اقل از لیتیوم پلیمر استفاده کن

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Vida.Tehrani نمایش پست ها
      سلام
      من دانشجوی فیزیوتراپی ام و واسه پروژه دانشگاه قراره یه دستگاه تو حوزه ی پزشکی بسازیم .
      تو قسمتی از این دستگاه برای تولید گرما قراره از 20 قطعه یک سانتی متری سیم نیکروم((با مقاومت 5 اهم به ازای هر 1 متر)) که به 2 تا باطری 3.7 ولتی وصل کنیم به طوری که دمای سیم 70 تا 80 درجه داغ بشه .
      ــ حالا به نظرتون چجوری این ویژگی هارو باهم جمع کنیم تا هم سیم ها رو به دمای موردنظر برسانیم و هم در عین حال جریان کمتری از باتری بکشیم تا دستگاه بتونه تا چند ساعت کار کنه؟؟؟
      ببین دوست من اصلا به فکر کم کردن جریان مصرفی نباش . شما داری توان مصرف میکنی تا گرما تولید کنی . فرمولش هم میشه P=R*(I)2 . یعنی توان مصرفیت مستقیما با جریان مصرفیت ارتباط داره . تنها کاری که میشه کرد همونیه که سبحان گفت . فقط باید باتری با امپر ساعت بیشتر بگیری . مثلا باتری ماشین

دیدگاه

نوشته اصلی توسط sorena01 نمایش پست ها
        ببین دوست من اصلا به فکر کم کردن جریان مصرفی نباش . شما داری توان مصرف میکنی تا گرما تولید کنی . فرمولش هم میشه P=R*(I)2 . یعنی توان مصرفیت مستقیما با جریان مصرفیت ارتباط داره . تنها کاری که میشه کرد همونیه که سبحان گفت . فقط باید باتری با امپر ساعت بیشتر بگیری . مثلا باتری ماشین

بله درسته ولی اگه نمی تونستی از باتری ماشین استفاده کنی میتونی چند تا باتری رو موازی کنی

دیدگاه

سلام
          بنظر من بعیده باتری بتونه چنین توانی برای چند ساعت تامین کنه
          چند روز پیش یک باتری خشک سرب اسید 12 ولت 4.5 آمپرساعت (اندازه ی باتری موتورسیکلت) که بعنوان UPS کوچک برای چند تا دستگاه استفاده می کنم رو خواستم عمدا کامل دشارژ کنم و از سیم المنت استفاده کردم اما بعد از یکی دو دقیقه که ولتاژ تدریجا افت می کرد گرمای المنتها هم کاهش چشمگیر پیدا می کرد و هر مرتبه باید طول المنت رو کمتر از قبل می کردم تا دوباره داغ بشه
          کلا با تجربه ای که روی کار با المنتها دارم پیشنهاد می کنم بهتره اگر طراحی اجازه میده از برق شهر کمک بگیرین چون باتریهای کوچک با هر فناوری چندان مناسب اینکار نیستن!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط SOBHAN MOS نمایش پست ها
            سلام خسته نباشی.اگه ولتاژ3.7ولت کافیه باید یه باتری با امپر ساعت بالا بگیری تا بتونه مدت زیادی روشن بمونه. اگه نتونستی امپر بالا گیر بیاری یا مثلا کافی نبود چند تا باتری رو باهم موازی کن اینطوری دستگاهت بیشتر روشن میمونهبهتره از باتری لیتیوم استفاده نکنی یا اگر از لیتیوم استفاده می کنی لا اقل از لیتیوم پلیمر استفاده کن
            چرا نباید از باتری لیتیوم استفاده کرد؟؟ اخه من قصدم این بود که از باتری لیتیوم ـ یون استفاده کنم
            و یه چیز دیگه اینکه از کجا بفهمیم برای رساندن دمای هر 1 سانتی متر سیم نیکروم به 70 تا 80 درجه چه جریان ولتاژی نیازه ؟؟؟
            ((مرسی ))

دیدگاه

نوشته اصلی توسط sorena01 نمایش پست ها
              ؟؟؟ متاسفانه از برق و ااکترونیک سر رشته چندانی ندارم میدونید از چه رابطه ای باید فهمید که یه قسمت از سیم نیکروم رو باید به چه ولتاژی وصل کنیم چه جریانی رو ازش عبور بدیم تا اونو ب دمای دلخواه برسونیم؟؟؟؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط eca.ir/forums نمایش پست ها
                بنظر من بعیده باتری بتونه چنین توانی برای چند ساعت تامین کنه
                چند روز پیش یک باتری خشک سرب اسید 12 ولت 4.5 آمپرساعت (اندازه ی باتری موتورسیکلت) که بعنوان UPS کوچک برای چند تا دستگاه استفاده می کنم رو خواستم عمدا کامل دشارژ کنم و از سیم المنت استفاده کردم اما بعد از یکی دو دقیقه که ولتاژ تدریجا افت می کرد گرمای المنتها هم کاهش چشمگیر پیدا می کرد و هر مرتبه باید طول المنت رو کمتر از قبل می کردم تا دوباره داغ بشه
                کلا با تجربه ای که روی کار با المنتها دارم پیشنهاد می کنم بهتره اگر طراحی اجازه میده از برق شهر کمک بگیرین چون باتریهای کوچک با هر فناوری چندان مناسب اینکار نیستن!
                بنظرتون نمیشه 20cm سیم نیکروم رو با دو یا سه تا باتری 3.7v 2100mA به مدت چند ساعت گرم نگه داشت ؟؟

دیدگاه

بنظرتون نمیشه 20cm سیم نیکروم رو با دو یا سه تا باتری 3.7v 2100mA به مدت چند ساعت گرم نگه داشت ؟؟
                  سلام
                  مقاومت 20 سانت سیم میشه 1 اهم
                  با ولتاژ 3.7 دقیقا 3.7 آمپر از مقاومت میگذره البته باتری شارژ باشه 4.2 پس اگه باتری 4000 میلی آمپر ساعت باشه یه ساعت دووم میاره

دیدگاه

چرا نباید از باتری لیتیوم استفاده کرد؟؟ اخه من قصدم این بود که از باتری لیتیوم ـ یون استفاده کنم
                    و یه چیز دیگه اینکه از کجا بفهمیم برای رساندن دمای هر 1 سانتی متر سیم نیکروم به 70 تا 80 درجه چه جریان ولتاژی نیازه ؟؟؟
                    ((مرسی ))
                    سلام باتری های لیتیوم حساس هستن وشارژ کردنشون سخت تره اگه با ولتاژ و جریان مناسب شارژ نشن باعث منفجر شدنشون میشه.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Pourya-84 نمایش پست ها
                      سلام
                      با ولتاژ 3.7 دقیقا 3.7 آمپر از مقاومت میگذره البته باتری شارژ باشه 4.2 پس اگه باتری 4000 میلی آمپر ساعت باشه یه ساعت دووم میاره
                      این کارو نکنید . اگر طبق محاسبات دوستمون مقاومتش ۱ اهم بشه با ۳.۷ آمپر پدر باتری درمیاد ! جریانی که از باتری میگیرید باید از جریان نامی باتری کمتر باشه . بعید میدونم باتری های لیتیوم یون موجود بتونن ۳.۷ آمپر رو تحمل کنن . بهترین کار پیدا کردن دیتاشیت باتریه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Pourya-84 نمایش پست ها
                        سلام
                        بنظر من اشکال همونطور که قبلا اشاره کردم اینجاست که در این محاسبات، شما ولتاژ رو ثابت فرض می کنین انگار که با آداپتور و برق شهر دارین کار می کنین
                        درحالیکه اینجا صحبت از باتریه که بسرعت دچار افت ولتاژ میشه و همگام با افت ولتاژ ، گرمای المنت هم افت میکنه طوریکه بعد از چند دقیقه کلا المنت سرد میشه درحالیکه باتری هنوز شارژ داره
                        امتحانش هم سادست
                        مگر اینکه از یک باتری بزرگ در ابعاد باتری ماشین استفاده کنیم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط eca.ir/forums نمایش پست ها
                          بنظر من اشکال همونطور که قبلا اشاره کردم اینجاست که در این محاسبات، شما ولتاژ رو ثابت فرض می کنین انگار که با آداپتور و برق شهر دارین کار می کنین
                          درحالیکه اینجا صحبت از باتریه که بسرعت دچار افت ولتاژ میشه و همگام با افت ولتاژ ، گرمای المنت هم افت میکنه طوریکه بعد از چند دقیقه کلا المنت سرد میشه درحالیکه باتری هنوز شارژ داره
                          امتحانش هم سادست
                          مگر اینکه از یک باتری بزرگ در ابعاد باتری ماشین استفاده کنیم
                          راهی واسه ثابت نگه داشتن ولتاژ باتری وجود داره ؟؟؟

دیدگاه

راهی واسه ثابت نگه داشتن ولتاژ باتری وجود داره ؟؟؟
                            ماژولهای افزاینده و ماژولهای خودکار تثبیت ولتاژ به وفور وجود دارن و منم تقریبا از همشون دارم ولی خیلی با اطمینان نمیتونم بگم چقدر به کار شما بیاد
                            مثلا این افزاینده هم کوچکه و هم ارزون:
                            خرید ماژول تغذیه dc-dc مبدل تبدیل کننده رگولاتور DC به DC بوست BOOST افزاینده ولتاژ 35 ولت جریان خروجی 2.5 آمپر دیتاشیت مشخصات فنی با قیمت مناسب در فروشگاه ECA

الان که امتحانش کردم با سیم المنت 8 سانتی 1.5 اهمی میتونه میتونه حدود 10 الی 15 وات توان از یک منبع 4 ولتی بکشه (بعبارتی حدود 3.5 آمپر جریان)
                            خود ماژول هم تا حدی داغ میشه که بهتره از گرمای اونم برای منظورتون استفاده کنین تا بهره وری و تلفات انرژی به حداقل برسه
                            با اون مولتی ترن که روی ماژول هست میشه ولتاژ خروجی رو تنظیم کرد که به کاهش یا افزایش گرمای المنت و تغییر در مصرف انرژی باتری ختم میشه
                            جدیدترین ویرایش توسط eca.ir/forums; ۱۲:۳۳ ۱۳۹۹/۰۳/۰۱.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                            X