اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مدار تشخیص پالس 1 میکرو ثانیه ؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مدار تشخیص پالس 1 میکرو ثانیه ؟

سلام یک پالس 1 میکروثانیه داریم البته نمیشه گفت پالس مربعی چون خیلی ظاهر مناسبی نداره و به دلیل اینکه دوره تناوبش خیلی پایین هست نمیشه با اسکوپ دیدش
    حالا می خوام مداری طراحی کنم که اولا پالس رو برام تشخیص بده یعنی بهم یه به ازای هر پالسی که میاد یه پالس چند میلی ثانیه ای بده تا میکرو بتونه بفهمه که پالس اومده
    دوم اینکه چون پالسمون پیکش متغیر هست مثلا از 200 میلی ولت تا 5 ولت تغییر می کنه نیاز دارم که تبدیلش کنم به یه مقدار DC تا با میکرو بفهمم چه مقدار پالس در ورودی اومده تا به ازای پیک های
    مختلف برنامه نویسی کنم
    مثلا می خوام پالس های زیر 1 ولت رو در نظر نگیرم
    ممنون می شم راهنمایی کنید
    اللهم صل علی محمد و ال محمد و عجل فرجهم
    پیامبر اکرم(ص):زکات علم نشر آن است.
    در کشور هاي غربي انتقال تجربيات و دانش به افراد مبتدي يک پيشرفت محسوب شده و به آن مديريت دانش مي گويند. ولي متاسفانه اين فرهنگ هنوز در کشور ايران رايج نشده است !!!

پاسخ : مدار تشخیص پالس 1 میکرو ثانیه ؟

یه راه حل اینه که با یه مقایسه کننده پالس رو تشخیص بدی
    یه مقایسه کننده ببند سعی کن از ایسی های مقایسه کننده استفاده کنی مثل lm393
    یه پتانسومتر هم ببیند برای تعیین حد مقایسه به راحتی میتونی شکل موج رو تشخیص بدی
    البته نمیتونه بگه دامنه چقدره ولی میتونه بگه آیای این موجی که اومده بیشتر از یک بوده
    خروجی رو میتونی یه مدار تاخیردر قطع بذاری که پالس های کوتاه رو بلند تر نشون بده و بتونی با میکرو پالس رو بخونی

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ehsanbagheri نمایش پست ها
      یه راه حل اینه که با یه مقایسه کننده پالس رو تشخیص بدی
      یه مقایسه کننده ببند سعی کن از ایسی های مقایسه کننده استفاده کنی مثل lm393
      یه پتانسومتر هم ببیند برای تعیین حد مقایسه به راحتی میتونی شکل موج رو تشخیص بدی
      البته نمیتونه بگه دامنه چقدره ولی میتونه بگه آیای این موجی که اومده بیشتر از یک بوده
      خروجی رو میتونی یه مدار تاخیردر قطع بذاری که پالس های کوتاه رو بلند تر نشون بده و بتونی با میکرو پالس رو بخونی
      با این روشی که شما گفتید با مونو استابل میشه یه پالس ساخت که زمانش دست خودمون باشه
      و خروجی مقایسه گر رو برای تریگر به 555 بدی تا پالس رو بهم بده اما این مسئله که دامنه چه قدر هست برام خیلی مهم هست
      خودم نظرم اینه که پالس ورودی رو از یک بافر عبور بدم و بعد از یک دیود فست با افت ولتاژ خیلی کم و بدمش به یه خازن و خازن رو هم با یک مقاومت موازی کنم البته یه مقاومت بسیار بزرگ
      بعد مقدار دی سی داخل خازن رو بخونم
      در کشور هاي غربي انتقال تجربيات و دانش به افراد مبتدي يک پيشرفت محسوب شده و به آن مديريت دانش مي گويند. ولي متاسفانه اين فرهنگ هنوز در کشور ايران رايج نشده است !!!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط seyed saeed نمایش پست ها
        سلام یک پالس 1 میکروثانیه داریم البته نمیشه گفت پالس مربعی چون خیلی ظاهر مناسبی نداره و به دلیل اینکه دوره تناوبش خیلی پایین هست نمیشه با اسکوپ دیدش
        حالا می خوام مداری طراحی کنم که اولا پالس رو برام تشخیص بده یعنی بهم یه به ازای هر پالسی که میاد یه پالس چند میلی ثانیه ای بده تا میکرو بتونه بفهمه که پالس اومده
        دوم اینکه چون پالسمون پیکش متغیر هست مثلا از 200 میلی ولت تا 5 ولت تغییر می کنه نیاز دارم که تبدیلش کنم به یه مقدار DC تا با میکرو بفهمم چه مقدار پالس در ورودی اومده تا به ازای پیک های
        مختلف برنامه نویسی کنم
        مثلا می خوام پالس های زیر 1 ولت رو در نظر نگیرم
        ممنون می شم راهنمایی کنید
        این کاری که میخواید شبیه عملکرد مدارات اسپکترومتره.
        اصولا برای اینطور پالس ها دامنه رو تبدیل به زمان میکنن. یعنی شما به ازای ورودی هر پالس یک تایمر رو روشن می کنید و اینقدر روشن میمونه تا پالس افت کنه و یک رابطه بین دامنه پالس و مقدار تایمر ایجاد میشه. درواقع دامنه پالس یک خازن رو شارژ میکنه و بسته به شارژ، تایمر مدتی کار میکنه.
        البته اگر پالس هاتون دنباله داره باید با یک فیلتر بالا گذر شکلشون رو بهبود بدید.
        برای اومدن هر پالس و تشخیص این یک میکرو ثانیه هم باز میتونی از مدارات تایمری استفاده کنی. هر پالس رو تقویت کنی و با استفاده از یک اشمیت تریگر محدوده بذاری و براساس اون تشخیصشون بدی.
        ... و (بدانيد) گرفتن تصميمهاى محكم (براى رسيدن به اهداف بزرگ) با خوش گذرانى و سفرهآ‌هاى رنگين سازگار نيست و چه بسيار كه خواب شبانه تصميمهاى محكم روز را از ميان برده و تاريكيآ‌ها، خاطره همتآ‌هاى بلند را از يادها محو كرده است. (نهجآ‌البلاغه، خطبه211)

امام علي (ع):کسي که به وقت ياري رهبرش در خواب باشد، با لگد دشمنش بيدار مي شود (غررالحکم،ص 422)

دیدگاه

نوشته اصلی توسط AliRezaDAVE نمایش پست ها
          اصولا برای اینطور پالس ها دامنه رو تبدیل به زمان میکنن. یعنی شما به ازای ورودی هر پالس یک تایمر رو روشن می کنید و اینقدر روشن میمونه تا پالس افت کنه و یک رابطه بین دامنه پالس و مقدار تایمر ایجاد میشه. درواقع دامنه پالس یک خازن رو شارژ میکنه و بسته به شارژ، تایمر مدتی کار میکنه.
          البته اگر پالس هاتون دنباله داره باید با یک فیلتر بالا گذر شکلشون رو بهبود بدید.
          برای اومدن هر پالس و تشخیص این یک میکرو ثانیه هم باز میتونی از مدارات تایمری استفاده کنی. هر پالس رو تقویت کنی و با استفاده از یک اشمیت تریگر محدوده بذاری و براساس اون تشخیصشون بدی.
          این چیزی که شما گفتید و البته من فهمیدم مجبور هستم پالسم رو به لحاظ دامنه تقویت کنم تا اشباع باشه که میکرو بتونه به ازای تغییرش متوجه بشه و تایمر رو روشن کنه
          که چیزی شبیه به فرکانس متر میشه
          خب روشی که خودم گفتم چه طور بود
          یعنی با یک اپ امپ به صورت بافر پالسمو بدم به یه خازن و مقدار دی سی به دست اومده رو با ADC بخونم البته و یه مقاومت بزرگ هم بذارم که خازنم در زمان هایی که پالسی نیست تخلیه بشه

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

نوشته اصلی توسط AliRezaDAVE نمایش پست ها
          یه مشکلی هم پیش میاد اگر پالس رو تقویت کنم و اون اینه که همه پالس ها به یک شکل میشن
          مگر اینکه بدمش به VCO که تبدیل بشه به فرکانس که این برام به صرفه نیست

دیدگاه

نوشته اصلی توسط seyed saeed نمایش پست ها
            این چیزی که شما گفتید و البته من فهمیدم مجبور هستم پالسم رو به لحاظ دامنه تقویت کنم تا اشباع باشه که میکرو بتونه به ازای تغییرش متوجه بشه و تایمر رو روشن کنه
            که چیزی شبیه به فرکانس متر میشه
            خب روشی که خودم گفتم چه طور بود
            یعنی با یک اپ امپ به صورت بافر پالسمو بدم به یه خازن و مقدار دی سی به دست اومده رو با ADC بخونم البته و یه مقاومت بزرگ هم بذارم که خازنم در زمان هایی که پالسی نیست تخلیه بشه

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

یه مشکلی هم پیش میاد اگر پالس رو تقویت کنم و اون اینه که همه پالس ها به یک شکل میشن
            مگر اینکه بدمش به VCO که تبدیل بشه به فرکانس که این برام به صرفه نیست
            اینجا قرار شما دوتا کار متفاوت کنید. یکی همون که خودتون گفتید. پالس ها رو تقویت کنید و فقط دنبال اندازه گیری طولشون باشید.
            دومی اینکه بیاید براساس ارتفاع پالس یک تایمر رو روشن کنید و ارتفاع پالس ها رو به زمان تبدیل کنید. تقریبا همون کار vco که گفتید ولی با تایمر. این روش استانداردی بود که توی مدارات اسپکترومتر دیدم.
            مزیت این روش هم حذف بعضی خطاها مثل روی هم افتادن پالس ها یا حذف اثر دنباله و ... است.

روش شما هم میشه اما فقط باید دقت کنید که مساحت زیر پالس هاتون برابر نباشند. مثلا ممکنه یک پالس با دامنه 2 ولت و طول 1 میکروثانیه داشته باشید و کنارش یک پالس با دامنه یک ولت و طول 2 میکرو ثانیه. اینطوری برای هر دو یک دامنه نشون میده. البته شاید پالس های شما کاملا تفکیک باشند و چنین خطایی نداشته باشند ولی اگر دنباله داشته باشن بازهم خطا داریم
            این مشکل هم میتونید با قرائت پالسی حل کنید. مثلا ولتاژ خازن رو یک میکروثانیه قرائت کنید نه بیشتر.
            جدیدترین ویرایش توسط AliRezaDAVE; ۲۰:۲۷ ۱۳۹۹/۰۳/۱۷.
            ... و (بدانيد) گرفتن تصميمهاى محكم (براى رسيدن به اهداف بزرگ) با خوش گذرانى و سفرهآ‌هاى رنگين سازگار نيست و چه بسيار كه خواب شبانه تصميمهاى محكم روز را از ميان برده و تاريكيآ‌ها، خاطره همتآ‌هاى بلند را از يادها محو كرده است. (نهجآ‌البلاغه، خطبه211)

امام علي (ع):کسي که به وقت ياري رهبرش در خواب باشد، با لگد دشمنش بيدار مي شود (غررالحکم،ص 422)

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
            X