اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

چپ گرد راست گرد زمان دار!

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

چپ گرد راست گرد زمان دار!

سلام و خسته نباشید خدمت همه اساتید محترم
    لطفا کمک کنید من گیج شدم!
    ما یه موتور ارمیچر dc داریم میخواهیم توسط سنسور مادون قرمز حرکتیpir وقتی تحریک میشه توسط رله موتور به حرکت در بیاد به مدت ۸ ثانیه تا اینجا همه چی درسته حالا ما میخواهیم پس از پایان ۸ ثانیه موتور چرخش برعکس رو ۸ ثانیه انجام بده بدون اضافه کردن سنسور pir دوم
    البته مشکلی برای اضافه کردن تایمر و رله اضافه نیست ولی مهم اینه که وقتی سنسور pir تحریک میشه ۸ ثانیه وتور به راست و سپس ۸ ثانیه به چپ بچرخه!
    خواهش میکنم اگر کمکی میتونین بکنین راهنمایی بفرمایید
    ممنون از همگی

پاسخ : چپ گرد راست گرد زمان دار!

نوشته اصلی توسط خوزِ ارکادیو بوِندیا نمایش پست ها
    سلام و خسته نباشید خدمت همه اساتید محترم
    لطفا کمک کنید من گیج شدم!
    ما یه موتور ارمیچر dc داریم میخواهیم توسط سنسور مادون قرمز حرکتیpir وقتی تحریک میشه توسط رله موتور به حرکت در بیاد به مدت ۸ ثانیه تا اینجا همه چی درسته حالا ما میخواهیم پس از پایان ۸ ثانیه موتور چرخش برعکس رو ۸ ثانیه انجام بده بدون اضافه کردن سنسور pir دوم
    البته مشکلی برای اضافه کردن تایمر و رله اضافه نیست ولی مهم اینه که وقتی سنسور pir تحریک میشه ۸ ثانیه وتور به راست و سپس ۸ ثانیه به چپ بچرخه!
    خواهش میکنم اگر کمکی میتونین بکنین راهنمایی بفرمایید
    ممنون از همگی
    سلام
    اگر با برنامه نویسی مشکلی نداشته باشید، با میکروکنترلر میشه خیلی ساده از انواع این مدهایی که میفرمایید رو پیاده کرد.
    نه اگر میخوایید کار کاملا آنالوگ باشه، به گمونم با استفاده از یک پل H و دو تا 555 بشه یه حرکت هایی زد.

دیدگاه

با سلام
      با همین مدار فعلی پس از پایان ۸ ثانیه اول باید توسط یک رله قطبهای متصل به موتور را معکوس کنید تمام

دیدگاه

میشه لطفا بیشتر توضیح بدین

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

نوشته اصلی توسط hossein.m98 نمایش پست ها
        سلام
        اگر با برنامه نویسی مشکلی نداشته باشید، با میکروکنترلر میشه خیلی ساده از انواع این مدهایی که میفرمایید رو پیاده کرد.
        نه اگر میخوایید کار کاملا آنالوگ باشه، به گمونم با استفاده از یک پل H و دو تا 555 بشه یه حرکت هایی زد.
        تا جایی که امکانش باشه نمیخوام از برنامه نویسی کمک بگیرم
        میشه در مورد روشی که گفتین بیشتر توضیح بدین
        ممنون

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

نوشته اصلی توسط nimdar نمایش پست ها
        با سلام
        با همین مدار فعلی پس از پایان ۸ ثانیه اول باید توسط یک رله قطبهای متصل به موتور را معکوس کنید تمام
        اگر درست متوجه شده باشم با اینکار حرکت معکوس موتور دائم میشه ما میخوایم زمانی که سنسور تحریک شد به صورت خودکار ۸ ثانیه رله اکتیو میشه بعد به طور خودکار رله معکوس به مدت ۸ ثانیه فعال بشه!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط خوزِ ارکادیو بوِندیا نمایش پست ها
          تا جایی که امکانش باشه نمیخوام از برنامه نویسی کمک بگیرم
          میشه در مورد روشی که گفتین بیشتر توضیح بدین
          ممنون
          به نحوی باید سنسورتون 555 اول رو فعال کنه و 555 هم موتور رو به مدت 8 ثانیه در جهت راستگرد (یا چپ گرد) روشن کنه. بعد از 8 ثانیه که 555 اول به حالت غیر فعالش برگشت، 555 دوم رو فعال کنه و 555 دوم به مدت 8 ثانیه موتور رو معکوس روشن کنه.
          این شماتیک رو کشیدم و توی شبیه ساز جواب داد. هیچ چیز اونو دقیق حساب نکردم و باید خودتون محاسبه کنید. اما خوب توی شبیه ساز کار میکنه. جای اون پوش باتن باید مدار تحریکی که از سنسور میاد قرار بدید. L298 رو هم برای تست گذاشتم که شما میتونید با هر ساختار دلخواهی عوضش کنید. برای تغییر زمان هم کافیه مقاومت و خازن روی پایه TH رو تغییر بدید.

دیدگاه

با سلام
            شما از همان مداری که بار اول بمدت ۸ ثانیه موتور را روشن میکند استفاده کنید و در حالت دوم فقط با یک رله قطبهای دوسر موتور را معکوس کنید و دوباره از همان مداری که بار اول موتور را روشن کرد استفاده کنید . مدار راه انداز و تایمر ۸ ثانیه در هر دو جالت یکی است فقط قطبهای دو سر موتور عوض میشوند.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
            X