اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مشکل گرما در led شاخه ای

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مشکل گرما در led شاخه ای

سلام به همه ی دوستان من چند روز پیش یک شاخه ال ای دی ۱۲ ولت ۲۴ قسمتی خریدم ولی خیلی داغ میکنه وقابل کنترل نیست و اگر مقاومت سر راهش قرار بدم به اندازه ی مقاومت جریان مصرفیش پایین میاد یعنی نمیشه ازقانون افت ولتاژ استفاده کرد لطفا یه راهی برای کم کردن دما به جز هیت سینک پیشنهاد بدید
    وقتئ دمای ال ای دی ها بالا تر میره امپر مصرفیش هم بالاتر میره میشه دلیلش رو بگید
    و یه سوال دیگه اینکه چرا جریان مصرفی ال ای دی متغیر است ؟؟ (یعنی مثلا اگه یه ال ای دی ۱۰۰ میلی امپر ۱۲ ولت داشته باشیم چرا با مقاومت ۲۲۰ اهم روشن میشود مگر نباید ولتاژ دو سر ال ای دی ۱ ولت باشد چرا بیشتر است؟؟)
    با تشکر
    جدیدترین ویرایش توسط soheilbinaei; ۰۱:۱۹ ۱۳۹۹/۰۳/۲۹.

پاسخ : مشکل گرما در led شاخه ای

یعنی کسی نیست واقعا

دیدگاه

ایندو بخش از حرفات مبهمه و منظورت روشن نیست:
      اگر مقاومت سر راهش قرار بدم به اندازه ی مقاومت جریان مصرفیش پایین میاد یعنی نمیشه ازقانون افت ولتاژ استفاده کرد
      چرا با مقاومت ۲۲۰ اهم روشن میشود مگر نباید ولتاژ دو سر ال ای دی ۱ ولت باشد چرا بیشتر است؟؟

بگذریم
      فعلا شما اگه میتونی یا ولتاژ رو بیار پایینتر مثلا برسون به 11.5 ولت. و یا شدت جریان رو کنترل کن مثلا با ماژولهایی که کنترل آمپر هم دارن
      البته با مقاومت وات بالای آجری هم میشه بسادگی اینکارو کرد مثلا من با مقاومت 0.5 اهم 10 وات (البته 20 وات بهتره) تونستم گرمای پاور الیدی 50 وات رو در حد قابل کنترل نگهدارم

دیدگاه

خیلی ممنون از پاسختون منظورم این بود که چرا ال ای دی (مثلا ۲۰میلی امپر) با ۵ میلی امپر هم روشن میشه؟
        ۲.میشه لطفا بگید مقاومتش رو چجوری محاسبه کنم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط soheilbinaei نمایش پست ها
          خیلی ممنون از پاسختون منظورم این بود که چرا ال ای دی (مثلا ۲۰میلی امپر) با ۵ میلی امپر هم روشن میشه؟
          ۲.میشه لطفا بگید مقاومتش رو چجوری محاسبه کنم
          الیدی این ویژگی رو داره که هر چی گرمتر بشه جریان بیشتری میکشه و جریان بیشتر هم باعث گرمتر شدنش میشه و این چرخه ی باطل اونقدر ادامه پیدا میکنه که داغ بشه و بسوزه
          پس هر چی با جریان کمتر و گرمای پایینتر به روشنایی دلخواه برسیم باعث افزایش عمر الیدی ها و کاهش هدر رفتن توان الکتریکی منبع تغذیه میشه
          محاسبه ی اهم و توان مقاومتی که لازم داریم در اصل از راه همون فرمولهای علوم دوره ی راهنمایی و دبیرستان انجام میشه
          اما شخصا ترجیح میدم در این موارد بطور عملی مقاومتهای مختلف رو امتحان کنم ببینم در عمل کدوم بهتر جواب میده
          شما اگه مقاومتهای آجری متنوع توی دست و بال نداری از این فرمولها استفاده کن
          برای تعیین اهم مقاومتی که لازم داریم:
          مقاومت = ولتاژ ÷ جریان
          مثلا اگه منبع تغذیه ی شما 12 ولته و قراره 11.5 ولت تحویل الیدی بدی (0.5 ولت افت) پس توی فرمول بالا باید در جای ولتاژ عدد 0.5 بذاری
          جریان هم عبارته از مقدار آمپراژ مجاز مصرف کننده. اگه روی اون ننوشته و شما نمیدونی میشه با مولتیمتر اندازه گیری کرد: میذاری روی حالت اندازه گیری جریان و مقدار جریانی که شاخه الیدی شما همون اول که سرد هستم مصرف میکنه رو ملاک قرار میدی. مثلا اگه 1 آمپر مصرف می کرد شما همون یا حدود %10 پایینتر رو ملاک قرار میدی
          برای تعیین توان مقاومتی که لازم داریم:
          توان = مقاومت × جریان × جریان
          مقاومت رو که با فرمول بالا قبلا حساب کردیم جریان رو هم که توضیح دادم. همونطور که توی فرمول مشخصه جریان رو به توان 2 می رسونیم
          یا
          توان = ولتاژ × جریان
          حالا با مشخص شدن اهم و توان مقاومت، میری بازار و مقاومتی با همین مشخصات تهیه می کنی و میذاری سر راه هر شاخه الیدی

دیدگاه

منبع های تغذیه صنعتی تو بازار هست که پتاسیمتر دارن و میتونی 2ولت برق رو کم یا زیاد کنی و مشکلت حل میشه فکر کنم
            بعدم شاخه ای ها معمولا همینجورن و حرارت زیاد دارن نسبت به سایر ال ای دی ها
            جدیدترین ویرایش توسط Siavashxxxx; ۰۸:۰۷ ۱۳۹۹/۰۴/۰۴.

دیدگاه

بسیار ممنون از جواب هاتون ببخشید که دیر کرم خدا خیرتون بده کارم راه افتاد

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
              X