اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

شروع با ARM

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

شروع با ARM

با سلام خدمت همه اساتید.
    من میخوام با ARM شروع بع کار کنم. تا الان هم با AVR و DSP کار کردم اما نه به صورت حرفه ای.
    الان هم لطفا در مورد موارد زیر من رو راهنمایی کنید.
    1- از چه بوردی شروع کنم ؟ بورد های دیسکاوری یا بورد های خود سایت ؟ لطفا مدل رو هم بگید چون نمیدونم ماجرای این بورد ها چه جوریه .راجع به مزایا و معایبشون هم اگر حوصله داشتید بگید.
    2- با کدوم برند شروع کنم ؟ NXP یا STM (من اسم این دو تا رو بیشتر شنیدم.)
    3- با چه کامپایلری شروع کنم ؟ IAR یا STM Cube یا Keil یا ...
    4- مرجع خوبی برای شروع اگر هست معرفی کنید در حدی که سریع تر راه بیافتم و بعد برم سراغ دیتاشیت.
    لطفا هر مورد دیگه ای به ذهنتون میرسه که میبینید میتونه به من یا بقیه دوستان کمک کنه بگید.
    خیلی ممنون .

پاسخ : شروع با ARM

با سلام دوست عزیز شما باید اول با رزبری پای و نود رد کار کنی مثلا با کلیک چپ موس
    ال ای دی روشن بشه

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

در مورد سیستم عامل رزبین

رزبری پرداشگر a51 ARM هست

دیدگاه

نوشته اصلی توسط saati.sms نمایش پست ها
      با سلام خدمت همه اساتید.
      من میخوام با ARM شروع بع کار کنم. تا الان هم با AVR و DSP کار کردم اما نه به صورت حرفه ای.
      الان هم لطفا در مورد موارد زیر من رو راهنمایی کنید.
      1- از چه بوردی شروع کنم ؟ بورد های دیسکاوری یا بورد های خود سایت ؟ لطفا مدل رو هم بگید چون نمیدونم ماجرای این بورد ها چه جوریه .راجع به مزایا و معایبشون هم اگر حوصله داشتید بگید.
      2- با کدوم برند شروع کنم ؟ NXP یا STM (من اسم این دو تا رو بیشتر شنیدم.)
      3- با چه کامپایلری شروع کنم ؟ IAR یا STM Cube یا Keil یا ...
      4- مرجع خوبی برای شروع اگر هست معرفی کنید در حدی که سریع تر راه بیافتم و بعد برم سراغ دیتاشیت.
      لطفا هر مورد دیگه ای به ذهنتون میرسه که میبینید میتونه به من یا بقیه دوستان کمک کنه بگید.
      خیلی ممنون .
      سلام
      من به شدت میکروکنترلرهای ST رو پیشنهاد میکنم. اگر بخوایید از توابع hal و نرم افزار CubeMX استفاده کنید، مدل میکروکنترلر زیاد فرقی نمیکنه براتون. من خودم با برد کاتالیست ECA شروع کردم و تقریبا راضی بودم.
      برای IDE هم چیزی که بیشتر مرسومه KEIL هستش ولی اونم هیچ فرقی نداره! با هرکدوم راحتید میتونید شروع کنید.
      خوبی ST اینه پشتیبانی به شدت قوی ای داره و کلی داکیومنت و راهنما برای میکروکنترلرهاش و رابط های نرم افزاری اش در دسترس قرار داده. اگر انگلیسی اتون خوب باشه، دیگه تقریبا مشکلی ندارید.

دیدگاه

من چند نکته کوتاه میگم، ولی توضیح بسیاره، بعد اگر خواستید بگید رو هر مورد توضیح اضافه تر هم میدم :

1) روی محصولات ST کار کنید. ارزونن، فراوانن، همه چیزو پوشش میدن، ابزارهای رایگان زیاد دارن. (همین که نیاز نیست از جیلینک های رو اعصاب استفاده کنید خودش موهبتیه)
        2) بهیچوجه برای شروع از بردهای بزرگ و شلوغ استفاده نکنید. وگرنه مثل بسیاری، میشید کد کپی زن. یعنی کیوب ام ایکس یه کدی براتون درست میکنه و شما آردویینو وار، یه نمایشگر بهش وصل میکنید و همین. با ارزونترین میکروها و بردهایی که دم دست هس شروع کنید. البته اینا در صورتیه که بخواید آکادمیک یاد بگیرید و همه جزییات رو بلد باشید. اگر صرفا میخواید استفاده کنید، مشکلی نداره از هرچی دلتون بخواد. شاید باور نکنید ولی خیلی از کسانی که میبینید تو شبکه های مجازی و اینور اونور که حتا برد توسعه هم طراحی میکنن و پروژه های به ظاهر خفن درست میکنن، اصن نمیدونن کلاک تری پردازنده شون چطوریه. گول نخورید.
        3) برای محیط برنامه نویسی، همیشه به محیطهای رسمی بچسبید. حداقل برای آموزش. پس IAR حذف میشه. محیط رسمی از نظر شرکت ARM، کایل مایکروویژنه (کیل هم بش میگن) و از نظر خود ST، محیط CubeIDE. من اولیو ترجیح میدم به دو دلیل. نخست اینکه کد و برنامه نویسی توسط هسته انجام میشه و هیچ ارتباطی به شرکت سازنده چیپ، مث ST نداره. دوم اینکه اضافه کردن کتابخونه های اختصاصی ARM از درایورهای CMSIS گرفته تا DSP و اینا آسونتره. دوم اینکه ST زیاد پیش میاد که محیط یا سیستم کدنویسی عوض کنه.
        البته چیزایی که خود ST ارایه دهنده شون هست، مث کتابخونه های گرافیک خودش، روی CubeIDE راحت تر اضافه میشن. توجه کنید که روی هر دو محیط، میشه همه کار کرد. هیچ کاری نیس که یکی بتونه یکی نتونه. فقط آسونتر بودن یا دم دست تر بودن فلان آیتم رو گفتم.
        Si vis pacem, para bellum

دیدگاه

نوشته اصلی توسط tiranoid نمایش پست ها
          من چند نکته کوتاه میگم، ولی توضیح بسیاره، بعد اگر خواستید بگید رو هر مورد توضیح اضافه تر هم میدم :

1) روی محصولات ST کار کنید. ارزونن، فراوانن، همه چیزو پوشش میدن، ابزارهای رایگان زیاد دارن. (همین که نیاز نیست از جیلینک های رو اعصاب استفاده کنید خودش موهبتیه)
          2) بهیچوجه برای شروع از بردهای بزرگ و شلوغ استفاده نکنید. وگرنه مثل بسیاری، میشید کد کپی زن. یعنی کیوب ام ایکس یه کدی براتون درست میکنه و شما آردویینو وار، یه نمایشگر بهش وصل میکنید و همین. با ارزونترین میکروها و بردهایی که دم دست هس شروع کنید. البته اینا در صورتیه که بخواید آکادمیک یاد بگیرید و همه جزییات رو بلد باشید. اگر صرفا میخواید استفاده کنید، مشکلی نداره از هرچی دلتون بخواد. شاید باور نکنید ولی خیلی از کسانی که میبینید تو شبکه های مجازی و اینور اونور که حتا برد توسعه هم طراحی میکنن و پروژه های به ظاهر خفن درست میکنن، اصن نمیدونن کلاک تری پردازنده شون چطوریه. گول نخورید.
          3) برای محیط برنامه نویسی، همیشه به محیطهای رسمی بچسبید. حداقل برای آموزش. پس IAR حذف میشه. محیط رسمی از نظر شرکت ARM، کایل مایکروویژنه (کیل هم بش میگن) و از نظر خود ST، محیط CubeIDE. من اولیو ترجیح میدم به دو دلیل. نخست اینکه کد و برنامه نویسی توسط هسته انجام میشه و هیچ ارتباطی به شرکت سازنده چیپ، مث ST نداره. دوم اینکه اضافه کردن کتابخونه های اختصاصی ARM از درایورهای CMSIS گرفته تا DSP و اینا آسونتره. دوم اینکه ST زیاد پیش میاد که محیط یا سیستم کدنویسی عوض کنه.
          البته چیزایی که خود ST ارایه دهنده شون هست، مث کتابخونه های گرافیک خودش، روی CubeIDE راحت تر اضافه میشن. توجه کنید که روی هر دو محیط، میشه همه کار کرد. هیچ کاری نیس که یکی بتونه یکی نتونه. فقط آسونتر بودن یا دم دست تر بودن فلان آیتم رو گفتم.
          خیلی ممنون از توضیحاتتون.
          فعلا تصمیم گرفتم از بورد های Discovery استفاده کنم. ولی انگار یه سری بورد دیگه به اسم NUCLEO هم وجود داره. نمیدونم این بورد استاندارد خود ST هست یا نه. لطفا راهنمایی کنید تفاوت این دو سری بورد چی هست و کدوم رو انتخاب کنم؟
          یه سوال دیگه هم داشتم .
          تفاوت نمایشگر های Oled و tft چی هست ؟ برای همین بورد ها میخوام که یک باره بگیرم. یه توضیحی هم در این باره بدید .
          خیلی ممنونم ازتون.

نوشته اصلی توسط hossein.m98 نمایش پست ها
          سلام
          من به شدت میکروکنترلرهای ST رو پیشنهاد میکنم. اگر بخوایید از توابع hal و نرم افزار CubeMX استفاده کنید، مدل میکروکنترلر زیاد فرقی نمیکنه براتون. من خودم با برد کاتالیست ECA شروع کردم و تقریبا راضی بودم.
          برای IDE هم چیزی که بیشتر مرسومه KEIL هستش ولی اونم هیچ فرقی نداره! با هرکدوم راحتید میتونید شروع کنید.
          خوبی ST اینه پشتیبانی به شدت قوی ای داره و کلی داکیومنت و راهنما برای میکروکنترلرهاش و رابط های نرم افزاری اش در دسترس قرار داده. اگر انگلیسی اتون خوب باشه، دیگه تقریبا مشکلی ندارید.
          دوست عزیز از راهنمایی های شما هم ممنون هستم.
          شما هم اگر در مورد پست قبل میدونید راهنماییم کنید.
          تفاوت برد دیسکاوری و nucleo چی هست ؟ و اینکه کدوم lcd رو انتخاب کنم؟
          خیلی متشکرم.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط saati.sms نمایش پست ها
            خیلی ممنون از توضیحاتتون.
            فعلا تصمیم گرفتم از بورد های Discovery استفاده کنم. ولی انگار یه سری بورد دیگه به اسم NUCLEO هم وجود داره. نمیدونم این بورد استاندارد خود ST هست یا نه. لطفا راهنمایی کنید تفاوت این دو سری بورد چی هست و کدوم رو انتخاب کنم؟
            یه سوال دیگه هم داشتم .
            تفاوت نمایشگر های Oled و tft چی هست ؟ برای همین بورد ها میخوام که یک باره بگیرم. یه توضیحی هم در این باره بدید .
            خیلی ممنونم ازتون.

دوست عزیز از راهنمایی های شما هم ممنون هستم.
            شما هم اگر در مورد پست قبل میدونید راهنماییم کنید.
            تفاوت برد دیسکاوری و nucleo چی هست ؟ و اینکه کدوم lcd رو انتخاب کنم؟
            خیلی متشکرم.
            ببینید این سری بوردها طراحی خود شرکت ST هستن (تا جایی که من اطلاع دارم) و هرکدوم امکانات خاص خودشونو دارن. مثلا بورد نوکلئو دارای رابط شبکه و لایه فیزیکی شبکه هستش، ولی فکر کنم دیسکاوی اینو نداره. از طرفی دیسکاوری برای کار با LCD فکر کنم بهتر باشه. شما باید ببینید هرکدوم چه امکاناتی دارن و با توجه به نیازتون انتخاب کنید.
            در مورد LCD ها هم بنده متاسفانه کار نکردم باهاشون. تاجایی که توی فروشگاه ها به چشمم خورده و یادم هست، OLED ها تمام رنگی نیستن؛ فقط تک رنگ و دو رنگ دارن. یا اینکه اگر تمام رنگی شون هم وجود داشته باشه، توی فروشگاه های الکترونیک ایران هنوز خبری ازشون نیست یا کمه. اما TFT ها به نظرم باید تمام رنگی باشن. از نظر مصرف توان و این چنین مسائل هم باید با هم خیلی متفاوت باشن.

دیدگاه

هر دو برد محصول خود ST هستن.
              برد های دیسکاوری، با این منظور ساخته شده بودن که روی مادربردهای ST (که هیچکدومش تو ایران دیده نشده) نصب بشن یا بصورت عادی استفاده بشن. برد توسعه عادی هستن با امکاناتی کاملا سلیقه ای.

بردهای نوکلئو، بردهایی بود که کمی بعد ساخته شد و برای این چند منظور ساخته شد :

1) ورژن قابل نصب روی برد بورد. قالب سازگار با آردویینو نانو. دقیقا تو جای آردویینو نانو جا میشه و پین های زیادیش هم با هم سازگار هستن.
              2) ورژن های معادل با آردویینو اونو. این بردها جوری ساخته شدن که شیلدهای معروف آردویینو روشون نصب بشه. پین هاش و شکلش شبیه آردویینو اونو هستن.
              3)ورژنی که معادل آردویینو ها نیست، ولی قالب مشخصی داره برای مدل های مختلف. (نکته پایین رو بخونید)
              برعکس بردهای دیسکاوری که سازگار با خودشون هم نیستن (نمیشه یکیشونو جای دیگه دیگه استفده کرد) بردهای نوکلئو باخودشون هم سازگارن. یعنی همه ی بردهای نوکلئو 32 (بردهایی که 32 پایه دارن و شکل مشابه نانو دارن) رو میشه جای همدیگه بکار برد فارغ از نوع کنترلر روش. همینطورم برای ورژن های دیگه.

توضیح شرکت ST در مورد این بردها.
              Sharing the same connectors, STM32 Nucleo boards can easily be extended with a large number of specialized application hardware add-ons (Nucleo-64 include Arduino Uno rev3 & ST morpho connectors, Nucleo-32 include Arduino Nano connectors).

و دقیقا من به همین دلیل گفتم از بردهایی شروع کنید که بشه رو بردبورد نصبشون کرد.

اصن فکرشم نکنید که با یه برد شلوغ و پرپایه بشینید کار کنید. خودتون تصور کنید میخواید همچین چیزی ببندید :
              یه نمایشگر کاراکتری معمولی
              5 تا دکمه
              دو تا ورودی ADC
              دو تا سنسور SPI و I2C
              مجبوریدکلی سیم کشی کنید رو میزتون. بعدش اگر کمی تکون بخوره، نصف سیما قطع میشن و یه منظره فاجعه بار میشه.

ولی همونطور که تو بازار میبینید خیلی از تولید کننده ها میان این شکلی تولید کنن، بدون اینکه فک کنن اینجوری سخته. تصور نکنید که چون ST اینکارو کرده، پس کار درستی کرده. همه شرکتا اشتباهای گنده میکنن. مردم هم بدون اینکه فکر کنن کپی میکنن.
              تو نت سرچ کنید STM32 boards on breadboard ببینید چقد ملت شاکی بودن، چقد سعی شده بردهای مبتنی بر بردبورد ساخته بشه و حتا خود ST یه برد واسط طراحی کرده که رو بردبورد وصل بشه از اونور به کابل به برد اصلی متصل بشه که بخشی از کار رو بردبورد منتقل بشه.

دیدگاه

هر دو برد محصول خود ST هستن.
                برد های دیسکاوری، با این منظور ساخته شده بودن که روی مادربردهای ST (که هیچکدومش تو ایران دیده نشده) نصب بشن یا بصورت عادی استفاده بشن. برد توسعه عادی هستن با امکاناتی کاملا سلیقه ای.

بردهای نوکلئو، بردهایی بود که کمی بعد ساخته شد و برای این چند منظور ساخته شد :

1) ورژن قابل نصب روی برد بورد. قالب سازگار با آردویینو نانو. دقیقا تو جای آردویینو نانو جا میشه و پین های زیادیش هم با هم سازگار هستن.
                2) ورژن های معادل با آردویینو اونو. این بردها جوری ساخته شدن که شیلدهای معروف آردویینو روشون نصب بشه. پین هاش و شکلش شبیه آردویینو اونو هستن.
                3)ورژنی که معادل آردویینو ها نیست، ولی قالب مشخصی داره برای مدل های مختلف. (نکته پایین رو بخونید)
                برعکس بردهای دیسکاوری که سازگار با خودشون هم نیستن (نمیشه یکیشونو جای دیگه دیگه استفده کرد) بردهای نوکلئو باخودشون هم سازگارن. یعنی همه ی بردهای نوکلئو 32 (بردهایی که 32 پایه دارن و شکل مشابه نانو دارن) رو میشه جای همدیگه بکار برد فارغ از نوع کنترلر روش. همینطورم برای ورژن های دیگه.

توضیح شرکت ST در مورد این بردها.
                Sharing the same connectors, STM32 Nucleo boards can easily be extended with a large number of specialized application hardware add-ons (Nucleo-64 include Arduino Uno rev3 & ST morpho connectors, Nucleo-32 include Arduino Nano connectors).

و دقیقا من به همین دلیل گفتم از بردهایی شروع کنید که بشه رو بردبورد نصبشون کرد.

اصن فکرشم نکنید که با یه برد شلوغ و پرپایه بشینید کار کنید. خودتون تصور کنید میخواید همچین چیزی ببندید :
                یه نمایشگر کاراکتری معمولی
                5 تا دکمه
                دو تا ورودی ADC
                دو تا سنسور SPI و I2C
                مجبوریدکلی سیم کشی کنید رو میزتون. بعدش اگر کمی تکون بخوره، نصف سیما قطع میشن و یه منظره فاجعه بار میشه.

ولی همونطور که تو بازار میبینید خیلی از تولید کننده ها میان این شکلی تولید کنن، بدون اینکه فک کنن اینجوری سخته. تصور نکنید که چون ST اینکارو کرده، پس کار درستی کرده. همه شرکتا اشتباهای گنده میکنن. مردم هم بدون اینکه فکر کنن کپی میکنن.
                تو نت سرچ کنید STM32 boards on breadboard ببینید چقد ملت شاکی بودن، چقد سعی شده بردهای مبتنی بر بردبورد ساخته بشه و حتا خود ST یه برد واسط طراحی کرده که رو بردبورد وصل بشه از اونور به کابل به برد اصلی متصل بشه که بخشی از کار رو بردبورد منتقل بشه.
                خیلی ممنون.
                من چند تا چیز میگم ببینید درست هستن یا نه. خیلی ممنون.
                1 - توی بورد های سری nucleo تمامی پایه های میکرو به صورت پین هدر تحت اختیار ما قرار میگیرن و ما ماژول ها یا وسایل ارتباطی رو به اون ها متصل میکنیم. در حالی که در بورد های discovery خیلی از پایه براساس امکانات مختلفی که ارایه میدن ( مثل ژیروسکوپ ، سنسور دما و ... ) توسط خود این قطعات مصرف شده و تعداد کمی پایه توسط پین هدر به ما داده شده.
                2 - توصیه شما استفاده از بورد های سری nucleo هست.
                3 - فعلا سراغ بورد های شلوغ مثل nucleo ای که 144 پایه داره نرم و مثلا با 64 پایه شروع کنم.
                حالا چند تا سوال هم دارم.
                1 - ایا همون قدر که مثال و نمونه اماده برای بورد های دیسکاوری هست برای nucleo هم هست ؟ ( به نظر خودم نیست چون از پریفرال های کمتری روی بورد استفاده شده.)
                2 - بورد هایی هم که مثلا همین سایت eca دارن ( بورد کاتالیست ) هم شبیه همین nucleo هست. از این بورد ها استفاده کنم یا بورد های استاندارد ST ؟
                3 - بورد های سایت eca دیباگر ( j link) ندارن و مجبورم جداگانه تهیه کنم . به درد سرش می ارزد یا نه همون بورد های استاندارد رو استفاده کنم ؟
                خیلی ممنون از لطفتون.
                ببخشید خیلی سوال میپرسم.

دیدگاه

1) خیر اینطور نیست. تو هر دو مدل، اکثر پایه ها، حتا اگر به قطعات خاصی وصل شده باشن، باز هم در دسترس هستن.
                  2) بله میتونید از بردهای نوکلئو شروع کنید. میتونید از بردهای ساده تر و کوچیکتر قابل نصب رو بردبورد و ارزونتر هم استفاده کنید. که تولید ST نیستن.
                  3) بله، تا به چیزی نیاز پیدا نکردید، نخرید.

سوالات :
                  1) نه اینطور نیست. مثالها برای همه میکروکنترلرهای STM32 زیاد هست. فارغ از نوع برد. بردهای نوکلئو و دیسکاوری، هیچ برتری نسبت به هم بجز موارد سازگاری ندارن. در نظر بگیرید بردهای دیسکاوری "تخصصی ترن" برای بولد کردن ویژگی های میکروکنترلر روشون. مثلا دقت آنالوگ و از این دست.

-- توجه کنید که بورد های نوکلئو، قطعات جانبی محدودی روشون دارن. مثلا یه برد دیسکاوری ممکنه روش قطب نما، جایرو، حافظه، نمایشگرهای متنوع، آمپلیفایر صوتی و ... داشته باشه. اما بورد های نوکلئو چیز زیادی همراهشون ندارن. عملا پردازنده خالی هستن.

2) بله میتونید از اونا استفاده کنید. میکروکنترلرهای STM32 نیاز به جی لینک ندارن. از یه واسط مبتنی بر جی تگ خیلی ارزونتر ساخت خود ST اسفتاده میکنن که چون اوپن سورسه، خیلی ارزونه و دردسر کرک هم نداره. کمتر از 50 تومنه.

-- نکته مهم : هیچوقت جی لینک نخرید مگر اینکه واقعا بهش نیاز سخت پیدا کنید. اگه هم نیاز سخت پیدا کردید، یه برد نوکلئو یا دیسکاوری بخرید و از واسط اون استفاده کنید چون اون معادل یه جی لینک کامله و اصل و بدون نیاز به کرکه. قیمتشم فقط 100 یا 200 تومن بیشتر از یه جی لینک فیک چینیه. جی لینک، از بس مشکل کرک داره، عملا غیرقابل استفاده س. اصن از پلتفرمی که نیاز به جی لینک داره استفاده نکنید !

3) شما فقط به یه ST-Link نیاز دارید که مدلای کوچیک و ساده ش هست که تعداد محدودی بریک پوینت و واچ ساپورت میکنه و قیمتشم ناچیزه. اگر نیاز به چیز حرفه ای تری داشتید (بریک پوینت های بیشتر، لایو واچ، VCP و ...) میتونید از بخش پروگرامر بردهای نوکلئو یا دیسکاوری استفاده کنید.

در انتها، خود من اینا رو دارم :

1) برد طراحی خودم که یه میکروی ساده STM32F0 داره به همراه کلی امکانات خوب مث درایور جریان بالای خروجی (مستقیما رله یا موتور درایو میکنه)، بوت سریال کامل فقط با یک بار فشار دادن یه دکمه (برعکس بقیه که نیاز به جامپر یا تغییر حالت دکمه و ریست و اینا داره) و واسط یو اس بی به سریال برای پروگرام کردن یا استفاده عمومی
                  I felt the need for a proper development board for an STM32 for both educational and research purposes. Well, it may seem the necessity is already answered a thousand times. The market is flooded with various development boards with various features, but there were things which made me think into designing another one: -- I don't like double row pin headers: It should be breadboardable, and leave at least 2 holes each side of it on a standard breadboard. -- It should be easily programmable: The easiest solution which comes to mind, is a simple serial to USB converter (as the selected MCU doesn't have an embedded USB peripheral and hence, no DFU capability). -- easy bootloader mode: A simple RC circuit makes it easy for a single button reset+boot mode. -- Hi-sink outputs: Many times we came to a situation where we had to wire a [power] transistor, a diode and some circuitry just for turning a power LED or a few motors.

2) یه برد دیسکاوری برای پردازش های آنالوگ گرفتم که "کاملا بی استفاده مونده به خاطر قد و قواره ش". هرچند براش واسط طراحی کردم

3) یه برد نوکلئو 64 با یه میکروکنترلر کم مصرف که صرفا برای رفرنس مقاله مرتبط با پایان نامه م برای تست روی میکروکنترلرهای کم مصرف نیازش داشتم و فقط چند بار استفاده شده. عملا باز هم بیکاره به خاطر سایز بدشون.
                  4) تعدادی برد چینی رو اعصاب ولی معروف که هیچی ندارن. یه میکروه یه جامپر یه مشت پایه که یجوری هم اشتباه چیدنشون که رو بردبورد جا نمیره با اینکه کوچیکه.
                  جدیدترین ویرایش توسط tiranoid; ۱۳:۵۷ ۱۳۹۹/۰۴/۰۶.

دیدگاه

1) خیر اینطور نیست. تو هر دو مدل، اکثر پایه ها، حتا اگر به قطعات خاصی وصل شده باشن، باز هم در دسترس هستن.
                    2) بله میتونید از بردهای نوکلئو شروع کنید. میتونید از بردهای ساده تر و کوچیکتر قابل نصب رو بردبورد و ارزونتر هم استفاده کنید. که تولید ST نیستن.
                    3) بله، تا به چیزی نیاز پیدا نکردید، نخرید.

3) یه برد نوکلئو 64 با یه میکروکنترلر کم مصرف که صرفا برای رفرنس مقاله مرتبط با پایان نامه م برای تست روی میکروکنترلرهای کم مصرف نیازش داشتم و فقط چند بار استفاده شده. عملا باز هم بیکاره به خاطر سایز بدشون.
                    4) تعدادی برد چینی رو اعصاب ولی معروف که هیچی ندارن. یه میکروه یه جامپر یه مشت پایه که یجوری هم اشتباه چیدنشون که رو بردبورد جا نمیره با اینکه کوچیکه.
                    درود با دوست عزیز
                    من دقیقا متوجه نشدم شما کدوم برد رو برای شروع با میکروهای st پیشنهاد دادید.ممنون میشم یکبار دیگه بفرمایید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ویرا نمایش پست ها
                      درود با دوست عزیز
                      من دقیقا متوجه نشدم شما کدوم برد رو برای شروع با میکروهای st پیشنهاد دادید.ممنون میشم یکبار دیگه بفرمایید
                      برای یادگیری، از "کوچکترین" بردی که STM32 داره استفاده کنید. حتما روی بردبورد جا بره. مدلش مهم نیس چندان

دیدگاه

برای یادگیری، از "کوچکترین" بردی که STM32 داره استفاده کنید. حتما روی بردبورد جا بره. مدلش مهم نیس چندان
                        برای پروگرم کردن اینها ایا مثل avr تجهیزات جانبی مثل پروگرمر میخاد یا با خود برد هم میشه؟
                        دیدگاه

برای پروگرم کردن اینها ایا مثل avr تجهیزات جانبی مثل پروگرمر میخاد یا با خود برد هم میشه؟
                          روش های پروگرام که چند روش داره با پروگرامر با مبدل سریال و ... ( لینک ).
                          بهتره پروگرامر رو تهیه کنید تا بتونین کدتون رو هم دیباگ کنید.
                          یک نمونه پروگرامر ( لینک ) که البته اصلی نیست و کپی هستش ولی قیمت پایین و کیفیت مناسبی داره.
                          موفق باشید.
                          توی کانال یوتیوب من قراراه طراحی انواع بردهای الکترونیکی مثل بردهای تک لایه، دو لایه یا به طور کلی بردهای چند لایه، بردهای مبتنی بر میکروکنترلر، بردهای صنعتی، بردهای الکترونیک قدرت و بردهای فرکانس بالارو یاد بگیریم.
                          همینطور کدنویسی انواع میکروکنترلرهای 8 بینی مثل میکروکنترلرهای خانواده AVR-STM8، میکروکنترلرهای میبتی بر معماری ARM مثل STM32 و پردازنده های مخصوص اینترنت اشیاء مثل ESP32-ESP8266 و DSPها یاد میگیریم.
                          https://www.youtube.com/@aKaReZa75​

دیدگاه

نوشته اصلی توسط akaReza نمایش پست ها
                            سلام.
                            روش های پروگرام که چند روش داره با پروگرامر با مبدل سریال و ... ( لینک ).
                            بهتره پروگرامر رو تهیه کنید تا بتونین کدتون رو هم دیباگ کنید.
                            یک نمونه پروگرامر ( لینک ) که البته اصلی نیست و کپی هستش ولی قیمت پایین و کیفیت مناسبی داره.
                            موفق باشید.
                            خب پس برای شروع یک برد ارزون میخام با یک stlink ارزان قیمت.این دومورد هست

خرید برد کاتالیست STM32F407ZGT6 با قیمت و کیفیت مناسب در فروشگاه ECA. مرجع انواع ساخت ایران و سایر قطعات جدید الکترونیکی

مدل ارزونتر رو میخام.برای شرو خوبه و مشکلی نداره؟؟

دیدگاه

خب پس برای شروع یک برد ارزون میخام با یک stlink ارزان قیمت.این دومورد هست

خرید برد کاتالیست STM32F407ZGT6 با قیمت و کیفیت مناسب در فروشگاه ECA. مرجع انواع ساخت ایران و سایر قطعات جدید الکترونیکی

مدل ارزونتر رو میخام.برای شرو خوبه و مشکلی نداره؟؟
                              فک نکنم برا شروع زیاد فرقی داشته باشه من خودم با STM32F103ZET6 شروع کردم.
                              توی کانال یوتیوب من قراراه طراحی انواع بردهای الکترونیکی مثل بردهای تک لایه، دو لایه یا به طور کلی بردهای چند لایه، بردهای مبتنی بر میکروکنترلر، بردهای صنعتی، بردهای الکترونیک قدرت و بردهای فرکانس بالارو یاد بگیریم.
                              همینطور کدنویسی انواع میکروکنترلرهای 8 بینی مثل میکروکنترلرهای خانواده AVR-STM8، میکروکنترلرهای میبتی بر معماری ARM مثل STM32 و پردازنده های مخصوص اینترنت اشیاء مثل ESP32-ESP8266 و DSPها یاد میگیریم.
                              https://www.youtube.com/@aKaReZa75​

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X