اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

آمپر خروجی از ترانس

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

آمپر خروجی از ترانس

سلام دوستان.
    سوال اول من اینه که ترانسهایی که خروجی آنها ۱۲ ولت ۲ آمپر یا ۳ آمپر هست این آمپر خروجی به چه فاکتورهایی بستگی داره؟
    سوال دوم : یه ترانس که سیم پیچ اولیش ۲۲۰ ولت ورودی داره و از برق شهری ای که ۴۰ آمپر هست بهش وصل و در سیم پیچ ثانویه بخوام ۱۲ ولت بگیرم
    بنابه قانون ترانس اگه بخوام حساب کنم من باید ۱۲ ولت ۷۳۳.۳ آمپر داشته باشم.
    من میدونم که یه جای کارو دارم اشتباه میکنم لطف می کنید اگه کمکم کنید.

پاسخ : آمپر خروجی از ترانس

نوشته اصلی توسط ghaffar. Maghdid نمایش پست ها
    سلام دوستان.
    سوال اول من اینه که ترانسهایی که خروجی آنها ۱۲ ولت ۲ آمپر یا ۳ آمپر هست این آمپر خروجی به چه فاکتورهایی بستگی داره؟
    سوال دوم : یه ترانس که سیم پیچ اولیش ۲۲۰ ولت ورودی داره و از برق شهری ای که ۴۰ آمپر هست بهش وصل و در سیم پیچ ثانویه بخوام ۱۲ ولت بگیرم
    بنابه قانون ترانس اگه بخوام حساب کنم من باید ۱۲ ولت ۷۳۳.۳ آمپر داشته باشم.
    من میدونم که یه جای کارو دارم اشتباه میکنم لطف می کنید اگه کمکم کنید.
    سلام
    1- این که ترانس چقدر بتونه جریان تحمل کنه به جنس و ابعاد هسته و سیم پیچی هاش ربط داره. ولی این که چقدر جریان ازش کشیده بشه، به مداری که بهش متصل شده.
    2- ببینید وقتی یک مدار به یک منبع ولتاژ وصل میشه، به اندازه نیازش از منبع جریان میکشه. اگر فرضا 2 آمپر نیازشه، به منبع 1000 آمپر هم که وصل بشه باز همون 2 آمپر میکشه. اون جریانی که برای منبع ذکر میشه، حداکثر مقداریه که اون منبع میتونه جریان تولید کنه. وقتی ثانویه ترانس شما تحمل 2 آمپر داره و طبعا مداری که بهش وصل میشه حداکثر 2 آمپر مصرف داره، بنا به قانون ترانس ایده آل، از اولیه جریانی حدود 110 میلی آمپر کشیده خواهد شد. همونطوری که گفتم اونم 40آمپری که میگید، حداکثر جریانیه که میتونید از برق شهر دریافت کنید.
    دقت کنید که وقتی برای یک مدار یا وسیله که میتونه یک سمت ترانس باشه، محدودیت جریان ذکر میشه، اگر بخوایید از اون محدوده خارج بشید، قطعا اون مدار یا وسیله آسیب میزنید!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hossein.m98 نمایش پست ها
      سلام
      1- این که ترانس چقدر بتونه جریان تحمل کنه به جنس و ابعاد هسته و سیم پیچی هاش ربط داره. ولی این که چقدر جریان ازش کشیده بشه، به مداری که بهش متصل شده.
      2- ببینید وقتی یک مدار به یک منبع ولتاژ وصل میشه، به اندازه نیازش از منبع جریان میکشه. اگر فرضا 2 آمپر نیازشه، به منبع 1000 آمپر هم که وصل بشه باز همون 2 آمپر میکشه. اون جریانی که برای منبع ذکر میشه، حداکثر مقداریه که اون منبع میتونه جریان تولید کنه. وقتی ثانویه ترانس شما تحمل 2 آمپر داره و طبعا مداری که بهش وصل میشه حداکثر 2 آمپر مصرف داره، بنا به قانون ترانس ایده آل، از اولیه جریانی حدود 110 میلی آمپر کشیده خواهد شد. همونطوری که گفتم اونم 40آمپری که میگید، حداکثر جریانیه که میتونید از برق شهر دریافت کنید.
      دقت کنید که وقتی برای یک مدار یا وسیله که میتونه یک سمت ترانس باشه، محدودیت جریان ذکر میشه، اگر بخوایید از اون محدوده خارج بشید، قطعا اون مدار یا وسیله آسیب میزنید!
      سلام.
      ممنون آقای حسین بابت توجهتون.
      اگه بخوام از یه منبع ۱۲ ولت ۱۰ آمپر خروجی ۲۲۰ ولت بگیرم به میلی آمپر میرسم یا بستگی به لود داره؟

دیدگاه

سلام.
        ممنون آقای حسین بابت توجهتون.
        اگه بخوام از یه منبع ۱۲ ولت ۱۰ آمپر خروجی ۲۲۰ ولت بگیرم به میلی آمپر میرسم یا بستگی به لود داره؟
        متوجه منظورتون نمیشم. دقیق بفرمایید چیکار میخوایید بکنید.
        ببینید مقوله ای وجود داره به اسم بقای توان. طبق قانون بقای توان، یک مبدل در حالت ایده آل که البته هیچ وقت در واقعیت اتفاق نمی افته، میتونه همونقدر که توان تو ورودی گرفته به خروجی منتقل کنه. از اون جایی که هر مبدلی تلفات توان داره، توان تحویلی به خروجی همواره از توان تحویلی از ورودی کمتره.
        توان هم حاصل ضرب ولتاژ در جریانه. یعنی اگر در وردی 12 ولت 10 آمپر داشته باشید که میشه 120 وات، تو خروجی کمتر از 120 وات توان دارید. کافیه توان خروجی رو بر ولتاژ خروجی تقسیم کنید، ببینید چقدر جریان میده. این که یه مبدل چقدر توان بگیره و چقدر تحویل بده، بستگی به ساختار اون مبدل داره.

دیدگاه

ما یه ترانس داریم ۲۲۰ به ۱۲ ولت و آمپر خروجیش زده ۲ آمپر.
          چرا فقط ۲ آمپر؟
          به خاطر قطر سیم هاست؟
          اگه بخوایم یه ترانس درست کنیم ۲۲۰ به ۱۲ ولت و ۵۰ آمپر چیکار باید بکنم؟

دیدگاه

چرا فقط ۲ آمپر؟
            به خاطر قطر سیم هاست؟
            من زیاد به این مباحث مسلط نیستم و اگر دارم اشتباه میکنم، دوستان اصلاح کنن. هسته ترانس بسته به این که ابعادش چقدر باشه و از چه جنسی باشه، یه توان مشخصی رو میتونه تبدیل کنه. این که یه ترانس فرضا 100 واتی رو انتظار 200 وات ازش داشته باشید غلطه!
            جریان قابل تحمل سیم پیچ ها هم به قطر سیم فکر میکنم ربط داره. هر چی قطور تر، تحملش برای جریان بالاتر، بیشتر. همونطوری که گفتم جریان قابل تحمل با جریان کشیده شده در لحظه متفاوته. این دوتا رو با هم اشتباه نگیرید.

دیدگاه

سلام.
              توان هم حاصل ضرب ولتاژ در جریانه. یعنی اگر در وردی 12 ولت 10 آمپر داشته باشید که میشه 120 وات، تو خروجی کمتر از 120 وات توان دارید. کافیه توان خروجی رو بر ولتاژ خروجی تقسیم کنید، ببینید چقدر جریان میده. این که یه مبدل چقدر توان بگیره و چقدر تحویل بده، بستگی به ساختار اون مبدل داره.
              توی بحث ترانس ها و کلا وقتی که توی سیستم متناوب داریم بحث میکنیم باید ضریب قدرت یا پاور فکتور یا کوسینوس فی رو هم در نظر بگیریم.این حساب کتاب و این اعداد برای زمانی هست که شما پاور فکتورتون 1 باشه که مگه بار سمت ثانویه اهمی خالص باشه ولی به هر حال کوسینوس فی برابر 1 نیست و وقتی مقدارشو نداریم بصورت تیپ میشه 0.8 فرضش کرد.
              بجز این هم بحث جریان مغناطیس کنندگی هم داریم برای ترانس ها، یا بهش جریان بی باری هم میگن، شما ترانس رو که وصل کنی حتی اگه خروجیش مدار باز باشه باز از سمت اولیه جریان میکشه که اون جریان، جریان مغناطیس کنندگی هست و برای ایجاد شار توی هسته هستش.

چرا فقط ۲ آمپر؟
              به خاطر قطر سیم هاست؟
              یه بحث همون قطر سیم ها هستش، یه بحث دیگه به اشباع رفتن خود هسته ترانس هست یعنی فرض کن بجای سیم 0.5 از سیم 2.5 استفاده کنی، چون ابعاد ترانسی که داری همونه، پس شاری که داریم از یک شار ماکزیممی بیشتر نمیتونه بشه و هسته به اشباع میره پس جریان زیاد نمیشه.
              توی کانال یوتیوب من قراراه طراحی انواع بردهای الکترونیکی مثل بردهای تک لایه، دو لایه یا به طور کلی بردهای چند لایه، بردهای مبتنی بر میکروکنترلر، بردهای صنعتی، بردهای الکترونیک قدرت و بردهای فرکانس بالارو یاد بگیریم.
              همینطور کدنویسی انواع میکروکنترلرهای 8 بینی مثل میکروکنترلرهای خانواده AVR-STM8، میکروکنترلرهای میبتی بر معماری ARM مثل STM32 و پردازنده های مخصوص اینترنت اشیاء مثل ESP32-ESP8266 و DSPها یاد میگیریم.
              https://www.youtube.com/@aKaReZa75​

دیدگاه

نوشته اصلی توسط akaReza نمایش پست ها
                سلام.

توی بحث ترانس ها و کلا وقتی که توی سیستم متناوب داریم بحث میکنیم باید ضریب قدرت یا پاور فکتور یا کوسینوس فی رو هم در نظر بگیریم.این حساب کتاب و این اعداد برای زمانی هست که شما پاور فکتورتون 1 باشه که مگه بار سمت ثانویه اهمی خالص باشه ولی به هر حال کوسینوس فی برابر 1 نیست و وقتی مقدارشو نداریم بصورت تیپ میشه 0.8 فرضش کرد.
                بجز این هم بحث جریان مغناطیس کنندگی هم داریم برای ترانس ها، یا بهش جریان بی باری هم میگن، شما ترانس رو که وصل کنی حتی اگه خروجیش مدار باز باشه باز از سمت اولیه جریان میکشه که اون جریان، جریان مغناطیس کنندگی هست و برای ایجاد شار توی هسته هستش.

یه بحث همون قطر سیم ها هستش، یه بحث دیگه به اشباع رفتن خود هسته ترانس هست یعنی فرض کن بجای سیم 0.5 از سیم 2.5 استفاده کنی، چون ابعاد ترانسی که داری همونه، پس شاری که داریم از یک شار ماکزیممی بیشتر نمیتونه بشه و هسته به اشباع میره پس جریان زیاد نمیشه.
                بله حق با شماس من اصلا حواسم به ضریب توان نبود.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                X