اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مشکل با آپ امپ ۷۴۱

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مشکل با آپ امپ ۷۴۱

سلام دوستان من یه مدار مقایسه گر ساختم با اپ امپ خروجی رو دادم به ال ای دی وقتی پتاسیومتر رو میچرخونم عمل مقایسه گری رو درست انجام میده اما مشکل اینه که ال ای دی کامل خاموش نمیشه و وقتی ولتاژ خروجی اپ امپ رو نسبت به زمین اندازه میگیرم حدود ۱.۴ در حالت سطح پایین ولتاژ و ۴.۷ ولت در حالت سطح بالا (high) هستش.
    مشکل مدارم چیه بنظرتون؟

Sent from my SM-A305F using Tapatalk

پاسخ : مشکل با آپ امپ ۷۴۱

نوشته اصلی توسط Master81 نمایش پست ها
    سلام دوستان من یه مدار مقایسه گر ساختم با اپ امپ خروجی رو دادم به ال ای دی وقتی پتاسیومتر رو میچرخونم عمل مقایسه گری رو درست انجام میده اما مشکل اینه که ال ای دی کامل خاموش نمیشه و وقتی ولتاژ خروجی اپ امپ رو نسبت به زمین اندازه میگیرم حدود ۱.۴ در حالت سطح پایین ولتاژ و ۴.۷ ولت در حالت سطح بالا (high) هستش.
    مشکل مدارم چیه بنظرتون؟

سلام
    شماتیک مدار رو قرار بدید. ولتاژ تغذیه به چه صورته؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hossein.m98 نمایش پست ها
      سلام
      شماتیک مدار رو قرار بدید. ولتاژ تغذیه به چه صورته؟
      تغذیه 5v از یک رگولاتور ۷۸۰۵ هست شماتیک هم یه مقسم ساده ی مقاومتی که وصله به پایه ی ۲ و یه پتانسومتر به پین ۳

دیدگاه

تغذیه 5v از یک رگولاتور ۷۸۰۵ هست شماتیک هم یه مقسم ساده ی مقاومتی که وصله به پایه ی ۲ و یه پتانسومتر به پین ۳

خوب با این تغذیه 741 نمیتونه ولتاژ نزدیک به صفر در خروجی قرار بده.

دیدگاه

خوب با این تغذیه 741 نمیتونه ولتاژ نزدیک به صفر در خروجی قرار بده.
          سلام میشه بیشتر توضیح بدین
          چند ولت تغذیه باید بهش بدم

دیدگاه

سلام میشه بیشتر توضیح بدین
            چند ولت تغذیه باید بهش بدم

ببینید آپ امپ دو حالت حدی به اسم اشباع منفی و مثبت داره. در هر کدوم از این دو حالت خروجی آپ امپ ولتاژی نزدیک به ولتاژ تغذیه هستش ولی به تغذیه نمیرسه. در اشباع مثبت کمی کمتر از +VCC و در اشباع منفی کمی بیشتر از -VCC هستش. وقتی شما آپ امپ رو بدون فیدبک منفی به کار میبرید، آپ امپ به راحتی به اشباع میره. وقتی هم به اشباع بره، اون قضیه ولتاژ در حالت اشباع که گفتم برقرار میشه. به خاطر همین آپ امپ در بهترین شرایط ولتاژِی کمتر از سطح تغذیه اش میتونه در خروجی قراره بده.
            برای آپ امپی مثل 741 که از نوع تغذیه دوبل هستش، این ولتاژ اشباع فکر کنم چیزی حدود 1 ولته که خودتونم احساسش کردید. اگر به اشباع مثبت هم ببریدش تقریبا همین حدود از 5 ولت کمتره. اگر بخوایید این ولتاژ کمتر بشه، باید از آپ امپای تک تغذیه ای استفاده کنید که ولتاژ اشباعشون در سمت منفی کمتره و خیلی نزدیک به صفر میتونن تو خروجی قرار بدن. فکر کنم lm358 برای کار شما مناسب باشه. برای اطلاعات تکمیلی به دیتاشیت این دوتا آپ امپ مراجعه کنید.
            اگر توی همین مدار بخوایید یکم بهبودی بهش بدید، میتونید توی خروجی آپ امپ یک دیود سری کنید که حدود 0.7 روی دیود افت کنه و LED روشن نشه.
            جدیدترین ویرایش توسط hossein.m98; ۲۲:۴۶ ۱۳۹۹/۰۴/۲۰.

دیدگاه

ببینید آپ امپ دو حالت حدی به اسم اشباع منفی و مثبت داره. در هر کدوم از این دو حالت خروجی آپ امپ ولتاژی نزدیک به ولتاژ تغذیه هستش ولی به تغذیه نمیرسه. در اشباع مثبت کمی کمتر از +VCC و در اشباع منفی کمی بیشتر از -VCC هستش. وقتی شما آپ امپ رو بدون فیدبک منفی به کار میبرید، آپ امپ به راحتی به اشباع میره. وقتی هم به اشباع بره، اون قضیه ولتاژ در حالت اشباع که گفتم برقرار میشه. به خاطر همین آپ امپ در بهترین شرایط ولتاژِی کمتر از سطح تغذیه اش میتونه در خروجی قراره بده.
              برای آپ امپی مثل 741 که از نوع تغذیه دوبل هستش، این ولتاژ اشباع چیزی حدود 1 ولته که خودتونم احساسش کردید. اگر به اشباع مثبت هم ببریدش تقریبا همین حدود از 5 ولت کمتره. اگر بخوایید این ولتاژ کمتر بشه، باید از آپ امپای تک تغذیه ای استفاده کنید که ولتاژ اشباعشون در سمت منفی کمتره و خیلی نزدیک به صفر میتونن تو خروجی قرار بدن. فکر کنم lm358 برای کار شما مناسب باشه. برای اطلاعات تکمیلی به دیتاشیت این دوتا آپ امپ مراجعه کنید.
              اگر توی همین مدار بخوایید یکم بهبودی بهش بدید، میتونید توی خروجی آپ امپ یک دیود سری کنید که حدود 0.7 روی دیود افت کنه و LED روشن نشه.
              ممنون دوست گرامی خیلی زحمت کشیدین واقعا کامل توضیح دادین فقط یه سوال چه پارامتری رو توی دیتاشیت باید بررسی کنم. تا به مقدار این افت ولتاژ توی ایسی های اپ امپ پی ببرم.
              ببخشید من ایقدر سوال میکنم.

دیدگاه

ممنون دوست گرامی خیلی زحمت کشیدین واقعا کامل توضیح دادین فقط یه سوال چه پارامتری رو توی دیتاشیت باید بررسی کنم. تا به مقدار این افت ولتاژ توی ایسی های اپ امپ پی ببرم.
                ببخشید من ایقدر سوال میکنم.

خواهش میکنم. به هر حال اینجا محل رفع اشکاله. یه روز شما سوال دارید و من جواب میدم، یه روزم من سوال دارم و شما جواب میدید.طبیعت انجمن همینه
                متاسفانه من دیتاشیت خوان قهاری نیستم که بدونم دقیقا چجوری این موارد توی دیتاشیت ذکر میشه. ولی فکر کنم چیزی مثل Output Voltage Swing باشه. توی دیتاشیت LM358 شرکت ST رو که نگاه کردم دوتا پارامتر هست به اسامی VOH و VOL که میتونه همون چیزی باشه که ما میخواییم. برای دیتاشیت 741 شرکت نشنال هم همون عبارت Output Voltage Swing فقط به چشمم خورد که به این قضیه مربوط میشه.

دیدگاه

مشکل مدارم چیه بنظرتون؟

سلام ،
                  یکی از دوستان توضیحات نسبتا خوبی دادن براتون ،
                  یکی از راه های غلبه بر این مشکل استفاده از اپ امپ های rail to rail هست که ولتاژ خروجی میتونه تا ولتاژ تغذیه بالا و پایین بره.
                  جدیدترین ویرایش توسط hoseyni emeni; ۰۱:۴۴ ۱۳۹۹/۰۴/۲۱.
                  به امید روزی که شما رو بر بالاترین نقطه ی علم الکترونیک ببینم . زنده باد ECA.
                  الکترونیک قدرت
                  الکترونیک آنالوگ
                  طراحی و تولید انواع مدارات الکترونیک در تیراژ انبوه
                  ---------------------BMCELEC@-------------------
                  ------------www.hoseyniemeni.ir-----------
                  ---------------www.bmc-elec.com--------------
                  ---------------www.bmc-elec.ir--------------

دیدگاه

خواهش میکنم. به هر حال اینجا محل رفع اشکاله. یه روز شما سوال دارید و من جواب میدم، یه روزم من سوال دارم و شما جواب میدید.طبیعت انجمن همینه
                    متاسفانه من دیتاشیت خوان قهاری نیستم که بدونم دقیقا چجوری این موارد توی دیتاشیت ذکر میشه. ولی فکر کنم چیزی مثل Output Voltage Swing باشه. توی دیتاشیت LM358 شرکت ST رو که نگاه کردم دوتا پارامتر هست به اسامی VOH و VOL که میتونه همون چیزی باشه که ما میخواییم. برای دیتاشیت 741 شرکت نشنال هم همون عبارت Output Voltage Swing فقط به چشمم خورد که به این قضیه مربوط میشه.
                    ممنونم از شما بابت اطلاعات کاملتون مشکلم حل شد الان یه فیوز الکترونیکی ساختم عین بنز کار میکنه
                    و اما آخرین سوال اگه من بخوام آپ امپ رو کامل یاد بگیرم باید چه کتابی رو مطالعه کنم؟

دیدگاه

ممنونم از شما بابت اطلاعات کاملتون مشکلم حل شد الان یه فیوز الکترونیکی ساختم عین بنز کار میکنه
                      و اما آخرین سوال اگه من بخوام آپ امپ رو کامل یاد بگیرم باید چه کتابی رو مطالعه کنم؟

والا کتاب خاصی مد نظر ندارم. منم خودم اینا رو از درسای دانشگاه یادمه. اگر هم کتابی بخوام بگم، کتاب های رفرنس دانشگاهه.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                      X