اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

آموزش انواع روش های پروگرم کردن stm32

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

آموزش انواع روش های پروگرم کردن stm32

دوستان عزیز سلام. من چند وقت پیش حین پروگرم کردن میکرو stm32 پروگرمرم که stlink بود سوخت. مجبور شدم برم بررسی کنیم آیا روش دیگه ای هم برای پروگرم کردن هست یا نه؟ که فهمیدم در کل 4 روش وجود داره. که من از روش usb به سریال استفاده کردم و خیلی کم هزینه و راحت بود. گفتم شاید این مطالب به درد بعضی از دوستان هم بخوره
    روش های پروگرام کردن میکروهای STM32 چهار مورد است:

۱- JTAG
    ۲- SWD
    ۳- USB به سریال
    ۴- USB
    روش JTAG

این روش که مخفف Joint Test Action Group است در واقع یک روش استاندارد در بین همه میکروکنترلرهای سری ARM است که برای برنامه ریزی و اشکال زدایی به وسیله دیباگر یا پروگرمر JLINK بکار میره. برای این ارتباط از یه سوکت ۲ در ۱۰ استفاده میشه

درگاه JTAG از پایه های زیر تشکیل شده است:
    • JTAG
    • JTMS
    • JTDI
    • JTDO
    • JNTRST
    • NRST
    • VCC
    • GND

روش SWD

در روش SWD ما فقط از دو پایه به اسم های SWDIO و SWCLK استفاده می کنیم که در واقع این پایه ها در پروتکل JTAG هم وجود دارند. در این روش از پروگرمرهای ST-LINK شرکت ST استفاده می کنیم که در مجموع چهار تا پایه استفاده میشه: SWDIO, SWCLK, GND, VCC. این روش چون از پایه های کمتری استفاده میکنه مرسوم تر و محبوب تره

مبدل USB به SERIAL

این روش هم یجورایی ارزون ترین روش حساب میشه که ما فقط از دو پایه سریال RXD و TXD استفاده می کنیم و بعد با یک مبدل سریال به USB مثل FT232RL اونو به کامپیوتر وصل میکنیم اما این روش یکم شاید وقت گیر باشه چون باید پایه های بوت میکرو رو صفر و یک می کنیم

روش USB

در این روش هم مثل روش قبل فقط با استفاده از درگاه USB میکرو به کامپیوتر وصل میشیم و میکرو رو پروگرام می کنیم

در بحث های عملی روش های پروگرام کردن میکروهای STM32 را با هم تجربه میکنیم
    *** روش SWD روشیه که خود شرکت ST بیشتر از اون استفاده میکنه و در همه بردهای توسعه خودش اونو پیاده سازی کرده
لطفا صبر کنید...
X