اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

راه اندازی استپر موتور 4 سیمه

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

راه اندازی استپر موتور 4 سیمه

سلام دوستان
    وقتتون به خیر
    من یه استپر موتور 4 سیمه دارم که نمیدونم چطو درایوش کنم؟
    با ماژول uln 2003 میشه درایوش کرد؟با تراشه uln2803 یا l293d چی؟
    آردوینو یونو R3 دارم.در مورد برنامه ش هم راهنمایی م کنید.

پاسخ : راه اندازی استپر موتور 4 سیمه

با l293d درایوش کردم ولی VCC2 رو به 12 ولت وصل کردم و تراشه به سرعت داغ میشه.
    تو دیتاشیتش گفته تا 36 ولت مشکلی ایجاد نمی کنه
    اگه ممکنه راهنمایی کنید که مشکل کجاس

دیدگاه

سلام مجددا
      چیزی ک تا حالا متوجه شدم اینه ک بر خلاف دیتا شیت موتور و درایور، جریان اضافی کشیده میشه ک باعث داغ شدن درایور میشه.
      اگ ممکنه دوستان یه بررسی کنن: ورودی های یک تا چهار رو به پایه های ۸ تا ۱۱ آردوینو وصل کردن طبق مثالی ک خود آردوینو داره. و خروجی ها رو هم به ۴ سیم موتور وصل کردم( که خودم مطمئن نیستم درسته یا نه) بقیه پایه های درابور رو میدونم درست وصل کردم و برا تغذیه موتور هم منبع ۱۲ ولت رو به درایور دادم ولی خیلی سریع داغ می کنه.
      آیا میشه خروجی درایور رو با یه تقویت کننده مثلا امیتر مشترک تقویت کنم اگ مشکل از جریان کشی بالا باشه؟
      لطفا راهنمایی کنید. ممنون

دیدگاه

آیا میشه خروجی درایور رو با یه مثلا تقویت
        کننده مثلا امیتر مشترک تقویت کنم اگ مشکل از جریان
        کشی بالا باشه؟
        بله قطعا میشه چرا اصلا نشه؟
        فقط باید بین بیس و خروجی درایور یه مقاومت 1.2کیلو اهم
        گذاشت تا به آیسی و ترانزیستور آسیبی نرسه.
        مداری ساده و عملی برای صرفه جویی در مصرف برق خانه:
        https://www.eca.ir/forums/thread89900.html

دیدگاه

ممنونم از اینکه وقت گذاشتید و جواب دادید.ترتیب وصل کردن پایه های درایور مشکل نداره؟
          همونطور که تو تصویر میبینید موتور 4 تا سیم پیچ داره که به صورت سری به سیم پیچ بعدی وصل شده و در نهایت 4 تا خروجی داره.به اون بخش مشترک چیزی لازم نیست وصل شه؟
          برا برنامه ش همون مثال خود آردوینو(مال من یونو هست) جوابگو عه؟پایه های 8 تا 11؟
          ممکنه یه شماتیک از طبقه تقویت کننده بهم بدید؟

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

نوشته اصلی توسط HS1386 نمایش پست ها
          بله قطعا میشه چرا اصلا نشه؟
          فقط باید بین بیس و خروجی درایور یه مقاومت 1.2کیلو اهم
          گذاشت تا به آیسی و ترانزیستور آسیبی نرسه.
          ممنونم از اینکه وقت گذاشتید و جواب دادید.ترتیب وصل کردن پایه های درایور مشکل نداره؟
          همونطور که تو تصویر میبینید موتور 4 تا سیم پیچ داره که به صورت سری به سیم پیچ بعدی وصل شده و در نهایت 4 تا خروجی داره.به اون بخش مشترک چیزی لازم نیست وصل شه؟
          برا برنامه ش همون مثال خود آردوینو(مال من یونو هست) جوابگو عه؟پایه های 8 تا 11؟
          ممکنه یه شماتیک از طبقه تقویت کننده بهم بدید؟

دیدگاه

کسی نیست؟
            لطفا راهنمایی کنید که چطور میتونم خروجی l293d رو تقویت کنم؟ چون بع سرعت داغ میشه و به نظرم به دلیل جریانی ک ازش کشیده میشه.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mmg_m77 نمایش پست ها
              کسی نیست؟
              لطفا راهنمایی کنید که چطور میتونم خروجی l293d رو تقویت کنم؟ چون بع سرعت داغ میشه و به نظرم به دلیل جریانی ک ازش کشیده میشه.
              سلام، گرم شدن که طبیعیه، هرچیم تقویت کنی بازم گرم میشه، شما میتونستی از l298 استفاده کنی و یک هیت سینک مناسب براش بزارین که حرارت رو به خوبی دفع کنه، ولی l293 نمیشه به اون راحتی حراتی حرارت رو ازش بیرون کشید، مگه هیت سینک های SMD رو با خمیر سیلیکونی که خاصیت چسبندگی داره، بچسبونین روش اما با به l298 نمیشه چون l298 یه قسمت فلزی داره برای دفع حرارت که به هیت سینک وصل کنین به خوبی حرارت رو دفع میکنه.
              توی کانال یوتیوب من قراراه طراحی انواع بردهای الکترونیکی مثل بردهای تک لایه، دو لایه یا به طور کلی بردهای چند لایه، بردهای مبتنی بر میکروکنترلر، بردهای صنعتی، بردهای الکترونیک قدرت و بردهای فرکانس بالارو یاد بگیریم.
              همینطور کدنویسی انواع میکروکنترلرهای 8 بینی مثل میکروکنترلرهای خانواده AVR-STM8، میکروکنترلرهای میبتی بر معماری ARM مثل STM32 و پردازنده های مخصوص اینترنت اشیاء مثل ESP32-ESP8266 و DSPها یاد میگیریم.
              https://www.youtube.com/@aKaReZa75​

دیدگاه

نوشته اصلی توسط akaReza نمایش پست ها
                سلام، گرم شدن که طبیعیه، هرچیم تقویت کنی بازم گرم میشه، شما میتونستی از l298 استفاده کنی و یک هیت سینک مناسب براش بزارین که حرارت رو به خوبی دفع کنه، ولی l293 نمیشه به اون راحتی حراتی حرارت رو ازش بیرون کشید، مگه هیت سینک های SMD رو با خمیر سیلیکونی که خاصیت چسبندگی داره، بچسبونین روش اما با به l298 نمیشه چون l298 یه قسمت فلزی داره برای دفع حرارت که به هیت سینک وصل کنین به خوبی حرارت رو دفع میکنه.
                داغ شدن تو چن ثانیه س و خعلی هم شدیده. ولی در کل خیلی ذوست دارم ک یاد بگیرم چطو میشه خزدجی رو تقویت کرد. اگ کسی اطلاعی داره ممنون میشم راهنمایی کنه

دیدگاه

سلام خدمت همه ی دوستان عزیز

به جای خود l293d سعی کردم دو تا پل H ترانزیستوری ببندم و امتحان کنم:

دیود ها همگی 1N4007 هستن
                  ترانزیستور های NPN رو BC337 و BD139 در نظر گرفتم
                  برای PNP هم STB1277 .
                  ترانزیستور BD139 رو به هیت سینک وصل کردم.ورودی +15 ولت هست و چک زمان بی باری موتور حدود 600 mA از منبع جریان می کشید.
                  به مرور ترانزیستور BD139 گرم می کنه.این گرم شدن طبیعی عه؟ تا چقد گرم شدن باید نگران بود؟ ممکنه گرم شدنش به دلیل کم بودن جریان بیس باشه؟(اندازه گرفتم حدودا 150 میلی آمپر بود.)
                  اگ این ترانزیستور مناسب نیس راهنمایی کنید که از چه ترانزیستوری استفاده کنم.
                  اگ ممکنه در مورد مقدار مقاوت ها هم راهنمایی کنید

دیدگاه

اگه می خواهید که برای موتور توان بیشتری فراهم کنید باید از یک درایور قوی تر بهره ببریدکه بتونه جریان بیشتری بهتون بده.
                    اینکه فرمودید داغ می کنه.داغ کردن l293طبیعی هست.موتور ها معمولا پرمصرف هستنن مخصوصا اگه موتور خیلی قدیمی باشه.و کوچکترین اصطکاکی هم درداخل مووتور و شفت و ...باشه که خیلی زیاد میشه.
                    د رحالت کلی اگه شما بتونید با اردوینو درایور مربوطه این موتور و راه بندازید دیگه مشکلی نداره.برای داغ شدن حتما از یک هیت سینگ جون دار بهره ببرید.چند سال پیش تو همین انجمن یک تعقیب خط 5سنسوره با همین درایور درست کردم فیلمش هم تو انجمن هست.اگه دقت کنید به درایور موتور دوتا هیت سینک به هم وصل کردم و 5سانتی هیت سینگ ها بالا اومد.چون داغ می کرد.
                    نکته بعدی اینه که درایور هایکه تو بازار هستند معمولا اورجینال نییستند قلابی هستند و اون جریانی که باید بهتون تحویل بده رو نمیدن.
                    eshop-hodhod.ir

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Namvar14 نمایش پست ها
                      اگه می خواهید که برای موتور توان بیشتری فراهم کنید باید از یک درایور قوی تر بهره ببریدکه بتونه جریان بیشتری بهتون بده.اینکه فرمودید داغ می کنه.داغ کردن l293طبیعی هست.موتور ها معمولا پرمصرف هستنن مخصوصا اگه موتور خیلی قدیمی باشه.و کوچکترین اصطکاکی هم درداخل مووتور و شفت و ...باشه که خیلی زیاد میشه.د رحالت کلی اگه شما بتونید با اردوینو درایور مربوطه این موتور و راه بندازید دیگه مشکلی نداره.برای داغ شدن حتما از یک هیت سینگ جون دار بهره ببرید.چند سال پیش تو همین انجمن یک تعقیب خط 5سنسوره با همین درایور درست کردم فیلمش هم تو انجمن هست.اگه دقت کنید به درایور موتور دوتا هیت سینک به هم وصل کردم و 5سانتی هیت سینگ ها بالا اومد.چون داغ می کرد.نکته بعدی اینه که درایور هایکه تو بازار هستند معمولا اورجینال نییستند قلابی هستند و اون جریانی که باید بهتون تحویل بده رو نمیدن.
                      به نظرم مربوط به اوجینال نبودن درایور باشه. چون تو دیتاشیت موتور جریان کشی رو همون 600mA گفته بود ک به نظرم l293d باید بتونه فراهم کنه. ولی خب در عرض چن ثانیه خیلی شدید داغ میشه و متاسفانه هیت سینک هم به راحتی بهش وصل نمی شه.

دیدگاه

سلام دوستان
                        یه دونه پرینتر سامسونگ 4300 داریم که مشکلش اینه که یه دونه استپرموتور چهارسیم داره که برعکس می چرخه و مشکل از بورد پرینتر هست که قیمتش بالاست و تعویض به صرفه نیست(با یه بورد دیه تست کردیم مشکلش برطرف میشه و در جهت درست میچرخه)
                        استپر موتور روش 4 تا سیم هست که اولیش سیاه هست و سه تا سیم قرمز
                        آیا راهی هست که با عوض کردن ترتیب سیم ها، جهت چرخش استپرموتور برعکس بشه؟
                        این تغییر جهت در استپر موتور بوسیله چه قطعه الکترونیکی روی درایور انجام میشه؟
                        ممنونم از راهنمایی و وقتی که میزارید

دیدگاه

اصولا باید ترتیب پالسهای داده شده به موتور برعکس بشه
                          ولی جایی خوندم که دوتا از سیمهای مربوط به یک کویل را عوض کنید ، جهت برعکس میشود
                          باید تست کنید و سیمها را دو بدو برعکس کنید

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                          X