اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مشکل دور تند موتور کولر آبی

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مشکل دور تند موتور کولر آبی

سلام دوستان عزیز امیدوارم که خوبباشید،مادربزرگم،کولر آبی داره همیشه روی دور کند هست یروز موتور کولرش خشک شده بود باز کردم دوطرف شفت هارو روغن کاری کردم،به ذهنم رسید روشنش کنم رو دور تند ببینم چقد قویه سیم مشترک و سیم تند را در پریز فرو کردم دیدم موتور حالت تپر تپر کارمیکنه واز گریز مرکزش هم جرقه میزنه زیاد،خاموشش کردم سیم دور کند زدم دیدم عه تمیزو بدون لرزش کارمیکنه،پیش خودم گفتم جرقه زده پلاتینه چسبیده نمیتوانسته از مدار خارج نمیشه،درپوشو باز کردم نچسبیده بود خال زده بود با کاغذ سنباده تمیز کردم بستمش،باز دور تند روشن کردم عین قبل تپرتپر میزنه با جرقه،موتور از نوع خازنی هست،دوستان بنظر شما مشکل ازچی میتونه باشه؟
    همیشه در قلبم زنده ی استاد تحیری

پاسخ : مشکل دور تند موتور کولر آبی

سلام
    اون کلید گریز از مرکز رو بهتره عوض کنین یا اگه پیدا
    نکردین حداقل کنتاکت هارو با اسپری کنتنکت شو
    تمیز کنین البته به موارد زیر را تست کنید:
    1-خازن البته اگه چند سال کار کرده خازن رو عوضش کنید.
    2-سیم پیچ دور تند
    3-چفت کاری های موتور وبوش ها وبلبرینگ ها
    ومحور موتور و.......هم حتما چک کنید.
    مداری ساده و عملی برای صرفه جویی در مصرف برق خانه:
    https://www.eca.ir/forums/thread89900.html

دیدگاه

نوشته اصلی توسط pika3 نمایش پست ها
      سلام دوستان عزیز امیدوارم که خوبباشید،مادربزرگم،کولر آبی داره همیشه روی دور کند هست یروز موتور کولرش خشک شده بود باز کردم دوطرف شفت هارو روغن کاری کردم،به ذهنم رسید روشنش کنم رو دور تند ببینم چقد قویه سیم مشترک و سیم تند را در پریز فرو کردم دیدم موتور حالت تپر تپر کارمیکنه واز گریز مرکزش هم جرقه میزنه زیاد،خاموشش کردم سیم دور کند زدم دیدم عه تمیزو بدون لرزش کارمیکنه،پیش خودم گفتم جرقه زده پلاتینه چسبیده نمیتوانسته از مدار خارج نمیشه،درپوشو باز کردم نچسبیده بود خال زده بود با کاغذ سنباده تمیز کردم بستمش،باز دور تند روشن کردم عین قبل تپرتپر میزنه با جرقه،موتور از نوع خازنی هست،دوستان بنظر شما مشکل ازچی میتونه باشه؟
      سلام
      دور تند زمانی کار میکنه که اول دورکند وصل بشه بعد دور تند . شما مستقیم دور تند رو داخل پریز کردی ؟ اول باید دورکند وصل بشه بعد دور تند.
      موفق باشید.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ksra نمایش پست ها
        سلام
        دور تند زمانی کار میکنه که اول دورکند وصل بشه بعد دور تند . شما مستقیم دور تند رو داخل پریز کردی ؟ اول باید دورکند وصل بشه بعد دور تند.
        موفق باشید.
        دقیقا سیم پیچ دور تند قدرت راه اندازی از حالت سکون نداره.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mindhunter نمایش پست ها
          دقیقا سیم پیچ دور تند قدرت راه اندازی از حالت سکون نداره.
          سلام
          بله دقیقا. من تو 10 نمونه موتور کولر های مختلف چه پوشالی و سلولوزی و از 3500 تا 7000 رو دیدم اول باید دور کند رو بزنیم بعد دور تند تا موتور در دور تند کار کنه .
          یه مدت با یکی از آشناها برق کشی ساختمان و کارای برق کاری رو انجام میدادیم و این تجربه واسم از اون موقع هست . خونه خودمون کولر گازی داریم.
          موفق باشید.

دیدگاه

سلام.
            والا ما همین الآن 4 تا کولر آبی داریم، چه بزرگ چه کوچیک هر چهارتاهم همزمان دارن استفاده میشن و همشونم مستقیم با دور تند راه میوفتن!
            اصلا میگن با دور تند راه بندازی بهتره چون هم زودتر سرعت میگیره و زودتر کلاچ میکنه، که خودمم با راه اندازی با دور تند موافقم و از نظر خودمم راه اندازی با دور تند خیلی بهتره.
            توی کانال یوتیوب من قراراه طراحی انواع بردهای الکترونیکی مثل بردهای تک لایه، دو لایه یا به طور کلی بردهای چند لایه، بردهای مبتنی بر میکروکنترلر، بردهای صنعتی، بردهای الکترونیک قدرت و بردهای فرکانس بالارو یاد بگیریم.
            همینطور کدنویسی انواع میکروکنترلرهای 8 بینی مثل میکروکنترلرهای خانواده AVR-STM8، میکروکنترلرهای میبتی بر معماری ARM مثل STM32 و پردازنده های مخصوص اینترنت اشیاء مثل ESP32-ESP8266 و DSPها یاد میگیریم.
            https://www.youtube.com/@aKaReZa75​

دیدگاه

نوشته اصلی توسط akaReza نمایش پست ها
              سلام.
              والا ما همین الآن 4 تا کولر آبی داریم، چه بزرگ چه کوچیک هر چهارتاهم همزمان دارن استفاده میشن و همشونم مستقیم با دور تند راه میوفتن!
              اصلا میگن با دور تند راه بندازی بهتره چون هم زودتر سرعت میگیره و زودتر کلاچ میکنه، که خودمم با راه اندازی با دور تند موافقم و از نظر خودمم راه اندازی با دور تند خیلی بهتره.
              سلام.
              کولر های خونه فامیل هارو که دیدم موتورشون موتوژن بود و با دور تند راه نمی افتاد . اول باید دور کند رو بزنیم بعد دور تند.
              والا من تا جایی که دیدم اول باید دور کند رو بزنیم بعد دور تند.
              موفق باشید.

دیدگاه

سلام.
                کولر های خونه فامیل هارو که دیدم موتورشون موتوژن بود و با دور تند راه نمی افتاد . اول باید دور کند رو بزنیم بعد دور تند.
                والا من تا جایی که دیدم اول باید دور کند رو بزنیم بعد دور تند.
                موفق باشید.
                درود
                در موتور کولر همیشه در لحظه اول سیم پیچ های استارت و دور تند در مدارند و به محض رسیدن سرعت موتور به 75 درصد دور نامی کلید عمل نموده و استارت را از مدار خارج می کند و با خارج شدن استارت دور تند در مدار مانده و موتور سرعت می گیرد. سپس میتوان با تغییر دادن وضعیت تبدیل از دور کند موتور استفاده نمود و اگر کلید گریز از مرکز عمل نکند و سیم پیچ کمکی در مدار باقی بماند موتور سرعت چندانی نداشته و ضمن به گوش رسیدن صدای خشن از موتور داغ هم می شود.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط HS1386 نمایش پست ها
                  سلام
                  اون کلید گریز از مرکز رو بهتره عوض کنین یا اگه پیدا
                  نکردین حداقل کنتاکت هارو با اسپری کنتنکت شو
                  تمیز کنین البته به موارد زیر را تست کنید:
                  1-خازن البته اگه چند سال کار کرده خازن رو عوضش کنید.
                  2-سیم پیچ دور تند
                  3-چفت کاری های موتور وبوش ها وبلبرینگ ها
                  ومحور موتور و.......هم حتما چک کنید.
                  سلام دوست عزیز،
                  اگه مشکل از کلید گریز از مرکز یا بلبرینگها و بوش بود،دور کند هم مشکل میداشت،اما دور کند خیلی خوب کارمیکنه بدون هیچ سروصدای اضافه،شکم به سیم پیچ دور تند یا خانزنشه،این دو قلم رو چک نکردم،چون همسایه مسنه کولره همیشه رو دور کنده همیشه شبو روز هم کارمیکنه بدون سروصدا یالرزش

دیدگاه

سلام
                    موفق باشید.
                    سلام داداش بامرام،
                    اره دیگه،چونپیرزنه هیچ موقعه دور تند نمیزنه بخاطر پادرد،گفت موتور بازکنین تعمیرش کنین،ما تمیزکردیم درپوش دوطرف دینام تمیزکردیم بلبرینگها و تمیز و روغنکاری کردیم داخل بلبرینگ گریس نسوز زدیم روی بلبرینگ واطراف شفت نمد بود روغن زدیم بهش درپوشهارو با یه فشار یکنواخت درپوش روبستیم،اره چون تو اتاق بود،اول سیم نول با سیم دور کند به برق زدم موتور خیلی تمیز راه افتاذ،بعد سیم دور کند رو درآوردم سیم دور تند زدم به پریز که شروع کرد به هی میخاست راه بیافته نمیافتاد هی جرقه میزد میلرزید،ساکن نمیشد،هی میخاس دور بگیره جرقه زده میشه سرعت میومد بالا،باز میخاس سرعت بگیره باز جرقه میزد سرعت کم میشد،به همین منوال ادامه میداد،سه بار انجام داد از برق کشیدم،پس موقع دوره تند سیم دورکند وتند رو باهم به سوراخ پریز سیم نول هم به سوراخ دیگه،تا تندکارکنده درسته؟؟؟فرقی نداره خازنی باشه یا سیم پیچی باشه؟آخه چندسال پیش دیدم تعمیرکاره میخاست دوره تند و کند رو تست کنه،اومد نول کرد یه سوراخ پریز سیم کند را کرد سوراخ دیگه وریز،موتور دور کند روشن شد،بعد اومد دوره تند رو تست کنه سیم کند رو دراورد سیم دوره تندکرد سوراخ پریز، موتور دورتند کارکرد،حالا نمیدونم اون موتور خازنی بوده یا سیم پیچی بودش،

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

سلام
                    بله دقیقا. من تو 10 نمونه موتور کولر های مختلف چه پوشالی و سلولوزی و از 3500 تا 7000 رو دیدم اول باید دور کند رو بزنیم بعد دور تند تا موتور در دور تند کار کنه .
                    یه مدت با یکی از آشناها برق کشی ساختمان و کارای برق کاری رو انجام میدادیم و این تجربه واسم از اون موقع هست . خونه خودمون کولر گازی داریم.
                    موفق باشید.
                    سلام داداش بامرام،
                    یعنی اگه بخواهیم دور کنده تنده موتور رو تست کنیم بدون کلید،بیایم سرسیم کند وتند رو بهم بپیچونیم به سوراخ پریز کنیم و سیم نول هم سوراخ دیگری پریز،منظورت اینطوره سیم کندو تند مشترک کنیم؟؟چه خازنی باشه چه سیم پیچی معادله عوض نمیشه؟؟؟؟

سلام.
                    داداش بامرام،
                    یعنی شماهم نظرتون همینه اگه بخواهیم دور کنده تنده موتور رو تست کنیم بدون کلید،بیایم سرسیم کند وتند رو بهم بپیچونیم به سوراخ پریز کنیم و سیم نول هم سوراخ دیگری پریز،منظورت اینطوره سیم کندو تند مشترک کنیم؟؟چه خازنی باشه چه سیم پیچی معادله عوض نمیشه؟؟؟؟
                    راستی دادا سلولزی از پوشال خنکتره؟اگه میشه سلولزی معایبش وفوایدش ذکر کنید،منطقه ما آبش خیلی رسوب داره بطوریکه پوشال یکساله میشه عین یتیکه سنگ سفید همه روزنه هاش بسته میشه،آیا در آب رسوب داره سلولزی میتونه کارکنه بادش خنکتراز پوشال تولید کنه ؟؟

دیدگاه

داداش بامرام،
                      یعنی شماهم نظرتون همینه اگه بخواهیم دور کنده تنده موتور رو تست کنیم بدون کلید،بیایم سرسیم کند وتند رو بهم بپیچونیم به سوراخ پریز کنیم و سیم نول هم سوراخ دیگری پریز،منظورت اینطوره سیم کندو تند مشترک کنیم؟؟چه خازنی باشه چه سیم پیچی معادله عوض نمیشه؟؟؟؟
                      سلام، این کار که قطعا اشتباس و فقط جریان میکشه، جریان زیادیم میکشه و موتور روشن نمیشه، چون هم سیم پیچ 4 قطب و هم سیم پیچ 6 قطب باهم جریان میکشن و یه چیز افتضاحی اتفاق میوفته.
                      من فقط مستقیم نول رو به نول و تند رو به فاز زدم، و راه افتاد، توی 2 مورد که کولر بزرگ هستن خازن راه انداز داریم که همون سیستم کلاچ رو دارن و که اگه دور به یه حدی رسید کلاچ میکنه و خازن رو خارج میکنه، تو دو مورد دیگه که کولر کوچیک هست یه خازن بین تند و کند هست که دیگه کلاچ هم نداره همیشه این خازنه هستش، که فک کنم از یک سیم پیچ به عنوان سیم پیچ کمکی برای اون یکی سیم پیچ استفاده شده، یعنی من فکر میکنم با اون خازن اومدن یه اختلاف فاز 90 درجه ای برای راه اندازی استفاده کردن.
                      راستی دادا سلولزی از پوشال خنکتره؟اگه میشه سلولزی معایبش وفوایدش ذکر کنید،منطقه ما آبش خیلی رسوب داره بطوریکه پوشال یکساله میشه عین یتیکه سنگ سفید همه روزنه هاش بسته میشه،آیا در آب رسوب داره سلولزی میتونه کارکنه بادش خنکتراز پوشال تولید کنه ؟؟
                      والا من زیاد تجربه ای تو این مورد ندارم و از نزدیکم ندیدم اما منطقه ما هم همینه، البته پوشال کولر کوچیکامون سر یکسال یا دو سال همونطوری میشه که شما میگی.
                      توی کانال یوتیوب من قراراه طراحی انواع بردهای الکترونیکی مثل بردهای تک لایه، دو لایه یا به طور کلی بردهای چند لایه، بردهای مبتنی بر میکروکنترلر، بردهای صنعتی، بردهای الکترونیک قدرت و بردهای فرکانس بالارو یاد بگیریم.
                      همینطور کدنویسی انواع میکروکنترلرهای 8 بینی مثل میکروکنترلرهای خانواده AVR-STM8، میکروکنترلرهای میبتی بر معماری ARM مثل STM32 و پردازنده های مخصوص اینترنت اشیاء مثل ESP32-ESP8266 و DSPها یاد میگیریم.

دیدگاه

حدف شود..............................
                        جدیدترین ویرایش توسط ksra; ۲۱:۴۲ ۱۳۹۹/۰۵/۰۸.

دیدگاه

سلام.
                          شما سیم های دور کند و با دورتند رو به هم بپیچ بزن به فاز پریز و نول هم که میزنی به اون یکی سوراخ پریز.(موتور اگر سالم باشه باید با دور تند کار کنه و به محض بیرون کشیدن فاز دور تند باید به دور کند برگرده .)
                          آره سلولوزی هم خنک تره و هم دیگه دردسر تعویض پوشال رو نداره . یه آب میگیری روش تموم رسوباش میریزه و تمیز میشه . یکسری باکتری ها هست که توی پوشالی ها لای پوشال میمونن و تبدیل به قارچ میشن دیگه سلولوزی اونو نداره . سلولوزی در واقع جنسش یکچیزی بین کارتن و پلاستیک هست .
                          درکل سلولوزی از پوشالی بهتره.
                          موفق باشید.
                          سلام دادا
                          اوه خداکنه موتور کولرش صدمه ندیده باشه،پنچ ثانیه بیشتر نذاشتم روشن بمونه،خب کنه،خب نصب سلولزی مث نصب پوشاله؟یعنی عین پوشال تور فلزی باس روش بست؟پمپ هم عین موقعی پوشال بوده باس کارکنه؟نگرانیم درمورد رسوب اب هست،همین آب دوروز از جای چی که کنه قندیل می بنده عین سنگ با چکش باس بشکنتش،خودمون اب تصفیه می خوریم ولی برا کولر بصرفه نیست تصفیه و درضمن خیلی فشار تصفیه آب کم مشه،پوشال یکسال نصب کردیم عین تخته سنگ میشه بطوریکه روزنه ی برای کشیدن هوا نمیمونه،چطوره در سلولزی رسوب نمیگیره!بلکه ماده ی درونشه ازچسبیدن رسوبا،جلوگیری میکنه،تشتک پمپ باس ده روزه باس تمیزکنیم

دیدگاه

شما سیم های دور کند و با دورتند رو به هم بپیچ بزن به فاز پریز و نول هم که میزنی به اون یکی سوراخ پریز.(موتور اگر سالم باشه باید با دور تند کار کنه و به محض بیرون کشیدن فاز دور تند باید به دور کند برگرده .)
                            میشه لطف کنید راجب ساختار و ساختمان این موتور توضیح بدین؟ چون چیزی که من میدونم نباید هردو سیم پیچ باهم وارد مدار شن، اما چیزی که شما میگین اینه که دقیقا باید باهم وارد شن، اگه یه توضیح در مورد ساختار و نحوه عملکردش بدین ممنون میشم.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط pika3 نمایش پست ها
                              سلام دادا
                              اوه خداکنه موتور کولرش صدمه ندیده باشه،پنچ ثانیه بیشتر نذاشتم روشن بمونه،خب کنه،خب نصب سلولزی مث نصب پوشاله؟یعنی عین پوشال تور فلزی باس روش بست؟پمپ هم عین موقعی پوشال بوده باس کارکنه؟نگرانیم درمورد رسوب اب هست،همین آب دوروز از جای چی که کنه قندیل می بنده عین سنگ با چکش باس بشکنتش،خودمون اب تصفیه می خوریم ولی برا کولر بصرفه نیست تصفیه و درضمن خیلی فشار تصفیه آب کم مشه،پوشال یکسال نصب کردیم عین تخته سنگ میشه بطوریکه روزنه ی برای کشیدن هوا نمیمونه،چطوره در سلولزی رسوب نمیگیره!بلکه ماده ی درونشه ازچسبیدن رسوبا،جلوگیری میکنه،تشتک پمپ باس ده روزه باس تمیزکنیم
                              سلام.
                              همه چیزش مثل کولر آبی پوشالی هست فقط سلولوزی هست همین. هیچ فرقی تو نصب و راه اندازی اصلا نداره .
                              ماکه تا پارسال کولر آبی سلولوزی داشتیم اصلا زیاد رسوب میگرفت یه شلنگ آب روش میگرفتیم میریخت (حالا نمیدونم چجوری راحت تمیز میشد .)

میشه لطف کنید راجب ساختار و ساختمان این موتور توضیح بدین؟ چون چیزی که من میدونم نباید هردو سیم پیچ باهم وارد مدار شن، اما چیزی که شما میگین اینه که دقیقا باید باهم وارد شن، اگه یه توضیح در مورد ساختار و نحوه عملکردش بدین ممنون میشم.
                              سلام.
                              ببینید موضوع تاپیک ساختار موتور نخواسته فقط خواسته موتور رو توی دور تند راه اندازی کنه .
                              کولر آبی که ما توخونمون پارسال داشتیم طریقه سیم کشیش نول که مستقیم بود . فقط پمپ و دور کند و دور تند از توی کلید رفته بود. ما هرموقع دور تند رو بدون زدن دور کند میزدیم موتور حرکت نمیکرد . طریقش این بود اول فاز دور کند وصل بشه بعد فاز دور تند .
                              موتور رو وقتی استارت میکنی یه کلید گریز توش هست وقتی دور کند رو میزنی موتور رو دور تند استارت میشه و بعد توسط کلید گریز به دور کند سریع بر میگرده .
                              والا من تا جایی که کولر آبی دیدم همینطور بوده . سیم کشیش و .... هیچ مشکلی نداشته و همه چی ردیف بوده .
                              شاید موتور شما تفاوت داره . ولی موتور کولر ما باید اول دورکند رو میزدی بعد دور تند . دورتند میزدی روشن نمیشد (هیچ مشکلی هم نداشت . )
                              کولر هم دقیقا تا آخر تابستون پارسال کار کرد و تا اینکه کولر گازی نصب کردیم . کولر آبی هم 4 سال 24 ساعته تو تابستون روشن بود و اصلا ایرادی نداشت.
                              اول باید دور کند وار عمل بشه بعد دور تند.
                              درضمن شما گاهی اوقات راهنمایی های اشتباه میکنید . اون روزی یک کاربر در پست زیر راجب ترکیدن آی سی برد فلش خور بلوتوث دار بحث میکرد که شما میگفتید از ریپل و.... اینجوری شده درحالی که داخل ماشین باطری نقش یک خازن بزرگ رو داره و حتی برد فلش خور هم رگولاتور روش داره . شما هنوز نمیدونی که وظیفه ی رگولاتور رگوله کردن و صاف کردن ولتاژ هست . حالا از این بحث ها جدا .شما هنوز نمیدونی که ولتاژ اضافه باعث ترکیدن و سوختن آی سی میشه نه ریپل . ریپلی هم روی مدار برد فلش خور در حد صفره . و اصلا مشکلی برای آی سی به وجود نمیاره . فقط نویز میندازه .
                              سلام من یک گیرنده بلوتوثusbوauxخور روبه ضبط ماشین وصل کرده بودم وبرقش رو از ساعت ماشین گرفته بودم یه مدت کار کرد ولی چند وقت پیش یهو icاش منفجر شده علتش چی میتونه باشه؟ رگلاتور مدار رو تست کردم سالمه ایا ممکنه رگلاتور یک لحظه درست کارنکنه"78m05" ممنون میشم جواب بدید

بعد من الکی رو هوا حرف نمیزنم آقا چیزی که ندونم رو میگم نمیدونم و چیزی رو که بدونم میگم میدونم . پشت این چیزایی که من میگم همش تجربست.
                              روزبخیر.
                              جدیدترین ویرایش توسط ksra; ۱۷:۳۴ ۱۳۹۹/۰۵/۰۸.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X