اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ایا هسته اشباع میشود؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

ایا هسته اشباع میشود؟

سلام

در این تصویر نویسنده میگه که هسته بعد از چند سیکل اشباع میشه (بعلت نداشتن سیم پیچ دگوسینگ).
    ولی بنظر من با توجه به اینکه در سیکل اول با خاموش شدن ترانزیستور ما یه هسته شارژ شده داریم که میخادخودش رو تخلیه کنه .اتفاقی که میافته اینه که سیم پیچ اولیه ولتاژ دو سر ترانزیستور رو اونقدر میبره بالا که با سوختن ترانزیستور خودش رو تخلیه می کنه.یعنی به محض خاموش شدن ترانزیستور- ترانزیستور میسوزه.
    نظر دوستان چیه .نویسنده اشتباه کرده یا اگه نظرتون اینه که درست گفته چرا و چطور؟
    جدیدترین ویرایش توسط javad-10; ۱۴:۲۸ ۱۳۹۹/۰۵/۱۰.

پاسخ : ایا هسته اشباع میشود؟

سلام.
    علت سوختن سویچ یا همون ترانزیستوری که شما میگین که البته در اینجا ماسفت هست، اینه که شما وقتی کلید رو خاموش میکنی، جریان مغناطیس کنندگی که از قبل داشتی، که این جریان باعث تولید شار در هسته و القا ولتاژ و جریان تو ثانویه میشه، این جریان یهویی نمیتونه صفر بشه ( همنطور که میبینی یک سلف داریم که مربوط به شاخه مغنازطیس کنندگی هست و سلف اجازه تغییر ناگهانی جریان رو نمیده )، اگه شما کلیدتون مثلا رله می بود با جرغه زدن این اتفاق خیلی واضحه بود اما چون ماسفت داری، ماسفت سریع داغ میشه و بعد چند سیکل بسته به تحمل دمایی خود ماسفت و مقدار جریان مغناطیس کنندگی، ممکنه که حتی در حد چند دقیقه هم تحمل کنه اما به هر حال میسوزه یا آسیب میبینه.
    کاری که باید انجام بدی برای اینکه ماسفت یا سوییچت نسوزه اینه که کاری کنی که اون جریان در زمانی که کلید خاموش میشه، مسیر خودشو از جای دیگه ای ببنده، که مدارات اسنابر این کارو میکنند، میتونید سرچ کنید و انواعشو ببینید.
    یاحتی به جای تپولوژی فلای بک از توپولوژی دیگه ای مثل فوروارد استفاده کنید که یک سیم پیچ ثالثه هم اضافه میشه و جریان مغناطیس کنندگی، در زمان خاموش شدن سوییچ مسیر خودشو ازون سیم پیچ ثالثیه میبنده و مشکلی برای کلید ایجاد نمیشه، اما همین اسنابر ها کفایت میکنند.
    توی کانال یوتیوب من قراراه طراحی انواع بردهای الکترونیکی مثل بردهای تک لایه، دو لایه یا به طور کلی بردهای چند لایه، بردهای مبتنی بر میکروکنترلر، بردهای صنعتی، بردهای الکترونیک قدرت و بردهای فرکانس بالارو یاد بگیریم.
    همینطور کدنویسی انواع میکروکنترلرهای 8 بینی مثل میکروکنترلرهای خانواده AVR-STM8، میکروکنترلرهای میبتی بر معماری ARM مثل STM32 و پردازنده های مخصوص اینترنت اشیاء مثل ESP32-ESP8266 و DSPها یاد میگیریم.
    https://www.youtube.com/@aKaReZa75​

دیدگاه

نوشته اصلی توسط akaReza نمایش پست ها
      سلام.
      علت سوختن سویچ یا همون ترانزیستوری که شما میگین که البته در اینجا ماسفت هست، اینه که شما وقتی کلید رو خاموش میکنی، جریان مغناطیس کنندگی که از قبل داشتی، که این جریان باعث تولید شار در هسته و القا ولتاژ و جریان تو ثانویه میشه، این جریان یهویی نمیتونه صفر بشه ( همنطور که میبینی یک سلف داریم که مربوط به شاخه مغنازطیس کنندگی هست و سلف اجازه تغییر ناگهانی جریان رو نمیده )، اگه شما کلیدتون مثلا رله می بود با جرغه زدن این اتفاق خیلی واضحه بود اما چون ماسفت داری، ماسفت سریع داغ میشه و بعد چند سیکل بسته به تحمل دمایی خود ماسفت و مقدار جریان مغناطیس کنندگی، ممکنه که حتی در حد چند دقیقه هم تحمل کنه اما به هر حال میسوزه یا آسیب میبینه.
      کاری که باید انجام بدی برای اینکه ماسفت یا سوییچت نسوزه اینه که کاری کنی که اون جریان در زمانی که کلید خاموش میشه، مسیر خودشو از جای دیگه ای ببنده، که مدارات اسنابر این کارو میکنند، میتونید سرچ کنید و انواعشو ببینید.
      یاحتی به جای تپولوژی فلای بک از توپولوژی دیگه ای مثل فوروارد استفاده کنید که یک سیم پیچ ثالثه هم اضافه میشه و جریان مغناطیس کنندگی، در زمان خاموش شدن سوییچ مسیر خودشو ازون سیم پیچ ثالثیه میبنده و مشکلی برای کلید ایجاد نمیشه، اما همین اسنابر ها کفایت میکنند.
      سلام
      ماسفت هم نوعی ترانزیستوره مثل ای جی بی تی و...
      اینجا هم فلایبک نیست .اگه به جهت سیم پیچها دقت کنی فوروارد هست از نوع فروارد تک سویچ که البته برای تخلیه شارژ هسته ،اسنابر به هیچ و جه کافی نیست و از یک سیم پیچ کمکی به اسم سیم پیچ مغناطیس زدا یا دگو سینگ استفاده میشه که بعد از اون برای کم کردن اسپایکهای روی سویچ از اسنابر هم کمک میگیرن.که اینجا داره توضیح میده اگه اون سیم پیچ رو نذاریم چه اتفاقی میافته.
      ولی بحث من این چیزا نیست بحث من اینه که متن میگه در اثر نبود سیم پیچ دگوسینگ بعد از چند سیکل هسته به اشباع میره و ترانزیستور در اثر جریان زیاد میسوزه .من میگم تو سیکل اول بعد از خاموشی سویچ در اثر ولتاژی که تخلیه شارژ هسته روی ترانزیستور میندازه براحتی ترانزیستور در اثر ولتاژ زیاد میسوزه و اصلا کار به اشباع هسته نمیرسه.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط javad-10 نمایش پست ها
        سلام
        اینجا هم فلایبک نیست .اگه به جهت سیم پیچها دقت کنی فوروارد هست از نوع فروارد تک سویچ که البته برای تخلیه شارژ هسته ،اسنابر به هیچ و جه کافی نیست و از یک سیم پیچ کمکی به اسم سیم پیچ مغناطیس زدا یا دگو سینگ استفاده میشه که بعد از اون برای کم کردن اسپایکهای روی سویچ از اسنابر هم کمک میگیرن.که اینجا داره توضیح میده اگه اون سیم پیچ رو نذاریم چه اتفاقی میافته.
        ولی بحث من این چیزا نیست بحث من اینه که متن میگه در اثر نبود سیم پیچ دگوسینگ بعد از چند سیکل هسته به اشباع میره و ترانزیستور در اثر جریان زیاد میسوزه .من میگم تو سیکل اول بعد از خاموشی سویچ در اثر ولتاژی که تخلیه شارژ هسته روی ترانزیستور میندازه براحتی ترانزیستور در اثر ولتاژ زیاد میسوزه و اصلا کار به اشباع هسته نمیرسه.
        ماسفت ها تحمل ولتاژ بالایی دارند و در سیکل اول بعد از
        خاموشی ماسفت ولتاژ اونقدر زیاد نیست تا ماسفت رو بسوزونه
        و رفته رفته بیشتر میشه تا از تحمل ماسفت خارج میشه
        اینجا بحث تحمل گرمایی نیست .. بحث ولتاژ شکست سویچ هست

دیدگاه

سلام
          سلام، کاملا درست میگین من اصلا همونکه یک سیم پیچ رو دیدم فلای بک اومد تو ذهنم دیگه به سمت ثانویه دقت نکردم، دقیقا یک فوروارد هست که سیم پیچ ثالثیه ای که من توضیح دادم رو نداره.
          اسنابر که میگین نمیتونه جای سیم پیچ دگوسینگ رو بگیره، برای جریان های بالاست یا کلا جریان هرچی باشه اسنابر جوابگو نیست؟

یکم گیج شدم! من انتظار دارم وقتی کلید قطع بشه، جریان مغناطیس کنندگی مسیر خودشو ببنده و کم بشه، اما اینجا بعد هر سیکل داره زیاد میشه اگه لطف کنید یکم راجب این موضوع توضیح بدین؟ ممنونتون میشم.

ماسفت ها تحمل ولتاژ بالایی دارند و در سیکل اول بعد از
          خاموشی ماسفت ولتاژ اونقدر زیاد نیست تا ماسفت رو بسوزونه
          و رفته رفته بیشتر میشه تا از تحمل ماسفت خارج میشه
          اینجا بحث تحمل گرمایی نیست .. بحث ولتاژ شکست سویچ هست
          سلام دوست عزیز، ببخشید من دیگه بجای کمک کردن همش دارم سوال میپرسم بازم برام سوال ایجاد شد.
          فرض کنیم که vin فرضا 12 ولت باشه و ولتاژ تحمل سوییچ هم 600 ولت باشه، بازم همین مشکل هست؟ یعنی ولتاژ بعد چند سیکل اینقدر زیاد میشه که سوییچ نتونه تحمل کنه؟
          توی کانال یوتیوب من قراراه طراحی انواع بردهای الکترونیکی مثل بردهای تک لایه، دو لایه یا به طور کلی بردهای چند لایه، بردهای مبتنی بر میکروکنترلر، بردهای صنعتی، بردهای الکترونیک قدرت و بردهای فرکانس بالارو یاد بگیریم.
          همینطور کدنویسی انواع میکروکنترلرهای 8 بینی مثل میکروکنترلرهای خانواده AVR-STM8، میکروکنترلرهای میبتی بر معماری ARM مثل STM32 و پردازنده های مخصوص اینترنت اشیاء مثل ESP32-ESP8266 و DSPها یاد میگیریم.
          https://www.youtube.com/@aKaReZa75​

دیدگاه

سلام
            ببینید ما بعد از اینکه سلف رو شارژ کردیم میتونیم مدارش رو اتصال کوتاه کنیم یا قطع کنیم یا با یه مقاومت ببندیمش .اگه اتصال کوتاش کنیم که در حالت ایدال جریان داخل مدار سلف تا ابد ادامه پیدا میکنه و در حالت واقعی زمان زیادی طول میکشه تا انرژی سلف داخل مقاومت اندک سیم پیچ سلف استهلاک پیدا کنه . اگه با مقاومت ببندیم زمان کمتری طول میکشه تا انرژی سلف داخل این مقاومت تبدیل به گرما بشه وزمانش بستگی به مقدار مقاومت داره و هر چی مقدار مقاومت بیشتر باشه ولتاژ دو سر مقاومت هم بیشتر میشه و انرژی سلف سریعتر تخلیه میشه.ولی اگه مدار سلف رو بعد از شارژ شدن باز کنیم سلف ولتاژ دو سر خروجیش رو خیلی سریع اونقدر زیاد میکنه تا در کمترین زمان حتی شده با جرقه خودش روتخلیه کنه.
            ما تو مدار بالا بعد از شارژ شدن سلف- (که البته سلفی در کار نیست و منظور مقدار خاصیت سلفی هست که سیمپیچ اولیه در هر صورت داره و این دردسرا رو درست میکنه)-سویچ خاموش میشه و مدار سلف باز میشه در این حالت سلف در کمترین زمان ممکن و ولتاژی که امکان تخلیه بهش بده خودش رو تخلیه میکنه.پس ما تو سیکل بعد یه هسته دشارژ شده داریم، مثل سیکل اول و این نیست که ما بگیم بعد از چند سیکل فلان میشه یا بهمان میشه.
            جدیدترین ویرایش توسط javad-10; ۲۰:۲۴ ۱۳۹۹/۰۵/۱۱.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
            X