اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

فرستنده fm

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

فرستنده fm

سلام بر دوستان
    این یک مدارفرستنده fm است
    کسی میدونه نقش آن خازن 0.01uf در مدار چیه؟؟ اگه نباشه مدار کار نمیکنه؟؟ با دایره قرمز مشخص کردم.
    و سوال دوم این که در این مدار اسیلاتور که در دایره قرمز رنگ مشخص کردم اگه سیگنال ورودی نباشه( اصلا فرض کنید میکروفون وصل نیست) باز هم اسیلاتور فعال است یعنی در حال تولید شکل موج سینوسی در محدوده fm است؟؟
    جدیدترین ویرایش توسط mehrannohtanipour; ۱۴:۰۵ ۱۳۹۹/۰۵/۱۳.

پاسخ : فرستنده fm

با سلام
    این خازن در خروجی تقویت کننده ی صوتی جایی که سیگنال صدا با RF ترکیب میشه نصب شده و نقشش حذف نویز از صدا است. در اصل صداهایی مثل سوت با فرکانس بالا را از صدا حذف میکنه.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط saeed391 نمایش پست ها
      با سلام
      این خازن در خروجی تقویت کننده ی صوتی جایی که سیگنال صدا با RF ترکیب میشه نصب شده و نقشش حذف نویز از صدا است. در اصل صداهایی مثل سوت با فرکانس بالا را از صدا حذف میکنه.
      ممنون. پس نباید تغییری در عملکرد اوسیلاتور داشته باشه. درسته؟ چه باشه و چه نباشه اسیلاتور باید کار کنه. البته اینجا اسیلاتور و مدولاتور با هم هستند.
      گاهی هم این خازن را از بیس تا زمین وصل میکنند. باز هم در همین نقش است؟؟ چون از بیس تا زمین بیشتر نقش بای پاس کردن بیس را خواهد داشت.

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

الان در شکل زیر نقش 2 عدد خازن c3 و c4 دقیقا چیه؟
      جدیدترین ویرایش توسط mehrannohtanipour; ۱۵:۳۲ ۱۳۹۹/۰۵/۱۳.

دیدگاه

این دو تا خازن چند تا نقش ظریف دارند که به ذهن من میرسه:
        اول اینکه بین Vcc و زمین هستن و نویزهای احتمالی که ممکنه است ماژولهای مختلف مدار در محدوده فرکانس غیر صوتی ایجاد کنند را حذف میکنن. منظورم از ماژولهای مختلف اسیلاتور، مدولاتور، پری امپلیفایر و ... هست.
        دوم این مدار فرضا مدار چاپی است و مسهای روی مدار نقش آنتن را دارند و وقتی که کاربر دستگاه را توی دست میگیره یا دستش را به اون نزدیک میکنه نویزهای بیرونی زیادی وارد مدار میشه این دو تا خازن تا حد زیادی از این نویزها را هم حذف میکنه تا اون صدای هووووووووووم توی تقویت کننده بعدی تقویت نشه و صدای تمیز تری به ماژولاتور(مدولاتور) تحویل بشه.
        احتمالا فایده های دیگری هم داره،
        * مدار جالبی هست میتونید مشخصات دیگه مدار را هم بگذارید؟ ظرفیت خازنها و مقاومتها و شماره ترانزیستورها و تعداد دور سیم پیچ. اگه وقت بشه توی تعطیلات با بچه ها بسازیم هنوز فکر میکنم برای بچه ها مدارات بیسیم جذابیت داره.

دیدگاه

با سلام
          اسیلاتور fm بصورت بیس مشترک بسته شده است در نتیجه طبق قانون تقویت کننده ها در اینحالت باید بیس زمین بشه در نتیجه در فرکانس fm عملا بیس زمین است چون اگه غیر از این باشه اسیلاتور کار نمیکنه
          این دو تا خازن باعث میشن بیس زمین بشه .
          در مورد سوال دوم هم وقتی میکروفون خاموشه اسیلاتور همچنان کار میکنه.

دیدگاه

اول اینکه بین Vcc و زمین هستن و نویزهای احتمالی که ممکنه است ماژولهای مختلف مدار در محدوده فرکانس غیر صوتی ایجاد کنند را حذف میکنن. منظورم از ماژولهای مختلف اسیلاتور، مدولاتور، پری امپلیفایر و ... هست.
            دوم این مدار فرضا مدار چاپی است و مسهای روی مدار نقش آنتن را دارند و وقتی که کاربر دستگاه را توی دست میگیره یا دستش را به اون نزدیک میکنه نویزهای بیرونی زیادی وارد مدار میشه این دو تا خازن تا حد زیادی از این نویزها را هم حذف میکنه تا اون صدای هووووووووووم توی تقویت کننده بعدی تقویت نشه و صدای تمیز تری به ماژولاتور(مدولاتور) تحویل بشه.
            * مدار جالبی هست میتونید مشخصات دیگه مدار را هم بگذارید؟ ظرفیت خازنها و مقاومتها و شماره ترانزیستورها و تعداد دور سیم پیچ. اگه وقت بشه توی تعطیلات با بچه ها بسازیم هنوز فکر میکنم برای بچه ها مدارات بیسیم جذابیت داره.
            C1, C2: 4.7uF 25V, Electrolytic capacitors
            C3, C4: 560pF 50V, Ceramic capacitors
            C5: 3-9pF 50V, Ceramic capacitors
            C6: 10-30pF, Trimmer
            R1: 120K 0.25W Resistors
            R2, R3, R4: 4.7K 0.25W Resistors
            R5: 82 ohms 0.25W Resistors
            Q1: BC307A, Transistors
            Q2: BC360/BC361, Transistors
            VR1: 22K potentiometer (Horseshoe-shaped resistor)
            برای بوبین هم این مدار در اصل برای استریپ لاین طراحی شده اما شما می توانید 6 یا 7 دور سیم لاکی یا نقره ای را به قطر حداقل نیم سانتی متر بپیچید و بعد به طول 1 سانتی متر حلقه ها را از هم باز کنید. ترانزیستور هم
            می توانید از 2n3906 استفاده کنید.
            دقت شود ترانزیستور pnp است و جای مثبت منفی در مدار معکوس خواهد بود. تغذیه رو اشتباه وصل نکنید.

برای بوبین هم این مدار در اصل برای استریپ لاین طراحی شده اما شما می توانید 6 یا 7 دور سیم لاکی یا نقره ای را به قطر حداقل نیم سانتی متر بپیچید و بعد به طول 1 سانتی متر حلقه ها را از هم باز کنید. ترانزیستور هم
            می توانید از 2n3904 استفاده کنید.

می توانید از 2n3906 استفاده کنید.
            دقت شود ترانزیستور pnp است و جای مثبت منفی در مدار معکوس خواهد بود. تغذیه رو اشتباه وصل نکنید.
            جدیدترین ویرایش توسط mehrannohtanipour; ۱۲:۱۵ ۱۳۹۹/۰۵/۱۴.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mehrannohtanipour نمایش پست ها
              سلام بر دوستان
              این یک مدارفرستنده fm است
              کسی میدونه نقش آن خازن 0.01uf در مدار چیه؟؟ اگه نباشه مدار کار نمیکنه؟؟ با دایره قرمز مشخص کردم.
              و سوال دوم این که در این مدار اسیلاتور که در دایره قرمز رنگ مشخص کردم اگه سیگنال ورودی نباشه( اصلا فرض کنید میکروفون وصل نیست) باز هم اسیلاتور فعال است یعنی در حال تولید شکل موج سینوسی در محدوده fm است؟؟
              سلام.
              اون خازن هم یه نوع فیلتر صوتی هست.هم یه نوع تقویت
              کننده صداهای در آستانه شنوایی انسان هست.

به نظر من اگه میکروفون نباشه نباید اسیلاتور نوسان کنه.
              اگه نوسان بکنه خیلی عجیبه

نوشته اصلی توسط mehrannohtanipour نمایش پست ها
              ممنون. پس نباید تغییری در عملکرد اوسیلاتور داشته باشه. درسته؟ چه باشه و چه نباشه اسیلاتور باید کار کنه. البته اینجا اسیلاتور و مدولاتور با هم هستند.
              گاهی هم این خازن را از بیس تا زمین وصل میکنند. باز هم در همین نقش است؟؟ چون از بیس تا زمین بیشتر نقش بای پاس کردن بیس را خواهد داشت.

الان در شکل زیر نقش 2 عدد خازن c3 و c4 دقیقا چیه؟
              اگه من اشتباه نکنم فکر کنم یانقششون حذف هارمونیک صوتی هست

یا یه نوع حذف کننده نویز هست.
              مداری ساده و عملی برای صرفه جویی در مصرف برق خانه:
              https://www.eca.ir/forums/thread89900.html

دیدگاه

نوشته اصلی توسط HS1386 نمایش پست ها
                سلام.
                اون خازن هم یه نوع فیلتر صوتی هست.هم یه نوع تقویت
                کننده صداهای در آستانه شنوایی انسان هست.

به نظر من اگه میکروفون نباشه نباید اسیلاتور نوسان کنه.
                اگه نوسان بکنه خیلی عجیبه

اگه من اشتباه نکنم فکر کنم یانقششون حذف هارمونیک صوتی هست

یا یه نوع حذف کننده نویز هست.
                چرا نباید نوسان کنه؟ اوسیلاتور جدا از همه مسایل است. اسیلاتور کولپیتس است.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                X