ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ورود برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

صفحه 2 از 3 نخست 123 آخرین
نمایش نتایج: از 11 به 20 از 30
    2007/06/28
    2,405
    20

پاسخ : دوربین یا سنسورهای رنگ؟

سلام ...................

نقل قول نوشته اصلی توسط aliZBA
    سلام
    جناب آقای حسام الدین همانطور که می فرمایید من با dsp اصلا کار نکردم وکارهام بیشتر با AVR و کامپیوتر بوده و برای اجرای این پروژه کلا پنج ماه زمان دارم ...
    من متوجه شرایط شما شدم .. ببینید ، برای اینکه بتونیم به یه جمع بندی واحد برسیم باید مطالبتون رو دقیق مطرح بفرمایید .. شما آبجکت های مورد پردازشتون چیا هستن؟ ابعاد و تنوع رنگیتون به چه ترتیبه؟ با چه زبان های برنامه نویسی ای کار کردید؟ محدودیت هزینه ای شما به چه ترتیبه؟ به چه دلیل برای استفاده ازPC محدودیت دارید؟

نقل قول نوشته اصلی توسط aliZBA
    از شما به عنوان یک استاد راهنما تقاضا دارم ....
    من هم دانشجو هستم .. پس اینطوری برخورد نکنید .. :smile:

موارد بالا رو به دقت پاسخ بدید تا بحث رو ادامه بدیم .. موفق باشید ..
    دوستان! مدتی کمتر به سایت میام ..
    2008/06/19
    32
    3

سلام
    هر کسی که منو راهنمایی میکنه در حکم استاد بنده هست.بدون تعارف.
    بنده به ترتیب با 8051 ، 80196 ، AVR با زبانهای اسمبلی ، C و کامپیوتر با زبانهای C ,Delphi کار کردم وکمی با FPGAهای شرکت ALTERA در حد کاربری عمومی (کم کردن تعداد آسی های روی برد.)
    شما یک کادر مستطیل به ابعاد 200*20 سانتیمتر فرض کنید این کادر تو خالی و خارج این خط کاملا سیاه می باشد ( شابلون ) .از این کار برای رنگ کاری بدنه یخچال ها استفاده میشه بدین ترتیب که درهای یخچال ها به صورت سری در یک مسافت 100 متری روی زمین چیده شده و شابلون مستطیل به ابعاد 200*20 سانتیمتر (به تعداد درها)روی آنها قرار میگیره.یک پمپ رنگ در کل مسافت 100 متری روی این شابلون حرکت کرده و لایه ای از رنگ سفید رو به داخل کادر می پاشه و در عین حال پمپ دیگری به فاصله چند سانتیمتری پمپ اول دانه های ریزی مثل شکر رو روی رنگ می پاشه.در واقع از رنگ سفید به عنوان چسب برای نگهداری این دانه ها استفاده میشه.این دانه ها نوعی مواد براق کننده هستند که به رنگ جلا میدن. اگر این دانه ها به طور یکنواخت روی سطح پخش نشن اون قسمت ها کدر دیده میشن(عیب).هدف این پروژه قراعت بازتابش نور این دانه ها (یا هر نوع قراعت دیگر)و به عبارت دیگر کنترل پمپ برای پخش یکسان این دانه ها می باشد.
    1) چون پمپ رنگ در کل مسافت 100 متری همواره در حال حرکته نمی شه از PC استفاده کرد.در واقع دستگاه ما باید به فاصله چند سانتیمتری پمپ دانه ها بسته بشه و با آنها در حال حرکت باشه به عبارت دیگر بایستی مجموعه حلقه بسته باشه.
    2) این کار در مکانی اجرا میشه که فقط سقف وجود داره وهر چهار طرف بازه یعنی همواره نور محیط تاثیر گذار خواهد بود.
    امیدوارم تونسته باشم منظورمو بیان کنم.
    2007/06/28
    2,405
    20

سلام ..................

شرمنده یک مقدار دیر شد، نمیتونستم فکرم رو متمرکز کنم ..

ممنون از توضیح کاملتون .. ببینید برای این کار شما تنها کافیه که Density Of Color (چگالی رنگ .. ) رو بر روی تصویرتون به دست بیارید .. اجازه بدید پروسه رو مرحله به مرحله بریم جلو ..

شما یک صفحه ی بک گراند دارید که پراکندگی رنگیتون رو با Contrast (ویژگی رنگی ..) مشخصی توزیع کرده .. در واقع مثل یه حالت Supervised (کنترل شده .. مفروض ..) میمونه یعنی شما بک گراندتون رو محدود کردید که این خیلی مراحل کارتون رو ساده تر میکنه .. دانه های رنگی (براق .. جلادهنده ی شما ..) بر روی بک گراندتون توزیع میشه .. خب اگه شما نمودار هیستوگرام صفحتون رو تحلیل کنید میتونید به هدف طرحتون دسترسی پیدا کنید .. منظور من از صفحه ی شما هم همون رنگ+ دانه های جلادهنده هست .. ببینید وقتی دانه های رنگی روی رنگ زمینه میشینن، Contrast تصویرتون تغییر میکنه .. شاید این تغییر برای چشم انسان زیاد محسوس نباشه اما برای پردازنده کاملا مشخصه .. پس یکی از راه های ششما میتونه استفاده از آنالیز منحنی هیستوگرام باشه .. برای اینکه این تحلیل رو دقیق متوجه بید به مثال زیر توجه کنید ..

الان ما یه تصویر داریم که یک سری دایره ی کوچیک رو در خودش جا داده .. خب همونطور که ملاحظه میکنید فضای رنگی تصویر Graay Level هست .. هدف ما چیه؟ اینه که بتونیم تعداد دایره ها رو بشماریم .. خب برای این کار باید حجم محاسباتمون رو کاهش بدیم به گونه ای که روی Accuracy (دقت نهایی ..) ما تاثیر منفی نذاره .. در نتیجه از قالب باینری استفاده میکنیم .. اما باینری کردن تصویر نمیتونه به صورت معمول انجام بشه .. اساس باینری کردن تصویر اینه که فضای رنگی شما رو به دو مقدار تغییر وضعیت بده .. یا روشن یا تاریک .. خب برای این کار باید از یه مقداری به بعد مولفه های رنگی تصویر اولیه رو معادل صفر بگیریم و از یه مقدار به قبل رو معادل یک بگیریم .. برای تعیین این مقدار از منحنی هیستوگرام استفاده میکنیم .. اساسا این منحنی تنوع رنگی رو با تعداد اون رنگ ها به ما میده .. یعنی چی؟ یعنی اینکه توی تصویر، از 0 تا 255 مولفه ی رنگی تعریف میکنیم (از سفید سفید تا سیاه سیاه .. ) و بعد این منحنی به ما میگه که چه تعداد پیکسل دارای مولفه ی رنگی 26 هستن ؛ چه تعداد پیکسل دارای مولفه ی رنگی 96 هستن و به همین ترتیب تا آخر .. پس میبینیم که منحنی هیستوگرام یه تحلیل خوب برای پراکندگی رنگی به ما میده مخصوصا اگه بخوایم این منحنی رو معیار قیاس قرار بدیم .. شکل های زیر رو ملاحظه بفرمایید تا متوجه منظور من بشید ..

منحنی هیستوگرام ..

و بالاخره نتیجه ی نهایی ..

اینم نتیجه ی برنامه هست .. تونستیم با استفاده از باینری کردن تصویر و یه مرحله ی دیگه؛ تعداد دایره هارو به دست بیاریم ..

اما یه مرحله ی دیگه ای که شما فرمودید اینه که تاثیرات Brightness بر روی تصویرتون قابل چشم پوشی نیست .. خب برای این مرحله میتونید از فیلتر های نرم افزاری استفاده کنید .. مثلا یه فیلتر با Threshold (آستانه ..) خاص که اثر شدت نور محیط رو عبور نده اما مولفه های رنگی تصویرتون رو حفظ کنه .. البته معمولا بعد از این مرحله تصویرتون مقداری Smooth (تار ..) میشه .. اما برای پردازشتون مشکلی ایجاد نمیشه ..

مساله ی دیگه ای که فکر کنم یه جور سوء تعبیر شده اینه که استفاده از PC به این معنا نیست که PC بالای الگوهای شما حرکت کنه .. ببینید شما میتونید از یه وبکم برای نمونه برداری تصویر در نزدیکی الگوهاتون استفاده کنید .. و بعد از اون دیتاتون رو ارسال کنید به PC که ممکنه توی چهار طبقه ؛ 5 طبقه بالاتر باشه و PC پردازش و کنترل رو انجام بده .. منظور این هست .. الان سیستم های امنیتی که بر اساس تشخیص چهره کار میکنن به همین ترتیبه که یه وبکم یا دوربین خاص، در ورودی یا هرجایی که میخوایم، قرار میگیره و تنها و تنها وظیفه ی ارسال تصویر رو داره (ثبت و ارسال ..) ادامه ی روند پردازش با PC در اتاق Recognition هست .. خیلی موارد هست که از این ارتباط استفاده میکنن .. باز بسته به نظر خود شما داره .. موارد رو بررسی کنید و نتیجه ی نهایی رو اعلام بفرمایید .. موفق باشید ..
    2008/06/19
    32
    3

سلام
    خیلی ممنون از لطفتون.من موارد بالا را کاملا مطالعه کردم فقط چندتا مورد هست که می نویسم.
    1)با توجه به اینکه فقط حاشیه کادر(شابلون) سیاهه ودرون کادر سفید رنگه (هم رنگ با دانه های جلا دهنده).با این وجود بازهم قادر خواهیم بود گفته شما را عملی کنیم؟یعنی می تونیم دانه های هم رنگ با بک گراند (سفید)رو تشخیص دهیم؟
    2)اصلی ترین عللتی که نمی تونیم از PC استفاده کنیم اینه که برق آن مکان کلا 12 ولته .(البته با صرف هزینه میشه یه کاری کرد.)
    منتظر جوابتون هستم.ممنون.
    2007/06/28
    2,405
    20

سلام ..............

در مورد سوال اولتون .. اگه شما اینقدر تفاوت رنگی ندارید، پس چه طور میتونید متوجه بشید که تراکم یا توازن رنگی برای محیط داخل شابلونتون چه قدر هست؟ صرفا به براق بودن استناد میکنید؟ فکر میکنید دقیق باشه؟

در مورد مطلب دومی که فرمودید : فکر کنم مشکل با استفاده از PC حل شد .. درسته؟ ولی یه سوال .. اگه اینجا محیط کارخونه هست و شما از دستگاه های پاشش رنگ استفاده میکنید و یه پلیت نقاله روان دارید و ... اونوقت منطقیه که ولتاژ بالای 12 ولت نداشته باشید؟ موفق باشید ..
    2008/06/19
    32
    3

سلام
    1) آقای حسام الدین برای من مهم تشخیص پراکندگی یکنواخت دانه ها روی رنگ سفید می باشد حالا روش زیاد مهم نیست. تشخیص بازتابش یه راهی بود که به ذهنم رسید ولی چون بک گراند هم سفید هست به این روش زیاد مطمئن نیستم برای همین هر راهی را که شما پیشنهاد بدید بنده استقبال خواهم کرد.اون روشی رو که با مطلب انجام داده بودید اگر با این شرایط (بک گراند سفید) جواب بده خیلی عالیه.
    2)بله برق 220 موجود هست ولی چون تجهیزات رنگ روی یه ماشین سوار هست مسولین دوست دارن ترجیحا از باطری 12 ولت ماشین استفاده کنن ولی تصمیم گیری با ما خواهد بود.این مساله نمی تونه تعیین کننده باشه.علت اینکه منهم این مساله رو مطرح کردم می خواستم اول پروژه سبک سنگین کنیم و اگر مقدور بود روش فکر کنیم ولی با توضیحات شما مشخص شد که PC بهتره.

بنده ازتون خواهش دارم روی موضوع 1 نظراتتون رو بفرمایید.ممنون
    2007/06/28
    2,405
    20

سلام ................

ببینید یک بحثی مطرحه که من روی اون خیلی تاکید دارم .. شما از چه طریقی میخواید متوجه بشید که پراکندگی رنگیتون به چه ترتیبی یکنواخت میشه یا نمیشه؟ با چشم منظورم هست .. بذارید واضحتر بگم: شما خودتون چطور متوجه میشید که پراکندگی دانه هاتون روی بک گراند سفید (که میفته داخل شابلون ..) به چه ترتیبه .. این نکته خیلی مهمه .. این رو شما تعیین کنید بحث رو دنبال میکنیم .. در مورد PC هم خیالتون راحت باشه .. یک بار هزینه برای یک عمر استفاده .. موفق باشید ..
    2008/06/19
    32
    3

سلام.
    ببنید جناب آقای حسام الدین واقعیت اینه که این شرکت تازه تاسیسه ومیخواد با یه شرکت قدیمی که در این زمینه فعالییت داره رقابت کنه.شرکت قدیمی یک محصول خارجی داره که بعد از پمپ دانه ها قرار داره که پس از مراحل رنگ کاری این مجموعه نتیجه پراکندگی دانه ها روقراعت کرده و به صورت عدد روی نمایشگر مخصوص خود نمایش میدهد به عنوان مثال شما تصور کنید که حالت ایده آل عددی مانند 50 هست (بصورت تجربی) در نتیجه در هر قسمت این شابلون اگر نتیجه عددی کمتر از 50 باشد پمپ دانه ها توسط اپراتور بازتر شده در نتیجه دانه های براق کننده به آن قسمت اضافه می شود و دوباره عدد 50 را روی نمایشگر ملاحظه میکنیم به همین ترتیب الی آخر. خوب طبیعتاً ما هر چقدر هم تلاش کنیم چون مجموعه با سرعتی تقریبا برابر با 10km/h در حال حرکته نخواهیم توانست که در تمامی این نقاط انتظار عدد 50 رو داشته باشیم اما سعی ما بر آن هست که حدالمقدور از کم و زیاد شدن بی رویه این عدد (50) جلوگیری کنیم و بعبارت دیگر چون مجموعه در حال حرکته به مرور زمان پمپ دانه ها باز و بسته میشه و شاید عدد در بازه (45 – 55) تغییر کنه و هدف ما جلوگیری از این فرایند هست.اما مساله اینه که من نمیدونم این محصول خارجی بر چه اساسی کار میکنه؟و جالب اینجاست که یک سیستم الکترونیکی و بدون استفاده از PC کار میکنه.برای همین مزاحم شما شدم چون خودم راهکاری ندارم.
    2007/06/28
    2,405
    20

سلام ..................

متوجه شدم .. ممکنه یه نمونه از Result های تصاویرتون رو بذارید تا روی اون قضاوت کنیم (یه نمونه ی رنگ نشده و یه نمونه ی رنگ شده ..) ممنون ..
    2008/06/19
    32
    3

سلام
    دوست عزیز من از هر دو حالت عکس گرفتم ولی نتونستم اینجا بذارم.لطفا بفرمائید که چگونه می تونم عکس اضافه کنم.ممنون.
صفحه 2 از 3 نخست 123 آخرین
نمایش نتایج: از 11 به 20 از 30