اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سلف نشتی ؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

سلف نشتی ؟

سلام در مورد سلف نشتی در ترانس از دوستان کسی میتونه توضیح بده ؟ چی هست ؟ در اثر چه عواملی بوجود میاد ؟ چطور میشه اون رو کم کرد ؟
    خدایا یکی بزرگترین آرزویهایم در این دنیا این است که همه مردم حالشان خوب باشد و احساس خوشبختی داشته باشند....

پاسخ : سلف نشتی ؟

نوشته اصلی توسط fmicro نمایش پست ها
    سلام در مورد سلف نشتی در ترانس از دوستان کسی میتونه توضیح بده ؟ چی هست ؟ در اثر چه عواملی بوجود میاد ؟ چطور میشه اون رو کم کرد ؟
    سلام،با وجود این کلمه رو تا حالا نشنیدم،اما از اسمش به
    نظر میاد که یا مربوط به جریان القایی به بدنه ترانس هست،
    یا عبور جریان بیش از حد از سیم پیچ حتی در فرکانس بالا
    (یعنی بالا رفتن نا متناسب امپدانس سلف حتی در فر کانس بالا)
    هستش.
    اگه اشتباه گفتم، دوستان من رو ببخشن.
    مداری ساده و عملی برای صرفه جویی در مصرف برق خانه:
    https://www.eca.ir/forums/thread89900.html

دیدگاه

نوشته اصلی توسط fmicro نمایش پست ها
      سلام.
      وقتی که ما ترانس رو به منبع وصل میکنیم، انتظار داریم که، کل شار تولید شده مسیر خودش رو از هسته ببنده، خب این حالت خیلی حالت ایده آل هستش ولی در عمل مقداری از شار مسیر خودشو از جا های دیگه ای میبنده، شکل های زیر رو ببینید:

خب همینطور که از دو شکل بالا معلومه، شار مسیر خودش رو از طریق هوا بسته، خیلیم بخوای ریز بشی بین هر دو سیم پیچ هم مقداری شار نشتی داریم اما به هر حال بیشتر شار مسیر خودشو از هسته میبنده.
      در شکل زیر مدار معادل ترانس رو میبینیم، که اندوکتانس نشتی باعث افت ولتاژ میشه که مطلوب ما نیست، اما کاریم باهاش نمیشه کرد، جزء ذات خود ترانسه، که این اندوکتانس در واقع اندوکتانس خود ترانسه و در ساده ترین مدار معادل ترانس، ترانس رو با همون اندوکتانس نشتیش مدل میکنن چون مقدار این پارامتر از همه پارامتر های دیگه مدار بزرگتره و میشه لاز بقیه مقادیر، در مقابل این پارامتر صرف نظر کرد.

اما اگه جنس هسته بهتر باشه، یا عایقت هوا نباشه مثلا روغن باشه این مقدار شار نشتی کم میشه.
      حالا شما چرا به فکر کاهش این اندوکتانس نشتی افتادین؟
      توی کانال یوتیوب من قراراه طراحی انواع بردهای الکترونیکی مثل بردهای تک لایه، دو لایه یا به طور کلی بردهای چند لایه، بردهای مبتنی بر میکروکنترلر، بردهای صنعتی، بردهای الکترونیک قدرت و بردهای فرکانس بالارو یاد بگیریم.
      همینطور کدنویسی انواع میکروکنترلرهای 8 بینی مثل میکروکنترلرهای خانواده AVR-STM8، میکروکنترلرهای میبتی بر معماری ARM مثل STM32 و پردازنده های مخصوص اینترنت اشیاء مثل ESP32-ESP8266 و DSPها یاد میگیریم.
      https://www.youtube.com/@aKaReZa75​

دیدگاه

آهان ممنون که توضیح دادین.
        پس یعنی بعضی از این آداپتور های سویچینگ یه پارازیت ایجاد می کنن
        که باعث میشه رادیو و کلا مدارت رادیوی درست کار نکنن،
        یعنی از سلف نشتیش هست؟؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط HS1386 نمایش پست ها
          آهان ممنون که توضیح دادین.
          سلام، خواهش میکنم.
          پس یعنی بعضی از این آداپتور های سویچینگ یه پارازیت ایجاد می کنن
          که باعث میشه رادیو و کلا مدارت رادیوی درست کار نکنن،
          یعنی از سلف نشتیش هست؟؟
          کلا دستگاهای آنالوگ مثل رادیو و تلویزیون های آنالوگ خیلی حساسن، یادمه یکی از دوستام میگفت یک ترانزیستور رو بردم کنار آنتن تلویزیونمون، کلیدزنیش کردم پارازیت بدی افتاده رو تلویزیون که اصلا نمیشد چیزی رو دید!
          حالا دیگه فرکانس و ایناش یادم نیست اما اون موقع برام توضیح داد.
          برای اینکه نویز حاصل سوییچینگ و ... رو از بین بره، اگه دقت کرده باشی یه سری منابع تغذیه که جنس و طراحی خوبی دارند رو باز میکنی یک شیلد فلزی دور تا دور مدار رو گرفته ( تمام شارژر های لپتاپ دارن )، اون برای همینه که همین نویز ها و پارازیت هارو بگیره.
          که خود شیلد رو زمین کردن.
          توی کانال یوتیوب من قراراه طراحی انواع بردهای الکترونیکی مثل بردهای تک لایه، دو لایه یا به طور کلی بردهای چند لایه، بردهای مبتنی بر میکروکنترلر، بردهای صنعتی، بردهای الکترونیک قدرت و بردهای فرکانس بالارو یاد بگیریم.
          همینطور کدنویسی انواع میکروکنترلرهای 8 بینی مثل میکروکنترلرهای خانواده AVR-STM8، میکروکنترلرهای میبتی بر معماری ARM مثل STM32 و پردازنده های مخصوص اینترنت اشیاء مثل ESP32-ESP8266 و DSPها یاد میگیریم.
          https://www.youtube.com/@aKaReZa75​

دیدگاه

برا اینکه پارازیتش از بین بره دیدی بعضی از این آداپتور های
            سویچینگ که طراحی خوبی داره توشو باز میکنی یه شیلد فلزی دور تا
            دور برد رو گرفته(تمام شارژر های لپتاپ دارن)اون برای اینکه
            این نویز ها و پارازیت هارو بگیره.
            خودشم به گراند وصله
            بله شما درست میگین ،یه سال پیش خواستم از این روش برا یه
            منبع تغذیه سویچینگ که خیلی پارازیت ایجاد میکرد استفاده کنم
            که با کمبود فویل رو به رو شدم و به همین دلیل منصرف شدم.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
            X