اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

موازی کردن کنتورها (استفاده همزمان از دو کنتور)

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

موازی کردن کنتورها (استفاده همزمان از دو کنتور)

سلام به همه، امیدوارم حالتون خوب باشه
    خونه من درحال حاضر مصرف برقش خیلی بالاست و پول زیادی دارم میدم
    از طرفی داخل ساختمون یه کنتور دیگه هم دارم که استفاده زیادی نمیشه
    میخوام بار رو بین این دو کنتور تقسیم کنم، راه هایی که به ذهنم رسید اینا هستند:
    راه اول این که یه جفت سیم جدا از کنتور بلا استفاده بکشم داخل خونه و یه سری مصرف کننده هارو بهش وصل کنم اما خب احتمالا انجام اینکار از داخل لوله خرطومی سخت باشه
    راه دوم استفاده از کنتاکتور هست که چند روز یبار بار رو روی کنتورها عوض کنم که خب هم یه کار دستی هست و هم برق قطع میشه و هم لازمه کنتاکتور رو توی جعبه تقسیم جاسازی کنم
    راه سوم این بود که خروجی دو کنتور رو از بعد از فیوز مینیاتوری اصلی داخل جعبه تقسیم ساختمون وصل کنم به هم، و بار رو هم به اون اتصال مشترک وصل کنم. چک کردم، هر دو کنتور روی یه فاز قرار دارن و کنتورها هم انالوگ قدیمی هستن. این راه از همه بهتره چون با یه سیم کوچیک از داخل جعبه تقسیم ساختمون انجام میگیره. بنظرتون این کار مشکلی داره؟ یا اینکه انجام بدم؟ اکر اوکیه، لازمه نول هارو هم به هم وصل کنم؟ واداره برق ایراد میگیره؟
    توی این پست مشابهش بیان شده اما من میخواستم کارم رو دقیق بررسی کنم
    https://www.eca.ir/forums/thread43642.html
    ممنون میشم دوستان راهنمایی کنند و اگر راه دیگه ای دارن بگن

پاسخ : موازی کردن کنتورها (استفاده همزمان از دو کنتور)

هدفت از اینکار چیه?
    میخوای قبضت بطور تصاعدی محاسبه نشه یا فیوز کنتور می پره یا چی دقیقا

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hosein8 نمایش پست ها
      سلام به همه، امیدوارم حالتون خوب باشه
      خونه من درحال حاضر مصرف برقش خیلی بالاست و پول زیادی دارم میدم
      از طرفی داخل ساختمون یه کنتور دیگه هم دارم که استفاده زیادی نمیشه
      میخوام بار رو بین این دو کنتور تقسیم کنم، راه هایی که به ذهنم رسید اینا هستند:
      راه اول این که یه جفت سیم جدا از کنتور بلا استفاده بکشم داخل خونه و یه سری مصرف کننده هارو بهش وصل کنم اما خب احتمالا انجام اینکار از داخل لوله خرطومی سخت باشه
      راه دوم استفاده از کنتاکتور هست که چند روز یبار بار رو روی کنتورها عوض کنم که خب هم یه کار دستی هست و هم برق قطع میشه و هم لازمه کنتاکتور رو توی جعبه تقسیم جاسازی کنم
      راه سوم این بود که خروجی دو کنتور رو از بعد از فیوز مینیاتوری اصلی داخل جعبه تقسیم ساختمون وصل کنم به هم، و بار رو هم به اون اتصال مشترک وصل کنم. چک کردم، هر دو کنتور روی یه فاز قرار دارن و کنتورها هم انالوگ قدیمی هستن. این راه از همه بهتره چون با یه سیم کوچیک از داخل جعبه تقسیم ساختمون انجام میگیره. بنظرتون این کار مشکلی داره؟ یا اینکه انجام بدم؟ اکر اوکیه، لازمه نول هارو هم به هم وصل کنم؟ واداره برق ایراد میگیره؟
      توی این پست مشابهش بیان شده اما من میخواستم کارم رو دقیق بررسی کنم
      https://www.eca.ir/forums/thread43642.html
      ممنون میشم دوستان راهنمایی کنند و اگر راه دیگه ای دارن بگن
      سلام
      راه اول خوبه ولی کثیف کاریش زیاده. (میتونی تقسیم بار کنی.)
      راه دوم بدک نیست ولی 2 تا اشکال داره. اول این که کنتاکتور پر هزینه هست. دوم اینکه در نهایت هر روز جریمه ی پرباری میخوری. (راه حل هزینه ی کنتاکتور در جواب سوال 3 هست.)
      راه سوم بهترین راهه. ولی اداره برق نبینه که... میتونی خروجی ها رو به شرط همفاز بودن به هم متصل کنی. هر وقت هم خواستی فقط یک کنتور تو مدار باشه، فیوز اون یکی رو باز کن. (حل مشکل کنتاکتور.). نول برای همه مشترکه. ولی اگر فیوز محافظت از جان وجود داشته باشه، باید هم فاز و هم نول از بعد از کلید های محافظت از جان به هم متصل شوند.
      نکته ی آخر این که مراقبه سلامتیت باش. برق خطرناکه. موفق باشی.
      *** يا راهي خواهم يافت، يا راهي خواهم ساخت ... ***

دیدگاه

نوشته اصلی توسط eca.ir/forums نمایش پست ها
        هدفت از اینکار چیه?
        نوشته اصلی توسط eca.ir/forums نمایش پست ها
        میخوای قبضت بطور تصاعدی محاسبه نشه یا فیوز کنتور می پره یا چی دقیقا
        دقیقا همینه که قبض تصاعدی نشه و کمتر پول برق بدم
        اون کنتور استفاده ای نمیشه و فقط یه قبض ده تومنی هر دفعه میاد، از اونطرف، کنتور من بالای ۲۰۰ تومن میاد
        جدیدترین ویرایش توسط hosein8; ۲۰:۵۸ ۱۳۹۹/۰۵/۲۸.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط K1.IEEE نمایش پست ها
          سلام
          راه اول خوبه ولی کثیف کاریش زیاده. (میتونی تقسیم بار کنی.)
          راه دوم بدک نیست ولی 2 تا اشکال داره. اول این که کنتاکتور پر هزینه هست. دوم اینکه در نهایت هر روز جریمه ی پرباری میخوری. (راه حل هزینه ی کنتاکتور در جواب سوال 3 هست.)
          راه سوم بهترین راهه. ولی اداره برق نبینه که... میتونی خروجی ها رو به شرط همفاز بودن به هم متصل کنی. هر وقت هم خواستی فقط یک کنتور تو مدار باشه، فیوز اون یکی رو باز کن. (حل مشکل کنتاکتور.). نول برای همه مشترکه. ولی اگر فیوز محافظت از جان وجود داشته باشه، باید هم فاز و هم نول از بعد از کلید های محافظت از جان به هم متصل شوند.
          نکته ی آخر این که مراقبه سلامتیت باش. برق خطرناکه. موفق باشی.
          ممنونم، سلامت باشید
          راه سوم برای من هم خیلی راحت تره، با 5 سانت سیم کار من راه میفته، فقط خروجی کنتورهارو که روی یه فاز هستند رو وصل میکنم به هم، محافظ جان هم نداریم، از نظر شما ممکنه اداره برق گیر بده؟ خب اینکه ما چطور مصرف میکنیم بخودمون مربوطه، یا من دارم کار خلافی میکنم؟!
          داشتم فکر میکردم بجای اون 5 سانت سیم از یه فیوز مینیاتوری استفاده کنم، اینجوری هر وقت بخوام فیوز رو قطع میکنم و همه چیز میشه مثه اولش، در اصل از فیوز بجای کلید یا همون کنتاکتور استفاده میکنم، خیلی هم ارزونتره، نظر شما چیه؟
          من توی درس هام مبانی برق رو داشتم و خودم هم علاقه مند بودم بیشتر خوندم، چشم، حواسم رو جمع میکنم، البته همیشه هم احتیاط میکنم، برق واقعا با کسی شوخی نداره

دیدگاه

ممنونم، سلامت باشید
            راه سوم برای من هم خیلی راحت تره، با 5 سانت سیم کار من راه میفته، فقط خروجی کنتورهارو که روی یه فاز هستند رو وصل میکنم به هم، محافظ جان هم نداریم، از نظر شما ممکنه اداره برق گیر بده؟ خب اینکه ما چطور مصرف میکنیم بخودمون مربوطه، یا من دارم کار خلافی میکنم؟!
            داشتم فکر میکردم بجای اون 5 سانت سیم از یه فیوز مینیاتوری استفاده کنم، اینجوری هر وقت بخوام فیوز رو قطع میکنم و همه چیز میشه مثه اولش، در اصل از فیوز بجای کلید یا همون کنتاکتور استفاده میکنم، خیلی هم ارزونتره، نظر شما چیه؟
            من توی درس هام مبانی برق رو داشتم و خودم هم علاقه مند بودم بیشتر خوندم، چشم، حواسم رو جمع میکنم، البته همیشه هم احتیاط میکنم، برق واقعا با کسی شوخی نداره
            خب در مورد قوانین اداره برق اطلاعات چندانی ندارم. ولی خب عقلم میگه چرا باید وارد راهی شد که در موردش نمیدونیم!
            در مورد این فیوز مینیاتوری که گفتید.. من که راه ارزانتر رو گفتم بهتون!! خروجی ها رو به هم متصل کنید. بعد از اون هر کنتوری رو که می خواید از مدار خارج کنید فقط فیوزش رو قطع کنید!! ینی هزینه ی فیوز جدید هم لازم نیست. با همون فیوز های کنتور ها میشه.
            توصیه می کنم خروجی کنتور ها رو از کنار کنتور انجام ندید.. کمی جلوتر اگر جعبه تقسیمی وجود داره این کار رو بکنید تا ترجیحا کسی هم نبینه.. آدما قابل پیش بینی نیستن
            *** يا راهي خواهم يافت، يا راهي خواهم ساخت ... ***

دیدگاه

نوشته اصلی توسط K1.IEEE نمایش پست ها
              خب در مورد قوانین اداره برق اطلاعات چندانی ندارم. ولی خب عقلم میگه چرا باید وارد راهی شد که در موردش نمیدونیم!
              در مورد این فیوز مینیاتوری که گفتید.. من که راه ارزانتر رو گفتم بهتون!! خروجی ها رو به هم متصل کنید. بعد از اون هر کنتوری رو که می خواید از مدار خارج کنید فقط فیوزش رو قطع کنید!! ینی هزینه ی فیوز جدید هم لازم نیست. با همون فیوز های کنتور ها میشه.
              توصیه می کنم خروجی کنتور ها رو از کنار کنتور انجام ندید.. کمی جلوتر اگر جعبه تقسیمی وجود داره این کار رو بکنید تا ترجیحا کسی هم نبینه.. آدما قابل پیش بینی نیستن
              بله،حق با شماست
              اون راه بهتره، البته تو ذهنم بود که فیوز رو به یه بهانه ای اضافه کنم و باهاش سیم کشی رو یکم پیچیده کنم تا به راحتی معلوم نشه، اما خب بازم میشه همون سیم رو الکی بچرخونم که راحت دیده نشه و فیوز لازم نیست
              موضوع دیگه هم که نگفتم اینه که کنتور کم مصرف در اصل کنتور مشترک ساختمون هست، برق پله ها رو تامین می*کنه
              همسایه مون تهران نیست و خیلی کم میاد خونه اش، من هم باهاش هماهنگ کردم که می*خوام اینکار رو بکنم و اونم اوکی داده که از کنتور مشترک استفاده کنم
              یا این فیوز (کلید) میشه هر وقت خواستم برق مشترک رو برگردونم مثه قبل اما خب چندان هم واجب نیست، مگر اینکه همسایه یه روز بخواد گیر بده
              بازم ممنونم از شما
              ایشالا بزودی کار رو انجام میدم و نتیجه اش رو میگم

دیدگاه

بله،حق با شماست
                اون راه بهتره، البته تو ذهنم بود که فیوز رو به یه بهانه ای اضافه کنم و باهاش سیم کشی رو یکم پیچیده کنم تا به راحتی معلوم نشه، اما خب بازم میشه همون سیم رو الکی بچرخونم که راحت دیده نشه و فیوز لازم نیست
                موضوع دیگه هم که نگفتم اینه که کنتور کم مصرف در اصل کنتور مشترک ساختمون هست، برق پله ها رو تامین می*کنه
                همسایه مون تهران نیست و خیلی کم میاد خونه اش، من هم باهاش هماهنگ کردم که می*خوام اینکار رو بکنم و اونم اوکی داده که از کنتور مشترک استفاده کنم
                یا این فیوز (کلید) میشه هر وقت خواستم برق مشترک رو برگردونم مثه قبل اما خب چندان هم واجب نیست، مگر اینکه همسایه یه روز بخواد گیر بده
                بازم ممنونم از شما
                ایشالا بزودی کار رو انجام میدم و نتیجه اش رو میگم

درود
                برق ورودی به کنتور به چه صورت میباشد؟؟
                آیا یک کابل ورودی مشترک دارد ویا دو کابل ؟؟
                اینرا به دلیل اینکه اگر بیرون از خانه به هر علتی تعمیراتی بر روی شبکه برق صورت بگیرد و شما متوجه نشوید و 2 فاز وارد خانه بشود ،مد نظر قرار بدهید!!!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hossein951ann نمایش پست ها
                  درود
                  برق ورودی به کنتور به چه صورت میباشد؟؟
                  آیا یک کابل ورودی مشترک دارد ویا دو کابل ؟؟
                  اینرا به دلیل اینکه اگر بیرون از خانه به هر علتی تعمیراتی بر روی شبکه برق صورت بگیرد و شما متوجه نشوید و 2 فاز وارد خانه بشود ،مد نظر قرار بدهید!!!

مرسی از نکته ای که گفتید که خیلی هم مهمه
                  با اینکه سه فاز اومده داخل خونه (با یه نول مشترک)، اما فاز هر دو کنتور از روی یه شینه گرفته شده، در نتیجه احتمالا اینکه از خارج منزل بخواد دو فازبشه وجود نداره، مگر اینکه کسی از داخل تابلو برق توی ساختمون فاز ها رو عوض کنه
                  بازم اگه نکته ای هست ممنون میشم بگید

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

خدمت دوستان بگم که من این کار رو انجام دادم، فاز هارو بعد از دوتا کنتور و بعد از دو تا مینیاتوری وصل کردم به هم، و وصل کردم به فاز مصرفی که میاد توی خونه
                  نول هارو مشترک نکردم
                  یه نکته جالب هست، سرعت چرخش دو تا کنتور یکی نیست! یکی هر دور رو توی ۱۸ ثانیه، همون لحظه اون یکی توی ۲۸ ثانیه میزنه!
                  از نظر خودم دلیلش می*تونه
                  برابر نبودن امپدانس داخلی کنتورها (چرا؟؟ هر دو یه شکل وهم سن)
                  برابر نبودن مقاومت داخلی فیوزها (هر دو از یه مارک و هم سن هستن)
                  شل بودن اتصالات سیم کشی که البته چند بار چک کردم و کاملا محکم هست
                  ممنون میشم کسی نظری داره بگه

دیدگاه

با سلام
                    موضوع اصلی که شما به آن توجه نکرده اید اینستکه کنتور مشترک ساختمان تعرفه عمومی دارد و کنتور منزل شما تعرفه خانگی
                    این روی قبض برق شما درج می شود تعرفه کنتور عمومی به مراتب بالاتر از تعرفه خانگی است لذا در صورت تعویض خروجی
                    کنتورها و یا موازی کردن آنها مبلغ پرداختی شما چندان تفاوتی نخواهد کد بلکه بیشتر هم خواهد شد به اضافه هرگونه دستکاری
                    کنتورها در صورت متوجه شدن اداره برق مستلزم جریمه سنگین خواهد بود.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط nimdar نمایش پست ها
                      با سلام
                      موضوع اصلی که شما به آن توجه نکرده اید اینستکه کنتور مشترک ساختمان تعرفه عمومی دارد و کنتور منزل شما تعرفه خانگی
                      این روی قبض برق شما درج می شود تعرفه کنتور عمومی به مراتب بالاتر از تعرفه خانگی است لذا در صورت تعویض خروجی
                      کنتورها و یا موازی کردن آنها مبلغ پرداختی شما چندان تفاوتی نخواهد کد بلکه بیشتر هم خواهد شد به اضافه هرگونه دستکاری
                      کنتورها در صورت متوجه شدن اداره برق مستلزم جریمه سنگین خواهد بود.
                      بله، من زیاد درگیر مسائل فنی شدم این نکته رو یادم رفته بود! حق کاملا با شماست، تعرفه عمومی حدود 3 برابر تعرفه خونگیه.خب چیکار کنم که اینقدر پول برق ندم؟ خیلی زیاد شده قبض!
                      توی عکس زیر تعرفه ها هستن، سمت چپ خونگیه

البته من مصرف زیادی دارم، حدود 800 کیلووات ساعت، اینطوری پله 4 کنتور خونگی به بعد گرونتر از کنتور عمومی میفته
                      بنظرم بهتره تا 300 کیلووات ساعت رو از کنتور خونگی مصرف کنم و بقیه رو از کنتور عمومی! نظر شما و بقیه دوستان چیه؟
                      البته میترسم اگه یهو مصرف رو از 800 بیارم روی 300 تابلو بشه، درسته؟؟
                      و اینکه واقعا برای اداره برق مهمه من از برق عمومی استفاده کنم؟ من به کنتور و حتی فیوز اصلی بعد از کنتور دست نزدم، از بعد از فیوز سیم کشیدم، این کار خلاف حساب میشه؟
                      مرسی

دیدگاه

بله، من زیاد درگیر مسائل فنی شدم این نکته رو یادم رفته بود! حق کاملا با شماست، تعرفه عمومی حدود 3 برابر تعرفه خونگیه.خب چیکار کنم که اینقدر پول برق ندم؟ خیلی زیاد شده قبض!
                        توی عکس زیر تعرفه ها هستن، سمت چپ خونگیه

البته من مصرف زیادی دارم، حدود 800 کیلووات ساعت، اینطوری پله 4 کنتور خونگی به بعد گرونتر از کنتور عمومی میفته
                        بنظرم بهتره تا 300 کیلووات ساعت رو از کنتور خونگی مصرف کنم و بقیه رو از کنتور عمومی! نظر شما و بقیه دوستان چیه؟
                        البته میترسم اگه یهو مصرف رو از 800 بیارم روی 300 تابلو بشه، درسته؟؟
                        و اینکه واقعا برای اداره برق مهمه من از برق عمومی استفاده کنم؟ من به کنتور و حتی فیوز اصلی بعد از کنتور دست نزدم، از بعد از فیوز سیم کشیدم، این کار خلاف حساب میشه؟
                        مرسی
                        800 کیلو وات ساعت؟؟
                        کنتور تک فاز؟؟ خانگی؟
                        فارم داری داداش؟
                        توی کانال یوتیوب من قراراه طراحی انواع بردهای الکترونیکی مثل بردهای تک لایه، دو لایه یا به طور کلی بردهای چند لایه، بردهای مبتنی بر میکروکنترلر، بردهای صنعتی، بردهای الکترونیک قدرت و بردهای فرکانس بالارو یاد بگیریم.
                        همینطور کدنویسی انواع میکروکنترلرهای 8 بینی مثل میکروکنترلرهای خانواده AVR-STM8، میکروکنترلرهای میبتی بر معماری ARM مثل STM32 و پردازنده های مخصوص اینترنت اشیاء مثل ESP32-ESP8266 و DSPها یاد میگیریم.
                        https://www.youtube.com/@aKaReZa75​

دیدگاه

نوشته اصلی توسط akaReza نمایش پست ها
                          800 کیلو وات ساعت؟؟
                          کنتور تک فاز؟؟ خانگی؟
                          فارم داری داداش؟
                          فارم که ندارم، اما بقیه اش آره!
                          4 تا یخچال و ظرفشویی و لباسشویی و کولر فکر کنم باعث این موضوع باشن
                          خودم هم موندم چرا اینقدر زیاده!

دیدگاه

شاید کنتور اشتباه میزنه.
                            eshop-hodhod.ir

دیدگاه

سلام دوست عزیز
                              راه کار پیدا کردی برای موضوع پول برق؟

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X