اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

یک مداری ساده ای معرفی کنید که...

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

یک مداری ساده ای معرفی کنید که...

سلام... وقت بخیر

من یک مدار ساده ای رو میخوام که ولتاژ رو تو مثلا 15 ولت، ثابت نگه داره و نگذاره که ولتاژ خروجی، بیشتر از اون بشه. و اگر ولتاژ بیشتر از 15 رفت، اون ولتاژ اضافی، برای یک مصرف کننده دیگه ای مصرف بشه.
    لطف میکنید کمکم کنید

پاسخ : یک مداری ساده ای معرفی کنید که...

نوشته اصلی توسط nasdo نمایش پست ها
    سلام... وقت بخیر

من یک مدار ساده ای رو میخوام که ولتاژ رو تو مثلا 15 ولت، ثابت نگه داره و نگذاره که ولتاژ خروجی، بیشتر از اون بشه. و اگر ولتاژ بیشتر از 15 رفت، اون ولتاژ اضافی، برای یک مصرف کننده دیگه ای مصرف بشه.
    لطف میکنید کمکم کنید
    سلام رگولاتور 7815 ولتاژ dc شما رو در 15ولت ثابت نگه می داره
    مدار ساده ای هم داره که توی نت سرچ کنی میتونی پیدا کنی
    قصه زندگی همیشه با مدادی که ما دوست داریم نوشته نمی شه .....

دیدگاه

شما باید بفرمایید برای چی کاری می خواهید؟شاید بشه بهتر مشاوره داد.
      1-ولی شما میتونید از یک رگولاتور 7815استفاده کنید.که اگه از این رگولاتور بهره بهر ه ببرید تحت هیچ شرایطی ولتاژ از 15 ولت بیشتر نخواهد شد.البته اینم بگویم که ولتاژ ورودی رگولاتور باید کمتر از 35 ولت باشه.
      هرچه ولتاژ ورودی بیشتر باشه رگولاتور بیشتر داغ می کنه.
      2-میتونید به جای رگولاتور 7815 از یه رگولاتور سویچینگ بهره ببرید .رگولاتورهای سویچنگ همانند lm2596 یا lm2575استفاده کنید.مزیت رگولاتورهای سویچینگ اینه که توان بالاتری رو بهتون میده و کمتر داغ میکنه.
      ماژول کاهنده سویچینگ lm2596

ولی همچنان اگه مسر هستید که اگه ولتاژ بیشتر بشه و برای یک مصرف کنندده دیگه به می تونید از دیود های زنر بهره ببرید.دیود زنر 15 ولتی رو اگه رد بایاس معکوس بذارید ولتاژ بیشتر از 15 ولت رو عبور میده.
      جدیدترین ویرایش توسط Namvar14; ۱۴:۳۸ ۱۳۹۹/۰۶/۰۱.
      eshop-hodhod.ir

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Namvar14 نمایش پست ها
        شما باید بفرمایید برای چی کاری می خواهید؟شاید بشه بهتر مشاوره داد.
        1-ولی شما میتونید از یک رگولاتور 7815استفاده کنید.که اگه از این رگولاتور بهره بهر ه ببرید تحت هیچ شرایطی ولتاژ از 15 ولت بیشتر نخواهد شد.البته اینم بگویم که ولتاژ ورودی رگولاتور باید کمتر از 35 ولت باشه.
        هرچه ولتاژ ورودی بیشتر باشه رگولاتور بیشتر داغ می کنه.
        2-میتونید به جای رگولاتور 7815 از یه رگولاتور سویچینگ بهره ببرید .رگولاتورهای سویچنگ همانند lm2596 یا lm2575استفاده کنید.مزیت رگولاتورهای سویچینگ اینه که توان بالاتری رو بهتون میده و کمتر داغ میکنه.
        ماژول کاهنده سویچینگ lm2596

ولی همچنان اگه مسر هستید که اگه ولتاژ بیشتر بشه و برای یک مصرف کنندده دیگه به می تونید از دیود های زنر بهره ببرید.دیود زنر 15 ولتی رو اگه رد بایاس معکوس بذارید ولتاژ بیشتر از 15 ولت رو عبور میده.
        داداش میشه تصویر مدار هر کدومش رو قرار بدی من بهتر متوجه بشم؛ هم مدار رگلاتور - هم مدار سویچینگ و هم مدار زنر
        من هیچ اطلاعاتی در مورد این سه قطعه ندارم (از بین قطعات الکترونیکی فقط خازن و مقاومت و دیود و سلف رو به خوبی خوب میشناسم) و چون با این قطعات آشنا نیستم نمی تونم خودم سرچ کنم و مدارشون رو پیدا کنم.

خیلی ضروریه
        جدیدترین ویرایش توسط nasdo; ۱۸:۵۴ ۱۳۹۹/۰۶/۰۱.

دیدگاه

سلام... وقت بخیر

لطف میکنید کمکم کنید
          ولتاژ ورودی تا چند ولت ممکن هست که افزایش پیدا کنه؟

دیدگاه

داداش میشه تصویر مدار هر کدومش رو قرار بدی من بهتر متوجه بشم؛ هم مدار رگلاتور - هم مدار سویچینگ و هم مدار زنر
            من هیچ اطلاعاتی در مورد این سه قطعه ندارم (از بین قطعات الکترونیکی فقط خازن و مقاومت و دیود و سلف رو به خوبی خوب میشناسم) و چون با این قطعات آشنا نیستم نمی تونم خودم سرچ کنم و مدارشون رو پیدا کنم.

خیلی ضروریه
            دوست عزیز لینکی که براتون گذاشتم و برید و ماژول اماده این رگولاتور در سایت eca قیمتش 16تومنه.که اگه خودت همین قطعات و سر هم کنی ،شاید بیشتر هم هزینه بشه .بماند که کیفیت نهایی این ماژول به نسب استانداره و عالی.
            عملکرد ماژول رگولاتور lm2596به این صورته که : پایه + اداپتور(تغذیه) رو وصل می کنی به بخش in+ , روی ماژول ، و پایه منفی اداپتور و میدی به پای in- روی ماژول .بعد از این مرحله مازول راه میفته
            در سمت دیگه مازول lm2596 دوتا پایه دیگه هست.با نام های out- ,و out+
            با چرخاندن ولوم روی ماژول (پتانسیومتر ابی رنگ)ولتاژ پایه های خروجی( out+ , و out- ) تغییر پیدا میکنه.اگه شما به ولتاژ 15 ولت نیاز داشته باشی کافیه انقدر ولوم و بچرخونی که ولتاژ 15 ولت برروی پایه های out ماژول بیفته.
            ولتاژ مورد نظر تون و باید از پایه های out- و out+ بگیرید.(تحت هیچ شرایطی ولتاژ از میزانی که شما تعیین کردی زیادتر نمیشه.مگه خودت تغییر بدی.)
            شما میتونی یک ولتاژ 1.5ولت تا 30ولت به مازول بدی.بیشتر از 35 ولت اگه به ماژول بدی رگولاتور اسیب می بینه.
            نکته بعدی هم اینه که مصلا اگه شما ولتاژ 15 ولت و به ورودی ماژول بدی .در این صورت ولتاژ خروجی نهایت میتونه بین 1.5 ولت تا 18 ولت تغییر کنه.
            دیگه ساده تر از این نمی شد توضیح بدم.
            eshop-hodhod.ir

دیدگاه

نوشته اصلی توسط J35U51510V3 نمایش پست ها
              ولتاژ ورودی تا چند ولت ممکن هست که افزایش پیدا کنه؟
              ولتاژ ورودی ممکنه تا 100 ولت افزایش پیدا کنه

دیدگاه

میشه بفرمایید که داستان چیه؟و برای چه کاری می خواهید؟یه طرحی از چیزی که می خواهید بذارید.
                eshop-hodhod.ir

دیدگاه

سلام... وقت بخیر

لطف میکنید کمکم کنید
                  سلام شما بفرمایید برا چه کاری می خوایین استفاده کنین.تا بگم
                  که چه مداری برا اینکار مناسبه.
                  جریان کششی مورد نظرتون چقدر هستش؟؟؟
                  مداری ساده و عملی برای صرفه جویی در مصرف برق خانه:
                  https://www.eca.ir/forums/thread89900.html

دیدگاه

از ۱۵ تا ۱۰۰ ولت؟ چه چیزی چنین رنج از ولتاژ ناپایدار تولید میکنه؟ اگه اینقدر این ولتاژ نوسان داره شما بهتر هست یه فکری به حال منبع نوسان بکنید...

دیدگاه

میخوام یک لامپ رشته ای کوچک 12 ولتی رو رو داخل ماشین روشن کنم که برقش رو از دینام ماشین می گیره

دیدگاه

میخوام یک لامپ رشته ای کوچک 12 ولتی رو رو داخل ماشین روشن کنم که برقش رو از دینام ماشین می گیره
                        رنج برق دینام ماشین 15 تا 100 ولته؟؟
                        توی کانال یوتیوب من قراراه طراحی انواع بردهای الکترونیکی مثل بردهای تک لایه، دو لایه یا به طور کلی بردهای چند لایه، بردهای مبتنی بر میکروکنترلر، بردهای صنعتی، بردهای الکترونیک قدرت و بردهای فرکانس بالارو یاد بگیریم.
                        همینطور کدنویسی انواع میکروکنترلرهای 8 بینی مثل میکروکنترلرهای خانواده AVR-STM8، میکروکنترلرهای میبتی بر معماری ARM مثل STM32 و پردازنده های مخصوص اینترنت اشیاء مثل ESP32-ESP8266 و DSPها یاد میگیریم.
                        https://www.youtube.com/@aKaReZa75​

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                        X