اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مشکل نویز در ورودی میکروکنترلر

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مشکل نویز در ورودی میکروکنترلر

سلام دوستان
    من یک پروژه ای رو انجام دادم به این شرح که:
    یک دزدگیر اماکن دارم که میخوام وضعیت روشن و خاموش بودنش و تحریک شدن چشمی های متصل بهش رو به صورت بی سیم ارسال کنم به یک مدار گیرنده.
    روی دزدگیر یک سری LED هست که روشن خاموش بودن، تحریک چشمی ها و ... رو نمایش میده و این LEDها هم به یک ATMega8 روی دزدگیر متصل هستن.
    من از همین خروجی های ATMega8 که LEDها رو روشن و خاموش میکنه استفاده کردم و به هر کدوم از پین ها خروجیش از پشت بورد یه سیم لحیم کردم و وصل کردم به مدار خودم. که یک ATTiny13A روش قرار داره. ورودی ها به این میکرو داده میشه و خروجی میکرو هم میره به یک آی سی انکودر PT2262 و بعد هم به یک ماژول ASK RF و اون سمت هم مدار گیرنده این سیگنال ها رو دریافت میکنه و خروجی رو به صورت روشن شدن LED و فعال کردن بازر نمایان میکنه.
    مدار قسمت فرستنده تا قبل از اینکه به خروجی هایی که از دزدگیر گرفتم متصلش کنم به خوبی کار میکنه. یعنی وقتی به ورودی هاش کلید وصل میکنم و ورودی های میکرو رو تحریک میکنم بدون هیچ مشکلی کار میکنه.
    اما وقتی سیم هایی که از پشت بورد دزدگیر گرفتم رو به ورودی میکروی مدارم میدم مدام ورودی هایی به صورت رندم به میکرو اعمال میشه!
    اینو هم عرض کنم که سیمی که از پشت بورد دزدگیر گرفتم حدود 50، 60 سانت میشه و سیم معمولی هم هست. داخل جعبه دزدگیر هم خیلی شلوغ و درهم و برهمه و یه جفت سیم 220 ولت هم از پشت جعبه وارد شده که تغذیه دزدگیر رو تامین میکنه.
    احتمالا همین سیم بلند باعث نویز روی ورودی مدار من میشه.
    ورودی های میکرو با مقاومت 10 کیلو اهم Pull down شده و برای هر ورودی یه خازن 100 نانو هم گذاشتم اما مشکل برطرف نشد.
    گفتم قبل از اینکه هر کار دیگه ای انجام بدم از دوستان راهنمایی بگیرم که چه کارهایی میتونم انجام بدم که نویز ورودی ها رو از بین ببرم!
    به این نکته هم اشاره کنم که از تغذیه نویزی وارد نیمشه و هم برای میکرو و هم برای PT2262 و ماژول RF یک خازن 100 نانو دقیقا چسبیده به پایه تغذیه شون گذاشتم. مشکل فقط وقتی به وجود میاد که ورودی رو متصل میکنم.

ببخشید طولانی شد!
    ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.

پاسخ : مشکل نویز در ورودی میکروکنترلر

گراند دو مدار به هم وصله ؟
    Si vis pacem, para bellum

دیدگاه

بله. تغذیه مدار از تغذیه دزدگیر گرفته شده و به یه رگولاتور 7805 وارد شده و گراندشون هم یکیه.

دیدگاه

درسته تغذیتون یکی هست اما اگه از اپتوکوپلر استفاده کنیداحتمالا مشکلتون حل بشه....

دیدگاه

نوشته اصلی توسط kargahelec نمایش پست ها
          درسته تغذیتون یکی هست اما اگه از اپتوکوپلر استفاده کنیداحتمالا مشکلتون حل بشه....
          ممنون
          ببینم اپتوکوپلر دم دستم دارم تست کنم!
          فقط یه مشکلی هست ... الان اون پین atmega8 که ازش خروجی گرفتم یه LED آبی هم بهش متصله که واس نشون دادن وضعیت فعال بودن دزدگیره. LED آبی 30 میلی آمپر مصرف داره اپتوکوپلر هم فکر میکنم 20 میلی آمپر مصرف داره. این میزان جریان کشی واس پین خروجی atmega8 مشکل بوجود نمیاره؟
          به نظرتون اگه یه فیلتر پایین گذر به جای اپتوکوپلر تو ورودی ها بذارم میتونه مشکل رو حل کنه؟
          جدیدترین ویرایش توسط BraveKnight; ۱۰:۳۸ ۱۳۹۹/۰۶/۰۲.

دیدگاه

یه کار دیگه ای که اول باید انجام بدید اینه که با توجه به اینکه سیم های متصل شده به مدارتون معمولی هست و در مجاورت سیم های دیگه قرار گرفته بجایش حتما از یه کابل چند رشته شیلد استفاده کنیدو سعی کنید این کابل رو از یه گوشه کناری عبوری بدبد تا زیاد در مجاورت کابل های دیگه نباشه ، چون اگه از اپتو هم استفاده کنید این نویز اثرش رو روی ورودی اپتو خواهد گذاشت.در مرحله بعد میتونید اول بدون اپتو و بعد با اپتو تست کنید...
            در ضمن اپتو رو اگه با یه مقاومت 390 به 5 ولت وصل کنید زیر 10 میلی آمپر جریان کشی خواهید داشت...
            جدیدترین ویرایش توسط kargahelec; ۱۱:۳۱ ۱۳۹۹/۰۶/۰۲.

دیدگاه

یه کار دیگه ای که اول باید انجام بدید اینه که با توجه به اینکه سیم های متصل شده به مدارتون معمولی هست و در مجاورت سیم های دیگه قرار گرفته بجایش حتما از یه کابل چند رشته شیلد استفاده کنیدو سعی کنید این کابل رو از یه گوشه کناری عبوری بدبد تا زیاد در مجاورت کابل های دیگه نباشه ، چون اگه از اپتو هم استفاده کنید این نویز اثرش رو روی ورودی اپتو خواهد گذاشت.در مرحله بعد میتونید اول بدون اپتو و بعد با اپتو تست کنید...
              در ضمن اپتو رو اگه با یه مقاومت 390 به 5 ولت وصل کنید زیر 10 میلی آمپر جریان کشی خواهید داشت...
              سلام
              سیم ها رو با کابل شیلددار مرغوب تعویض کردم و طولش رو هم کمتر کردم. کاملا هم از کنار و به دور از بقیه سیم ها عبورش دادم اما همچنان ورودی های رندوم وجود داره.
              زمانی که ال ای دی روی دزدگیر خاموشه بیخودی یه وقتایی ورودی رو 1 میکنه و بالعکس وقتایی که ال ای دی دائما روشنه به صورت رندوم و لحظه ای ورودی رو 0 میکنه ...
              جدیدترین ویرایش توسط BraveKnight; ۲۰:۱۸ ۱۳۹۹/۰۶/۰۲.

دیدگاه

خب توی این مرحله شما زمانی که وضعیت وروردی رو میخونید میشه یه تاخیر چند میلی ثانیه ای بزارید و دوباره وضعیت رو بخونیددر این مرحله اون کار مورد نظر رو انجام بدید....

دیدگاه

خب توی این مرحله شما زمانی که وضعیت وروردی رو میخونید میشه یه تاخیر چند میلی ثانیه ای بزارید و دوباره وضعیت رو بخونیددر این مرحله اون کار مورد نظر رو انجام بدید....
                  بله اتفاقا همین راه حل به ذهنم رسید هر چند خیلی اصولی نیست اما فکر میکنم مشکل رو حل کنه!

دیدگاه

ولی این نویز هم بدجور رفته رو مخم به هر حال باید یه جوری برطرفش کنم ...

دیدگاه

با همون تغییر کد فعلا مشکل برطرف شد.
                      بعد از 1 یا 0 شدن ورودی یه تاخیر 10 میلی ثانیه ای ایجاد کردم و دوباره ورودی رو خوندم.
                      فقط یه مشکل کوچیک بوجود اومد اونم اینه که لازم بود در لحظه دریافت ورودی یه رله فعال بشه که الان با ۱۰ میلی ثانیه تاخیر فعال میشه. البته میتونم روشن شدن رله رو قبل از delay بذارم اما اونجوری دائما با هر نویز روشن و خاموش میشه و زود از بین میره ...
                      کارم که خدا رو شکر فعلا تا حدودی راه افتاد اما یه بخش دیگه ای از همین پروژه باقی مونده که در حال انجامش هستم و بازم سر همین نویز به مشکل برخواهد خورد!
                      ممنون میشم دوستان راهنمایی بفرمایند که این نویز رو بتونم برطرفش کنم.
                      و تشکر ویژه از دوست عزیزم kargahelec

دیدگاه

سلام دوستان
                        من یک سوال در رابطه با نویز پذیری میکروکنترلر داشتم و اونم این که من از خط 3.3 ولت رگولاتور تعداد زیادی خط ولتاژ برای مدار های مختلفم در مدار اصلی و کلی خودم کشیدم از این رگولاتور بعداً میخواستم بدونم در این قسمت نویز زیادی تولید نمیشه؟ و میکروکنترلر STM32F401RCT6 رو هنگ یا ریست نمیکنه؟ البته من تعدادی خازن 100 نانو و یه خازن 16 ولت 4.7 میکروفارادو باهم سر راهش با خط تغذیه 3.3 ولت موازی کردم برای کاهش نویز و میخواستم بدونم اگر این ها هم برای دفع نویز احتمالی لازم نیستند باید چیکار کنم که از این قسمت گره های تغذیه نویز زیادی وارد میکروکنترلرم نشه؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط keyhankm نمایش پست ها
                          سلام دوستان
                          من یک سوال در رابطه با نویز پذیری میکروکنترلر داشتم و اونم این که من از خط 3.3 ولت رگولاتور تعداد زیادی خط ولتاژ برای مدار های مختلفم در مدار اصلی و کلی خودم کشیدم از این رگولاتور بعداً میخواستم بدونم در این قسمت نویز زیادی تولید نمیشه؟ و میکروکنترلر STM32F401RCT6 رو هنگ یا ریست نمیکنه؟ البته من تعدادی خازن 100 نانو و یه خازن 16 ولت 4.7 میکروفارادو باهم سر راهش با خط تغذیه 3.3 ولت موازی کردم برای کاهش نویز و میخواستم بدونم اگر این ها هم برای دفع نویز احتمالی لازم نیستند باید چیکار کنم که از این قسمت گره های تغذیه نویز زیادی وارد میکروکنترلرم نشه؟
                          با سلام
                          اینکه چقدر نویز وارد مداراتون بشه بستگی به طول و قطر هادیها، و مقدار و محل نصب خازنهای صافی هم داره.
                          اما بهترین را ارتباط مدارات مختلف به تغذیه ی واحد، اتصال ستاره ای هست.
                          یعنی برای هر کدوم از مصرف کننده ها خطوط تغذیه و گراند جداگانه کشیده بشه و این خطوط در مبدا تولید یا ورود تغذیه به برد، به هم اتصال داشته باشن.
                          کمترین توقع از یک فرد تحصیلکرده، دانستن املای صحیح کلمات است.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط نو رسیده نمایش پست ها
                            با سلام
                            اینکه چقدر نویز وارد مداراتون بشه بستگی به طول و قطر هادیها، و مقدار و محل نصب خازنهای صافی هم داره.
                            اما بهترین را ارتباط مدارات مختلف به تغذیه ی واحد، اتصال ستاره ای هست.
                            یعنی برای هر کدوم از مصرف کننده ها خطوط تغذیه و گراند جداگانه کشیده بشه و این خطوط در مبدا تولید یا ورود تغذیه به برد، به هم اتصال داشته باشن.
                            بله همه ی این نکات رعایت شده و تمام مدارات گراند شده هستند و تمام برد من در یک برد مسی 10*10 سانتی متر قرار میگیره و گراند ها به پولیگون یا قسمت های مسی با استفاده ی مدار هم وصل میشن برای دفع نویز ولی میخوام بدونم میشه برای اطمینان بیشتر از خازن های پلیمر جامد در سر راه اتصال قطب مثبت رگولاتور به قسمت VBAT میکروکنترلر به صورت موازی با خط تغذیه استفاده کرد تا نویز این گره های تغذیه مدارات به حداقل برسه؟

مثل این حالت که خازن پلیمر جامد که نویز گیری بالایی داره به صورت موازی به ورودی میکروکنترلر متصل بشه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط keyhankm نمایش پست ها
                              بله همه ی این نکات رعایت شده و تمام مدارات گراند شده هستند و تمام برد من در یک برد مسی 10*10 سانتی متر قرار میگیره و گراند ها به پولیگون یا قسمت های مسی با استفاده ی مدار هم وصل میشن برای دفع نویز ولی میخوام بدونم میشه برای اطمینان بیشتر از خازن های پلیمر جامد در سر راه اتصال قطب مثبت رگولاتور به قسمت VBAT میکروکنترلر به صورت موازی با خط تغذیه استفاده کرد تا نویز این گره های تغذیه مدارات به حداقل برسه؟

مثل این حالت که خازن پلیمر جامد که نویز گیری بالایی داره به صورت موازی به ورودی میکروکنترلر متصل بشه
                              با درود
                              اسم پولیگان اوردی ؟ این یعنی تمام گراند ها با هم ادغام شدن تمام پولیگان شما گراند شده این خودئش میتونه حتی مثل انتن نویز ها رو به مدار منتقل کنه
                              در استفاده از پولیگان باید گراند ها یکی نشن بلکه پولیگان خودش یک شاخه جدا باشه و در ابتدای گراند اصلی قرار بگیره
                              این همه خازن هم نیاز نیست
                              جعبه هم فلزی باشه و به گراند وصل بشه باز کار پولیگان رو انجام میده
                              البته نکته های خیلی کارشناسانه تری هم وجود داره که برخی دوستان اطلاعات بیشتری دارن

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X