اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

محافظ دیجیتال TRUE RMS

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

محافظ دیجیتال TRUE RMS

سلام؛دوستان پیام خصوصی زیادی در مورد محافظ دیجیتال TRUE RMS گرفتم،برا همین اینجا PCB و فایل هگز و تصاویر مربوطه رو میذارم؛امیدوارم که مفید باشه.لیست قطعات و توضیحات اضافی رو بزودی قرار میدم.
    دانلود

جدیدترین ویرایش توسط M16A2; ۰۰:۴۳ ۱۳۹۹/۰۶/۰۳.

پاسخ : محافظ دیجیتال TRUE RMS

سلام عرض ادب
    میخواستم بپرسم لیست قطعات و توضیحات اضافیو که فرمودید کی میذارید؟؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Abbas917 نمایش پست ها
      سلام عرض ادب
      میخواستم بپرسم لیست قطعات و توضیحات اضافیو که فرمودید کی میذارید؟؟
      سلام؛این لیست قطعات که رو خود مدار گذاشتم؛(ابعاد تصویر بزرگه زوم بفرمایید تا مشخص تر بشه)بدلیل اینکه فقط فایل هگز رو در اختیار دارید و امکان تغییر در ضریب تصحیح داخل برنامه وجود نداره،امکان داره لازم باشه دو مقاومت ثابت و متغیر سری شده (در تصویر 18 کیلو و پوت 4.7 کیلو) بین ورودی ADC میکرو و گراند رو تغییر بدید تا بتونید دقیق کالیبره کنید.برای کالیبره از ولت متر ترو آر ام اس حتما استفاده کنید.پتانسیومتر رو در دو طرف مدار هر طرف که براتون مناسب تره میتونید بزارید.
      برای نمایش روی سون سگمت به منظور ثبات بهتر عدد نمایش داده شده از 70 نمونه که از محاسبه ی مقدار RMS هر موج بدست اومده،میانگین و برای کنترل خروجی رله برای عکس العمل سریعتر از 20 نمونه میانگین گرفته میشه.برای بدست آوردن مقدار RMS هر موج هم از ابتدای نیم سیکل مثبت یعنی نقطه ی زیروکراس تا پایان نیم سیکل مثبت نمونه های ADC گرفته میشه هر کدوم به توان دو میرسه و از مجموع این توان دو ها جذر گرفته میشه و همون طور که بالا گفتم ازشون میانگین میگیریم تا ثبات بهتری داشته باشم.هر چند که برای برنامه لازم نیست ورودی حتما سینوسی باشه ولی بدلیل این که تغذیه خازنی هست موج غیر سینوسی برای مدار مشکل ایجاد میکنه.
      زمان تاخیر وصل،رندوم و بین 90 تا 130 ثانیه هست.
      مشکلی بود در خدمتم

جدیدترین ویرایش توسط M16A2; ۰۹:۴۵ ۱۳۹۹/۰۶/۰۳.

دیدگاه

با سلام
        شما اطلاعات تقریبا کاملی نسبت به عملکرد مدار دارید بنظر مبرسد که برنامه اصلی میکروکنتلر را هم دارید حالا چرا آنرا در اختیار همه نمیگذارید؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط nimdar نمایش پست ها
          با سلام
          شما اطلاعات تقریبا کاملی نسبت به عملکرد مدار دارید بنظر مبرسد که برنامه اصلی میکروکنتلر را هم دارید حالا چرا آنرا در اختیار همه نمیگذارید؟
          دوست عزیز؛شما شاید فقط هدفتون یادگیری باشه ولی خوب خیلی ها هستن که وقتی برنامه بدستشون میرسه بدون توجه به اینکه فردی برای برنامه وقت زیادی صرف کرده سریعا میان و تولید انبوه میکنن بدون اینکه حتی اجازه بگیرن؛در ابتدای لود شدن برنامه یک ایمیل نمایش داده میشه به این منظور که فقط امکان استفاده شخصی داشته باشه.قبلا تو قسمت "مدارهای آنالوگ همین فروم یه دوستی درخواست مدار محافظ دقیق برای وسایل حساس رو کرده بودن این مدار رو براشون همون جا گذاشته بودم؛خیلی وقت بود که وقت نکردم سر به فروم بزنم و چند وقت پیش که بعد از مدت ها به طور اتفاقی و از طریق گوگل وارد شدم و دیدم حدود 10 تا پیام خصوصی دارم که گفتن لینک خراب شده و تصحیحش کنید؛زیاد سرتون رو درد نیارم؛هیچی دیگه ترجیح دادم که تو قسمت مدارهای دیجیتال تو یه تاپیک جدا بذارمش تا دوستان استفاده کنن.
          بنده خودم سیم کش ساختمان هستم و گه گاهی هم وقتم رو صرف تعمیر محافظ و این جور چیزها میکنم و میبینم که تقریبا 90 درصدشون فقط اسم محافظ رو یدک میکشن و اصلا کارایی ندارن؛این شد که تصمیم گرفتم یک محافظ خوب طراحی کنم تا حداقل بتونم برای مشتری های خودم عرضه کنم.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط M16A2 نمایش پست ها
            سلام؛دوستان پیام خصوصی زیادی در مورد محافظ دیجیتال TRUE RMS گرفتم،برا همین اینجا PCB و فایل هگز و تصاویر مربوطه رو میذارم؛امیدوارم که مفید باشه.لیست قطعات و توضیحات اضافی رو بزودی قرار میدم.

هم PCB رو خوب در آوردی هم درست لحیم کردی. واقعا کیف کردم دمت گرم.

این کالای تجاری هست، یعنی ایشون از این محصول کسب درآمد داره، دوستانی که تقاضای حتی برنامه رو هم دارند منطقی نیست. به نظر من به عنوان یک پروژه آموزشی این تاپیک و توضیحاتش عالی هست.
            جدیدترین ویرایش توسط J35U51510V3; ۱۱:۰۴ ۱۳۹۹/۰۶/۰۳.

دیدگاه

سلام دوست عزیز وقتتون بخیر، شما فایل التیوم PCB رو دارین؟ یا فقط تو پروتئوس کشیدین؟
              توی کانال یوتیوب من قراراه طراحی انواع بردهای الکترونیکی مثل بردهای تک لایه، دو لایه یا به طور کلی بردهای چند لایه، بردهای مبتنی بر میکروکنترلر، بردهای صنعتی، بردهای الکترونیک قدرت و بردهای فرکانس بالارو یاد بگیریم.
              همینطور کدنویسی انواع میکروکنترلرهای 8 بینی مثل میکروکنترلرهای خانواده AVR-STM8، میکروکنترلرهای میبتی بر معماری ARM مثل STM32 و پردازنده های مخصوص اینترنت اشیاء مثل ESP32-ESP8266 و DSPها یاد میگیریم.
              https://www.youtube.com/@aKaReZa75​

دیدگاه

نوشته اصلی توسط J35U51510V3 نمایش پست ها

هم PCB رو خوب در آوردی هم درست لحیم کردی. واقعا کیف کردم دمت گرم.

این کالای تجاری هست، یعنی ایشون از این محصول کسب درآمد داره، دوستانی که تقاضای حتی برنامه رو هم دارند منطقی نیست. به نظر من به عنوان یک پروژه آموزشی این تاپیک و توضیحاتش عالی هست.
                لطف دارید؛ممنون که درک میکنید.
                نوشته اصلی توسط akaReza نمایش پست ها
                سلام دوست عزیز وقتتون بخیر، شما فایل التیوم PCB رو دارین؟ یا فقط تو پروتئوس کشیدین؟
                سلام؛ممنون؛خیر متاسفانه فقط پروتئوس هست.

دیدگاه

سلام.مرسی.خیلی لطف کردید.توضیحاتتون خیلی کامل بود.ممنونم ازتون

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

سلام؛این لیست قطعات که رو خود مدار گذاشتم؛(ابعاد تصویر بزرگه زوم بفرمایید تا مشخص تر بشه)بدلیل اینکه فقط فایل هگز رو در اختیار دارید و امکان تغییر در ضریب تصحیح داخل برنامه وجود نداره،امکان داره لازم باشه دو مقاومت ثابت و متغیر سری شده (در تصویر 18 کیلو و پوت 4.7 کیلو) بین ورودی ADC میکرو و گراند رو تغییر بدید تا بتونید دقیق کالیبره کنید.برای کالیبره از ولت متر ترو آر ام اس حتما استفاده کنید.پتانسیومتر رو در دو طرف مدار هر طرف که براتون مناسب تره میتونید بزارید.
                  برای نمایش روی سون سگمت به منظور ثبات بهتر عدد نمایش داده شده از 70 نمونه که از محاسبه ی مقدار RMS هر موج بدست اومده،میانگین و برای کنترل خروجی رله برای عکس العمل سریعتر از 20 نمونه میانگین گرفته میشه.برای بدست آوردن مقدار RMS هر موج هم از ابتدای نیم سیکل مثبت یعنی نقطه ی زیروکراس تا پایان نیم سیکل مثبت نمونه های ADC گرفته میشه هر کدوم به توان دو میرسه و از مجموع این توان دو ها جذر گرفته میشه و همون طور که بالا گفتم ازشون میانگین میگیریم تا ثبات بهتری داشته باشم.هر چند که برای برنامه لازم نیست ورودی حتما سینوسی باشه ولی بدلیل این که تغذیه خازنی هست موج غیر سینوسی برای مدار مشکل ایجاد میکنه.
                  زمان تاخیر وصل،رندوم و بین 90 تا 130 ثانیه هست.
                  مشکلی بود در خدمتم

سلام.مرسی.خیلی لطف کردید.توضیحاتتون خیلی کامل بود.ممنونم ازتون

دیدگاه

با سلام خدمت دوستان عزیز و آغاز کننده ی این مبحث .
                    من چند ماهی میشه از این مداری که دوست بسیار خوبمون اینجا قرار دادند دو تا ساختم و درون دو تا محافظ آنالوگ قرار دادم البته برای استفاده شخصی ساختم و بعد از گذشت چندین ماه به خوبی دارن کار می کنن و بسیار دقیق و مطمئن هستند یعنی واقعا حرف ندارند .
                    واقعا ممنونم از طراح این مدار و امیدوارم راضی باشند.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Danial222222 نمایش پست ها
                      با سلام خدمت دوستان عزیز و آغاز کننده ی این مبحث .
                      من چند ماهی میشه از این مداری که دوست بسیار خوبمون اینجا قرار دادند دو تا ساختم و درون دو تا محافظ آنالوگ قرار دادم البته برای استفاده شخصی ساختم و بعد از گذشت چندین ماه به خوبی دارن کار می کنن و بسیار دقیق و مطمئن هستند یعنی واقعا حرف ندارند .
                      واقعا ممنونم از طراح این مدار و امیدوارم راضی باشند.
                      سلام.دوست عزیز ؛برای طراحی این مدار و مخصوصا برنامه نویسیش وقت نسبتا زیادی صرف شده که تا حد امکان قابل اعتماد و دقیق باشه؛خیلی خوشحالم که این مطلب مفید واقع شده و شما از ساختش راضی هستید.متاسفانه این روزها وقت ندارم واِلا پی سی بی با قطعات DIP رو هم طراحی میکردم که برای همه ی دوستان قابل ساخت باشه.موفق باشید.

دیدگاه

سلام.دوست عزیز ؛برای طراحی این مدار و ...
                        سلام
                        دوست عزیز بابت قرار دادن عکسها وفایلها وزحمات شما تشکر میکنم
                        اگر سورس را قرار بدهید که ممنون میشویم ولی اگر راه ندارد که اشکالی ندارد
                        ولی فایل هگز هم قابل تغییر است مثلا میتوان به راحتی لوگو یاهر نام نمایشی را تغییر داد اگر مسئله شما این است

من هم مدتها پیش یک محافظ طراحی کردم که سوالات را در همین فروم هم پرسیدم ولی با آردوینو نوشتم واستفاده از ماژول بهمراه نمایش آمپر مصرفی
                        ایده اولیه برای این بود که چند محافظ تجاری داشتم که دایم گرما داشتند ومقاومتهاشون قدری داغ میکرد گرچه سالها مشکل نداشتند ولی قدری نگران کننده بود.البته سیستمو وطراحیشون اینطور بود وخیلی از محافظ های بازار همین الان همینطورن.برای همین تصمیم به طراحی محافظ گرفتم
                        1-آیا این محاظ که شما طراحی کردید داغ میشه حتی کم؟مثلا اون دوخازن پلی استر یا مقاومتها گرم یا داغ نمیشوند زمانی که باری استفاده نشود؟
                        2-در عکسها دیدم که چند جا ولتاژهای مختلف رو برای تست گزاشتید؟چطور ولتاژ برق شهر رو کم کردید؟چون از rms استفاده کردید ومن هم از همین روش استفاده کردم ولی درست جواب نمیده.لطفا روش مختلف کم کردن ولتاژ برای نمایش رو بنویسید که البته ربطی به محافظ نداره.با دیمر هم تست کردم ولی درست جواب نمیده ویا حتما باید مصرف کننده بهش وصل بشه ولی چون برش فرکانسی میده واین rms هست خطا میده
                        3-روش محاسبه rms هم من تغریبا مانند شما نوشتم ولی فقط یک بار تقسیم بر رادیکال2 کردم که البته این روش رو دیدم خیلی سایتها استفاده کردند ومن هم همون رو بکار بردم ولی گاهی با مولتی متر تا حدود 4 ولت اخلاف پیدا میکنه که نمیدونم طبیعیه یا نه
                        4-اگر بخواهم مدار شما رو طراحی کنم میتوانید کمک کنید از نوع دیپ استفاده کنم؟چون برای تست میخواهم که روی بردبورد ببندم

با تشکر

دیدگاه

ادامه:
                          لطفا مشخصات برخی قطعات رو که ننوشتید بنویسید مثلاً فیوز،وریستور،رله(البته اینها رو در رنج متفاوت میشه کزاشت ولی پیشنهاد استفاده شما) واینکه دوتا پتانسیومتر دوطرف برد یکی هستند یا طبق نوشته تون یکی بزاریم کافیه؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط isfahan نمایش پست ها
                            سلام
                            دوست عزیز بابت قرار دادن عکسها وفایلها وزحمات شما تشکر میکنم
                            اگر سورس را قرار بدهید که ممنون میشویم ولی اگر راه ندارد که اشکالی ندارد
                            ولی فایل هگز هم قابل تغییر است مثلا میتوان به راحتی لوگو یاهر نام نمایشی را تغییر داد اگر مسئله شما این است

من هم مدتها پیش یک محافظ طراحی کردم که سوالات را در همین فروم هم پرسیدم ولی با آردوینو نوشتم واستفاده از ماژول بهمراه نمایش آمپر مصرفی
                            ایده اولیه برای این بود که چند محافظ تجاری داشتم که دایم گرما داشتند ومقاومتهاشون قدری داغ میکرد گرچه سالها مشکل نداشتند ولی قدری نگران کننده بود.البته سیستمو وطراحیشون اینطور بود وخیلی از محافظ های بازار همین الان همینطورن.برای همین تصمیم به طراحی محافظ گرفتم
                            1-آیا این محاظ که شما طراحی کردید داغ میشه حتی کم؟مثلا اون دوخازن پلی استر یا مقاومتها گرم یا داغ نمیشوند زمانی که باری استفاده نشود؟
                            2-در عکسها دیدم که چند جا ولتاژهای مختلف رو برای تست گزاشتید؟چطور ولتاژ برق شهر رو کم کردید؟چون از rms استفاده کردید ومن هم از همین روش استفاده کردم ولی درست جواب نمیده.لطفا روش مختلف کم کردن ولتاژ برای نمایش رو بنویسید که البته ربطی به محافظ نداره.با دیمر هم تست کردم ولی درست جواب نمیده ویا حتما باید مصرف کننده بهش وصل بشه ولی چون برش فرکانسی میده واین rms هست خطا میده
                            3-روش محاسبه rms هم من تغریبا مانند شما نوشتم ولی فقط یک بار تقسیم بر رادیکال2 کردم که البته این روش رو دیدم خیلی سایتها استفاده کردند ومن هم همون رو بکار بردم ولی گاهی با مولتی متر تا حدود 4 ولت اخلاف پیدا میکنه که نمیدونم طبیعیه یا نه
                            4-اگر بخواهم مدار شما رو طراحی کنم میتوانید کمک کنید از نوع دیپ استفاده کنم؟چون برای تست میخواهم که روی بردبورد ببندم

با تشکر

سلام؛شرمنده که به علت مشغله کاری انقدر دیر جواب میدم؛دوست عزیز من توضیحات کامل برنامه و روالش رو بالا گفتم و اگه حتی برنامه نویس مبتدی هم باشه با این توضیحات میتونه برنامه رو خودش بنویسه و در مورد دستکاری در فایل هگز و تغییر لوگو هم باید بگم که کسی که اونقدری اطلاعات داره که زبون میکرو رو میفهمه و میدونه کدوم قسمت و خط هگز مربوط به کدوم قسمت برنامه هست مسلما نوشتن برنامه هم براش کاری نداره.در مورد سوالات:1
                            -اگه مقدار خازن پلی استر رو درست انتخاب کنید که از یک طرف کم نباشه که ولتاژ تغذیه مدار مخصوصا با وصل شدن رله زیر حد مجاز افت نکنه و از اون طرف هم زیاد نباشه که تلفات حرارتی بالا نره هیچ مشکلی پیش نمیاد و بهتر هم هست که این کار بصورت تجربی انجام بشه.در نظر داشته باشید که مقداری که من درنظر گرفتم یعنی 1680 نانوفاراد برای این بوده که تا ولتاژ حدود 150 ولت ولتاژ خروجی رگولاتور 5 ولت و بدنبال اون ولتاژ مرجع میکرو افت نکنه و میکرو ولتاژ رو درست نمایش بده و اِلا اگه فرض بگیریم ولتاژ برق شهرمون 230 باشه همون یک میکرو فاراد هم کافیه.درکل نمیشه تلفات رو کلا حذف کرد.
                            2-سوال خوبیه؛من برای این کار از سری کردن انواع لامپ رشته ای با توان های متفاوت استفاده کردم و فکر میکنم که بهترین کار هم همین باشه.البته تولید کننده های عمده از ترانس با خروجی قابل تنظیم استفاده میکنن ولی بنظر من استفاده از لامپ رشته ای بدلایلی روش خیلی بهتریه 3 -بعد از عبور از صفر و شروع موج سینوسی از زاویه ی صفر ما نمونه گیری رو شروع میکنیم و تا جایی که میتونیم نمونه میگیرم،دقت کنید که ما تعداد نمونه رو مشخص نمیکنیم بلکه تعداد نمونه گیری که خود میکرو در نیم سیکل مثبت موج انجام داده رو داخل یک متغیر مثل n میریزم و از طریق همین n هم از مجموع مربعات میانگین میگیریم.از این n برای نمایش سون سگمنت ها هم استفاده میکینم باین ترتیب که در مورد مدار ما چون سون سگمنتمون سه تایی هست این n رو تقسیم بر 3 میکنیم و مقدار بدست اومده زمان نمایش هر عدد از سون سگمنت ما رو مشخص میکنه.برا همین هم هست که تو مداری که ساختم و براتون گذاشتم بر خلاف بیشتر محافظ های دارای نمایشگر داخل بازار نمایشگر خیلی تمیز و بدون لرزش نمایش داده میشه . یادتون باشه که تو نیم سیکل منفی درسته نمونه گیری انجام نمیشه ولی نباید سون سگمنت ها خاموش بشن در غیر این صورت نمایشگر ما لرزش داره (اعتراف میکنم که برا این موردش خیلی وقت گذاشتم) . اگه این موارد رو رعایت کنید مطمئن باشید که عدد نمایش داده شده در مقایسه با مولتی متر اختلاف زیادی نداره؛شاید در حد یک ولت ولی 4 ولتی که شما میفرمایید یکم بیش از حد معموله. در مورد سوال آخرتون هم باید بگم که دیر جواب دادن من گویای همه چیز هست.متاسفانه مثل قبلنا وقت نمیکنم که بتونم کارای زمانبری اینجوری رو انجام بدم ولی خوب اگه کمک لازم داشته باشین بازم در خدمتم.

نوشته اصلی توسط isfahan نمایش پست ها
                            ادامه:
                            لطفا مشخصات برخی قطعات رو که ننوشتید بنویسید مثلاً فیوز،وریستور،رله(البته اینها رو در رنج متفاوت میشه کزاشت ولی پیشنهاد استفاده شما) واینکه دوتا پتانسیومتر دوطرف برد یکی هستند یا طبق نوشته تون یکی بزاریم کافیه؟
                            فیوز 0.5 آمپر( برای تغذیه خود مدار هست)؛ وریستور از این نوع؛ رله رو ترجیحا12 ولت 16 آمپر بذارید مارک تایوانی SONG CHUAN موجود در فروشگاه انصافا عالیه حتی بهتر از Tianbo و HKE .مخصوصا تیانبو که اصلا کیفیت قبل رو نداره.پتانسیومتر رو فکر کنم که گفتم که بسته به باکس محافظتون هر طرف مناسبه بذارید؛یدونه پتانسیومتر هست که یدونه "ر" هم بیشتر نداره
                            جدیدترین ویرایش توسط M16A2; ۱۵:۲۵ ۱۴۰۰/۰۴/۲۹.

دیدگاه

سلام؛شرمنده که به علت مشغله کاری انقدر دیر ...
                              با تشکر از پاسخ شما،
                              حق با شماست وباید وقت گذاشت وبرنامه اش رو بنویسم
                              البته با توجه به شرایط کنونی واینکه درگیر کارهای دیگر هستم گمان نمیکنم هیچوقت بشه این وقت رو داشته باشم
                              چون یه مدت زیادی برای طراحی وساخت محافظ برق شخصی برای خودم صرف کردم وآخرش به نتیجه مطلوب نرسیدم وشاید بخاطر اینه که در برنامه نویسی وطراحی خیلی به جزئیات اهمیت میدهم
                              البته قصد داشتم چند فیبر آماده ولوازم مورد نیاز این محافظ اگر موجود دارید از شما خریداری کنم چون دیدم در عکسها تعداد زیادی ساختید ولی با توجه به نداشتن سورس وگذر زمان بیخیال شدم چون قصد داشتم آمپرمتر هم بهش اضافه کنم
                              به هرجهت ممنون بابت توضیحات
                              موفق باشید

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X