اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کنترل جریان مولد 400 ولت DC با LM317

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

کنترل جریان مولد 400 ولت DC با LM317

سلام بر دوستان و اساتید ارجمند
    اگر
    الف) یک مولد 400 ولت DC داشته باشیم
    ب) با یک باتری 12 ولت و LM317 و ولوم یک محدود کننده جریان داشته باشیم
    آیا میتوان موارد الف و ب را به صورت سری به یکدیگر متصل کرده و توقع داشته باشیم جریان مولد 400 ولتی را نیز بتوانیم اینگونه کنترل نمائیم؟

پاسخ : کنترل جریان مولد 400 ولت DC با LM317

نوشته اصلی توسط hosein1122 نمایش پست ها
    اگر
    آیا میتوان موارد الف و ب را به صورت سری به یکدیگر متصل کرده و توقع داشته باشیم جریان مولد 400 ولتی را نیز بتوانیم اینگونه کنترل نمائیم؟
    با این روش میتونید فقط LM117 رو در کسری از ثانیه محو کنید!
    باتری/منبع تغذیه رو اگر به صورت سری ببندید ولتاژ جمع میشه، الان ورودی LM117 داره ۴۱۲ ولت میبینه در حالی که تحملش حدودا ۳۰ ولت هست فکر کنم.
    برای کنترل جریان در ولتاژهای بالا باید از ماسفت قدرت استفاده کنید که بالای ۵۰۰ ولت تحمل دارند.
    جدیدترین ویرایش توسط J35U51510V3; ۱۰:۳۶ ۱۳۹۹/۰۶/۰۳.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط J35U51510V3 نمایش پست ها
      با این روش میتونید فقط LM117 رو در کسری از ثانیه محو کنید!
      برای کنترل جریان در ولتاژهای بالا باید از ماسفت قدرت استفاده کنید که بالای ۵۰۰ ولت تحمل دارند.
      ممنونم از توجه تون. بله درست فرمودین.
      استفاده از ماسفت قدرت رو زیاد شندیم . خیلی هم جستجو کردم. ولی نمیدونم دقیقا چه ماسفتی و چه مداری جوابگوی کار من هست. شما ماسفتی یا نقشه ای در این رابطه ندارین؟
      من این نقشه رو دیدم مثلا :

یا این مدار:
      جدیدترین ویرایش توسط hosein1122; ۱۲:۲۹ ۱۳۹۹/۰۶/۰۳.

دیدگاه

مولد 400 ولتی مشابه نقشه زیر عمل میکند:

آیا میتوان محدود سازی جریان خروجی را با محدود کردن جریانی که از +12V به سر مشترک ترانس میرود انجام داد ؟

دیدگاه

نه چنین کاری اشتباهه.و سرعت سویچ و شدیا میاره پایین.در نهایت شما درخروجی با اختلاف رد دامنه ولتاژ مواجه خواهید شد.یعنی ولتاژ خروجی نوسان بالایی خواهد داشت.
          جدیدترین ویرایش توسط Namvar14; ۱۳:۲۴ ۱۳۹۹/۰۶/۰۳.
          eshop-hodhod.ir

دیدگاه

ممنونم از توجه تون. بله درست فرمودین.
            استفاده از ماسفت قدرت رو زیاد شندیم . خیلی هم جستجو کردم. ولی نمیدونم دقیقا چه ماسفتی و چه مداری جوابگوی کار من هست. شما ماسفتی یا نقشه ای در این رابطه ندارین؟
            من این نقشه رو دیدم مثلا :

یا این مدار:
            مدار اول براتون جواب میده فقط چندتا نکته داره:

۱. ماسفت قدرت بسیار گرون قیمت هست (حدود ۲۰۰ تومان و بیشتر)
            ۲. طراح مدار برای اندازه گیری جریان از یک آپ امپ ریل تو ریل استفاده کرده که گران هم هست شما میتونید به جاش از آپ امپ های معمول استفاده کنید اما تغذیه آپ امپ رو باید ولتاژ منفی بدید.
            ۳. برای درایو کردن LED اپتوکوپلر از CCR که جریان ثابت هست استفاده کرده اما مشخص نیست جریان constant current source چقدر هست (گمان کنم ۲۰ میلی آمپر بیشتر نباشد).
            ۴. مدار ساده ایی هست اما جواب میده شما تنها باید با اسیلوسکوپ از پایداری مدار در برابر بارهای مختلف اطمینان حاصل کنید.

مدار دوم زیادی آنالوگ هست، گمان نکنم بشه از نوساناتش زیاد جلوگیری کرد...
            جدیدترین ویرایش توسط J35U51510V3; ۱۳:۲۶ ۱۳۹۹/۰۶/۰۳.

دیدگاه

۱. ماسفت قدرت بسیار گرون قیمت هست (حدود ۲۰۰ تومان و بیشتر)
              همین ماسفتی که تو نقشه نوشته رو باید بگردم دنبالش و بخرم؟ اون ماسفت که میفرمائین بالای 200 تومن هست همینه و گیر میاد؟

شما نقشه مناسبتری ندارین؟

دیدگاه

eshop-hodhod.ir

دیدگاه

همین ماسفتی که تو نقشه نوشته رو باید بگردم دنبالش و بخرم؟ اون ماسفت که میفرمائین بالای 200 تومن هست همینه و گیر میاد؟

شما نقشه مناسبتری ندارین؟
                  نه خوبه همین مدار اگه فقط قصدتون کنترل جریان باشه و نه ولتاژ.

اون ماسفت بیشتر از ۷۵ ولت رو تحمل نمیکنه، شما یه همچین ماسفتی نیاز دارید:

این ماسفت تا ۵۰۰ ولت رو تحمل میکنه و قیمتش حدودا ۷۰۰ تومان هست.

از اینها گذشته چرا میخواهید چنین ولتاژ بالایی رو کنترل کنید؟ معمولا ولتاژ رو با یه ترانسفورمر پایین میارن و بعد اون رو کنترل میکنن.
                  به نظر من کاری که شما می کنید منطقی نیست اما شدنی هست...
                  جدیدترین ویرایش توسط J35U51510V3; ۱۴:۳۸ ۱۳۹۹/۰۶/۰۳.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Namvar14 نمایش پست ها
                    تشکر از لطفتون
                    در اون نقشه اول (مطابق شماتیک سوم) اون قسمت که 4 تا IRF740 داره، و با 4013 و 556 درایو شده برای این است که با سوییچ کردن جریان خروجی رو محدود کنه؟
                    خیلی جالب و پیچیده هست (حداقل برای من)
                    در همون نقشه اول، اون برچسب VH که از خروجی یکسوشده ترانس اومده چجوری توسط IRF740 سوییچ میشه؟ به جایی وصل نشده که. بنظر میاد IRF740 داره ولتاژ +12V رو سوییچ میکنه.

اون قسمت LM339 هم برای کنترل ولتاژ خروجی هست؟
                    خیلی نقشه جالبی هست ممنونم.

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

از اینها گذشته چرا میخواهید چنین ولتاژ بالایی رو کنترل کنید؟ معمولا ولتاژ رو با یه ترانسفورمر پایین میارن و بعد اون رو کنترل میکنن.
                    به نظر من کاری که شما می کنید منطقی نیست اما شدنی هست...
                    مهندس جان من یه باتری 12 ولت دارم و با مدار اینورتور و با سلکتور چندین خروجی (از حدود 25 ولت الی 400 ولت) از اون میگیرم. بعد یکسو میشه و مصرف اون هم برای اندازه گیری مقاومت ویژه زمین است. به طوریکه ولتاژ خروجی در دو نقطه به زمین مثلا به اسم A و B داده میشه و جریانی که زمین میکشه یادداشت میشه (اکثر اوقات لازمه جریانی که زمین میکشه رو محدود کنم- موضوع اصلی این پست) همچنین در دو نقطه دیگه مثلا به اسم M و N اختلاف پتانسیلی که در اثر عبور جریان از زمین ایجاد میشه اندازه گیری میشه!
                    شبیه شکل زیر:
                    جدیدترین ویرایش توسط hosein1122; ۱۵:۴۷ ۱۳۹۹/۰۶/۰۳.

دیدگاه

مهندس جان من یه باتری 12 ولت دارم و با مدار اینورتور و با سلکتور چندین خروجی (از حدود 25 ولت الی 400 ولت) از اون میگیرم. بعد یکسو میشه و مصرف اون هم برای اندازه گیری مقاومت ویژه زمین است. به طوریکه ولتاژ خروجی در دو نقطه به زمین مثلا به اسم A و B داده میشه و جریانی که زمین میکشه یادداشت میشه (اکثر اوقات لازمه جریانی که زمین میکشه رو محدود کنم- موضوع اصلی این پست) همچنین در دو نقطه دیگه مثلا به اسم M و N اختلاف پتانسیلی که در اثر عبور جریان از زمین ایجاد میشه اندازه گیری میشه!
                      شبیه شکل زیر:
                      من در این زمینه اطلاعاتی ندارم اما میدونم دستگاه ارت سنج (Earth meter) هست.
                      من چند ماه پیش داشتم یه منبع تغذیه دیجیتال طراحی میکردم که دقت و پایداری مناسبی داشته باشه، خودم طراحیش میکردم تا ارزون تر در بیاد از مشابه های خارجی. در نهایت هم گرون تر برای خودم در اومد و هم اینکه چندین ماه اسیر طراحی، تست و تنظیماتش بودم. آخر سر هم وسطای پروژه کار جدید پیش اومد و پروژه رو ناتموم ول کردم.
                      میخوام بگم گاهی خرید یه دستگاه آماده بسیار به صرفه تر است تا ساختش. به هر حال امیدوارم موفق باشید.

دیدگاه

ولتاژ درین سورس در ماسفت irf840 دقیقا 500ولته.قیمتش تو همین eca اگه اشتباه نکنم زیر 6 هزارتومنه .جریان دهی درین در این ماسفت 8امپر هست.
                        ماسفت ماسفت IRFP460 پکیج ولتاژ 500ولت 20امپر هست.الان قیمت همین ماسفت 14 تومنه
                        بنابراین برای کاربرد شما نیازی نیست که برید سراغ ماسفت های گران قیمت.مشکل شما با ماسفت های زیر 10هزارتومن حل میشه.
                        eshop-hodhod.ir

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Namvar14 نمایش پست ها
                          ولتاژ درین سورس در ماسفت irf840 دقیقا 500ولته.قیمتش تو همین eca اگه اشتباه نکنم زیر 6 هزارتومنه .جریان دهی درین در این ماسفت 8امپر هست.
                          ماسفت ماسفت IRFP460 پکیج ولتاژ 500ولت 20امپر هست.الان قیمت همین ماسفت 14 تومنه
                          بنابراین برای کاربرد شما نیازی نیست که برید سراغ ماسفت های گران قیمت.مشکل شما با ماسفت های زیر 10هزارتومن حل میشه.
                          ممنون از اطلاعاتی که فرمودین
                          چند سوال راجع به نقشه هایی که فرستادین:
                          1- در اون نقشه اول (مطابق شماتیک سوم) اون قسمت که 4 تا IRF740 داره، و با 4013 و 556 درایو شده برای این است که با سوییچ کردن جریان خروجی رو محدود کنه؟
                          خیلی جالب و پیچیده هست (حداقل برای من)
                          2- در همون نقشه اول، اون برچسب VH که از خروجی یکسوشده ترانس اومده چجوری توسط IRF740 سوییچ میشه؟ به جایی وصل نشده که. بنظر میاد IRF740 داره ولتاژ +12V رو سوییچ میکنه.

3- اون قسمت LM339 هم برای کنترل ولتاژ خروجی هست؟
                          خیلی نقشه جالبی هست ممنونم.
                          جدیدترین ویرایش توسط hosein1122; ۱۶:۴۴ ۱۳۹۹/۰۶/۰۳.

دیدگاه

اگر
                            سلام
                            این روشی که برای کنترل جریان عنوان کردید که خیر.
                            با توجه به توضیحاتی که برای نوع کار و نیازتون دادید، به نظر میاد بهترین و اصولی ترین راه برای کنترل جریانتون این باشه که یا مقاومت رو افزایش بدید (از طریق افزایش فاصله بین نقاط A و B) و یا ولتاژتون رو کمتر کنید.
                            کنترل جریان با مدار های محدود کننده جریان شدنیه. اما این کنترل به صورت سوییچینگ (قطع و وصل) منبع تغذیه انجام میشه. ینی به محض افزایش جریان، مدار محدود کننده مسیر را قطع می کند و با کاهش جریان دوباره وصل می کند. حدس می زنم این قطع و وصل برای اندازه گیری های دقیق مناسب نباشد.
                            اضافه کردن مقاومت در مسیر هم احتمالا همه ی محاسبات شما رو پیچیده تر خواهد کرد.
                            به نظرم کمتر کردن ولتاژ (در صورت امکان پذیر بودن) مناسب ترین راه باشه.
                            *** يا راهي خواهم يافت، يا راهي خواهم ساخت ... ***

دیدگاه

نوشته اصلی توسط K1.IEEE نمایش پست ها
                              با توجه به توضیحاتی که برای نوع کار و نیازتون دادید، به نظر میاد بهترین و اصولی ترین راه برای کنترل جریانتون این باشه که یا مقاومت رو افزایش بدید (از طریق افزایش فاصله بین نقاط A و B) و یا ولتاژتون رو کمتر کنید.
                              اندازه گیری ها در فواصل مشخصی انجام میشه و نمیشه فاصله A-B رو هرچی خواستیم بزاریم. از طرف دیگه ولتاژ رو وقتی کم کنیم جریان محدود میشه، درست! اما مشکل اینجاست که پتانسیل M-N که باید خونده بشه بسیار کم میشه (مثلا کمتر از 0.1 میلی ولت) و عملا با سطح نویز یکی میشه و به اندازه گیری ولتاژی که خونده شده دیگه اعتباری نیست.
                              کنترل جریان با مدار های محدود کننده جریان شدنیه. اما این کنترل به صورت سوییچینگ (قطع و وصل) منبع تغذیه انجام میشه. ینی به محض افزایش جریان، مدار محدود کننده مسیر را قطع می کند و با کاهش جریان دوباره وصل می کند. حدس می زنم این قطع و وصل برای اندازه گیری های دقیق مناسب نباشد.

این طوری که شما میفرمایین احتمالا همین مشکل رو داشته باشیم!!

اضافه کردن مقاومت در مسیر هم احتمالا همه ی محاسبات شما رو پیچیده تر خواهد کرد.

این اضافه کردن مقاومت یعنی چی؟

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X