اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

راهنمایی و رفع مشکل در طراحی منبع تغذیه

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

راهنمایی و رفع مشکل در طراحی منبع تغذیه

سلام.
    بنده یک منبع تغذیه سوییچینگ طراحی کردم که اولین تجربه من در این زمینه هست.
    البته طراحی رو با نرم افزار PI Expert انجام دادن اما یک تغییراتی توی اون دادم، چونکه قراره پالس PWM از طریق یک میکروکنترلر ( یک کنترل کننده خارج از برد ) تعیین بشه، که خب خیلی چالش بر انگیز بود برام، که هم ایزوله باشه و ..... اما PCB رو طراحی و چاپ کردم، ولی چندتا سوال و مشکل دارم که مطرح میکنم امیدوارم بتونین کمک کنید.
    خب اولین سوال از مدار کلمپر ترانس هست، تصویر زیر رو نگاه کنید:

از Q1 شروع کنیم، اون موقع که داشتم ماسفت میخریدیم تنها ماسفت ولتاژ بالایی که پیدا کردم همین IRFP460 بود، ولی ولتاژ اون 500 هست، بنظرتون با توجه به ولتاژ Vdc که حدود 320 ولت هست، ماسفت آسیب میبینه؟ یا تحمل میکنه؟ آیا نیاز به مدار اسنابر یا مدار محافظ دیگه هست؟ یا همون کلمپر ترانس کافیه؟
    اینم بخشی از دیتاشیتش:

حالا مشکل بعدی توی کلمپر ترانسه، من اون موقعی که تست کردم خود ترانس رو نپیچیده بودم، فقط از یک ترانس کمکی استافده کردم که از قبل پیچیده شده بود، اما به محض اینکه سویییچ رو روشن کردم مقاومت R17 سوخت و بعدشم R18 سوخت، مشخصات قطعات:
    D4: P6KE200
    C7:10n'F 1K'V
    R14,15,16: 27K'Ohm,, 2'Watt,
    R17: 5.6'Ohm 0.25'Watt,
    R18: 56'Ohm 0.25'Watt
    D5: BYV96
    حالا چون طراحی مال خود نرم افزار PI Expert هست، بنظرتون توان R17 کم نیست؟ یا نه اینکه توانش درسته من ترانسی که بهش وصل کردم باعث سوختنش شده؟ ترانس هم یک ترانس 93 دور به 12 دور بود فک کنم.
    در ضمن موقع خرید قطعات، خازن های 1 کیلو ولت به سختی پیدا کردم، مثلا C10 باید 1 کیلو ولت میبود اما 400 ولت اونو به زور پیدا کردم، اینکه الآن اون خازن 400 ولته مشکلی نداره؟
    یا حتی توی مدار اسنابر دیود های یکسو ساز در قسمت ثانویه اون هم باید 1 کیلو ولت میبود اما 50 ولت گذاشتم جاشون.

و یک سوال دیگه، یک قسمت از مدار یک تغذیه 12 ولت 1.5 آمپر هست، اون قسمت موقع خاموش شدن و دشارژ شدن خازن اصلی در یک لحظه یک صدای ویز ویزی میده و قطع میشه، به نظرتون از کدوم قطع میتونه باشه؟ فقط هم موقع خاموش شدن این صدا میاد.

این مدار مربوط به اون بخش هستش.

یک مشکل دیگه ای که هست، همونطور که گفتم چالش بر انگیز ترین قسمت مدار هم هست، اون قسمتیه که سیگنال کنترلی PWM یا همون گیت ماسفت از یک مدار دیگه ای میاد، که من برای ایزوله سازی اومدم از یک اپتوکوپلر استفاده کردم:

درایوری که برای ماسفت استفاده کردم TC4427 هستش و اپتوکوپلر هم شماره PS2501 هست، اما من فک میکردم که PS2501 و PC817 تا فرکانس های 40 کیلوهرتز راحت استفاده میشن اما اینطوری نبود، لحظه اول و اولین تست اومدم با 100 کیلو تست رو شروع کردم که سریع فیوز مدار سوخت، اومدم فرکانس رو کم کردم، نزدیک 20 کیلو صدای ویز ویز بلند شد و خروجی مدار رو ماکس خودش قرار میگیرفت هر بار، تا اینکه شک کردم که اپتوکوپلر تو این فرکانس ها کار کنه، نشستم رو بِرد بُرد مدار اپتوکوپلر رو بستم و فرکانس های مختلفی رو با دیوتی های مختلفی بهش دادم که نتیجه این شد:
    آزمایش هارو برای دوتا اپتوکوپلر PC817 و PS2501 امتحان کردم و بهترین نتیجه ویا به عباری بیشتری فرکانس کاری که عملکرد اپتوکولپر با تخفیف و ارفاق زیادی قابل قبول میشود اینها بودند:

برای PC817 تا 5 کیلو هرتز.

برای PS2501 هم تا 2 کیلو هرتز.
    PC817 تا فرکانس بیشتری کار میکرد به نسبت به PS2501 اما بازم خیلی کم بود.

و این هم PC817 توی فرکانس 10 کیلو هرتز:

و در نهایت PS2501 توی 10 کیلو هرتز:

حالا من لحظه اول PS2501 رو به 100 کیلو وصل کردم ) افتضاح بود، توی خروجی PS2501 به ازای فرکانس 100 کیلو، شبیه یکسو ساز تمام موج شده بود و آفست خیلی زیاد، که دیگه عکس اونو نزاشتم.
    اما یکم سرچ کردم دیدم درایور های ماسفت هستند که خودشون ایزوله هستن یا به عبارتی، یک اپتوکوپلر بود که برای درایو ماسفت استفاده میشد اما برای 100 کیلو هرتز نبود، تا 20 کیلو کار میکرد ( چیزی که من موفق شدم پیدا کنم).
    الآن با توجه به اینکه PCB آمادس و قطعات روش لحیم شدن، آیا شما عزیزان اپتوکولپری رو سرغ دارین که تا 100 کیلو درست حسابی کار کنه؟ ترجیح میدم که پایه هاش همین 4 پایه باشه و شبیه به پکیج همین اپتوکوپلر هایی که استفاده کردم.

و یک سوال دیگه، من خروجی درایور ماسفت رو مستقیم به ماسفت دادم، آیا این کار مشکلی نداره؟ یا باید با یک مقاومت جریان گیت رو محدود کنم؟ اگه که نیاز به این کار هست توی این زمینه هم راهنمایی کنید چون بلد نیستم.

فعلا همین سوالا تا این مرحله جواب داده بشن کافیه و کارم خیلی جلو میوفته، فقط امیدوارم دوستانی که هم علمشو دارند و هم حوصله دارند جواب بدن، نمیخوام تاپیک چتی ویا اسپمی بشه، فقط جواب مفید و مستقیم به کارم میاد، ممنونم از همگی
    توی کانال یوتیوب من قراراه طراحی انواع بردهای الکترونیکی مثل بردهای تک لایه، دو لایه یا به طور کلی بردهای چند لایه، بردهای مبتنی بر میکروکنترلر، بردهای صنعتی، بردهای الکترونیک قدرت و بردهای فرکانس بالارو یاد بگیریم.
    همینطور کدنویسی انواع میکروکنترلرهای 8 بینی مثل میکروکنترلرهای خانواده AVR-STM8، میکروکنترلرهای میبتی بر معماری ARM مثل STM32 و پردازنده های مخصوص اینترنت اشیاء مثل ESP32-ESP8266 و DSPها یاد میگیریم.
    https://www.youtube.com/@aKaReZa75​

پاسخ : راهنمایی و رفع مشکل در طراحی منبع تغذیه

سلام
    خب بهتر بود به عنوان اولین تجربه طبق پیشنهادات نرم افزار عمل می کردید تا دقیقاً عوامل موثر در تغذیه ی سوییچینگ رو شناسایی کنید.
    پاور سوییچینگ یک مدار حساس هست و کوچکترین تغییراتی میتونه مدار شما رو به شدت به چالش بکشه. در واقع تمام قسمت های اون از ابتدا تا انتها به هم همبستگی شدید داره.
    در مورد ماسفت سوییچینگ باید بگم که کاملاً به بقیه ی قسمت های مدار وابسته است. عواملی چون توان خروجی، سوییچ یکسوساز خروجی،مدار کلمپ، دیوتی سایکل ماکزیمم، ترانس، فاصله هوایی ترانس، ولتاژ ورودی، ماکزیمم جریان درین سورس و ... بستگی داره. ولی توصیه میکنم حداقل 700 ولت باشه.
    در مورد مدار کلمپ مشکل از مقاومت ها نیست. احتمالا ولتاژ دو سر مدار کلمپ خیلی زیاد شده که این میتونه بخاطر ترانس و دیوتی سایکل و ... باشه. احتمالا اگر مقاومت ها دیرتر بسوزه، بقیه ی قسمت های کلمپ هم آسیب ببینه. مخصوصا دیود TVS.
    در مورد اپتوکوپلر در فرکانس های بالاتر و پایینتر از 100 کیلوهرتز استفاده کردم و مشکلی نبوده. البته من در قسمت فیدبک خروجی برای کنترلر درایور ماسفت استفاده کردم. گین در فرکانس های بالاتر کاهش پیدا می کنه و خب احتمالا برای درایو ماسفت مشکل ایجاد میکنه!
    صدای ویز عموما مربوط به ترانس هست و با شارلاک حل میشه.
    اصولا در طراحی منابع تغذیه سوییچینگ بهتره از یک نقطه شروع کنید و طراحی رو گسترش بدید. ینی مثلا یک سوییچ مناسب انتخاب کنید و بر اساس پارامتر های اون، بقیه ی قسمت ها رو طراحی کنید. مثلا در طراحی حتی پارامتر های جزیی مثل خازن گیت سورس هم مهم هستند. (در تعیین جریان شارژ گیت.)
    من نمیدونم چرا می خواید با میکرو کنترل کنید. ولی به نظرم بهتره این کارو نکنید! مدار سوییچینگ رو به صورت یک سیستم بسته و یکتا اجرا کنید و اگر نیاز به قطع و وصل اون دارید از روش های دیگه که گاهاً در کنترلر ماسفت تعبیه شده استفاده کنید. (ابزار هایی مثل حفاظت در برابر اضافه ولتاژ و یا حفاظت در برابر کاهش ولتاژ که احتمالا به صورت فیدبک جریانی در آی سی درایور تعبیه شده.)

*در مورد اپتوکوپلر اصلاح مطلب انجام شده است.
    جدیدترین ویرایش توسط K1.IEEE; ۱۵:۰۸ ۱۳۹۹/۰۶/۰۵.
    *** يا راهي خواهم يافت، يا راهي خواهم ساخت ... ***

دیدگاه

با سلام
      آرایشی که شما استفاده کردین، اسمش فلای بک هست و در این ارایش ولتاژی دو برابر دی سی لینک روی سوئیچ میفته.
      یعنی سوئیچ 500 ولتی بدرد این مدار نمیخوره.
      فرکانس نرمالی که برای منابع سوئیچینگ استفاده میشه 50 کیلو هرتز هست.
      فرکانس نقش مهمی در محاسبات مقدار سایر قطعات داره و نباید همینطوری تغییرش داد.
      اگه ترانس محاسبه شده نباشه، منبع سوئیچینگ بسادگی میسوزه و علاوه بر بار روانی منفی، هزینه رو دستتون میذاره.
      وقتی از piexpert استفاده میکنین باید تمام قطعات دقیقا همون مقادیری باشه که نرم افزار گفته.
      اگه خودتونم محاسبه میکنین که باز باید عین مقادیر بدست اومده رو قرار بدین.
      هر تغییر سرخودی منبع رو میسوزونه بخصوص فلای بک که خیلی حساسه.
      تو طراحی منابع تغذیه فرمولها و محاسبات درست، حرف اول رو میزنه و طراح تقریبا اصلا اجازه ی هیچ تغییر دلخواهی نداره.
      برای اپتو میتونین از 6N137 استفاده کنین.
      کمترین توقع از یک فرد تحصیلکرده، دانستن املای صحیح کلمات است.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط K1.IEEE نمایش پست ها
        سلام
        خب بهتر بود به عنوان اولین تجربه طبق پیشنهادات نرم افزار عمل می کردید تا دقیقاً عوامل موثر در تغذیه ی سوییچینگ رو شناسایی کنید.
        پاور سوییچینگ یک مدار حساس هست و کوچکترین تغییراتی میتونه مدار شما رو به شدت به چالش بکشه. در واقع تمام قسمت های اون از ابتدا تا انتها به هم همبستگی شدید داره.

سلام دوست عزیز.
        والا خودمم دوست نداشتم اما مجبور بودم که یک همچین منبع تغذیه ای رو بسازم.
        چون خود نرم افزار طراحی رو بر اساس آیسی های خودش انجام میده، من اینجا تغییراتی که انجام دادم، این بود که مدار فیدبک رو حذف کردم ( در واقع فیدبک وجود داره اما توی یک برد دیگه ای) و بجای آیسی خودش از یک ماسفت با درایور ماسفت و بحث های ایزوله بودن اولیه و ثانویه استفاده کردم.

در مورد ماسفت سوییچینگ باید بگم که کاملاً به بقیه ی قسمت های مدار وابسته است. عواملی چون توان خروجی، سوییچ یکسوساز خروجی،مدار کلمپ، دیوتی سایکل ماکزیمم، ترانس، فاصله هوایی ترانس، ولتاژ ورودی، ماکزیمم جریان درین سورس و ... بستگی داره. ولی توصیه میکنم حداقل 700 ولت باشه.
        شماره خاصی رو سراغ دارین که موجود باشه و تهیه کنم؟ با همین پکیج البته، چون PCB حاضر هست.

در مورد مدار کلمپ مشکل از مقاومت ها نیست. احتمالا ولتاژ دو سر مدار کلمپ خیلی زیاد شده که این میتونه بخاطر ترانس و دیوتی سایکل و ... باشه. احتمالا اگر مقاومت ها دیرتر بسوزه، بقیه ی قسمت های کلمپ هم آسیب ببینه. مخصوصا دیود TVS.
        صحیح،آخه زمانی که فرکانس رو 100 کیلو به اپتوکوپلر دادم، موج رو که دیدم کامل 1 بود یعنی ماسفت روشن روشن بود، من انتظار سوختن مدار کلمپ رو نداشتم، البته که خود اپتوکوپلر دیوتی سایکل رو بهم ریخت ممکنه از 0.5 بیشتر شده باشه که حتما هم شده بوده، ولی نمیدونم دقیقا چه اتفاقی افتاد که اون مقاومت سوخت.

در مورد اپتوکوپلر در فرکانس های بالاتر و پایینتر از 100 کیلوهرتز استفاده کردم و مشکلی نبوده. البته من در قسمت فیدبک خروجی برای کنترلر درایور ماسفت استفاده کردم. گین در فرکانس های بالاتر کاهش پیدا می کنه و خب احتمالا برای درایو ماسفت مشکل ایجاد میکنه!
        من طبق همون تست هایی که عکسشو گذاشتم، موج خروجی اپتوکوپلر اصلا سیگنال مناسب سوییچینگ نبود! دیگه 100 کیلو چطور بوده که جواب گرفتین نمیدونم شاید از یک شماره دیگه ای استفاده کردین که جوابگو بوده، اما این دو موردی که من تست کردم اصلا جوابگو نیستند.

صدای ویز عموما مربوط به ترانس هست و با شارلاک حل میشه.
        منم خودم همین حدث رو میزدم اما نه موقع روشن شدن و نه موقع بی باری و یا نه موقعی که بار به خروجی وصله هیچ صدایی نمیده، فقط زمان خاموش شدن ویز ویز میکنه.

اصولا در طراحی منابع تغذیه سوییچینگ بهتره از یک نقطه شروع کنید و طراحی رو گسترش بدید. ینی مثلا یک سوییچ مناسب انتخاب کنید و بر اساس پارامتر های اون، بقیه ی قسمت ها رو طراحی کنید. مثلا در طراحی حتی پارامتر های جزیی مثل خازن گیت سورس هم مهم هستند. (در تعیین جریان شارژ گیت.)
        من نمیدونم چرا می خواید با میکرو کنترل کنید. ولی به نظرم بهتره این کارو نکنید! مدار سوییچینگ رو به صورت یک سیستم بسته و یکتا اجرا کنید و اگر نیاز به قطع و وصل اون دارید از روش های دیگه که گاهاً در کنترلر ماسفت تعبیه شده استفاده کنید. (ابزار هایی مثل حفاظت در برابر اضافه ولتاژ و یا حفاظت در برابر کاهش ولتاژ که احتمالا به صورت فیدبک جریانی در آی سی درایور تعبیه شده.)
        خب منم خودم نمیخواستم که اینکارو بکنم اما مجبور شدم ( قسمتی از پروژه دانشگاهیم هست )، اگه کلا همچین مداری لازم نبود، کلا میرفتم یکی میخردیم نه اینکه 700 تومن هزینه کنم براش.

*در مورد اپتوکوپلر اصلاح مطلب انجام شده است.
        از توضیحاتتون مچکرم

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

نوشته اصلی توسط نو رسیده نمایش پست ها
        با سلام

سلام و عرض ادب.

آرایشی که شما استفاده کردین، اسمش فلای بک هست و در این ارایش ولتاژی دو برابر دی سی لینک روی سوئیچ میفته.
        یعنی سوئیچ 500 ولتی بدرد این مدار نمیخوره.
        بله ولی اون موقع بیشتر از 500 گیر نیاوردم، مداری نیست که ولتاژ بیشتر 500 رو توی خودش دمپ کنه؟ مثله مدارات کلمپی اما برای این کاربرد و برای ماسفت؟
        من خودم فکر نمیکنم که همچین چیزی باشه یا اگرم باشه استفاده کردنش منطقی باشه، خودم احساس میکنم که باید با یک ماسفت دیگه ای که تحمل ولتاژ بیشتری داره جایگزین بشه.
        اما شماره اگه سراغ دارین که موجود باشه ( توی متن قبلی هم از اون یکی دوستمون همین موضوع رو درخواست کردم) معرفی کنید.

فرکانس نرمالی که برای منابع سوئیچینگ استفاده میشه 50 کیلو هرتز هست.
        فرکانس نقش مهمی در محاسبات مقدار سایر قطعات داره و نباید همینطوری تغییرش داد.
        اگه ترانس محاسبه شده نباشه، منبع سوئیچینگ بسادگی میسوزه و علاوه بر بار روانی منفی، هزینه رو دستتون میذاره.
        وقتی از piexpert استفاده میکنین باید تمام قطعات دقیقا همون مقادیری باشه که نرم افزار گفته.
        اگه خودتونم محاسبه میکنین که باز باید عین مقادیر بدست اومده رو قرار بدین.
        هر تغییر سرخودی منبع رو میسوزونه بخصوص فلای بک که خیلی حساسه.
        تو طراحی منابع تغذیه فرمولها و محاسبات درست، حرف اول رو میزنه و طراح تقریبا اصلا اجازه ی هیچ تغییر دلخواهی نداره.
        بله کاملا درست میگین، من همونطور که توی پست قبلی توضیح دادم تغییراتم توی کلید بوده فقط، اما دیگه قطعه هایی که پیدا نکردم رو با چیزایی که داشتم جایگزین کردم.

یک سوالی حالا، مگه چقدر ولتاژ در حالت گذرا روی دیود میوفته که مدار اسنابر اون شامل یک خازن 1000 ولتی باشه؟

برای اپتو میتونین از 6N137 استفاده کنین.
        پیکیج این اپتوکوپلر مشابه چیزی که من استفاده کردم نیست، البته میشه جایگیزینش کرد ولی تمیز نمیشه، من چیزی که مطلوبم هست اینه که، مدار زیاد درهم برهم نشه.
        اما اگه چاره دیگه نباشه این کارو میکنم.

از راهنمایی هاتون مچکرم
        توی کانال یوتیوب من قراراه طراحی انواع بردهای الکترونیکی مثل بردهای تک لایه، دو لایه یا به طور کلی بردهای چند لایه، بردهای مبتنی بر میکروکنترلر، بردهای صنعتی، بردهای الکترونیک قدرت و بردهای فرکانس بالارو یاد بگیریم.
        همینطور کدنویسی انواع میکروکنترلرهای 8 بینی مثل میکروکنترلرهای خانواده AVR-STM8، میکروکنترلرهای میبتی بر معماری ARM مثل STM32 و پردازنده های مخصوص اینترنت اشیاء مثل ESP32-ESP8266 و DSPها یاد میگیریم.

دیدگاه

سلام مجدد.

توی همه منابع تغذیه سوییچیگ یک خازن داریم که اینجا C10 هست بین اولیه و ثانویه.
          توضیحات این خازن و استفاده اون این هستش:

این یک تعبیر بود که منبعشم یک پی دی اف از همین انجمن دانلود کردم.
          و توضیح دیگه:
          CY -Ycap- Y-Capacitor

(دایی خازن کنار ترانس که اولیه را به ثانویه وصل می کند یک خازن بدون مرگ یا Ycapacitor است. این خازنها مانع شناوری ولتاژ در ثانویه می شود. اولیه بخاطر اتصال نول ترانس محله به زمین ولتاژ شناور ندارد اما ثانویه بدلیل ول بودن و نداشتن اتصال زمین می تواند تا چندین کیلوولت ولتاژ مشترک داشته باشد. منظور از ولتاژ مشترک ولتاژ بین دو سر خروجی ثانویه نیست. بلکه ولتاژ بین هر کدام از سرهای ثانویه نسبت به زمین است.

مثلا ولتاژ ثانویه می تواند نسبت به زمین چندین کیلوولت بشود و باعث تخلیه خازنی به اولیه و خرابی ترانس بشود. چون سازنده ها مطمئن نیستند شما بدنه ی PCآ* یا مصرف کننده های خود را به زمین وصل می کنید یا نه مجبورند این حفاظت را اعمال کنند و فعلا این خازن ها بهترین انتخابند. این خازنها حتی در اثر تخلیه ی الکتریکی بین دو صفحه ی آنها نمی سوزند.

این خازن نوع خاصی از خازن است که در اثر اتصال کوتاه یا تخلیه ی قطبها نمی سوزد و بدبختانه در ایران به ندرت یافت می شود. فرنگی ها آن را Y capacitor نام نهادند و به منظور ایمنی ترانس سوئیچینگ استفاده می شود. اگه طرف ثانویه اتصال زمین بگذارید دیگر نیازی به این خازن ندارید. اما اگر ثانویه شناور باشد ممکن است هر ولتاژی نسبت به اولیه بگیرد. حتی تا چند هزار ولت و بین اولیه و ثانویه یک تخلیه ی الکتریکی مخرب اتفاق بیفتد.

طبقه دوم پاساژ عباسیان فروشگاه گل یک نوع از این خازن با ظرفیت 470pf دارد که من از آن استفاده می کنم. مقدار این خازن اهمیت چندان ندارد اما برای توانهای بالاتر باید خازن بزرگتری استفاده کرد.
          ولتاژ تحمل این خازن ها هم باید بالای 1KV باشد.

- خازن Ycap توی ایران به خازن مایلار معروفه و با موازی کردن میشه ظرفیتهای بالاترشو بدست آورد.
          مقدارش وقتی اهمیت پیدا می کنه که مدار ما آنالوگ باشه. مثلا وقتی از ADC میکرو استفاده می کنیم مقدار 470 پیکو کمه و نویز بالاست.
          وقتی هم که توان منبع بالاتر باشه باید ظرفیت خازن بیشتر بشه.
          جالب اینجاست که بدون این خازن هم منبع کار می کنه اما اگه بسوزه یا نویز بالا باشه چاره ای جز استفاده از این خازن نداریم. البته روشهای دیگه ای برای کاهش نویز هست. مثل استفاده از فویل مسی بین اولیه و ثانویه ترانس و...
          (پایان نقل قول از دایی)
          خب این هم توضیح دیگه ای ازین خازن که مال همین انجمن هست بازم.
          اما سوال اینجاست که چرا تو همه منابع تغذیه سوییچینگ ازین خازن استفاده میشه اما توی ترانس های 50 هرتز استفاده نمیشه؟؟
          من حقیقتش نفهمیدم چرا این اتفاق میوفته ( ولتاژ زیاد هر سر با زمین) و اینکه خود این خازن چطوری این موضوع رو درست میکنه!
          لازم دارم یک نفر عمیق تر و مو شکافانه تر برام توضیح بده.
          مچکرم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط akaReza نمایش پست ها
            بله کاملا درست میگین، من همونطور که توی پست قبلی توضیح دادم تغییراتم توی کلید بوده فقط، اما دیگه قطعه هایی که پیدا نکردم رو با چیزایی که داشتم جایگزین کردم.
            یک سوالی حالا، مگه چقدر ولتاژ در حالت گذرا روی دیود میوفته که مدار اسنابر اون شامل یک خازن 1000 ولتی باشه؟
            اصولا تو مدار فلایبک انتقال انرژی به ثانویه موقع خاموش شدن سوئیچ اتفاق میفته.
            بنا بر این دمپ اضافه ولتاژ در اون تایم کار نادرستیه.
            چون تمام محاسبات خروجی رو بهم میریزه، مدار فیدبک دیوتی سایکل رو بالا میبره و تحت شرایطی مدار می سوزه.
            نمیشه تخمین زد اگه اسنابر وجود نداشته باشه، چه ولتاژی تولید میشه. بستگی به مقادیر اندوکتانس نشتی ترانس و خازنهای ذاتی سوئیچ داره. ولی براحتی میتونه تا بیش از یک کیلوولت هم بالا بره.
            اما اگه اسنابر مناسب بذارید به همون دو برابر دی سی لینک محدود میشه. در واقع اسنابر انرژی اسپایک در لحظه ی سوئیچ رو با تایمینگ مناسب، جذب و یا ذخیره میکنه و اجازه ی افزایش ولتاژ رو نمیده.
            کمترین توقع از یک فرد تحصیلکرده، دانستن املای صحیح کلمات است.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط akaReza نمایش پست ها
              [/FONT]
              سلام دوست عزیز.
              والا خودمم دوست نداشتم اما مجبور بودم که یک همچین منبع تغذیه ای رو بسازم.
              چون خود نرم افزار طراحی رو بر اساس آیسی های خودش انجام میده، من اینجا تغییراتی که انجام دادم، این بود که مدار فیدبک رو حذف کردم ( در واقع فیدبک وجود داره اما توی یک برد دیگه ای) و بجای آیسی خودش از یک ماسفت با درایور ماسفت و بحث های ایزوله بودن اولیه و ثانویه استفاده کردم.

شماره خاصی رو سراغ دارین که موجود باشه و تهیه کنم؟ با همین پکیج البته، چون PCB حاضر هست.

صحیح،آخه زمانی که فرکانس رو 100 کیلو به اپتوکوپلر دادم، موج رو که دیدم کامل 1 بود یعنی ماسفت روشن روشن بود، من انتظار سوختن مدار کلمپ رو نداشتم، البته که خود اپتوکوپلر دیوتی سایکل رو بهم ریخت ممکنه از 0.5 بیشتر شده باشه که حتما هم شده بوده، ولی نمیدونم دقیقا چه اتفاقی افتاد که اون مقاومت سوخت.

من طبق همون تست هایی که عکسشو گذاشتم، موج خروجی اپتوکوپلر اصلا سیگنال مناسب سوییچینگ نبود! دیگه 100 کیلو چطور بوده که جواب گرفتین نمیدونم شاید از یک شماره دیگه ای استفاده کردین که جوابگو بوده، اما این دو موردی که من تست کردم اصلا جوابگو نیستند.

منم خودم همین حدث رو میزدم اما نه موقع روشن شدن و نه موقع بی باری و یا نه موقعی که بار به خروجی وصله هیچ صدایی نمیده، فقط زمان خاموش شدن ویز ویز میکنه.

خب منم خودم نمیخواستم که اینکارو بکنم اما مجبور شدم ( قسمتی از پروژه دانشگاهیم هست )، اگه کلا همچین مداری لازم نبود، کلا میرفتم یکی میخردیم نه اینکه 700 تومن هزینه کنم براش.

از توضیحاتتون مچکرم [/FONT]
              یکی از بهترین راهنما هایی که من دیدم دیتاشیت آی سی درایور سوییچینگ شرکت تگزاس هست. لینکش رو در زیر میذارم.. (با فی لت رش کن وارد بشید.)

در این دیتاشیت همبستگی همه ی اجزا رو کاملا می تونید درک کنید.
              یک نرم افزار آنلاین هم اگه اشتباه نکنم داره که میتونید از اون هم برای صحت محاسبات و طراحی ترانس استفاده کنید.
              در بحث طراحی ترانس جداول مهمی برای انتخاب سیم (متناسب با فرکانس) وجود داره که حتما باید لحاظ بشه.
              در نتیجه انتخاب ماسفت باید تا حدود زیادی با در نظر گرفتن جریان درین سورس و ولتاژ درین انتخاب بشه و همینجوری نمیتونم چیزی پیشنهاد بدم!
              حتی گاهی پیش میاد شما یک سوییچ انتخاب می کنید و بر اساس پارامتر های اون بقیه ی طراحی رو پیش میبرید. ولی در میانه ی کار متوجه می شید که مثلا دیوتی سایکل خیلی زیاد شده و احتمالا به شکست منجر میشه. پس باید از اول یک سوییچ با جریان بالاتر انتخاب کنید تا پارامتر های مدارتون متناسب بشه.
              من از همین اپتوکوپلر 2501 برای قسمت فیدبک از سمت DC و کنترل درایور ماسفت استفاده کردم و خب طبیعتا جواب گرفتم. شما در قسمت دیگه ای می خواید از اپتو استفاده کنید که من تجربه اش نکردم. به نظر میاد اپتو برای استفاده ی مورد نظر شما خییییلی تنبل باشه و مناسب نیست. سرعت شارژ و دشارژ گیت در انواع منابع تغذیه ی سوییچینگ بسیار مهمه.
              +=+=+=+=+=+=+=+=+=+=+=+=+=+=+=+=+=+=+=+
              در مورد خازن های مایلار (Y) :
              خازن های معمولی در صورتی که بین پلیت هاشون آرک بزنه خراب میشن. ولی این خازن دقیقا برای همین منظور طراحی شده که علاوه بر بحث ایزولاسیون الکتریکی، شارژ الکتریکی مخرب مدار رو از طریق آرک الکتریکی تخلیه کنه.
              قسمت ثانویه ی تغذیه ی سوییچینگ یک مدار کاملا بسته و ایزوله است و (اگر اشتباه نکنم) بر اساس تولوژی مدار، بخاطر تجمع بار الکتریکی در ترمینال منفی، مقدار قابل توجهی شارژ الکتریکی در اون قسمت ذخیره میشه. نتیجه اینکه اگر خازن مایلار این شارژ رو تخلیه نکنه، ما یک تغذیه ی شناور خواهیم داشت. حالا اگر این منبع سخت افزاری رو تغذیه کنه که در ارتباط با سخت افزارهای دیگه با تغذیه های مجزا هست، این شناوری مخرب خواهد بود.
              اگر دقت کرده باشید نرم افزار PI هم ترمینال منفی رو به اسم برگشت (RTN) نامگذاری کرده و این نشون میده که با گراند متفاوته و در واقع به شناوری هم اشاره می کنه.
              خازن مایلار رو در جاهای دیگه هم میشه دید. مثلا بین گراند سخت افزار ها با بدنه ی دستگاه که به ارت وصل می شود.
              جدیدترین ویرایش توسط K1.IEEE; ۱۴:۳۹ ۱۳۹۹/۰۶/۱۰.
              *** يا راهي خواهم يافت، يا راهي خواهم ساخت ... ***

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
              X