اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

محافظ اتصال کوتاه

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

محافظ اتصال کوتاه

سلام بر دوستان
    فرض کنید یک منبع dc با ولتاژ 18 ولت و 20 آمپر داریم و میخواهیم برای این مدار یک محافظ اتصال کوتاه طراحی کنیم. با توجه به این آمپر بالا یعنی 20 آمپر و 18 ولت که DC هم است چطوری باید مقاومت
    نمونه برداری استفاده کنیم. حتی مقاومت آجری 100 وات هم کم میاره و هزینه خیلی بالا میره.
    پیشنهاد دوستان چیه؟؟

پاسخ : محافظ اتصال کوتاه

نوشته اصلی توسط mehrannohtanipour نمایش پست ها
    سلام بر دوستان
    فرض کنید یک منبع dc با ولتاژ 18 ولت و 20 آمپر داریم و میخواهیم برای این مدار یک محافظ اتصال کوتاه طراحی کنیم. با توجه به این آمپر بالا یعنی 20 آمپر و 18 ولت که DC هم است چطوری باید مقاومت
    نمونه برداری استفاده کنیم. حتی مقاومت آجری 100 وات هم کم میاره و هزینه خیلی بالا میره.
    پیشنهاد دوستان چیه؟؟
    خب در این صورت باید به جای مقاومت شنت ،از یه تیکه
    سیم استفاده کنی که در این صورت باید بتای ترانزیستور
    موازی شده با تکه سیم رو افزایش بدی،
    تقریبا بهترین راه اینه.
    اگه هم از آپ امپ استفاده میکنی،باید یه طوری شده ضریب
    حساسیت رو افزایش بدی.
    مداری ساده و عملی برای صرفه جویی در مصرف برق خانه:
    https://www.eca.ir/forums/thread89900.html

دیدگاه

نوشته اصلی توسط HS1386 نمایش پست ها
      خب در این صورت باید به جای مقاومت شنت ،از یه تیکه
      سیم استفاده کنی که در این صورت باید بتای ترانزیستور
      موازی شده با تکه سیم رو افزایش بدی،
      تقریبا بهترین راه اینه.
      اگه هم از آپ امپ استفاده میکنی،باید یه طوری شده ضریب
      حساسیت رو افزایش بدی.
      سلام. یعنی چی از یک تکه سیم استفاده کنم؟ میشه بیشتر توضیح بدید. ممنون

دیدگاه

سلام.
        سیم در کاربردی مثل اندازه گیری جریان قابل استفاده نیست، چون قابل اعتماد نیست، خود سیم با عبور جریان داغ میشه و مقاومتش تغییر میکنه.
        تصویر زیر رو ببینید:

از همین شماتیک و آپ امپ استفاده کنید ( مشابه آمپ امپ هم وجود داره)، مقاومت شنت هم که تو همه سایتها برای خرید وجود داره، یا حتی میتونید از آیسی های جریان هم استفاده کنید که خروجیشون ولتاژه، مثل شکل زیر:

که خیلی جمع و جور هم هست، ولی گران تر درمیاد.
        توی کانال یوتیوب من قراراه طراحی انواع بردهای الکترونیکی مثل بردهای تک لایه، دو لایه یا به طور کلی بردهای چند لایه، بردهای مبتنی بر میکروکنترلر، بردهای صنعتی، بردهای الکترونیک قدرت و بردهای فرکانس بالارو یاد بگیریم.
        همینطور کدنویسی انواع میکروکنترلرهای 8 بینی مثل میکروکنترلرهای خانواده AVR-STM8، میکروکنترلرهای میبتی بر معماری ARM مثل STM32 و پردازنده های مخصوص اینترنت اشیاء مثل ESP32-ESP8266 و DSPها یاد میگیریم.
        https://www.youtube.com/@aKaReZa75​

دیدگاه

سلام بر دوستان
          پیشنهاد دوستان چیه؟؟
          شما باید جریان رو اندازه بگیرید، زمانی که مقدار جریان خروجی دستتون باشه میتونید جریان رو ثابت و یا قطع کنید.
          برای اندازه گیری جریان یا افت ولتاژ رو روی یک مقاومت (شنت) با مقاومت بسیار پایین اندازه میگیرند یا اینکه از سنسورهای اثر هال استفاده می کنند.

چون شما نمی خواهید جریان رو کنترل کنید و فقط محافظ اتصال کوتاه می خواهید کار آسون هست، کافیه جریان روی خط منفی مدار اندازه بگیرید و با استفاده از یک رله خروجی رو در صورت کشید جریان بیشتر از ۲۰ آمپر قطع کنید:

با مقاومت ۱۰ میلی اهم و با جریان ۲۰ آمپر افت ولتاژ رو مقاومت ۲۰۰ میلی ولت هست. زمانی که جریان خروجی بیشتر از ۲۰ آمپر بشه رله خروجی رو قطع میکنه.
          اما زمانی که جریان کمتر از ۲۰ آمپر بشه درجا رله باز وصل میشه که برای جلوگیری از قطع و وصل ممتد رله باید به اصطلاح Latch کنید رله رو... اگر مداری برای اون هم خواستید بهم بگید...
          فقط من فراموش کردم روی ورودی معکوس آپ امپ (Invertin input) یه مقاومت بزارم، هرچند که لازم نیست اما شما یه مقاومت ۱ کیلو بگذارید.

یه نکته دیگه ایی هم که هست اینه که بخاطر پست پیشینیتون گمان کنم شما می خواهید از رگلاتور خطی استفاده کنید، اگر قصدتون این هست باید نگرانی دما رو هم داشته باشید.
          حالا چون یه رله تو خروجی دارید می تونید از یه آپ امپ دیگه استفاده کنید (به همراه یک سنسور دما) تا در صورتی که دما بیشتر از از یک حدی شد خروجی قطع بشه تا ترانزیستورهای خروجی آسیب نبینند.
          جدیدترین ویرایش توسط J35U51510V3; ۱۱:۰۱ ۱۳۹۹/۰۶/۰۸.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط J35U51510V3 نمایش پست ها
            شما باید جریان رو اندازه بگیرید، زمانی که مقدار جریان خروجی دستتون باشه میتونید جریان رو ثابت و یا قطع کنید.
            برای اندازه گیری جریان یا افت ولتاژ رو روی یک مقاومت (شنت) با مقاومت بسیار پایین اندازه میگیرند یا اینکه از سنسورهای اثر هال استفاده می کنند.

چون شما نمی خواهید جریان رو کنترل کنید و فقط محافظ اتصال کوتاه می خواهید کار آسون هست، کافیه جریان روی خط منفی مدار اندازه بگیرید و با استفاده از یک رله خروجی رو در صورت کشید جریان بیشتر از ۲۰ آمپر قطع کنید:

با مقاومت ۱۰ میلی اهم و با جریان ۲۰ آمپر افت ولتاژ رو مقاومت ۲۰۰ میلی ولت هست. زمانی که جریان خروجی بیشتر از ۲۰ آمپر بشه رله خروجی رو قطع میکنه.
            اما زمانی که جریان کمتر از ۲۰ آمپر بشه درجا رله باز وصل میشه که برای جلوگیری از قطع و وصل ممتد رله باید به اصطلاح Latch کنید رله رو... اگر مداری برای اون هم خواستید بهم بگید...
            فقط من فراموش کردم روی ورودی معکوس آپ امپ (Invertin input) یه مقاومت بزارم، هرچند که لازم نیست اما شما یه مقاومت ۱ کیلو بگذارید.

یه نکته دیگه ایی هم که هست اینه که بخاطر پست پیشینیتون گمان کنم شما می خواهید از رگلاتور خطی استفاده کنید، اگر قصدتون این هست باید نگرانی دما رو هم داشته باشید.
            حالا چون یه رله تو خروجی دارید می تونید از یه آپ امپ دیگه استفاده کنید (به همراه یک سنسور دما) تا در صورتی که دما بیشتر از از یک حدی شد خروجی قطع بشه تا ترانزیستورهای خروجی آسیب نبینند.
            سلام. ممنون از توضیحات، این مقاومت شنت را در شکل زیر نگاه کنید. در فروشگاه ایران میکرو برای فروش است.با مقاومت 10 میلی اهم. در سایت گفته نشده تا چه جریانی رد میکنه. بنظرتون تا چه جریانی جواب میده؟ تا چه توانی؟
            بدرد حداکثر تا 20 آمپر میخوره؟
            جدیدترین ویرایش توسط mehrannohtanipour; ۱۳:۴۰ ۱۳۹۹/۰۶/۰۸.

دیدگاه

سلام. ممنون از توضیحات، این مقاومت شنت را در شکل زیر نگاه کنید. در فروشگاه ایران میکرو برای فروش است.با مقاومت 10 میلی اهم. در سایت گفته نشده تا چه جریانی رد میکنه. بنظرتون تا چه جریانی جواب میده؟ تا چه توانی؟
              بدرد حداکثر تا 20 آمپر میخوره؟
              این مقاومت ها از مقاومت های آجری نسبت به تغییر دما پایداری بهتری نشون می دهند.
              دقیق نمیدونم احتمالا دیتاشیتی چیزی داشته باشه اما بدون دیتاشیت هم میشه حساب کرد که مثلا اگر شما ۲۰۰ میلی ولت افت ولتاژ داشته باشید روی این شانت و ۲۰ آمپر هم جریان، توان اتلافی روی شانت میشه ۴ وات.
              گمان کنم توان قابل اتلاف روی این نوع از شانت بیشتر از ۵ وات باشه.

دیدگاه

دقیق نمیدونم احتمالا دیتاشیتی چیزی داشته باشه اما بدون دیتاشیت هم میشه حساب کرد که مثلا اگر شما ۲۰۰ میلی ولت افت ولتاژ داشته باشید روی این شانت و ۲۰ آمپر هم جریان، توان اتلافی روی شانت میشه ۴ وات.
                ممنون. مرسی

دیدگاه

فکر کنم اگه از شنت 1 میلی اهم استفاده کنم بهتر باشه تا 10 میلی اهم. اینجوری وات این مقاومت ها هم ضمانت میشه که در 20 امپر که اتفاق بدی رخ نده.در مورد OP Amp که برای تقویت این سیگنال نمونه گیری شده بخوام استفاده کنم شماره خاصی پیشنهاد دارید یا از lm324 یا LM358 میتونم استفاده کنم؟؟

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

بله از رگولاتور خطی استفاده خواهم کرد

دیدگاه

فکر کنم اگه از شنت 1 میلی اهم استفاده کنم بهتر باشه تا 10 میلی اهم. اینجوری وات این مقاومت ها هم ضمانت میشه که در 20 امپر اتفاق بدی رخ نده.در مورد OP Amp که برای تقویت این سیگنال نمونه گیری شده بخوام استفاده کنم شماره خاصی پیشنهاد دارید یا از lm324 یا LM358 میتونم استفاده کنم؟؟
                    نگران وات نباشید، من الان دستم بنده بعدا براتون میگردم دیتاشیت رو پیدا می کنم.
                    آفست LM358 گمان کنم ۲ میلی ولت هست و ریل منفی شامل Ground هم میشود. بنابراین برای اینکار مناسب هست.
                    اما اگر مقاومت ۱ میلی اهم انتخاب کنید، هر میلی ولت برابر با ۱ آمپر می شود. حالا اگر ۲ میلی ولت آفست ورودی LM358 رو هم اضافه کنیم ممکن هست شما تا ۲ آمپر جریان کمتر/بیشتر در خروجی داشته باشید.
                    مقاومت ۱۰ میلی اهم بهتر هست به نظر من.

من قبلا بهتون گفتم بازم میگم، رگلاتور خطی با جریان بالا مساوی دردسر هست. اما هرجور صلاح می دونید.
                    اگر از رگلاتور خطی استفاده می خواهید بکنید، حداقل دور اون طراحی قبلی رو خط بکشید و از طراحی دیگه ایی استفاده کنید. مثلا این طراحی بهتر هست نسبت به اونی که شما قبلا گذاشتید:

این هم لینکش: http://electronics-diy.com/electroni...tic.php?id=981

دیدگاه

نگران وات نباشید، من الان دستم بنده بعدا براتون میگردم دیتاشیت رو پیدا می کنم.
                      آفست LM358 گمان کنم ۲ میلی ولت هست و ریل منفی شامل Ground هم میشود. بنابراین برای اینکار مناسب هست.
                      اما اگر مقاومت ۱ میلی اهم انتخاب کنید، هر میلی ولت برابر با ۱ آمپر می شود. حالا اگر ۲ میلی ولت آفست ورودی LM358 رو هم اضافه کنیم ممکن هست شما تا ۲ آمپر جریان کمتر/بیشتر در خروجی داشته باشید.
                      مقاومت ۱۰ میلی اهم بهتر هست به نظر من.

من قبلا بهتون گفتم بازم میگم، رگلاتور خطی با جریان بالا مساوی دردسر هست. اما هرجور صلاح می دونید.
                      اگر از رگلاتور خطی استفاده می خواهید بکنید، حداقل دور اون طراحی قبلی رو خط بکشید و از طراحی دیگه ایی استفاده کنید. مثلا این طراحی بهتر هست نسبت به اونی که شما قبلا گذاشتید:

این هم لینکش: http://electronics-diy.com/electroni...tic.php?id=981
                      سلام. ممنون برای این نقشه. البته این هم 10 آمپر است من تا 20 آمپر میخواهم. البته اگر منبع تغذیه متغییر سوئیچینگ هم مدارش پیدا کنم حتما انو میسازم که تا 20 آمپر هم بتونه خروجی بده.

دیدگاه

سلام. ممنون برای این نقشه. البته این هم 10 آمپر است من تا 20 آمپر میخواهم. البته اگر منبع تغذیه متغییر سوئیچینگ هم مدارش پیدا کنم حتما انو میسازم که تا 20 آمپر هم بتونه خروجی بده.
                        من الان یه جستجوی سریع کردم نتونستم دیتاشیتی برای اون شانت پیدا کنم، اما یه جا نوشته بود ۱۰ آمپر. حالا کاری نداریم، شما ۲ تا راه داری یا از مقاومت آجری ۱۰ وات ۱۰ میلی اهم استفاده کنید. یا اگر نگران گرما هستید از سنسورهای اثر هال استفاده کنید. مثل این:

یا اینکه خودتون رو از این همه دردسر خلاص کنید و این ماژول رو سفارش بدید که قابلیت کنترل جریان رو داره و هم ولتاژ:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط akaReza نمایش پست ها
                          سلام.
                          سیم در کاربردی مثل اندازه گیری جریان قابل استفاده نیست، چون قابل اعتماد نیست، خود سیم با عبور جریان داغ میشه و مقاومتش تغییر میکنه.
                          تصویر زیر رو ببینید:

از همین شماتیک و آپ امپ استفاده کنید ( مشابه آمپ امپ هم وجود داره)، مقاومت شنت هم که تو همه سایتها برای خرید وجود داره، یا حتی میتونید از آیسی های جریان هم استفاده کنید که خروجیشون ولتاژه، مثل شکل زیر:

که خیلی جمع و جور هم هست، ولی گران تر درمیاد.
                          منظورم از یه تکه سیم اونهایی هستش که داخل این مولتی متر های
                          چینی به عنوان مقاومت شنت استفاده میشن.
                          یه نمونش رو جناب آقای «ju35....» معرفی کردن.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط HS1386 نمایش پست ها
                            منظورم از یه تکه سیم اونهایی هستش که داخل این مولتی متر های
                            چینی به عنوان مقاومت شنت استفاده میشن.
                            یه نمونش رو جناب آقای «ju35....» معرفی کردن.
                            سلام.
                            اگه منظورتون این تصویر هست:

این همون مقاومت شنته، تو همه مولتی متر ها همین استفاده میشه چینی و غیر چینی نداره، مگه اینکه کلمپ آمپر متر باشه.
                            بیشترم شبیه مفتوله تا سیم، البته سیم مفتول هم داریم، اما زمانی که آدم کلمه سیم رو میشنوه بیشتر سیم افشان میاد تو ذهنش، چون استفاده از سیم افشان رایج تره، به هر حال از مقاومت شنت بجای سیم به همون دلیلی که دوستان اشاره کردن استفاده میشه که اونم بحث تحمل توان و تلفات و دما اون هست.
                            توی کانال یوتیوب من قراراه طراحی انواع بردهای الکترونیکی مثل بردهای تک لایه، دو لایه یا به طور کلی بردهای چند لایه، بردهای مبتنی بر میکروکنترلر، بردهای صنعتی، بردهای الکترونیک قدرت و بردهای فرکانس بالارو یاد بگیریم.
                            همینطور کدنویسی انواع میکروکنترلرهای 8 بینی مثل میکروکنترلرهای خانواده AVR-STM8، میکروکنترلرهای میبتی بر معماری ARM مثل STM32 و پردازنده های مخصوص اینترنت اشیاء مثل ESP32-ESP8266 و DSPها یاد میگیریم.
                            https://www.youtube.com/@aKaReZa75​

دیدگاه

نوشته اصلی توسط akaReza نمایش پست ها
                              سلام.
                              اگه منظورتون این تصویر هست:

این همون مقاومت شنته، تو همه مولتی متر ها همین استفاده میشه چینی و غیر چینی نداره، مگه اینکه کلمپ آمپر متر باشه.
                              بیشترم شبیه مفتوله تا سیم، البته سیم مفتول هم داریم، اما زمانی که آدم کلمه سیم رو میشنوه بیشتر سیم افشان میاد تو ذهنش، چون استفاده از سیم افشان رایج تره، به هر حال از مقاومت شنت بجای سیم به همون دلیلی که دوستان اشاره کردن استفاده میشه که اونم بحث تحمل توان و تلفات و دما اون هست.
                              بله منظورم همین عکسه.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X