اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مشکل در مورد کلاک داخلی FPGA برای LED چشمک زن

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مشکل در مورد کلاک داخلی FPGA برای LED چشمک زن

با سلام :smile:
    مدت یه هفته است که میخوام با استفاده از کلاک داخلی ALTERA MAX EPM7128SLC84-15 که طبق دیتاشیت، پایه 83 است یک LED چشمک زن راه اندازی کنم. قطعه کد زیر رو نوشتم و کامپایل و شبی سازی کردم و پایه های clk و LED رو به ترتیب به پینهای 83 و 2 این FPGA اختصاص دادم. FPGA رو پروگرام کردم. ولی خبری از چشمک زدن نیست. چرا؟ مشکل از کلاک داخلیه؟ من نمیخام از کلاک External استفاده کنم. کمکم کنید.

module blink(clk,LED);
    output LED;
    input clk; // clock typically from 10MHz to 50MHz

// create a binary counter
    reg [22:0] cnt;
    always @(posedge clk) cnt<=cnt+1;

initial cnt=23'd0;

assign LED = cnt[22]; // blink the LED at a few Hz (change the bit index to change the blinking rate)
    endmodule

پاسخ : مشکل در مورد کلاک داخلی FPGA برای LED چشمک زن

نوشته اصلی توسط alifgpa
    با سلام :smile:
    مدت یه هفته است که میخوام با استفاده از کلاک داخلی ALTERA MAX EPM7128SLC84-15 که طبق دیتاشیت، پایه 83 است یک LED چشمک زن راه اندازی کنم. قطعه کد زیر رو نوشتم و کامپایل و شبی سازی کردم و پایه های clk و LED رو به ترتیب به پینهای 83 و 2 این FPGA اختصاص دادم. FPGA رو پروگرام کردم. ولی خبری از چشمک زدن نیست. چرا؟ مشکل از کلاک داخلیه؟ من نمیخام از کلاک External استفاده کنم. کمکم کنید.

module blink(clk,LED);
    output LED;
    input clk; // clock typically from 10MHz to 50MHz

// create a binary counter
    reg [22:0] cnt;
    always @(posedge clk) cnt<=cnt+1;

initial cnt=23'd0;

assign LED = cnt[22]; // blink the LED at a few Hz (change the bit index to change the blinking rate)
    endmodule

با سلام
    دوست عزیز چیزی به نام کلاک داخلی وجود ندارد! شما باید به پایه مذکور از خارج کلاک ارسال کنید.
    من دوست دارم آزاد فکر کنم، نرمآ‌افزارآ‌ و سختآ‌افزارهای آزاد را به کار ببرم و اگر توانستم نرمآ‌افزار، سختآ‌افزار و محتوای آزاد درست کنم!

دیدگاه

پس این پایه 83 که به عنوان Internal Global Clock هست کارش چیه؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط alifgpa
        پس این پایه 83 که به عنوان Internal Global Clock هست کارش چیه؟
        با سلام
        از بیرون باید به این پایه سیگنال کلاک را متصل کنید.
        من دوست دارم آزاد فکر کنم، نرمآ‌افزارآ‌ و سختآ‌افزارهای آزاد را به کار ببرم و اگر توانستم نرمآ‌افزار، سختآ‌افزار و محتوای آزاد درست کنم!

دیدگاه

سلام :smile:
          1-اینکه فرکانس این کلاک مشخص شده و مقدارش 25MHz هست چه معنی میده؟آیا لازم بود فرکانس کلاکی که وجود نداره مشخص بشه؟ :surprised:
          2-ساده ترین روش و مدار برای ساختن کلاک بیرونی (با ستفاده از کریستال، نه IC 555 و...) چیه؟ :question:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط alifgpa
            سلام :smile:
            1-اینکه فرکانس این کلاک مشخص شده و مقدارش 25MHz هست چه معنی میده؟آیا لازم بود فرکانس کلاکی که وجود نداره مشخص بشه؟ :surprised:
            2-ساده ترین روش و مدار برای ساختن کلاک بیرونی (با ستفاده از کریستال، نه IC 555 و...) چیه؟ :question:
            با سلام
            ساده ترین راه ساخت یه کلاک بیرونی ! استفاده از یه آی سی اشمیت تریگر ، مانند cd4093 است .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط alifgpa
              من از FPGA تقریبا هیچ چیز نمیآ‌دونم
              ولی شاید منظورش از 25MHZ حداکثر فرکانسی هست که میشه با این پایه اعمال کرد !
              چگونه هوشمندانه بپرسیم

دیدگاه

با سلام
                مشکلی که هست من هنوزم مطمئن نشدم نمیشه از کلاک داخلی استفاده کرد. یه دلیل مهم داکیومنت ها و برخی سایتهای معتبر است.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط alifgpa
                  با سلام
                  مشکلی که هست من هنوزم مطمئن نشدم نمیشه از کلاک داخلی استفاده کرد. یه دلیل مهم داکیومنت ها و برخی سایتهای معتبر است.
                  با سلام
                  متاسفانه ALTERA MAX EPM7128SLC84-15 دارای گیتهای با ساختار اشمیت تریگر و یا مدارات سازنده کلاک داخلی نیست ، که بطریقی بشود در داخل آن یک کلاک اینترنال تعبیه نمود ، یا حد اقل بنده تا بحال ، موفق به انجامش نشدم ،

شاید این امکان وجود داشته باشه که دو تا گیت نات رو بصورت سریال ببندید ( در داخل epm7128 ) و 3 پایه را برای نصب مقاومت و خازن ، در بیرون epm7128 قرار داده و کلاکی داشته باشیم ، که این حالت رو باید تست نمایید .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط alifgpa
                    با سلام
                    با سلام
                    دوست عزیز چیری به نام کلاک داخلی نداریم. یعنی شما باید کلاک را از خارج به CPLD بفرستید. روشی خاصی که آقای معیری معرفی کردند هم ممکن است ولی اصلا روش روتین و توصیه شدهآ‌ای نیست چون کلاک پایدار و ثابتی ندارد.
                    لطفا داکیومنتآ‌ها و سایتآ‌های مورد اشاره رو معرفی کنید تا با هم دقیقآ‌تر بررسی کنیم.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط manian

با سلام
                      دوست عزیز چیری به نام کلاک داخلی نداریم. یعنی شما باید کلاک را از خارج به CPLD بفرستید. روشی خاصی که آقای معیری معرفی کردند هم ممکن است ولی اصلا روش روتین و توصیه شدهآ‌ای نیست چون کلاک پایدار و ثابتی ندارد.
                      لطفا داکیومنتآ‌ها و سایتآ‌های مورد اشاره رو معرفی کنید تا با هم دقیقآ‌تر بررسی کنیم.
                      نتونستم تو این سایت ECA روشی برای Attach file (غیر Ftp) پیدا کنم لذا یه متن 67 صفحه ای رو به آدرستون میل زدم. به قسمتهای آخر خصوصا هایلایت شده توجه کنید.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط alifgpa
                        نتونستم تو این سایت ECA روشی برای Attach file (غیر Ftp) پیدا کنم لذا یه متن 67 صفحه ای رو به آدرستون میل زدم. به قسمتهای آخر خصوصا هایلایت شده توجه کنید.
                        با سلام
                        خیلی خوبه من هم دقیقا با همین بورد کار کردهآ‌ام! قسمتآ‌های که شما هایلایت کردید دقیقا تأیید کننده حرف بنده است. کلاک بر روی بورد با یک اسیلاتور 25 مگ درست میآ‌شود و به ورودیآ‌های کلاک FPGA و CPLD وارد میآ‌شود.
                        دقت کنید:

Oscillator. The UP Education Board contains a 25.175-MHz crystal oscillator.
                        The output of the oscillator drives a global clock input on the EPM7128S device
                        (pin 83) and a global clock input on the FLEX 10K device (pin 91).

The FastClock input is put on pin number 83 that is the
                        global lock of this chip.
                        اتصال کلاک هم احتمالا یا مستقیم است و یا با یه جامپر ست میآ‌شود (احتمالا مستقیم وصل شده است!). حالا اگر کدی که شما سنتز کردهآ‌اید کار نمیآ‌کند شاید از اینجا ناشی میآ‌شود که در Pin Assignment سیگنال clk را به پین 83 بر روی CPLD متصل نکردهآ‌اید؟

دیدگاه

با سلام
                          من یه دو نکته دیگر هم به ذهنم رسید:
                          ۱. نتایج سنتز را یه بار دیگه بررسی کنید چون احتمال دارد که پیادهآ‌سازی به صورت یک جمع کننده ۲۳ بیتی باشد در این صورت ممکن است این جمع کننده تقریبا بزرگ، نتواند در فرکانس ۲۵ مگ به درستی کار کند.
                          ۲. یه کانتر ۲۳ بیتی معادل ۸۰ میلیون است به عبارت دیگر فرکانس نهایی حدود یک سوم هرتز و یا هر سه ثانیه یک چشمک خواهد بود نه چشمک با سرعت چند هرتز که البته خیلی هم مهم نیست

دیدگاه

با سلام
                            اینا رو درست انجام داده ام.
                            روی برد آموزشی یه کریستال 12مگا هرتز وجود داره.من شکل بردم رو به همراه Pin assign براتون می فرستم.
                            راه حل دیگه ای به نظرم نمیرسه :sad:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط alifgpa
                              با سلام
                              اینا رو درست انجام داده ام.
                              روی برد آموزشی یه کریستال 12مگا هرتز وجود داره.من شکل بردم رو به همراه Pin assign براتون می فرستم.
                              راه حل دیگه ای به نظرم نمیرسه :sad:
                              با سلام
                              مشکل شما خیلی عجیبه چون همه چیز درست به نظر میآ‌رسد! کاشکی مدارتون رو با برنامه Quartus هم تست میآ‌کردید چون این Max Plus دیگه خیلی قدیمی شده! البته مشکل بعید میآ‌دونم با به روز کردن ابزار سنتز حل شود!

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X