اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

افزایش جریان خروجی ماژول افزاینده ولتاژ

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

افزایش جریان خروجی ماژول افزاینده ولتاژ

با سلام اساتید محترم بنده هرچی تو اینترنت گشتم چیزی پیدا نکردم.آیا میشه جریان خروجی ماژول افزاینده ولتاژ رو افزایش داد با تقویت کننده ترانزیستوری یا ....؟به طور مثال بنده باطری ۶ ولت ۴.۵ آمپر رو میدم به ماژول و ۱۲ ولت میگیرم که بیشتر از ۱ آمپر نمیده آیا میشه جریان ولتاژ ۱۲ ولت خروجی رو با تقویت کننده ترانزیستوری از باطری ۶ ولت افزایش داد؟ من هرچی کردم نشد وقتی ۱۲ رو میدم به بیس ترانزیستور و ۶ ولت ورودی رو میدم به کالکتور از امیتر همون ۶ ولت رو میده آیا راهی هست؟

پاسخ : افزایش جریان خروجی ماژول افزاینده ولتاژ

نوشته اصلی توسط shahram9849 نمایش پست ها
    با سلام اساتید محترم بنده هرچی تو اینترنت گشتم چیزی پیدا نکردم.آیا میشه جریان خروجی ماژول افزاینده ولتاژ رو افزایش داد با تقویت کننده ترانزیستوری یا ....؟به طور مثال بنده باطری ۶ ولت ۴.۵ آمپر رو میدم به ماژول و ۱۲ ولت میگیرم که بیشتر از ۱ آمپر نمیده آیا میشه جریان ولتاژ ۱۲ ولت خروجی رو با تقویت کننده ترانزیستوری از باطری ۶ ولت افزایش داد؟ من هرچی کردم نشد وقتی ۱۲ رو میدم به بیس ترانزیستور و ۶ ولت ورودی رو میدم به کالکتور از امیتر همون ۶ ولت رو میده آیا راهی هست؟
    سلام،ببخشید،من منظورتون رو متوجه نشدم
    مداری ساده و عملی برای صرفه جویی در مصرف برق خانه:
    https://www.eca.ir/forums/thread89900.html

دیدگاه

کدوم ماژول افزاینده ؟ مدل و عکس بذارید. آمپر ساعت واحد ظرفیت باتریه. ارتباطی به جریان نداره هرچند تو اسمش واژه آمپر هست.

اگر نیاز به 12 ولت 2 آمپر دارید، باید بتونید 6 ولت، حداقل 5 آمپر برای ورودی مهیا کنید (30 وات ورودی، 24 وات خروجی، 25 درصد اتلاف). بدون در نظر گرفتن جریان اشباع اینداکتور.

تقویت کننده های ترانزیستوری برای منابع تغذیه خطی بکار میرن. منابع سوییچینگ رو نمیشه به این روش جریان خروجیشونو افزایش داد. اکثر ماژولهای کوچیک افزاینده، سویچ داخلی دارن و جریان خروجیشون رو هیچکاری نمیشه کرد. اما برای منابعی با سویچ خارجی (مثل مدل معروف به 150 وات) از نظر تئوری امکانش هست که جریان رو افزایش داد ولی نیاز به تعویض قطعات زیادی از مدار داره که باز هم عملا ناممکن میشه.
      Si vis pacem, para bellum

دیدگاه

با سلام اساتید محترم بنده هرچی تو اینترنت گشتم چیزی پیدا نکردم.آیا میشه جریان خروجی ماژول افزاینده ولتاژ رو افزایش داد با تقویت کننده ترانزیستوری یا ....
        اگه منظور شما ماژول های افزاینده و کاهنده ولتاژ باشه.یعنی ماژول رگولاتور های سویچینگ :
        ماژول که از اسمش مشخصه .کسی که ماژول های ولتاز و جریان می گیره بایدیه چیزی متناسب با نیاز خودش بگیره.چون معمولا ماژول های افزاینده کاهنده ولتاژ به صورت انبوه تولید میشن.و کیفیت قطعات در حد ولتاز و امپر خروجی هست.حالا شما بخواهی جریان اضافی ازش بگیری باید کل قطعات و عوض کنی.فیبرش هم که به دردت نمیخوره.

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

به طور مثال بنده باطری ۶ ولت ۴.۵ آمپر رو میدم به ماژول و ۱۲ ولت میگیرم .
        چه ماژولی چنین کاری می کنه.؟معمولا ماژول هایی که تحت عنوان افزاینده و کاهنده ولتاژ در فروشگاه هستند، معموولا با رگولاتورهای سویچینگ درایو میشن.این رگولااتورها هیچ وقت ولتاژی بیشتر از ورودی به خروجی اعمال نمی کنند.حتی اگه شما مقدار فیدبک را برروی بیشترین مقدار ممکن بذارید.
        به عنوان مثال ماژول افزاینده و کاهنده lm2596 هم خانواده این ماژول در نظر بگیرید.اگه ولتاژ پایه های ,ورودی 12 ولت باشه در خروجی نهایت تا 13 ولت خواهید داشت.اون مقدار اضافی هم به خاطر نوع کارکرد سویچینگی این ماژول هست.وازه افزاینده و کاهنده د راین ماژول صرفا به این معنی نیست که بشه یه ولتاژ 5ولت رو با این نماژول افزاینده به 15 ولت تبدیل کرد.ردواقع این ماژول می تونه با مقاومت فیدبک خودش مقدار ولتاژ ورودی رو بین 1.5ولت تا مقدار ولتاژ خروجی افزایش و کاهش بده.
        جدیدترین ویرایش توسط Namvar14; ۰۸:۰۲ ۱۳۹۹/۰۶/۱۰.
        eshop-hodhod.ir

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Namvar14 نمایش پست ها
          اگه منظور شما ماژول های افزاینده و کاهنده ولتاژ باشه.یعنی ماژول رگولاتور های سویچینگ :
          ماژول که از اسمش مشخصه .کسی که ماژول های ولتاز و جریان می گیره بایدیه چیزی متناسب با نیاز خودش بگیره.چون معمولا ماژول های افزاینده کاهنده ولتاژ به صورت انبوه تولید میشن.و کیفیت قطعات در حد ولتاز و امپر خروجی هست.حالا شما بخواهی جریان اضافی ازش بگیری باید کل قطعات و عوض کنی.فیبرش هم که به دردت نمیخوره.

چه ماژولی چنین کاری می کنه.؟معمولا ماژول هایی که تحت عنوان افزاینده و کاهنده ولتاژ در فروشگاه هستند، معموولا با رگولاتورهای سویچینگ درایو میشن.این رگولااتورها هیچ وقت ولتاژی بیشتر از ورودی به خروجی اعمال نمی کنند.حتی اگه شما مقدار فیدبک را برروی بیشترین مقدار ممکن بذارید.
          به عنوان مثال ماژول افزاینده و کاهنده lm2596 هم خانواده این ماژول در نظر بگیرید.اگه ولتاژ پایه های ,ورودی 12 ولت باشه در خروجی نهایت تا 13 ولت خواهید داشت.اون مقدار اضافی هم به خاطر نوع کارکرد سویچینگی این ماژول هست.وازه افزاینده و کاهنده د راین ماژول صرفا به این معنی نیست که بشه یه ولتاژ 5ولت رو با این نماژول افزاینده به 15 ولت تبدیل کرد.ردواقع این ماژول می تونه با مقاومت فیدبک خودش مقدار ولتاژ ورودی رو بین 1.5ولت تا مقدار ولتاژ خروجی افزایش و کاهش بده.
          سلام.
          مثلا این ماژول ( لینک )، که یک مبدل بوست هستش.
          توی کانال یوتیوب من قراراه طراحی انواع بردهای الکترونیکی مثل بردهای تک لایه، دو لایه یا به طور کلی بردهای چند لایه، بردهای مبتنی بر میکروکنترلر، بردهای صنعتی، بردهای الکترونیک قدرت و بردهای فرکانس بالارو یاد بگیریم.
          همینطور کدنویسی انواع میکروکنترلرهای 8 بینی مثل میکروکنترلرهای خانواده AVR-STM8، میکروکنترلرهای میبتی بر معماری ARM مثل STM32 و پردازنده های مخصوص اینترنت اشیاء مثل ESP32-ESP8266 و DSPها یاد میگیریم.
          https://www.youtube.com/@aKaReZa75​

دیدگاه

نوشته اصلی توسط akaReza نمایش پست ها
            سلام.
            مثلا این ماژول ( لینک )، که یک مبدل بوست هستش.
            بله درسته.
            eshop-hodhod.ir

دیدگاه

بنده باطری ۶ ولت ۴.۵ آمپر رو میدم به ماژول و ۱۲ ولت میگیرم که بیشتر از ۱ آمپر نمیده آیا میشه جریان ولتاژ ۱۲ ولت خروجی رو با تقویت کننده ترانزیستوری از باطری ۶ ولت افزایش داد؟
              معمولا در چنین شراطی توان ورودی با توان خروجی برابر خواهد بود. شما فرمودین که 4.5 امپر دادین در صورتی که در دیتاشیت گفته که جریان ورودی در حالت معمول 3امپر باشه.با این تفاسیر ماژول نهایت همون 3امپر و بکشه که در ولتاژ 6ولت میشه 18وات .تون ورودی 18وات ول توان خروجی 12 وات .حلا این وسط هم یکم تو خطای انندازی گیری و اتشباه بشه و یه مقداری هم تلف بشه .میشه همینی که شما در خروجی دریافت کردید.
              جدیدترین ویرایش توسط Namvar14; ۰۸:۴۸ ۱۳۹۹/۰۶/۱۰.
              eshop-hodhod.ir

دیدگاه

سلامماژول xl6009

نوشته اصلی توسط tiranoid نمایش پست ها
                کدوم ماژول افزاینده ؟ مدل و عکس بذارید. آمپر ساعت واحد ظرفیت باتریه. ارتباطی به جریان نداره هرچند تو اسمش واژه آمپر هست.

اگر نیاز به 12 ولت 2 آمپر دارید، باید بتونید 6 ولت، حداقل 5 آمپر برای ورودی مهیا کنید (30 وات ورودی، 24 وات خروجی، 25 درصد اتلاف). بدون در نظر گرفتن جریان اشباع اینداکتور.

تقویت کننده های ترانزیستوری برای منابع تغذیه خطی بکار میرن. منابع سوییچینگ رو نمیشه به این روش جریان خروجیشونو افزایش داد. اکثر ماژولهای کوچیک افزاینده، سویچ داخلی دارن و جریان خروجیشون رو هیچکاری نمیشه کرد. اما برای منابعی با سویچ خارجی (مثل مدل معروف به 150 وات) از نظر تئوری امکانش هست که جریان رو افزایش داد ولی نیاز به تعویض قطعات زیادی از مدار داره که باز هم عملا ناممکن میشه.
                جدای از توان ماژول من میخوام ببینم که آیا میشه خروجی ۱۲ ولت رو با منبع ۶ولت تقویت جریان داد؟ با ترانزیستور که نمیشه چون وقتی ۱۲ رو به بیسش بدیم و ۶ رو به کلکتور از امیتر نهایت همون ۶ رو میده

معمولا در چنین شراطی توان ورودی با توان خروجی برابر خواهد بود. شما فرمودین که 4.5 امپر دادین در صورتی که در دیتاشیت گفته که جریان ورودی در حالت معمول 3امپر باشه.با این تفاسیر ماژول نهایت همون 3امپر و بکشه که در ولتاژ 6ولت میشه 18وات .تون ورودی 18وات ول توان خروجی 12 وات .حلا این وسط هم یکم تو خطای انندازی گیری و اتشباه بشه و یه مقداری هم تلف بشه .میشه همینی که شما در خروجی دریافت کردید.
                بله فرمایش شما درست ولی من نمیخوام که در عملکرد ماژول دستکاری کنم میخوام ببینم که آیا میشه خروجی این ماژول رو با یه مدار دیگه جریانش رو تقویت کرد؟ خروجی مدار های کاهنده رو خیلی راحت با یه ترانزیستور میشه تقویت کرد چون ولتاژ ورودی بیشتر از خروجیه ولی اینجا برعکسه و اگه بخوایم با ترانزیستور تقویت کنیم همون ولتاژ ورودی رو میده

دیدگاه

سلامماژول xl6009

جدای از توان ماژول من میخوام ببینم که آیا میشه خروجی ۱۲ ولت رو با منبع ۶ولت تقویت جریان داد؟ با ترانزیستور که نمیشه چون وقتی ۱۲ رو به بیسش بدیم و ۶ رو به کلکتور از امیتر نهایت همون ۶ رو میده

بله فرمایش شما درست ولی من نمیخوام که در عملکرد ماژول دستکاری کنم میخوام ببینم که آیا میشه خروجی این ماژول رو با یه مدار دیگه جریانش رو تقویت کرد؟ خروجی مدار های کاهنده رو خیلی راحت با یه ترانزیستور میشه تقویت کرد چون ولتاژ ورودی بیشتر از خروجیه ولی اینجا برعکسه و اگه بخوایم با ترانزیستور تقویت کنیم همون ولتاژ ورودی رو میده
                  بهترین کار اینه که از دوتا ماژول استفاده استفاده کنید.دوتا ولتاژ 12 ولت خواهد داشت.اینجوری در خروجی 2امپر خواهید داشت.
                  eshop-hodhod.ir

دیدگاه

بهترین کار اینه که از دوتا ماژول استفاده استفاده کنید.دوتا ولتاژ 12 ولت خواهد داشت.اینجوری در خروجی 2امپر خواهید داشت.
                    اگه ماژول ها رو موازی ببندم مشکلی براشون پیش نمیاد؟

دیدگاه

با اکثر این باک کانورتورها کار کردم از جمله اونی که لینک دادی. کلا جنس جالبی نیست به ویژه برای کاری که می خوای
                      از این استفاده کن کارتو راه می اندازه
                      خرید ماژول تغذیه dc-dc مبدل تبدیل کننده رگولاتور DC به DC بوست BOOST افزاینده ولتاژ 35 ولت جریان خروجی 16 آمپر دیتاشیت مشخصات فنی با قیمت مناسب در فروشگاه ECA

فقط مراقب باش +و - ورودی رو اشتباه وصل نکنی
                      همچنین خروجی اتصالی نکنه
                      که ماژول می سوزه

دیدگاه

چون دوتا ماژول با همدیگه از یک گراند مشترک استفاده میکنند نباید مشکلی پیش بیاد.ولی برای اینکه مشکلات احتمالی کمتربشه.خروجی هر ماژول با یک دیود یکسو ساز به یک خازن 1000میکرو فارادی وصل کنید تا تثبیت بیشتری داشته باشید.
                        eshop-hodhod.ir

دیدگاه

نوشته اصلی توسط eca.ir/forums نمایش پست ها
                          با اکثر این باک کانورتورها کار کردم از جمله اونی که لینک دادی. کلا جنس جالبی نیست به ویژه برای کاری که می خوایاز این استفاده کن کارتو راه می اندازهhttps://eshop.eca.ir/%D9%85%D8%A7%DA...9%87-150w.htmlفقط مراقب باش +و - ورودی رو اشتباه وصل نکنیهمچنین خروجی اتصالی نکنهکه ماژول می سوزه
                          ممنون دوست عزیز.کسی شماتیک این ماژول رو داره؟ میتونیم خودمون درست کنیم؟

دیدگاه

ممنون دوست عزیز.کسی شماتیک این ماژول رو داره؟ میتونیم خودمون درست کنیم؟
                            روی برد یک آیسی s2045 و یک موسفت 80nf70 هست که هر دو هیتسینک دارن
                            زیر برد هم 3843 و رگولاتور 7810

دیدگاه

سلام به بخش فنی من ماژول افزاینده 250 واتی آلومنیومی خریدم ولی با تغیر مولتی ترون هیچ تغیری در ولتاژ نمیده مولتی متر 0 صفر نشون میده چیکار کنم

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X