اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

درخواست کمک برای راه اندازی ILI9341 با AVR سری Atmega

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

درخواست کمک برای راه اندازی ILI9341 با AVR سری Atmega

سلام به همگی ؛

یه LCD با تاچ خریدم که درایور راه اندازش ILI9341 هست . از لحاظ پایه های خروجی هشت پایه برای ارتباط موازی داره و بصورت هشت بیتی هم طراحی شده یعنی مود ۱۶ بیتی نداریم . لینک زیر
    نمایشگر 2.4 اینچی TFT به همراه تاچ اسکرین با درایور  ILI9341

برای آردینو هستش اما میخواستم ببینم با AVR سری Atmega ها میشه راه اندازیش کرد ؟ ُ توی نت هر چی گشتم نبود ُ توی انجمن هم مد ۱۶ بیتی بود ُ اما از اونجایی که ماژول من طراحی مختص ۸بیتی داره نمیدوم چجوری راه اندازیش کنم ُ تجربه ای هم در این مورد ندارم ُ دوستان اگه لطف کنند مطلب یا نکته آموزشی در این مورد دارند بذارن که هم خودم و هم بقیه استفاده کنند . نمیدونم میشه یا نه ولی میخوام با میکرو اتمگا ۸
    راه اندازیش کنم ُ اما متاسفانه هیچ کتابخونه یا مطلبی براش پیدا نکردم . یه مورد دیگه ای هم که هست پایه های مربوط به صفحه تاچش مشخص نیست ُ روی PCB هیچ نوشته ای کنار پین ها مربوط به تاچ وجود نداره .

یه سوال دیگه هم دارم ُ کتابخانه های آردینو را میشه ازش برای AVR قابل استفاده اش کرد؟

پاسخ : درخواست کمک برای راه اندازی ILI9341 با AVR سری Atmega

نوشته اصلی توسط EhsaN_ME2 نمایش پست ها
    سلام به همگی ؛

یه LCD با تاچ خریدم که درایور راه اندازش ILI9341 هست . از لحاظ پایه های خروجی هشت پایه برای ارتباط موازی داره و بصورت هشت بیتی هم طراحی شده یعنی مود ۱۶ بیتی نداریم . لینک زیر

برای آردینو هستش اما میخواستم ببینم با AVR سری Atmega ها میشه راه اندازیش کرد ؟ ُ توی نت هر چی گشتم نبود ُ توی انجمن هم مد ۱۶ بیتی بود ُ اما از اونجایی که ماژول من طراحی مختص ۸بیتی داره نمیدوم چجوری راه اندازیش کنم ُ تجربه ای هم در این مورد ندارم ُ دوستان اگه لطف کنند مطلب یا نکته آموزشی در این مورد دارند بذارن که هم خودم و هم بقیه استفاده کنند . نمیدونم میشه یا نه ولی میخوام با میکرو اتمگا ۸
    راه اندازیش کنم ُ اما متاسفانه هیچ کتابخونه یا مطلبی براش پیدا نکردم . یه مورد دیگه ای هم که هست پایه های مربوط به صفحه تاچش مشخص نیست ُ روی PCB هیچ نوشته ای کنار پین ها مربوط به تاچ وجود نداره .

یه سوال دیگه هم دارم ُ کتابخانه های آردینو را میشه ازش برای AVR قابل استفاده اش کرد؟
    سلام
    میتونید همون کتابخونه آردوینو رو برای هر پلتفرم دیگه ای که خواستید تبدیل کنید. فقط لازمه به زبان C و ++C تسلط لازم رو داشته باشید و فرق هاشون رو بدونید که توی روند تبدیل اشتباه نکنید. معمولا این کار برای مبتدی ها کمی سخته و راحت ترین راه پیدا کردن کتابخونه ی از قبل آماده شدس.

دیدگاه

دوستان کسی نظری نداره؟

دیدگاه

سلام به همگی ؛

میکرو اتگام هشت سرعت خیلی پایین برای رفرش این ال سی دی داره.توصیه میکنم از میکرو ATMEGA328استفاده کنید که با فرکانس 20مگاهرتز کارمیکنه.قبلا ال سی دی N96 با میکرو مگا32راه انداختم.سرعت رفرش خیلی پایینی داره.در کل اگه میخواهید که از این ال سیدی برای تمرین و یه جورایی تنوع بهره ببرید.خیلی خوبه.ولی برای کار صنعتی و پروژه هیا حرفه ای باAVRاونم مگا 8 به درد نمیخوره.کتابخانه اش همم خیلی سنگین درمیادو در میکرو مگا 8جانمیشه.اگه جا بشه .حافظه فلش خیلی محدودی برای ککدنویسی میمونه.
        eshop-hodhod.ir

دیدگاه

سلام به همگی ؛یه LCD با تاچ خریدم که درایور راه اندازش ILI9341 هست . از لحاظ پایه های خروجی هشت پایه برای ارتباط موازی داره و بصورت هشت بیتی هم طراحی شده یعنی مود ۱۶ بیتی نداریم . لینک زیر https://nikushop.com/index.php?id_pr...9341&results=1برای آردینو هستش اما میخواستم ببینم با AVR سری Atmega ها میشه راه اندازیش کرد ؟ ُ توی نت هر چی گشتم نبود ُ توی انجمن هم مد ۱۶ بیتی بود ُ اما از اونجایی که ماژول من طراحی مختص ۸بیتی داره نمیدوم چجوری راه اندازیش کنم ُ تجربه ای هم در این مورد ندارم ُ دوستان اگه لطف کنند مطلب یا نکته آموزشی در این مورد دارند بذارن که هم خودم و هم بقیه استفاده کنند . نمیدونم میشه یا نه ولی میخوام با میکرو اتمگا ۸ راه اندازیش کنم ُ اما متاسفانه هیچ کتابخونه یا مطلبی براش پیدا نکردم . یه مورد دیگه ای هم که هست پایه های مربوط به صفحه تاچش مشخص نیست ُ روی PCB هیچ نوشته ای کنار پین ها مربوط به تاچ وجود نداره .یه سوال دیگه هم دارم ُ کتابخانه های آردینو را میشه ازش برای AVR قابل استفاده اش کرد؟
          توی مگا هشت عکس زیاد جا نمیشه باید یه حافظه کنارش بزارید. میتونید آردوینو رو تبدیل کنید

دیدگاه

سلام به همگی ؛

سلام
            یه عکس از ماژولتون به همراه نوشته های کنار پایه ها به صورت واضح بذارید ببینیم داستان چیه..
            *** يا راهي خواهم يافت، يا راهي خواهم ساخت ... ***

دیدگاه

نوشته اصلی توسط N.I.M.A نمایش پست ها
              توی مگا هشت عکس زیاد جا نمیشه باید یه حافظه کنارش بزارید. میتونید آردوینو رو تبدیل کنید
              سلام
              فعلا عکس نمیخوام نمایش بدم ُ . هر کاری میکنم ال سی دی چیزی نمایش نمیده ُ. بعدا عکس را داخل مموری میریزم . منتها توی راه اندازی با مگا هشت موندم . قصدم نوشتن و رسم اشکال هندسی هست که نمیشه . شاید به قول دوستمون سرعت مگا۸ خیلی پایینه

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

نوشته اصلی توسط K1.IEEE نمایش پست ها
              سلام
              یه عکس از ماژولتون به همراه نوشته های کنار پایه ها به صورت واضح بذارید ببینیم داستان چیه..
              بفرمایید

نوشته اصلی توسط Namvar14 نمایش پست ها
              میکرو اتگام هشت سرعت خیلی پایین برای رفرش این ال سی دی داره.توصیه میکنم از میکرو ATMEGA328استفاده کنید که با فرکانس 20مگاهرتز کارمیکنه.قبلا ال سی دی N96 با میکرو مگا32راه انداختم.سرعت رفرش خیلی پایینی داره.در کل اگه میخواهید که از این ال سیدی برای تمرین و یه جورایی تنوع بهره ببرید.خیلی خوبه.ولی برای کار صنعتی و پروژه هیا حرفه ای باAVRاونم مگا 8 به درد نمیخوره.کتابخانه اش همم خیلی سنگین درمیادو در میکرو مگا 8جانمیشه.اگه جا بشه .حافظه فلش خیلی محدودی برای ککدنویسی میمونه.
              سلام
              یعنی در مورد نمایش متن هم بی فایده اس؟؟

دیدگاه

سلام
                فعلا عکس نمیخوام نمایش بدم ُ . هر کاری میکنم ال سی دی چیزی نمایش نمیده ُ. بعدا عکس را داخل مموری میریزم . منتها توی راه اندازی با مگا هشت موندم . قصدم نوشتن و رسم اشکال هندسی هست که نمیشه . شاید به قول دوستمون سرعت مگا۸ خیلی پایینه

بفرمایید

سلام
                نمایش متن که نیاز به رفرش اون چنای نداره.منظورم بیشتر درمورد تصاویر هست.و اشکال گرافیکی و حتی shap هایی ماننده دایره و ...هست.

اگه یه بورد اردینو داشته باشید.توصیه میکنم در برد اردینو اینو راه بندازید.این ال سی دی مخصوص اردینو هست.اردینو تممام کتابخونه هاشو به صورت اماده داره.کافیه که بذاری روی شیلد اردینو و اپلود کنید.اینجوری میتونید بهتر نتیجه بگیرید.
                eshop-hodhod.ir

دیدگاه

والا برای من همون متن هم نمایش نمیده چرا LCD مخصوص آردینو باشه؟ آخرش با زبان ماشین باهاش ارتباط برقرار میکنیم که توی دیتاشیت LCD اطلاعاتش اومده
                  جدیدترین ویرایش توسط EhsaN_ME2; ۱۱:۲۲ ۱۳۹۹/۰۶/۱۶.

دیدگاه

سلام

بفرمایید

سلام
                    خب..
                    دیتا شیت آی سی درایور ال سی دی در لینک زیر :

شما اگر دیتاشیت آی سی درایور این ال سی دی رو ببینید، چند مود کنترلی میتونه انتخاب بشه. در ماژول شما مود پارالل با باس 8 بیتی به صورت پیش فرض انتخاب شده و قابل تغییر نیست. (صفحه 26)
                    یک لینک دیگر هم از ماژول در زیر قرار دادم تا از جدول اون برای تشخیص حدودی پایه ها استفاده کنید.

در مورد تاچ البته صحبتی نشده! ولی ممکنه به صورت مشترک با پایه های دیگه لحاظ شده که یکم کار رو پیچیده می کنه.
                    نمونه ای که در مورد تاچش هم صحبت شده دارای درایور دیگه ای هست که لینکشو در زیر گذاشتم :

در نهایت شما باید هم با دیتاشیت ماژول و هم با دیتاشیت آی سی درایور کار کنید و مطالعه کنید تا بتونید این ال سی دی رو درایو کنید.
                    من قبلا با همین میکرو های 8 بیتی با یک TFT سایز 2.8 ارتباط برقرار کردم. (البته در مود RGB). کار جذابی میتونه باشه اگه حوصله به خرج بدید.
                    موفق باشید

دیدگاه

والا برای من همون متن هم نمایش نمیده چرا LCD مخصوص آردینو باشه؟ آخرش با زبان ماشین باهاش ارتباط برقرار میکنیم که توی دیتاشیت LCD اطلاعاتش اومده
                      منظورم شلید این ال سی دی برای اردینو هست.که شما هم در اول تاپیک اشاره کردید.پایه های شیلد و ببینید با اردینو سری " یونو "فیکس میشه.
                      اگه پیشنهاد دادم که با اردینو تست کنید.درواقع هدفم بیشتر این بوده که شما برای اولین بار متن مورد نظر تون را در ال سیدی با اردینو ببینید.چون اردینو خیلی کاررا راحت کرده.از این جهت که اتصالات به صورت شیلد هست.احتمال اینکه در بخش سخت افزاری و ارتباط اشتباهی رخ بده خیلی کمه.بعدش میتونی بری و کتابخانه های اردینو را مشاهده کنید.
                      من نمیدونم درچه سطحی از برنامه نویسی قرار دارید.کسانی که در اول راه هستند یا یه مقدار تعصب برای زبان برنامه نویسی دارند بر این باورن د که اردینو بچه بازیه.در صورتی که اردینو جدا از شیلد هاش و محددیت های سخت افزاریش یک زبان برنامه نویسی بسیار قدرتمندی داره.خیلی از کتابخانه هایی که برای اردینو هست برای stmهم میشه به کار برد.و من این کارو انجام میدم.
                      توصیه من به شما اینه.
                      لینک زیر از مهندس دمر چیلو هست که در اردینو توضیح داده.
                      https://dmf313.ir/%D9%BE%D8%B1%D9%88...C%D9%86%D9%88/
                      جدیدترین ویرایش توسط Namvar14; ۱۶:۳۷ ۱۳۹۹/۰۶/۱۶.
                      eshop-hodhod.ir

دیدگاه

ممنون ُ دیتاشیت آیسی درایور را داشتم و میدونستم که با مود ۸بیتی مونتاژ شده ُجدول پایه های هم با ماژول من یکیه و از نوشته های روی برد مشخصه ُ تاچ lcd را هم میدونم چیزیش معلوم نیست ُ لینک مربوط به نمونه های تاچ کار نمیکنه . ماژول که دیتاشیت نمیخواد ُ همه چی روش نوشته شده ُ دیتاشیت درایور هم یک روز کامل خوندمش و دستوراتش را استخراج کردم ُ منتها به نتیجه ای نرسیدم

دیدگاه

ممنون ُ دیتاشیت آیسی درایور را داشتم و میدونستم که با مود ۸بیتی مونتاژ شده ُجدول پایه های هم با ماژول من یکیه و از نوشته های روی برد مشخصه ُ تاچ lcd را هم میدونم چیزیش معلوم نیست ُ لینک مربوط به نمونه های تاچ کار نمیکنه . ماژول که دیتاشیت نمیخواد ُ همه چی روش نوشته شده ُ دیتاشیت درایور هم یک روز کامل خوندمش و دستوراتش را استخراج کردم ُ منتها به نتیجه ای نرسیدم
                          اون لینک ها اولیش pdf هست که باید دانلود بشه. دومی هم با فی لت رش کن باز میشه.
                          حالا یا تو دیتاشیت آی سی درایور یا از دیتاشیت ماژول باید دستورها و دیتا های کانفیگ کامل استخراج بشه.
                          من با این مود کار نکردم و نمیدونم چطور سطرها و ستون ها و صفحه رو عوض می کنه. احتمالا با همین دستورات 8 بیتی قابل کنترله.
                          ولی دیتاشیت آی سی رو اگر کامل بخونید همه چیز توی همون دیتاشیت توضیح داده شده.
                          قدم اول اینه که ال سی دی حتما در ابتدا نیاز به کانفیگ داره. اینو باید با کمک دیتاشیت انجام بدید. در قدم دوم سعی کنید یک تک رنگ خاص روی صفحه ایجاد کنید.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Namvar14 نمایش پست ها
                            منظورم شلید این ال سی دی برای اردینو هست.که شما هم در اول تاپیک اشاره کردید.پایه های شیلد و ببینید با اردینو سری " یونو "فیکس میشه.
                            اگه پیشنهاد دادم که با اردینو تست کنید.درواقع هدفم بیشتر این بوده که شما برای اولین بار متن مورد نظر تون را در ال سیدی با اردینو ببینید.چون اردینو خیلی کاررا راحت کرده.از این جهت که اتصالات به صورت شیلد هست.احتمال اینکه در بخش سخت افزاری و ارتباط اشتباهی رخ بده خیلی کمه.بعدش میتونی بری و کتابخانه های اردینو را مشاهده کنید.
                            من نمیدونم درچه سطحی از برنامه نویسی قرار دارید.کسانی که در اول راه هستند یا یه مقدار تعصب برای زبان برنامه نویسی دارند بر این باورن د که اردینو بچه بازیه.در صورتی که اردینو جدا از شیلد هاش و محددیت های سخت افزاریش یک زبان برنامه نویسی بسیار قدرتمندی داره.خیلی از کتابخانه هایی که برای اردینو هست برای stmهم میشه به کار برد.و من این کارو انجام میدم.
                            توصیه من به شما اینه.
                            لینک زیر از مهندس دمر چیلو هست که در اردینو توضیح داده.
                            https://dmf313.ir/%D9%BE%D8%B1%D9%88...C%D9%86%D9%88/

بله ُ درست میفرمایید ُ نمیدونم چرا اما از اول هم از اردینو خوشم نیومد ُ قصد من راه اندازی با استفاده از دیتاشیت خوانی و تجربه اولیه بود ُ وگرنه آردینو کار را خیلی راحت کرده اینکه یک ماٰژول را روی برد بزاری و برنامه را پروگرم کنی ُ طبق حرف شما بنظرم بچگونه هست ُ البته نظر شما هم قابل توجه هست ُ ولی برای کسانی خوبه که دنبال ریز جزییات نباشند و به همین جای گذاری ماژول و آ*پلود برنامه دلخوش باشند که نهایتا دو خط هم برای شخصی سازی کم و زیاد میکنند ُ شخصا زبان برنامه نویسی اسمبلی را بیشتر دوست دارم ُ اما امان از راحت طلبی بابت لینک هم ممنون ُ این دفعه سعی میکنم توابع آردینو را برای AVR بومی سازی کنم

دیدگاه

دوستان گرامی کسی تجربه ای نداره ؟

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X