اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

تفاوت آمپر خروجی در آداپتورها

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

تفاوت آمپر خروجی در آداپتورها

با سلام
    چرا در آداپتورها با وجود این که برق ورودی یکسان است بعضا با وجود ولتاژ خروجی یکسان اما آمپر خروجی آن ها یکی نمی باشد؟

پاسخ : تفاوت آمپر خروجی در آداپتورها

نوشته اصلی توسط amir1399 نمایش پست ها
    با سلام
    چرا در آداپتورها با وجود این که برق ورودی یکسان است بعضا با وجود ولتاژ خروجی یکسان اما آمپر خروجی آن ها یکی نمی باشد؟
    جریان خروجی در یک اداپتور تابع مصرف کننده ان است.
    eshop-hodhod.ir

دیدگاه

با سلام
      سلام.
      چون جریان توسط مصرف کننده تعیین میشه و با توجه به جریانی که مصرف کننده لازم داره، آداپتور با اون ظرفیت یا جریان رو انتخا میکنیم.
      شما فرض کن یک وسیله داری، که ولتاژش 12 ولت هست و جریانی که نیاز داره 2 آمپره.
      شما میتونی از یک آداپتور 2 آمپر و به بالا استفاده کنی.
      مثلا میتونی یک آداپتور صنعتی 12 ولت 2 آمپر یا 5 آمپر 10 یا 15 و حتی 20 آمپر بزاری، اما کدوم رو انتخاب میکنی؟
      اونی که ارزون تر باشه، چون بار شما ( منظور از بار همون مصرف کننده ویا وسیله ی شماست ) فقط 2 آمپر میخواد پس یک منبع تغذیه 2 آمپر مناسب شما هست، چونمنبع 2 آمپری نسبت به یک منبع تغذیه 5 آمپر و ... ارزون تره.
      توی کانال یوتیوب من قراراه طراحی انواع بردهای الکترونیکی مثل بردهای تک لایه، دو لایه یا به طور کلی بردهای چند لایه، بردهای مبتنی بر میکروکنترلر، بردهای صنعتی، بردهای الکترونیک قدرت و بردهای فرکانس بالارو یاد بگیریم.
      همینطور کدنویسی انواع میکروکنترلرهای 8 بینی مثل میکروکنترلرهای خانواده AVR-STM8، میکروکنترلرهای میبتی بر معماری ARM مثل STM32 و پردازنده های مخصوص اینترنت اشیاء مثل ESP32-ESP8266 و DSPها یاد میگیریم.
      https://www.youtube.com/@aKaReZa75​

دیدگاه

با سلام
        البته اولین دلیلش اینه شما اطلاعاتتون راجب این موضوع کمه
        خب حالا بیا چند لحظه این آداپتور ها رو فراموش کن
        و بریم سراغ ترانسفورماتور ها
        مثلا ما یه ترانس داریم که دو قسمت داره .. یه قسمت وصل میشه به برق شهر که ثابت ولتاژ برق شهر و یه قسمتش وصل میشه به مدار ما
        پس ورودی همه ترانس ها ولتاژشون ثابت و همه با برق شهر کار میکنن . ولی اگه ما تو خروجی این ترانس یه مقاومت 10 کیلو اهم بذاریم .. و چون مقاومتش زیاد جریان زیادی ازش رد نمیشه
        ولی اگه مقاومت 1 کیلو اهم بذاریم خب جریان بیشتری ازش رد میشه ؟
        حالا ما وقتی میخوایم اداپتور بخریم اول نگاه میکنیم که توانایی اون اداپتور چقدره و چقدر میتونه به ما جریان بده
        خب ترانس ها هم همینطور هستن با حالی که ولتاز ورودی همه یکسان و اگه خروجیشونم 12 ولت باشه باز از لحاظ جریان دهی با هم متفاوت هستن
        خب مثلا ما یه ترانس داریم 220 به 12 یک امپر
        و یه ترانس داریم 220 به 12 سه امپر
        بنظرت کدوم از این ترانس ها بزرگ تره حجمش و قیمتش ؟ خب معلوم 220 به 12 و 3 آمپر ترانس بزرگتری و گرون تر

اداپتور ها هم همینجورن
        اصلا قدیم اداپتور ها از ترانس درست میشدن ولی چون سنگین بودن مدار های دیگه جاشونو گرفت
        مثلا شارژر های موبایل دیدی توش یه مدار فقط و ترانس نداره یا یه ترانس خیلی کوچولو داره

و اینگه این منبع تغذیه ها که بهشون شارژر موبایل میگیم در واقع اصلا شارژر نیستن و به اشتباه بهشون شارژر میگن
        این ها رو میشه همون آداپتور گفت یا بهتر منبع تغذیه
        حتما میگی یعنی میشه از شارژر ها به عنوان منبع تذیه وسایل دیگه استفاده کرد ؟ اره ولی ولتاژ خروجی شارژر ها ( منبع تغذیه ) 5 ولت
        حتما میگی یعنی میشه من از این شارژر ها یه موتور دی سی 5 ولت روشن کنم ؟ اره
        ولی باید دید که موتورت چقدر جریان میکشه اگه مثلا 500 میلی امپر میکشه موتورت و شارزر تو یک امپره پس میتونی

پس توی منبع تغذیه ها ولتاژ وودی مهم که معمولا 220
        ولتاژ خروجی اون ها مهم که مثلا تو شارژر ها معمولا 5 ولت
        و جریان دهی این منبع تغذیه ها باز متفاوت و باید با توجه به جریان دهی که میخوای انتخاب کنی و بخری

شاید یه سوال برات پیش بیاد که یعنی اگه من یه شارژر بخرم که جریان دهی بیشتری داشته باشه بهتره ؟ اره بهتره
        هم عمرش بیشتر میشه هم بهتر شارژر میکنه

حتما میگی از کجا بفهمم کدوم جریان دهیش بیشتره ؟ خب رو شارژ ها نوشته
        ولتاژ ورودی 220
        ولتاز خروجی +5
        و جریان دهی = مثلا 2 آمپر یا
        2A

یا 2000 میلی امپر
        یا 2000 MA

دیدگاه

نوشته اصلی توسط کاکو نمایش پست ها
          البته اولین دلیلش اینه شما اطلاعاتتون راجب این موضوع کمه
          خب حالا بیا چند لحظه این آداپتور ها رو فراموش کن
          و بریم سراغ ترانسفورماتور ها
          مثلا ما یه ترانس داریم که دو قسمت داره .. یه قسمت وصل میشه به برق شهر که ثابت ولتاژ برق شهر و یه قسمتش وصل میشه به مدار ما
          پس ورودی همه ترانس ها ولتاژشون ثابت و همه با برق شهر کار میکنن . ولی اگه ما تو خروجی این ترانس یه مقاومت 10 کیلو اهم بذاریم .. و چون مقاومتش زیاد جریان زیادی ازش رد نمیشه
          ولی اگه مقاومت 1 کیلو اهم بذاریم خب جریان بیشتری ازش رد میشه ؟
          حالا ما وقتی میخوایم اداپتور بخریم اول نگاه میکنیم که توانایی اون اداپتور چقدره و چقدر میتونه به ما جریان بده
          خب ترانس ها هم همینطور هستن با حالی که ولتاز ورودی همه یکسان و اگه خروجیشونم 12 ولت باشه باز از لحاظ جریان دهی با هم متفاوت هستن
          خب مثلا ما یه ترانس داریم 220 به 12 یک امپر
          و یه ترانس داریم 220 به 12 سه امپر
          بنظرت کدوم از این ترانس ها بزرگ تره حجمش و قیمتش ؟ خب معلوم 220 به 12 و 3 آمپر ترانس بزرگتری و گرون تر

اداپتور ها هم همینجورن
          اصلا قدیم اداپتور ها از ترانس درست میشدن ولی چون سنگین بودن مدار های دیگه جاشونو گرفت
          مثلا شارژر های موبایل دیدی توش یه مدار فقط و ترانس نداره یا یه ترانس خیلی کوچولو داره

و اینگه این منبع تغذیه ها که بهشون شارژر موبایل میگیم در واقع اصلا شارژر نیستن و به اشتباه بهشون شارژر میگن
          این ها رو میشه همون آداپتور گفت یا بهتر منبع تغذیه
          حتما میگی یعنی میشه از شارژر ها به عنوان منبع تذیه وسایل دیگه استفاده کرد ؟ اره ولی ولتاژ خروجی شارژر ها ( منبع تغذیه ) 5 ولت
          حتما میگی یعنی میشه من از این شارژر ها یه موتور دی سی 5 ولت روشن کنم ؟ اره
          ولی باید دید که موتورت چقدر جریان میکشه اگه مثلا 500 میلی امپر میکشه موتورت و شارزر تو یک امپره پس میتونی

پس توی منبع تغذیه ها ولتاژ وودی مهم که معمولا 220
          ولتاژ خروجی اون ها مهم که مثلا تو شارژر ها معمولا 5 ولت
          و جریان دهی این منبع تغذیه ها باز متفاوت و باید با توجه به جریان دهی که میخوای انتخاب کنی و بخری

شاید یه سوال برات پیش بیاد که یعنی اگه من یه شارژر بخرم که جریان دهی بیشتری داشته باشه بهتره ؟ اره بهتره

حتما میگی از کجا بفهمم کدوم جریان دهیش بیشتره ؟ خب رو شارژ ها نوشته
          ولتاژ ورودی 220
          ولتاز خروجی +5
          و جریان دهی = مثلا 2 آمپر یا
          2A

یا 2000 میلی امپر
          یا 2000 MA
          سلام.
          با تشکر از پاسخ زیبا و سوال جواب های جالبتون.
          فقط یک نکته ای به ذهنم رسید اونم در مورد جمله زیره:
          اینکه مطلبی که فرمودید صحیح هست، بحثی توش نیست ولی خب بنظرتون اگه خروجی یک منبع تغذیه 1 آمپر اتصال کوتاه بشه خطر ناک تره یا یک منبع تغذیه 5 آمپر؟
          جواب: قطعا خروجی 5 آمپر، اما این موضوع یه نکته ای داره، ممکنه یک آداپتور 5 آمپر محافظ اتصال کوتاه داشته باشه اما 1 آمپر نداشته باشه، پس اتصالی توی 1 آمپر خطر ناک تره چون باعث صدمه دیدن و یا حتی آتش سوزی هم میشه.
          پس نتیجه میگیریم که بهتر از جنس خوب استفاده کنم که پروتکشن های لازم رو داشته باشه.
          توی کانال یوتیوب من قراراه طراحی انواع بردهای الکترونیکی مثل بردهای تک لایه، دو لایه یا به طور کلی بردهای چند لایه، بردهای مبتنی بر میکروکنترلر، بردهای صنعتی، بردهای الکترونیک قدرت و بردهای فرکانس بالارو یاد بگیریم.
          همینطور کدنویسی انواع میکروکنترلرهای 8 بینی مثل میکروکنترلرهای خانواده AVR-STM8، میکروکنترلرهای میبتی بر معماری ARM مثل STM32 و پردازنده های مخصوص اینترنت اشیاء مثل ESP32-ESP8266 و DSPها یاد میگیریم.
          https://www.youtube.com/@aKaReZa75​

دیدگاه

نوشته اصلی توسط akaReza نمایش پست ها
            سلام.
            با تشکر از پاسخ زیبا و سوال جواب های جالبتون.
            فقط یک نکته ای به ذهنم رسید اونم در مورد جمله زیره:

اینکه مطلبی که فرمودید صحیح هست، بحثی توش نیست ولی خب بنظرتون اگه خروجی یک منبع تغذیه 1 آمپر اتصال کوتاه بشه خطر ناک تره یا یک منبع تغذیه 5 آمپر؟
            جواب: قطعا خروجی 5 آمپر، اما این موضوع یه نکته ای داره، ممکنه یک آداپتور 5 آمپر محافظ اتصال کوتاه داشته باشه اما 1 آمپر نداشته باشه، پس اتصالی توی 1 آمپر خطر ناک تره چون باعث صدمه دیدن و یا حتی آتش سوزی هم میشه.
            پس نتیجه میگیریم که بهتر از جنس خوب استفاده کنم که پروتکشن های لازم رو داشته باشه.
            با درود فراوان
            شما درست میفرمایید از لحاظ کیفیت هم مهم ولی خب چون سوال ایشون بیشتر در مورد جریان دهی بود منم بیشتر معطوف جریان دهی شدم
            و اینکه اگه قرار باشه این دو اداپتور مذکوره که یکیش 1 امپر بی کیفیت و اون یکی که 5 امپر بی کیفیت .. اتصال کوتاه بشن .. در نتیجه هر دو امکان اتش سوزی دارن و بخاطر جریان زیادی که ازشون رد میشه المان های قدرت و سویچ و ترانس هاشون میسوزن و مدار قطع میشه یا کلا اتش میگیرین
            در نتیجه بیین دو منبع تغذیه با کیفیت و یا بی کیفیت باز اونی که توانایی جریان دهی بیشتری داره کارامد تره و طول عمر بیشتری داره

من همیشه وقتی این شارژر ها میسوختن و منم باهاشون کلنجار میرفتم که چرا کار نمیکنه و بازش میکردم و نگاهشون میکردم میدیم که جای چند المان خالی و منتاژ کننده از استفاده از اون ها صرف نظر کرده برای کم کردن هزینه ها
            پس وقتی شارژر شما هم سوخت شما هم یه نگاهی به داخلش بندازید و میبینید به احتمال زیاد جای چند المان خالیه

پس کیفیت هم جایگاه خودشو داره به قول شما

البته ناگفته نماند میشه اسم این برهه زمانی که توش زندگی میکنیم رو عصر تقلب و بی کیفیتی گذاشت جالب اینجا این موضوع به ادم ها ی این زمونه هم سرایت کرده خخ آدم های بی کیفیت قلابی

دیدگاه

با سلام
              سلام،اگه منظورتون آداپتور سویچینگ باشه
              بستگی به خیلی عوامل داره،ولی بیشترین
              تاثیر رو فرکانس سویچ و تلفات توان داخل آداپتور داره.
              هر چقدر فرکانس مناسب تر باشه(معمولا در سویچینگ ها۶۰
              کیلو هرتز)جریان خروجی بیشتر میشه.
              هرچقدر هم تلفات توان داخل آداپتور کمتر باشه
              اولا آداپتور کمتر داغ می کنه

دوما عمر آداپتور بیشتر میشه

سوما بازدهی آداپتور میره بالا تر.
              اگه چیز دیگه ای خواستین ،در خدمتم.
              مداری ساده و عملی برای صرفه جویی در مصرف برق خانه:
              https://www.eca.ir/forums/thread89900.html

دیدگاه

نوشته اصلی توسط akaReza نمایش پست ها
                سلام.م.
                شما فرض کن یک وسیله داری، که ولتاژش 12 ولت هست و جریانی که نیاز داره 2 آمپره.
                شما میتونی از یک آداپتور 2 آمپر و به بالا استفاده کنی.
                ضمن احترام به نظر دوست عزیز اقا رضا که کاملا درست فرمودند و من تکمیلش کنم.اگه جریان از مقدار جریان مورد نیاز اندکی بیشتر باشه .در این مثال شما بهتره که جریان دهی اداپتور 2.5امپر به بلا باشه.
                eshop-hodhod.ir

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                X