اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

باتری 12 ولت به عنوان شارژر لپ تاپ

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

باتری 12 ولت به عنوان شارژر لپ تاپ

سلام اولین باره داخل این انجمن ارسالی دارم
    من میخوام یه لپ تاپ که شارژر اصلیش 19.5 ولت و 3.33 آمپر
    هست با یه باتری 12 ولت 7.5 آمپر راه بندازم
    میخوام از شما بپرسم امکان پذیره به سادگی زیاد وارد نیستم مثلا با XL6009 میشه این کارو انجام داد که افزاینده ولتاژ و امپرش هم 3 امپر
    یا با این یکی که هم افزایش و کاهش امپر و ولتاژ داره LM2596-LM2577
    خب خواستم بدونم بدون دردسر میشه یکی از اینارو وصل کرد و به سادگی به لپ تاپ وصل کرد یا خیر
    یک سوال کوچیک دیگه هم داشتم با اینورتر شبه سینوسی هم میشه آیا ؟ اکثر جا ها دیدم میگن خراب میکنه یا زودتر خراب میشه شارژر لپ تاپ یا چیزای حساس آیا این درست ؟

پاسخ : باتری 12 ولت به عنوان شارژر لپ تاپ

نوشته اصلی توسط aliiririran نمایش پست ها
    میخوام از شما بپرسم امکان پذیره به سادگی زیاد وارد نیستم مثلا با XL6009 میشه این کارو انجام داد که افزاینده ولتاژ و امپرش هم 3 امپر
    خب خواستم بدونم بدون دردسر میشه یکی از اینارو وصل کرد و به سادگی به لپ تاپ وصل کرد یا خیر
    یک سوال کوچیک دیگه هم داشتم با اینورتر شبه سینوسی هم میشه آیا ؟ اکثر جا ها دیدم میگن خراب میکنه یا زودتر خراب میشه شارژر لپ تاپ یا چیزای حساس آیا این درست ؟
    کلا قطعات حساسی مثل لب تاب که به قول یکی از دوستان، امروزه به عنوان یک کالای لوکس محسوب میشه نباید ازین کارها کرد.حساسیت قطعات مختلف به فرکانس دما و نویز باعث میشه شما لب تاب و ازدست بدید.بنابراین توصیه می کنم که اصلا و به هیچ وجه از باتری و با کانورتر و ...چنین کاری نکنید.بسیار خطرناکه.درورد اینورتر هم باید عرض کنم در صورتی که شما تمایل دارید از شارژر استفاده کنید.ا حدودی که اونم بستگی به شکل موج اینورتر تون هست عیب نداره.
    توصیه میشه در این زمینه ازافراد متخصص بهره ببرید تا اینکه افرادی مثل بنده و دوسستان این انجمن که تخصص عممومی در حوزه الکترونیک داریم.
    eshop-hodhod.ir

دیدگاه

سلام
      اگر یک مبدل با کیفیت و با مشخصات الکتریکی مورد نیاز داشته باشید، چرا که نه!! در غیر این صورت بهتره از اینورتر استفاده کنید تا شارژر خود لپتاپ به عنوان تغذیه مورد استفاده قرار گیرد.
      به این نکته توجه کنید که حداکثر توان باتری شما 90 وات ساعت هست که با لحاظ کردن راندمان 80 درصد در پروسه ی تبدیل، 72 وات ساعت در اختیار دارید. شارژر هم توانی در حدود 65 وات برای لپتاپ تولید می کند.
      *** يا راهي خواهم يافت، يا راهي خواهم ساخت ... ***

دیدگاه

خیلی ممنون بابت نظر هاتون من مبتدی هستم و با ماژول کار نکردم تاحالا پس خطر داره اگه میشه فقط با یه ماژول کیفیت خوب خطر ازبین برد که ماژول خوبه اگه باید چند تا چیز بهم وصل کنیم و... که من دانشش ندارم تقریبا و فکر میکنم درست میفرمایید بهتره این ریسک نکنیم
        اینورتر فقط مشکلاتی که باهاش داشتم اینه که قیمتش یکم سخته برام و میترسم کار نکنه یا خراب کنه بخاطر شبه سینوسی که گفتید مشکلی نیست چون شبیه هستش و من باتریم واتتش خیلی نیستش ایا میتونم یه اینورترمثلا 500 وات به این باتری وصل کنم ولی ازش انرژی کمتر بگیرم ؟ و اگه بیشتر بگیرم اشتباهی خراب که نمیشه مثلا 100 وات بگیرم ؟

دیدگاه

سلام.بهتره با لپتاپ شوخی نکنی.بنظرم اینورتر بهترین و کم خطر ترینه تا اینکه بخواید ولتاژ باتری رو کم کنید و مستقیم بزنید به لپتاپ.چون ولتاژ باتری کم و زیاد میشه و در نهایت ولتاژ خروجی از ماژول تغییر میکنه.

دیدگاه

خیلی ممنون بابت نظر هاتون من مبتدی هستم و با ماژول کار نکردم تاحالا پس خطر داره اگه میشه فقط با یه ماژول کیفیت خوب خطر ازبین برد که ماژول خوبه اگه باید چند تا چیز بهم وصل کنیم و... که من دانشش ندارم تقریبا و فکر میکنم درست میفرمایید بهتره این ریسک نکنیم
            اینورتر فقط مشکلاتی که باهاش داشتم اینه که قیمتش یکم سخته برام و میترسم کار نکنه یا خراب کنه بخاطر شبه سینوسی که گفتید مشکلی نیست چون شبیه هستش و من باتریم واتتش خیلی نیستش ایا میتونم یه اینورترمثلا 500 وات به این باتری وصل کنم ولی ازش انرژی کمتر بگیرم ؟ و اگه بیشتر بگیرم اشتباهی خراب که نمیشه مثلا 100 وات بگیرم ؟
            در مورد ماژول افزاینده اگر یه با کیفیتش رو پیدا کنید مشکل خاصی نیست. فقط این که ولتاژش رو خیلی دقت کنید که همون ولتاژ خروجی شارژر باشه. حداقل جریان خروجیش هم با شارژر متناسب باشه. پلاریته ی ترمینالی که قراره به لپتاپ متصل بشه هم خیییلی مهمه که درست باشه و برعکس نباشه.
            در مورد اینورتر شکل موجش مشکلی برای شما ایجاد نمی کنه. چون خود شارژر به عنوان منبع تغذیه سوییچینگ ورودیش رو DC می کنه و سپس تبدیل توان رو به روش خودش انجام میده. پس مشکلی نیست.
            در مورد حداکثر توان اینورتر و اختلافش با توانی که شما به مقدار کمتر ازش دریافت می کنید هم در محدوده ی توانی که اعلام کردید مشکلی نخواهد بود.
            کلاً اگر در انجام کار دقت داشته باشید و این موارد رو رعایت کنید، قرار نیست اتفاق غیر منتظره ای بیفته که نگران کننده باشه. دقت و حوصله در انجام کار خیلی مهمه.
            *** يا راهي خواهم يافت، يا راهي خواهم ساخت ... ***

دیدگاه

میدونی تفاوت یه راننده با تجربه و یه راننده بی تجربه در چیه؟
              یه راننده با تجربه هیچ وقت با سرعت غیر مجاز نمی رونه نهایت 90کیلومتر در ساعت.ولی یه راننده کم تجربه تا جایی که ماشین نفس داشته باشه گاز میده.تحلیلش هم اینه که فقط اونه که میتونه اینجوری گاز بده و بقیه لابد نمیتونن و از ترس گاز نمیدن.البته درست هم میگه.بقیه می ترسند.نه از سرعت زیاد.تا جایی که مشکلی نباش و جاده باهاش همکاری کنه همه چی خوب پیش میره.خیلی کم پیش میاد که یه مانع سر راه سبز بشه.ولی همون کمش هم کافیه که یه فرد بی تجربه را تنبیه کنه.افزاد با تجربه درواقع بار ها تو جاده تنبیه شدن.میدونن اگه تو جاده ای ریگ ریخته باشند.یا هرچیز دیگه ماشین می لغزه و همون ماشینی که گازمیده و مثل عقاب میره.وقتی از کنترلت دربیاد مثل سگ هار میفته به جونت.
              حالا هم باید بدونی که قطعات کامپیوتر فوق العاده حساسند.حتی به جریان های بار ساکن ددست که اصلا به چشم نمیاد حسایت فوق العاده دارند.فقط به عنوان یه مثال خیلی کوچیک تعمیر کار ها موقع تعویض cpuیا مادر بورد باید از یک گیره یا انبرکه به باز وصل میشه و بار الکتریکی بدن را تخلیه میکنه.حتما باید به بازو ببندن.برای اینکه خیلی حساسه.
              -------------
              قطعا اگه شما از یک کانورتر یا افزانیده ولتاژ بهره ببرید کار شمارا راه بندازه.و لب تاب راه میفته.ولی بحث روی اصول.اگه یه میکرو کنترلر باشه مشکلی پیش نمیاد.ولی در قطعات کامپیوتری داشستان متفاوته.
              ------------
              نظر من اینه:
              1-تحت هیچ شرایطی این کارو نکن.چون کامپیوتر قطعه بسیار حساسیه.اگه یه میکرو بود من هم نظر میدادم که بازش کن و جیگر شو دربیار.
              2-غیز از اینکه حساسه شما بسیار مبتدی هستید.این قضیه مزید بر علت هست.انسان برای اینکه رانندگی یاد بگیره نمیره یه دفعه با بنز 5میلیاردی رانندگی نمیکنه.پشت پراد میشینه.یا گرفت بعد میرهپشت ماشین گرون میشینه.
              eshop-hodhod.ir

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Namvar14 نمایش پست ها
                میدونی تفاوت یه راننده با تجربه و یه راننده بی تجربه در چیه؟
                یه راننده با تجربه هیچ وقت با سرعت غیر مجاز نمی رونه نهایت 90کیلومتر در ساعت.ولی یه راننده کم تجربه تا جایی که ماشین نفس داشته باشه گاز میده.تحلیلش هم اینه که فقط اونه که میتونه اینجوری گاز بده و بقیه لابد نمیتونن و از ترس گاز نمیدن.البته درست هم میگه.بقیه می ترسند.نه از سرعت زیاد.تا جایی که مشکلی نباش و جاده باهاش همکاری کنه همه چی خوب پیش میره.خیلی کم پیش میاد که یه مانع سر راه سبز بشه.ولی همون کمش هم کافیه که یه فرد بی تجربه را تنبیه کنه.افزاد با تجربه درواقع بار ها تو جاده تنبیه شدن.میدونن اگه تو جاده ای ریگ ریخته باشند.یا هرچیز دیگه ماشین می لغزه و همون ماشینی که گازمیده و مثل عقاب میره.وقتی از کنترلت دربیاد مثل سگ هار میفته به جونت.
                حالا هم باید بدونی که قطعات کامپیوتر فوق العاده حساسند.حتی به جریان های بار ساکن ددست که اصلا به چشم نمیاد حسایت فوق العاده دارند.فقط به عنوان یه مثال خیلی کوچیک تعمیر کار ها موقع تعویض cpuیا مادر بورد باید از یک گیره یا انبرکه به باز وصل میشه و بار الکتریکی بدن را تخلیه میکنه.حتما باید به بازو ببندن.برای اینکه خیلی حساسه.
                -------------
                قطعا اگه شما از یک کانورتر یا افزانیده ولتاژ بهره ببرید کار شمارا راه بندازه.و لب تاب راه میفته.ولی بحث روی اصول.اگه یه میکرو کنترلر باشه مشکلی پیش نمیاد.ولی در قطعات کامپیوتری داشستان متفاوته.
                ------------
                نظر من اینه:
                1-تحت هیچ شرایطی این کارو نکن.چون کامپیوتر قطعه بسیار حساسیه.اگه یه میکرو بود من هم نظر میدادم که بازش کن و جیگر شو دربیار.
                2-غیز از اینکه حساسه شما بسیار مبتدی هستید.این قضیه مزید بر علت هست.انسان برای اینکه رانندگی یاد بگیره نمیره یه دفعه با بنز 5میلیاردی رانندگی نمیکنه.پشت پراد میشینه.یا گرفت بعد میرهپشت ماشین گرون میشینه.
                ببخشید الان متوجه نشدم منظور شما هم ماژول بود هم اینورتر یا فقط ماژول خطرناک و اگه خواستم میتونم اینورتر بگیرم و استفاده کنم ؟
                ماژول اول دوست داشتم بگیرم چون ارزون بود ! ولی دوستان چیزای جالبی گفتن مثلا ولتاژ باتری بالا پایین شه ماژول ولتاژش بالا پایین میشه و چیزای دیگه
                الان شما اینورتر هم رد میکنید یا فقط منظور شما ماژول بود
                خیلی سپاسگذارم

دیدگاه

ببخشید الان متوجه نشدم منظور شما هم ماژول بود هم اینورتر یا فقط ماژول خطرناک و اگه خواستم میتونم اینورتر بگیرم و استفاده کنم ؟
                  ماژول اول دوست داشتم بگیرم چون ارزون بود ! ولی دوستان چیزای جالبی گفتن مثلا ولتاژ باتری بالا پایین شه ماژول ولتاژش بالا پایین میشه و چیزای دیگه
                  الان شما اینورتر هم رد میکنید یا فقط منظور شما ماژول بود
                  خیلی سپاسگذارم
                  اینورتر علرغم اینکه شکل موج خروجیش شبه سینوسی هست وخود شما هم فرمودین که دوستانتون گفتند که این میتونه خطر ناک باشه . ولی اگه شما از شارژر همون لب تاب استفاده کنید اینورتر مشکلی ایجا نخواهد کرد.
                  eshop-hodhod.ir

دیدگاه

ماژول جواب نمیده من امتحان کردم

دیدگاه

پس بهترین راه کم خطر اینورتر ممنون از همگی دوستان دو به شک بودم داخل انجمن پیام بدم یا نه که همه راهنمایی کردن و به نتیجه هم رسیدیم ممنون از همگی و گفتن از تجربه و اطلاعات خودشون

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                      X