اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

استفاده از محافظ ولتاژ یخچال و فریزر برای کامپیوتر.

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

استفاده از محافظ ولتاژ یخچال و فریزر برای کامپیوتر.

سلام.یه محافظ یخچال 1 دقیقه ای دارم 20 ساله داره کار میکنه.مارکش نگار آزمایش هست.میشه برا کامپیوتر هم استفاده کرد؟

پاسخ : استفاده از محافظ ولتاژ یخچال و فریزر برای کامپیوتر.

نوشته اصلی توسط amir.t.1261 نمایش پست ها
    سلام.یه محافظ یخچال 1 دقیقه ای دارم 20 ساله داره کار میکنه.مارکش نگار آزمایش هست.میشه برا کامپیوتر هم استفاده کرد؟

درود
    استفاده از محافظ برای کامپیوتر توصیه نمیشود،چون در درازمدت در صورت قطع و وصل زیادحداقل سبب آسیب به فایلهای سیستمی ویندوز میشود!!!

دیدگاه

سلام دوستان.
      من یک سوال دارم، ببخشید اینجا مطرح میکنم، اینکه تایمر به اصطلاح محافظ های یخچال، کامپیوتر و سیستم های صوتی تصیویری باهم مختلفه برا چیه؟ چه تاثیری داره؟ ( بجز کاربرد دیرتر وصل شدن تجهیزات از بابت کم شدن جریان در لحظه وصل شدن شبکه بعد از قطعی برق ).
      توی کانال یوتیوب من قراراه طراحی انواع بردهای الکترونیکی مثل بردهای تک لایه، دو لایه یا به طور کلی بردهای چند لایه، بردهای مبتنی بر میکروکنترلر، بردهای صنعتی، بردهای الکترونیک قدرت و بردهای فرکانس بالارو یاد بگیریم.
      همینطور کدنویسی انواع میکروکنترلرهای 8 بینی مثل میکروکنترلرهای خانواده AVR-STM8، میکروکنترلرهای میبتی بر معماری ARM مثل STM32 و پردازنده های مخصوص اینترنت اشیاء مثل ESP32-ESP8266 و DSPها یاد میگیریم.
      https://www.youtube.com/@aKaReZa75​

دیدگاه

باسلام
        در بین محافظ وسایل خانگی فقط تایمر محافظ یخچال و فریزر دارای زمانهای طولانی تری هست و علتش هم اینه که برای برگشت گاز به کمپرسور زمان لازمه و اگر بلافاصله روشن بشه ممکنه به کمپرسور فشار زیادی وارد بشه . ولی در وسایل صوتی و تصویری به این زمان طولانی نیازی نیست

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hossein951ann نمایش پست ها
          درود
          استفاده از محافظ برای کامپیوتر توصیه نمیشود،چون در درازمدت در صورت قطع و وصل زیادحداقل سبب آسیب به فایلهای سیستمی ویندوز میشود!!!
          یعنی نزارم براش؟

دیدگاه

یعنی نزارم براش؟
            فقط باید از استابیلزر استفاده کنی که شرایط رو بهتر کنه، نه اینکه فقط قطع کنه.
            توی کانال یوتیوب من قراراه طراحی انواع بردهای الکترونیکی مثل بردهای تک لایه، دو لایه یا به طور کلی بردهای چند لایه، بردهای مبتنی بر میکروکنترلر، بردهای صنعتی، بردهای الکترونیک قدرت و بردهای فرکانس بالارو یاد بگیریم.
            همینطور کدنویسی انواع میکروکنترلرهای 8 بینی مثل میکروکنترلرهای خانواده AVR-STM8، میکروکنترلرهای میبتی بر معماری ARM مثل STM32 و پردازنده های مخصوص اینترنت اشیاء مثل ESP32-ESP8266 و DSPها یاد میگیریم.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط akaReza نمایش پست ها
              فقط باید از استابیلزر استفاده کنی که شرایط رو بهتر کنه، نه اینکه فقط قطع کنه.
              برا رعد و برق هم تاثیر نداره؟

دیدگاه

از لحاظ جریان کشی یخچال از کامپیوتر جریان بیشتری می کشه.
                معمولادر حالت صنعتی برای کامپیوترها 4دقیقه است.
                جدیدترین ویرایش توسط Namvar14; ۲۱:۳۹ ۱۳۹۹/۰۶/۲۳.
                eshop-hodhod.ir

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Namvar14 نمایش پست ها
                  از لحاظ جریان کشی یخچال از کامپیوتر جریان بیشتری می کشه.
                  معمولادر حالت صنعتی برای کامپیوترها 4دقیقه است.
                  همه نظرشون رو گفتن شما هم بگید.محافظ برق برا کامپیوتر خوبه؟

دیدگاه

سلام،من خودم نمیدونم اما خودم چند جا خونده بودم که
                    محافظ برق برای کامپیوتر لازم نیست و حتی ممکنه
                    بهش آسیب بزنه.
                    خب،نظر من اینه که به جای محافظ،بهتره یه استابلایزر برا
                    کل خونه بذاری.
                    مداری ساده و عملی برای صرفه جویی در مصرف برق خانه:
                    https://www.eca.ir/forums/thread89900.html

دیدگاه

محافظ برق بله برای کامپیوتر خوبه.
                      ببینید کامپیوتر ها خیلی حساس هستند.و نوسانات برق به شدتت میتونه به مادر بورد و پاور و ...اسیب جدی بزنه.
                      وقتی نوسان در برق شهر ایجاد میشه محافظ برق، جریان و برروی کامپیوتر مسدود میکنه.و تا 4دقیقه اجازه عبور برق به کامپیور نمیده .حالا اگه در این 4دقیقه دوباره نوسانی ایجاد بشه دوباره 4دقیقه دیگه صبرمیکنه و ملاک همیشه از اخرین نوسان هست.خلاصه محافظ میخواد شرایطی ایجاد بکنه که اگه بعد از گذشت 4دقیقه برق شهر نوسانی نداشت، شرایط عادی رو مهیا کنه.علاوه براین ممکنه ولتاژ خیلی زیادتر از حد معمول بشه.مخصوصا در موواقعی که برق قطع میشه .بعد از یک ساعت برق یه دقعه وصل مشه.افزایش وللتاژ و جریان ناگهانی در برق شهر خوودش باعث ایجاد یک ولتاژ القایی در همون لحظه اول میشه.که این ولتاژالقایی میتونه اسیب های جدی به کامپیوتر بزنه.در حالت کلی محافظ یه قابلیتی داره که اگه ولتاژ از 240ولت بیشت بشه و یا اینکه ولتاژ از 180 ولت کمتر بشه دوباره برق و قطع می کنه.و کامپیوتر خاموش بشه.باز هم برای این مواقع به نظر میاد که محافظ خیلی میتونه مفید باشه.
                      اما اینهایی که عرض شد برای مکان هایی است که نوسان و قطعی برق زیادی دارند.در خیلی از جاهای کشور معمولا نوسانی به اون صورت وجود نداره به خاطر همین نیازبه محافظ ضروری نمی دونند.
                      همونطور که عرض شد برای کامپیوتر معمولا زمان باید برروی 4دقیقه باشه.این4دقیقه هم برای اینه که کامپیوتر به خاطر درجه اهمیت فوق العاده ای که دارهه به شرایط نوسان تبیت شده نیاز داره.به خاطر همین برروی 4 دقیقه تنطیم میکنن.
                      ولی محافظ شما یک دقیقه ای است.ولی همین یک دقیقه هم از هیچی بهتره.در هون یه دقیقه تقریبا تمام مواردی که عرض شد از کامپیوتر شما محافظت میشه.
                      شما میتونید این زمان و زیاد کنید منتها باید محافظ و لخت کنیدو در اون یه ایسی از نوع اپ امپ هست.که برای این منظور کرا تایمرو انجام میده.و یه خازن که برای یه لحظه پر میشه و تا جایی ک خازن کامل تخلیه میشه مدت زمان تخلیه خازن درواقع همون تایم دیلی رو میسازه.البته قبل خازن یه مقاومت هست که معمولا از نوع پانسومتره.اگه شما این پتانسیومتر رو تاب بدید و اهمشو بالا ببرید مدت زمان تخلیه زیاد تر میشه.
                      eshop-hodhod.ir

دیدگاه

اگه اصرار به استفاده از محافظ هست،
                        پس اول استابیلایزر (گرچه از ارزونترینها باشه) رو بزن به برق و محافظ رو بهش وصل کن و دست آخر هم رایانه رو به محافظ بزن
                        خوبی اینکار اینه که اگر به فرض کم، افت ولتاژ بیش از حد بود طوریکه استابیلایزر هم نتونست افت ولتاژ رو جبران کنه اونوقت محافظ برق رو قطع کنه
                        سال 84 یک دستگاه دولتی حاشیه ی باغاتی که زیاد ساخت و ساز و طبعا جوشکاری های زیادی وجود داشت، مدام دچار افت ولتاژ می شد گفتن بیا فکری بحال رایانه ی اصلیمون بردار که هر دقیقه خاموش میشه دیدم عقل کل ها 3 تا سیم رابط محافظ دار رو سری کرده بودن تا مثلا وضع بهتر بشههر سه رو جدا کرده و یک استابیلازیر ساده حدود 300W بنظرم بقیمت 28 هزار وصل کرده و ماجرا فیصله پیدا کرد
                        اون زمان این استابیلایزرهای دیجیتال و پیشرفته ی حالا نبود و داخلشون فقط یک ترانس تقویت ولتاژ بود. 4 سال پیش هم سناریویی مشابه برای یک دستگاه دولتی دیگه در روستا پیش آمد که ولتاژ برقش همیشه بین 180 تا 200 !! نوسان داره و با یک استابیلایزر کهنه ی عهد بوق (تصاویر ضمیمه) درمانش کردم

جدیدترین ویرایش توسط eca.ir/forums; ۰۵:۵۷ ۱۳۹۹/۰۶/۲۴.

دیدگاه

سلام مجدد.
                          مورد اول اینکه همونطور که قبلا هم گفتم، هر دستکاهی که سیستم عامل داره و هارد داره، نباید برقش به یکباره قطع بشه چون آسیب میزنه:
                          سیستم عامل*های امروزی نظیر ویندوز ۱۰ و مک*او*اس، عملکرد پیچیده*ای دارند. به همین جهت زمانی که سیستم را Shutdown یا خاموش می*کنید، فرآیند چندثانیه*ای آغاز می*شود و طی این فرآیند، سیستم عامل همه*ی پردازش*ها و نرم*افزارها را پس از ذخیره کردن اطلاعات و فایل*ها، می*بندد.اگر برق ناگهان قطع شود، فرآیند خاموشی به شکل اصولی و صحیح انجام نمی*شود. لذا این احتمال وجود دارد که فایل*ها و داده*ها آسیب ببینند. همواره توصیه می*شود که از فایل*های مهم نظیر عکس*ها و فیلم*های خاطره*انگیز، اطلاعات شخصی، فایل*های مربوط به مشاغل و سازمان*ها و مواردی از این دست، روی هارد اکسترنال کپی تهیه کنید. حتی اگر اهمیت فایلی بسیار زیاد است، می*بایست روی چند حافظه*ی ذخیره*سازی مختلف، بکاپ تهیه کنید. با این روش می*توانید از فایل*های مهم و حیاتی در برابر قطعی ناگهانی برق یا خاموش شدن ناگهانی کامپیوتر، حفاظت کنید.اما نوع دیگر فایل، فایل*هایی است که اثر مهمی در عملکرد سیستم دارند. اگر این فایل*ها آسیب ببینند، پس از وصل شدن برق و روشن کردن سیستم، با مشکل خرابی سیستم عامل روبرو می*شوید! در واقع فایل*های سیستمی از جمله مهم*ترین و حساس*ترین فایل*های نرم*افزارهای سیستم شما محسوب می*شوند. به عنوان مثال زمانی که ویندوز در حال نصب کردن یک آپدیت جدید است، اگر ناگهان سیستم را خاموش کنید یا به دلیل قطع شدن برق، کامپیوتر شما خاموش شود، ممکن است فایل*های سیستمی معیوب شده و در نتیجه پس از وصل شدن برق، نتوانید از کامپیوتر استفاده کنید. البته روش*های مختلفی برای تعمیر کردن فایل*های سیستمی وجود دارد.در نهایت اینکه قطع شدن ناگهانی برق همیشه روی فایل*های سیستمی و دیگر فایل*ها اثرگذار نیست. لذا هر زمان با فایل ناقص و خراب روبرو شدید یا به دلیلی سیستم عامل به درستی بوت نمی*شود، فرض نکنید که ریشه*ی مشکل، قطع شدن برق یا خاموش کردن غیراصولی سیستم بوده است.اگر قطع شدن برق یا خاموش کردن سریع و ناگهانی کامپیوتر، مرتباً اتفاق بیافتد، عمر مفید درایو هارددیسک کاهش پیدا می*کند. در واقع هد هارددیسک که کار آن نوشتن و خواندن داده روی پلاتر است، ناگهان به محل اولیه جهش می*کند. با تکرار شدن جهش*ها، احتمال خرابی هد بیشتر و بیشتر می*شود. ممکن است در درازمدت، هد به سطح دیسک*ها برخورد کرده و هارددیسک آسیب اساسی ببیند!
                          منبع ( لینک )
                          خود پاور یه رنج وسیعی از ولتاژ هارو ساپورت میکنه، طوری که بعید میدونم دیگه افت ولتاژ ازون حد قابل قبول پاور و آداپتو مانیتور کم بشه، پس نیازی نیست قطعش کنیم.
                          اما ولتاژ که کم بشه جریانی کشیده شده از طرف پاور برای حفظ توان زیاد میشه، پس بهتره بجای قطع ناگهانی از یک استابیلزر استفاده کنیم که شرایط رو بهبود بده نه اینکه فقط قطع کنه.
                          در ضمن استابلیزر دستگاه های شمارو هم ایزوله میکنه.

مورد دوم اینکه وقتی استابلیزر داریم نیازی نیست محافظ استفاده کنیم ، چون خود استابلیزرکار حفاظت رو هم انجام میده، مخصوصا برای زمانی که صاعقه داریم و یا مورد نادری که ولتاژ فازی به ولتاژ خط تبدیل بشه ( من تجربش کردم کل کوچه ما هرچی داشتن سوخت، مال ما فقط فیوز شیشه ای استابلیزر سوخت).
                          پس یکبار و برای همیشه خیال خودتون رو راحت کنید و یک استابلیزر متناسب با توان مصرفیتون تهیه کنید و با خیال راحت ازش وسایلتون استفاده کنید.
                          موفق باشید.

دیدگاه

استابلایزر خیلی گرونه.محافظ مثلاً برا رعد و برق و اینا خوب نیست؟پاور من gp530ab هست و محدوده ولتاژ کمی داره.برق ما هم هیچ وقت نشده کم بشه.یا مثلاً اون لحظه ای که برق میاد.تاثیر نداره؟

دیدگاه

تو یه پرانتز یه چیزی بگم راجب محافظ برق!
                              هفته پیش از طرف شرکت اسنوا برای من یخچال نصب کردند یه محافظ برق داشتیم دادم بزن سر راهش
                              نصابش گفت به هیچ عنوان محافظ برای یخچال نگذارید !!!!!
                              بعد که رفت من یخچال رو با محافظ وصل کردم و یخچال بعد از روشن شدن سرمایش نداشت مجدد با پشتیبانیش که تماس گرفتم پشت تلفن بهم گفتن اگر محافظ گذاشتید بردارید!!!!
                              بعد از حذف محافظ مشکلش حل شد !!!!
                              خیلی برام اتفاق عجیبی بود

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X