اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

چطور عبور جریان از یک سیم را تشخیص دهیم ؟؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

چطور عبور جریان از یک سیم را تشخیص دهیم ؟؟

سلام
    این اولین پست من توی این انجمن هست و دقیقا نمیدونم چطور باید عمل کرد ، لطفا اگه اشتباهی دارم راهنماییم کنید
    من نیاز به مداری دارم که عبور جریان یا ولتاژ (فرقی نداره برام) از یک سیم را به وسیله یک کلید ( رله ) برای من مشخص کنه ، ممنون میشم راهنمایی کنید
    جریان عبوری از سیم کم هست ( در حد 10 تا 100 میلی آمپر ) و ولتاژ تقریبا بین 9 تا 15 ولت هست
    تغذیه مدار جدا حساب کنید و میتوانم 12 ولت بدم ، بدون محدودیت

فقط میخوام که هزینه ساخت پایین باشه ( میشه مداری ترانزیستوری یا با آی سی باشه ) سنسوری نباشه ، اتصال مستقیم به سیم مربوطه باشه نظر شخصیمه

ممنون
    جدیدترین ویرایش توسط khosrw1; ۱۶:۵۵ ۱۳۹۹/۰۷/۰۲.

پاسخ : چطور عبور جریان از یک سیم را تشخیص دهیم ؟؟

نوشته اصلی توسط khosrw1 نمایش پست ها
    سلام
    این اولین پست من توی این انجمن هست و دقیقا نمیدونم چطور باید عمل کرد ، لطفا اگه اشتباهی دارم راهنماییم کنید
    من نیاز به مداری دارم که عبور جریان یا ولتاژ (فرقی نداره برام) از یک سیم را به وسیله یک کلید ( رله ) برای من مشخص کنه ، ممنون میشم راهنمایی کنید
    جریان عبوری از سیم کم هست ( در حد 10 تا 100 میلی آمپر ) و ولتاژ تقریبا بین 9 تا 15 ولت هست
    تغذیه مدار جدا حساب کنید و میتوانم 12 ولت بدم ، بدون محدودیت

فقط میخوام که هزینه ساخت پایین باشه ( میشه مداری ترانزیستوری یا با آی سی باشه ) سنسوری نباشه ، اتصال مستقیم به سیم مربوطه باشه نظر شخصیمه

ممنون
    یعنی یه مداری میخوای که اگه اون سیم مورد نظرت ازش جریان عبور کرد یک رله را قطع یا وصل کنه؟
    یا نه اگه سیم دارای ولتاژ شد و به اصطلاح بهش برق رسید رله رو فعال کنه؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط J35U51510V3 نمایش پست ها
      یعنی یه مداری میخوای که اگه اون سیم مورد نظرت ازش جریان عبور کرد یک رله را قطع یا وصل کنه؟
      یا نه اگه سیم دارای ولتاژ شد و به اصطلاح بهش برق رسید رله رو فعال کنه؟
      بله
      در هر دو صورتی که گقتید کار من رو راه می اندازه ( ترجیحا عبور جریان رو متوجه بشه )
      ممنون از توجه تان
      جدیدترین ویرایش توسط khosrw1; ۱۷:۱۷ ۱۳۹۹/۰۷/۰۲.

دیدگاه

بله
        در هر دو صورتی که گقتید کار من رو راه می اندازه ( ترجیحا عبور جریان رو متوجه بشه )
        ممنون از توجه تان
        مدارتون چیه؟
        میخوام بدونم امکان اندازه گیری جریان روی خط منفی هست یا نه، بیشتر توضیح بدین.

دیدگاه

مدارتون چیه؟
          میخوام بدونم امکان اندازه گیری جریان روی خط منفی هست یا نه، بیشتر توضیح بدین.
          واقعیتش این مدار فابریک خودرو هست و من فقط میخوام که وقتی درب خودرو باز شد متوجه باز شدن اون بشم همین (ترجیحانمیخوام از سویچ لای درب استفاده کنم)

در واقع وقتی که درب باز میشه در این سیم جریان عبوری دارم و وقتی که بسته هست هیچ جریانی ندارم

دیدگاه

خدمت شما:

با ولوم R6 میتونی حداکثر جریان رو تعیین کنی (از تقریبا ۲ میلی آمپر تا ۲۵۰ میلی آمپر) اگر جریان بیشتر از اون حدی که تعیین کردی کشیده بشه، رله وصل میشه.
            اگه منفی مدار به شاسی ماشین ماشین وصل هست یا به هر دلیلی به خط منفی دسترسی نداری بگو بهت یه راه حل دیگه بگم...
            جدیدترین ویرایش توسط J35U51510V3; ۱۸:۱۰ ۱۳۹۹/۰۷/۰۲.

دیدگاه

خدمت شما:

با ولوم R6 میتونی حداکثر جریان رو تعیین کنی (از تقریبا ۲ میلی آمپر تا ۲۵۰ میلی آمپر) اگر جریان بیشتر از اون حدی که تعیین کردی کشیده بشه، رله وصل میشه.
              اگه منفی مدار به شاسی ماشین ماشین وصل هست یا به هر دلیلی به خط منفی دسترسی نداری بگو بهت یه راه حل دیگه بگم...

ممنون
              دقیقا متوجه مدار نشدم لطف میکنید یکم توضیح بدید که سیم مورد نظر من به کجا وصل میشه ؟
              و این که اون 4 مثلث هایی که کشیدید به هم وصل میشن ؟
              شماره پایه های lm358 رو هم اگه میشه بنویسید ممنون میشم .

دیدگاه

ممنون
                دقیقا متوجه مدار نشدم لطف میکنید یکم توضیح بدید که سیم مورد نظر من به کجا وصل میشه ؟
                و این که اون 4 مثلث هایی که کشیدید به هم وصل میشن ؟
                شماره پایه های lm358 رو هم اگه میشه بنویسید ممنون میشم .
                اون مثلث ها منفی مدار هستند. منفی باتری ماشین. بله بهم وصل هستند اما تو شماتیک جدا کشیده میشن.
                اما منفی سیم مورد نظر شما به منفی باتری وصل نمیشه، به سر R1 وصل میشه.
                مثبت هم که معلومه تو مدار، نوشته 12V+.
                اون ۲ تا سیمی که شما نیاز دارید سمت راست شماتیک هست که نوشته مصرف کننده.
                اینم پایه های LM358:

VCC یعنی مثبت، VEE یعنی منفی.
                اگه تا حالا مدار درست و مونتاژ نکردید، شماتیک مدار رو بدید به الکتریکی محلتون براتون چاپ و مونتاژش کنه.

دیدگاه

فکر میکنم درست نتونستم منظورم رو برسانم
                  من فقط یک رشته سیم دارم که بین راه کلیدی دارد ( یک جفت منفی و مثبت نیست ، فقط یک مثبت دارم که بین راه یک کلید دارد )
                  با اطلاعاتی که دادید تقریبا مداری که کشیدید به این شکل میشه ، درسته؟
                  شماره پایه ها رو درست نوشتم ؟
                  [IMG][/IMG]

من تقریبا میخواستم چنین چیزی باشه ( ببخشید بلد نبودم که مدار بکشم ، فقط خواستم شکل کلی رو براتون تداعی کنم )
                  [IMG][/IMG]
                  مسئله ای که هست اینه که من سیم مثبتی که قرار بررسی کنم که آیا در ان برق در جریانه رو به کجا باید وصل کنم ؟ به منفی قرمزی که کشیدید! که به پایه ی R1 و R2 وصل هست ؟

واقعا از راهنمایی تون ممنونم
                  جدیدترین ویرایش توسط khosrw1; ۲۰:۳۹ ۱۳۹۹/۰۷/۰۲.

دیدگاه

فکر میکنم درست نتونستم منظورم رو برسانم
                    من فقط یک رشته سیم دارم که بین راه کلیدی دارد ( یک جفت منفی و مثبت نیست ، فقط یک مثبت دارم که بین راه یک کلید دارد )
                    با اطلاعاتی که دادید تقریبا مداری که کشیدید به این شکل میشه ، درسته؟
                    شماره پایه ها رو درست نوشتم ؟
                    [IMG][/IMG]

من تقریبا میخواستم چنین چیزی باشه ( ببخشید بلد نبودم که مدار بکشم ، فقط خواستم شکل کلی رو براتون تداعی کنم )
                    [IMG][/IMG]
                    مسئله ای که هست اینه که من سیم مثبتی که قرار بررسی کنم که آیا در ان برق در جریانه رو به کجا باید وصل کنم ؟ به منفی قرمزی که کشیدید! که به پایه ی R1 و R2 وصل هست ؟

واقعا از راهنمایی تون ممنونم
                    خب نمی تونید جریان رو از ابتدای مدار اندازه بگیرید؟
                    اینجوری؟

این روش دقتش بیشتر هست برای همین میخوام از این روش استفاده کنید.

اگه نشد و راهی نداشتید از این ماژول استفاده کنید:

و خروجیش رو به ورودی مثبت آپ امپ وصل کنید، R1 رو هم حذف کنید.
                    برای این ماژول باید یه رگلاتور ولتاژ ۵ ولت هم بزارید تو مدار که مدار رو فقط شلوغش می کنه.
                    جدیدترین ویرایش توسط J35U51510V3; ۲۰:۵۹ ۱۳۹۹/۰۷/۰۲.

دیدگاه

واقعیتش این مدار فابریک خودرو هست و من فقط میخوام که وقتی درب خودرو باز شد متوجه باز شدن اون بشم همین (ترجیحانمیخوام از سویچ لای درب استفاده کنم)

در واقع وقتی که درب باز میشه در این سیم جریان عبوری دارم و وقتی که بسته هست هیچ جریانی ندارم
                      اولی اینکه این مدار شما با یک ترانزیستور و یک رله راه میفته.نیازی به تقویت ولتاژ نیست.
                      یه سوال؟
                      منظورتون از اون سیمی که وقتی درب باز میشه جریان عبور یدارید کدوم سیمه؟
                      این جریان از کجا میاد؟
                      رله شما قراره چه چیزی را سویچ کنه؟
                      eshop-hodhod.ir

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Namvar14 نمایش پست ها
                        اولی اینکه این مدار شما با یک ترانزیستور و یک رله راه میفته.نیازی به تقویت ولتاژ نیست.
                        یه سوال؟
                        منظورتون از اون سیمی که وقتی درب باز میشه جریان عبور یدارید کدوم سیمه؟
                        این جریان از کجا میاد؟
                        رله شما قراره چه چیزی را سویچ کنه؟
                        جریان وقتی برقرار میشه که ماژول قفل درب عمل میکنه و اینکه دیگه بعد از اون جریانی نداریم منظورم اینه که برای یک لحظه رله عمل کنه
                        سیم تحریک قفل درب
                        دزدگیر کارخانه ای خودرو دیگه
                        یه تایمر رو برام فعال کنه ( تایمر هم 10 ثانیه فعال بشه )

دیدگاه

جریان وقتی برقرار میشه که ماژول قفل درب عمل میکنه و اینکه دیگه بعد از اون جریانی نداریم منظورم اینه که برای یک لحظه رله عمل کنه
                          سیم تحریک قفل درب
                          دزدگیر کارخانه ای خودرو دیگه
                          یه تایمر رو برام فعال کنه ( تایمر هم 10 ثانیه فعال بشه )
                          مهندس سیم تحریک قفل درب ارتباطش به تایمر چی هست؟شما اصلا از تایمر چیزی نگفتید.
                          به هرحال یه ترانزیستور c945و یا هرنوع دیگه پیدا کنید.و ولتاژ مورد نظر تون و بدید به بیس.
                          عکس زیر مراحل راه اندازی یک رله است.ترانزیستور با 0.7ولت تحریک میشه و رله رو سویچ میکنه.(از توضیحات شما من اینو فهمیدم که میخواهید با سیم ی که بین 9تا 15 ولت برق داره یک رله رو سویچ کنید.)

eshop-hodhod.ir

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Namvar14 نمایش پست ها
                            مهندس سیم تحریک قفل درب ارتباطش به تایمر چی هست؟شما اصلا از تایمر چیزی نگفتید.
                            به هرحال یه ترانزیستور c945و یا هرنوع دیگه پیدا کنید.و ولتاژ مورد نظر تون و بدید به بیس.
                            عکس زیر مراحل راه اندازی یک رله است.ترانزیستور با 0.7ولت تحریک میشه و رله رو سویچ میکنه.(از توضیحات شما من اینو فهمیدم که میخواهید با سیم ی که بین 9تا 15 ولت برق داره یک رله رو سویچ کنید.)

بله ، درسته (از توضیحات شما من اینو فهمیدم که میخواهید با سیم ی که بین 9تا 15 ولت برق داره یک رله رو سویچ کنید.)) البته این رو هم اضافه کنم که جریان عبوری بسیار کم هست فکر میکنم زیر50 میلی آمپر باشه ( اندازه گیری نکردم ولی جریان بسیار محدودی داره ، احتمال زیاد به ایسیو میره ، به آی سی و.. (یه چنین چیزی ) که جریان اینقدر کمه )
                            خودم هم به دنباله چنین چیزی میگشتم که با یک ترانزیستور و رله این کار بشه ، ولی چون خیلی اطلاعات نداشتم خواستم که بپرسم چطور میشه اینکار رو کرد ، ممنون
                            ولی میشه با دوتا ترانزیستور این کار رو کرد ؟ اگه میشه چه میزان جریان از ترانزیستور دوم که به جای رله هست، میشه عبور داد؟ ( اگه بشه چی میشه کلی توی هزینه هام صرفه جویی میشه )
                            یه سوال اینکه در این مداری که شما کشیدید میتوانم همان ولتاژی که به ماژول قفل درب میره رو بدم ، مشکلی نداره ؟ با توجه به اینکه 12 ولت هست و عملا بین 9 تا 15 ولت هست؟
                            جدیدترین ویرایش توسط khosrw1; ۰۸:۵۹ ۱۳۹۹/۰۷/۰۴.

دیدگاه

بله ، درسته (از توضیحات شما من اینو فهمیدم که میخواهید با سیم ی که بین 9تا 15 ولت برق داره یک رله رو سویچ کنید.)) البته این رو هم اضافه کنم که جریان عبوری بسیار کم هست فکر میکنم زیر50 میلی آمپر باشه ( اندازه گیری نکردم ولی جریان بسیار محدودی داره ، احتمال زیاد به ایسیو میره ، به آی سی و.. (یه چنین چیزی ) که جریان اینقدر کمه )
                              خودم هم به دنباله چنین چیزی میگشتم که با یک ترانزیستور و رله این کار بشه ، ولی چون خیلی اطلاعات نداشتم خواستم که بپرسم چطور میشه اینکار رو کرد ، ممنون
                              ولی میشه با دوتا ترانزیستور این کار رو کرد ؟ اگه میشه چه میزان جریان از ترانزیستور دوم که به جای رله هست، میشه عبور داد؟ ( اگه بشه چی میشه کلی توی هزینه هام صرفه جویی میشه )
                              یه سوال اینکه در این مداری که شما کشیدید میتوانم همان ولتاژی که به ماژول قفل درب میره رو بدم ، مشکلی نداره ؟ با توجه به اینکه 12 ولت هست و عملا بین 9 تا 15 ولت هست؟
                              از بابت جریان نگران نباشید.ترانزیستورها جریان بیس-امیتر خیلی خیلی پایینی دارند.
                              درمورد اینکه با دو تا ترانزیستور این کارو بکنید ،اگه منظورتون اینه که به جای رله از یک ترانزیستور استفاده کنید .بستگی به این داره که با اون رله چه چیزی را میخواهید سویچ کنید.قطعا میشه.ولی اگه جریان زیادی بطلبه دیگه ترانزیستورها به صرفه نیستند.
                              جدیدترین ویرایش توسط Namvar14; ۱۰:۲۰ ۱۳۹۹/۰۷/۰۴.
                              eshop-hodhod.ir

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X