اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

New مشکل در lcd کاراکتر

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

New مشکل در lcd کاراکتر

من در اکثر پروژه ها از LCD کاراکتری 4×20 استفاده میکنم. (کدویژن)

در بعضی از دستگاهها زمانی که کمپرسور یا موتور روشن میشه، LCD شروع میکنه به قاطی کردن و ... تا مجدد صفحه رفرش بشه تا درست بشه.

حالا اصل موضوع : در بسکام ظاهراً یه رجیستر هست که مرتب آی سی خود LCD کاراکتری رو ریست یا رفرش میکنه بمحض اینکه موتور روشن میشه صفحه تا میخواد قاطی کنه درست میشه.(اونم قبل از کشف این رجیستر مثل پروژه من بود)
    اگه اشتباه نکنم رجیستر initial یه همیچین چیزی هست توی بسکام.

حالا درخواست من : من توی کد ویژن باید چکار کنم؟ رجیستر برای کدویژن تعریف شده؟ چطور این مشکل رو رفع کنم؟
    *\ وقتی ارزش ها عوض بشن، عوضی ها باارزش می شن /*

پاسخ : New مشکل در lcd کاراکتر

سلام.
    من خودم از تایمر استفاده میکنم و با تایمر هر چند ثانیه یکبار صفحه رو clear میکنم.
    توی کانال یوتیوب من قراراه طراحی انواع بردهای الکترونیکی مثل بردهای تک لایه، دو لایه یا به طور کلی بردهای چند لایه، بردهای مبتنی بر میکروکنترلر، بردهای صنعتی، بردهای الکترونیک قدرت و بردهای فرکانس بالارو یاد بگیریم.
    همینطور کدنویسی انواع میکروکنترلرهای 8 بینی مثل میکروکنترلرهای خانواده AVR-STM8، میکروکنترلرهای میبتی بر معماری ARM مثل STM32 و پردازنده های مخصوص اینترنت اشیاء مثل ESP32-ESP8266 و DSPها یاد میگیریم.
    https://www.youtube.com/@aKaReZa75​

دیدگاه

نوشته اصلی توسط shoniz نمایش پست ها
      من در اکثر پروژه ها از LCD کاراکتری 4×20 استفاده میکنم. (کدویژن)

در بعضی از دستگاهها زمانی که کمپرسور یا موتور روشن میشه، LCD شروع میکنه به قاطی کردن و ... تا مجدد صفحه رفرش بشه تا درست بشه.

حالا اصل موضوع : در بسکام ظاهراً یه رجیستر هست که مرتب آی سی خود LCD کاراکتری رو ریست یا رفرش میکنه بمحض اینکه موتور روشن میشه صفحه تا میخواد قاطی کنه درست میشه.(اونم قبل از کشف این رجیستر مثل پروژه من بود)
      اگه اشتباه نکنم رجیستر initial یه همیچین چیزی هست توی بسکام.

حالا درخواست من : من توی کد ویژن باید چکار کنم؟ رجیستر برای کدویژن تعریف شده؟ چطور این مشکل رو رفع کنم؟
      در کدویژن این رجیستر و من پیدانکردم.اما د ربسکام این رجیستر خیلی سنگینه و بار سنگینی به میکرو میده.یعنی موقعی که این دستور و به کار می بری به وضوح میبنی که میکرو سرعتش کند شده یا هنگ خود میکرو زیاد میشه.(بُکسُباد میکنه)
      استفاده از این روش اصلا به صلاح نیست.
      بر اساس تجربه بنده :
      بهترین روش اینه که نویز و در مدار از بین ببیرید.من خودم تولید کننده اتوماسیون هستم.و تجهزبات بسیار حساس که اگه مثلا یه دقیقه میکرو هنگ کنه ضرر های جبران ناپذیری را به صاجبان گلخانه و کارخانه وارد میشه.این دستور و به لقاش بخشیدم بهترین روش اینه که شما برید همون عامل نویز و تضعیف بکنید.
      کارهایی که میشه انجام داد:
      اگر برای سویچ موتور یا هر دستگاه ی که با 220راه میفته از رله استفاده می کنید حتما از یه اپتو کوپلراستفاه کنید.درقت کنید که در این شرایز باید دوتا منبع تغذیه کاملا مجزا داشته باشید.خیلی ها اپتوکوپلر و میارند.ودر بخش رله مدارشون از همون تغذیه بخش میکرو استفاده میکنند.حتی اگه دوتا تغذیه شد نباید منفی دوتا تغذیه با هم مشترک بشه.(خیلی خیلی پر اهمیت)
      به جای رله از ترایاک استفاده کنید.(به شرطی که ترایاک در روند کارکرد موتور مشکلی ایجاد نکنه).در بازار ترایاک هایی هستند که تا 100امپر هم میتونید از شون جراین بکشید.در صورتی که از ترایاک استفاده کنید دیگه نیازی نیست از دوتا تغذیه استفاده کیند.(پر اهمیت)
      پایه های دیتا ال سی دی رو گراند کنید.(کم اهمیت)
      اگه در مدارتون از اسنابر بهره می برید توصیه میکنم حتما به کار بگیرید.برا ی اسنابر از یه خازن 1نانو فاراد تا 47نانوفاراد با یه خازن 2کیلو ولت استفاه کنید.هرچه ولتاژ خازن بالاتر بهتر.ظرفیت زیاد مهم نیست.چون نویز های دارای انرژی بسیار کمی هستند فقط ولتاژ سوزنی بسیار بالایی دارند.باید اسنابر تون و با دو سر موتور مواز ی کنید.یه خازن پلی استر یا سرامیکی رو با یه مقاومت 10اهم یک وات سری کنید و مجموعه اسنابر را به دو سر موتور وصل کنید.(بسیار مهم)
      خود نویز هایی که از سلف ها حاصل میشن معموولا برروی هر نویز چندصد فرکانس سوار هست (نمیدونم بهشون چی میگن ولی در اسیلوسکوپ به وضوح مشخصه)مصلا یه نویز میاد یه موجه ولی روی همون موج هزاران موج فرکانس داردیگه سواره که کم کم میرا میشوند.همین فرکانس های روی نویز بزرگ کار و خراب میکنند.تا حدودی اسنابر میتونه تضعیف کنه.

از روش های نرم افزاری حذف نویز هم غافل نشو
      رفرش با تایمر هم خوبه.ولی مدار باید نویز نداشه باشه.به عبارتی مهارت تون میرسونه که بتونید نویز و از بین ببیرد.
      جدیدترین ویرایش توسط Namvar14; ۱۱:۱۶ ۱۳۹۹/۰۷/۰۴.
      eshop-hodhod.ir

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Namvar14 نمایش پست ها
        در کدویژن این رجیستر و من پیدانکردم.اما د ربسکام این رجیستر خیلی سنگینه و بار سنگینی به میکرو میده.یعنی موقعی که این دستور و به کار می بری به وضوح میبنی که میکرو سرعتش کند شده یا هنگ خود میکرو زیاد میشه.(بُکسُباد میکنه)
        بر اساس تجربه بنده :
        بهترین روش اینه که نویز و در مدار از بین ببیرید.من خودم تولید کننده اتوماسیون هستم.و تجهزبات بسیار حساس که اگه مثلا یه دقیقه میکرو هنگ کنه ضرر های جبران ناپذیری را به صاجبان گلخانه و کارخانه وارد میشه.این دستور و به لقاش بخشیدم بهترین روش اینه که شما برید همون عامل نویز و تضعیف بکنید.
        اگر برای سویچ موتور یا هر دستگاه ی که با 220راه میفته از رله استفاده می کنید حتما از یه اپتو کوپلراستفاه کنید.درقت کنید که در این شرایز باید دوتا منبع تغذیه کاملا مجزا داشته باشید.خیلی ها اپتوکوپلر و میارند.ودر بخش رله مدارشون از همون تغذیه بخش میکرو استفاده میکنند.حتی اگه دوتا تغذیه شد نباید منفی دوتا تغذیه با هم مشترک بشه.(خیلی خیلی پر اهمیت)
        به جای رله از ترایاک استفاده کنید.(به شرطی که ترایاک در روند کارکرد موتور مشکلی ایجاد نکنه).در بازار ترایاک هایی هستند که تا 100امپر هم میتونید از شون جراین بکشید.در صورتی که از ترایاک استفاده کنید دیگه نیازی نیست از دوتا تغذیه استفاده کیند.(پر اهمیت)
        اگه در مدارتون از اسنابر بهره می برید توصیه میکنم حتما به کار بگیرید.برا ی اسنابر از یه خازن 1نانو فاراد تا 47نانوفاراد با یه خازن 2کیلو ولت استفاه کنید.هرچه ولتاژ خازن بالاتر بهتر.ظرفیت زیاد مهم نیست.چون نویز های دارای انرژی بسیار کمی هستند فقط ولتاژ سوزنی بسیار بالایی دارند.باید اسنابر تون و با دو سر موتور مواز ی کنید.یه خازن پلی استر یا سرامیکی رو با یه مقاومت 10اهم یک وات سری کنید و مجموعه اسنابر را به دو سر موتور وصل کنید.(بسیار مهم)
        خود نویز هایی که از سلف ها حاصل میشن معموولا برروی هر نویز چندصد فرکانس سوار هست (نمیدونم بهشون چی میگن ولی در اسیلوسکوپ به وضوح مشخصه)مصلا یه نویز میاد یه موجه ولی روی همون موج هزاران موج فرکانس داردیگه سواره که کم کم میرا میشوند.همین فرکانس های روی نویز بزرگ کار و خراب میکنند.تا حدودی اسنابر میتونه تضعیف کنه.

رفرش با تایمر هم خوبه.ولی مدار باید نویز نداشه باشه.به عبارتی مهارت تون میرسونه که بتونید نویز و از بین ببیرد.
        سلام مهندس ممنون از توضیحاتتون.
        میگم شما از تامیر واچ داگ استفاده میکنید؟ من یه پروژه دارم انجام میدم میخوام مطمئن بشم میکرو وقتی هنگ کرد ریست بشه، اما بلد نیستم از واچ داگ استفاده کنیم میشه یه توضیحاتی بدین ( کاربردی و عملی ).
        من تو فیوز بیت ها دیدم واچ داگ هست، یعنی باید سخت افزاری و با فیوز بیت روشن بشه؟
        یه توضیحاتی اگه میشه بدین ممنون
        توی کانال یوتیوب من قراراه طراحی انواع بردهای الکترونیکی مثل بردهای تک لایه، دو لایه یا به طور کلی بردهای چند لایه، بردهای مبتنی بر میکروکنترلر، بردهای صنعتی، بردهای الکترونیک قدرت و بردهای فرکانس بالارو یاد بگیریم.
        همینطور کدنویسی انواع میکروکنترلرهای 8 بینی مثل میکروکنترلرهای خانواده AVR-STM8، میکروکنترلرهای میبتی بر معماری ARM مثل STM32 و پردازنده های مخصوص اینترنت اشیاء مثل ESP32-ESP8266 و DSPها یاد میگیریم.
        https://www.youtube.com/@aKaReZa75​

دیدگاه

نوشته اصلی توسط akaReza نمایش پست ها
          میگم شما از تامیر واچ داگ استفاده میکنید؟ من یه پروژه دارم انجام میدم میخوام مطمئن بشم میکرو وقتی هنگ کرد ریست بشه، اما بلد نیستم از واچ داگ استفاده کنیم میشه یه توضیحاتی بدین ( کاربردی و عملی ).
          من تو فیوز بیت ها دیدم واچ داگ هست، یعنی باید سخت افزاری و با فیوز بیت روشن بشه؟
          تو فیوز بیت ها میاد و برای همیشه واچداگ روشن میکنه
          بصورت نرم افزاری هم میشه
          بهتره نرم افزاری روشنش کنی و هر وقت هم خواستی خاموشش کنی و باید با توجه به تنظیمات تند تند ریست بشه تا میکرو رو ریست نکنه
          یه نکته هست
          نمیدونم تو برخی ورژن ها اینجور بود یا کلا هست
          وقتی واچ داگ روشن میکنی و میخوای ازش استفاده کنی توابع دیلی فکر کنم میلی ثانیه اختلال ایجاد میکنه و باعث میشه هی ریست بشه میکرو
          نمیدونم تو ورزن های جدید این مشکل حل شد یا نه
          توابع اون هم یه سرچ کوچولو بزنی پیدا میکنی
          دیتاشی هم توابع شو داره

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

دیدگاه

من هم همین مشکل رو در ساخت یک ولتمتر آمپرمتر در آردوینو داشتم
            همه چیز خوب بود ولی وقتی مثل با یک مولتی متر ولتاژ منبع تغذیه رو اندازه میکردم به محض اتصال پراب به منبع تغذیه صفحه lcd قاطی میکرد وکاراکترهای عجیب نمایش میداد وتا زمانی که برق lcd رو قطع ووصل نمیکردم درست نمیشد.از تابع home و clear که در کتابخانه اش بود استفاده کردم و موقت درست شد.
            یک راه هم که به ذهنم رسید این بود که همه کاراکترهای lcd رو با space پر میکردم
            دلیل این اتفاق رو متوجه نشدم

دیدگاه

فرمایشات شما کاملاً درست و متین
              من از رله استفاده نکردم.
              جدیدترین ویرایش توسط shoniz; ۱۷:۰۶ ۱۳۹۹/۰۷/۰۴.

دیدگاه

شما اول برنامه باید به صورت نرم افزاری واچ داگ فعال کنی و نه به صورت سخت افزاری
                چون سخت افزاری میاد اون رو با برای کمترین زمان فعال میکنه
                پس تو تنظیمات فیوز بیت واچ داگ را فعال نکن

به صورت نرم افزاری واچ داگ با کمک کدویزارد فعال کن در اول برنامه که هر بار ریست شدن دوباره فعال بشه
                حالا توی تنظیمات واچ داگ زمان مورد نظرتو با توجه به دیتاشیت انتخاب کن تا زمان ایجاد بشه به صورت مثال برای دو ثانیه فعال کردی
                یعنی هم فعالش کردی و هم زمان مورد نظر لحاظ کردی

خب تو باید قبل دو ثانیه واچ داگ با استفاده از دستور اسمبلی ریست کنی که فقط یه خط برنامه نویسی لازم داری به صورت اسمبلی
                #asm("WDR");

برای خاموش کردن و غیر فعال کردن واچ داگ هم توی دیتاشیت نمونه کد داده اینجوری

ولی نیاز نیست خاموشش کنی .. ولی شاید یه جاهای لازم باشه

حالا این لینک هم ببین
                http://micro7.blog.ir/1395/04/25/%D8...8%A7%DB%8C-avr

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Namvar14 نمایش پست ها
                  بر اساس تجربه بنده :

من از رله استفاده نکردم.
                  MOC3021 همون اوپتوکوپلر و BTA16 ترایاک. برای المنت ها فن و کمپرسور. من PWM و تایمر میکروم استفاده شده. ATMEGA32 .
                  کار منم ساخت تجهیزات پزشکی هست. بسیار حساس و مهم.

من نمیتونم مدارم رو از این پیچیده تر کنم(هزینه بر هست برای کار فرما. در صورت دیگه اینه که با همین مدار توسط شخص دیگه و بسکام بدون ایراد هست و این ضعف من رو نشون میده).

از نظر سرعت و فشار روی میکرو هم تا حالا که مشکلی نبوده نه برای eeprom و نه خود flash

نیاز دارم به همچین رجیستری.
                  نه تنها من بلکه خیلی از کسایی که با AVR دارن کار میکنن.

ممنون

دیدگاه

من از رله استفاده نکردم.
                    MOC3021 همون اوپتوکوپلر و BTA16 ترایاک. برای المنت ها فن و کمپرسور. من PWM و تایمر میکروم استفاده شده. ATMEGA32 .

من نمیتونم مدارم رو از این پیچیده تر کنم(هزینه بر هست برای کار فرما. در صورت دیگه اینه که با همین مدار توسط شخص دیگه و بسکام بدون ایراد هست و این ضعف من رو نشون میده).

از نظر سرعت و فشار روی میکرو هم تا حالا که مشکلی نبوده نه برای eeprom و نه خود flash

ممنون
                    قبل از هرکاری شما باید نویز تو مداراتون از بین ببرید .. مثلا برای تغذیه ال سی دی در نزدیک ترین نقطه به پایه های تغذیه ال سی دی از خارن 100 نانو استفاده کنید
                    اگه تو ال سیدی پایه های بیکار هست با مقاومت مجزا به زمین وصل کن
                    و زیر ال سی دی از قطعات دیگه استفاده نکن و سعی کن زیر ال سی دی پولیکان بشه و به زمین وصل بشه
                    و به جای پاک کردن ال سی دی ال سی دی کلیر ... بیا از تابه راه اندازی ال سی دی استفاده کن .. یعنی ال سی دی اینیت

دیدگاه

باور کن همه این کارها شده
                      حتی PCB برای ال سی دی طراحی کردم. برقشم جداگونه با بهترین سویچینگ دادم. اصلا ربطی نداره.
                      ببینید این 2 تا پست رو که توی انجمن همین سایت مطرح شده رو ببینید.

و

این مشکل اینطور که من این مدت سرچ کردم، اصلا بصورت مدار و سخت افزاری حل نمیشه(اگرم حل بشه شبیه به ماست مالی کردنه). این مشکل رجستر مخصوص خودشو داره.
                      این مشکل رو من تو برنامم حل کردم بصورت شمارنده. هی بشماره هی ال سی دی رو دوباره رفرش کنه. اصولی نیست.
                      من اون رجستری که اون دوستمون تو بسکام ازش استفاده کرده رو میخوام.
                      از کجا میشه پیداش کرد؟
                      اگه کسی اطلاعات در بارش داره لطفاً توضیح بده. ممنون.
                      جدیدترین ویرایش توسط shoniz; ۱۸:۰۴ ۱۳۹۹/۰۷/۰۴.

دیدگاه

باور کن همه این کارها شده
                        حتی PCB برای ال سی دی طراحی کردم. برقشم جداگونه با بهترین سویچینگ دادم. اصلا ربطی نداره.
                        ببینید این 2 تا پست رو که توی انجمن همین سایت مطرح شده رو ببینید.

و

این مشکل اینطور که من این مدت سرچ کردم، اصلا بصورت مدار و سخت افزاری حل نمیشه(اگرم حل بشه شبیه به ماست مالی کردنه). این مشکل رجستر مخصوص خودشو داره.
                        این مشکل رو من تو برنامم حل کردم بصورت شمارنده. هی بشماره هی ال سی دی رو دوباره رفرش کنه. اصولی نیست.

من اون رجستری که اون دوستمون تو بسکام ازش استفاده کرده رو میخوام.
                        از کجا میشه پیداش کرد؟

اگه کسی اطلاعات در بارش داره لطفاً توضیح بده. ممنون.
                        البته اینکه برد جداگانه زدید خودش نویز در ال سی دی بیشتر میکنه یعنی نویز ار طریق سیم ها وارد میشه
                        تغذیه هم نیاز نیست جدا باشه .. باز از طریق جی ان دی بهم وصل میشن
                        من بردی داشتم که ال سیدی توش بود و همین کارای که گفته بودم انجام داده بودم
                        نه با سویچ رله چیزیش میشد و نه دیگر نویز ها
                        برد کنار موتور میبردم و هیچیش نمیشد

ولی یه بردی داشتم که ال سی دی با برد جداگانه زده بودم .. فوتشم میکردم ال سی دی هنگ میگرد هاهاها

ناگفته نماند جنس ای ال سی دی ها هم مهم .. اصل باشه قلابی باشه ووو
                        جدیدترین ویرایش توسط کاکو; ۱۸:۰۲ ۱۳۹۹/۰۷/۰۴.

دیدگاه

نمیدونم چرا پستم درست نشون داده نمیشه.
                          این اسکرین شات از پستم هست.

نوشته اصلی توسط کاکو نمایش پست ها
                          البته اینکه برد جداگانه زدید خودش نویز در ال سی دی بیشتر میکنه یعنی نویز ار طریق سیم ها وارد میشه
                          تغذیه هم نیاز نیست جدا باشه .. باز از طریق جی ان دی بهم وصل میشن
                          من بردی داشتم که ال سیدی توش بود و همین کارای که گفته بودم انجام داده بودم
                          نه با سویچ رله چیزیش میشد و نه دیگر نویز ها
                          برد کنار موتور میبردم و هیچیش نمیشد

ولی یه بردی داشتم که ال سی دی با برد جداگانه زده بودم .. فوتشم میکردم ال سی دی هنگ میگرد هاهاها

ناگفته نماند جنس ای ال سی دی ها هم مهم .. اصل باشه قلابی باشه ووو
                          کاملا در مورد اصل و غیر اصل خیلی مهمه.

بیشتر از 30 تا برد مختلف دادم چاپ کردن.
                          هم ای سی دی روی برد اصلی هم جدا هم 40 سانت دورتر و آی سی اس ام دی و دیپ و .... .
                          برنامه بسکام روی همشون درست اجرا میشه. کد ویژن خراب میشه.
                          بسکام هم تا قبل از رجستر initlcd مثل من بود. حالا تا میخواد بهم بریزه درست میشه.

خداییش به چه زبونی بگم بخدا نرم افزاریه. فقط گیر روششم.

دیدگاه

نمیدونم چرا پستم درست نشون داده نمیشه.
                            این اسکرین شات از پستم هست.

کاملا در مورد اصل و غیر اصل خیلی مهمه.

بیشتر از 30 تا برد مختلف دادم چاپ کردن.
                            هم ای سی دی روی برد اصلی هم جدا هم 40 سانت دورتر و آی سی اس ام دی و دیپ و .... .
                            برنامه بسکام روی همشون درست اجرا میشه. کد ویژن خراب میشه.
                            بسکام هم تا قبل از رجستر initlcd مثل من بود. حالا تا میخواد بهم بریزه درست میشه.

خداییش به چه زبونی بگم بخدا نرم افزاریه. فقط گیر روششم.
                            عزیزم زودتر میگفتی خخ
                            به احتمال تو وقفه ها از ال سی دی استفاده کردی .. دلیلش این و یا مواردی همچنینی

دیدگاه

من از رله استفاده نکردم.

ممنون
                              حالا که که اینطوریه شما زحمت بکشید یه عکس از مدارت دراینجا بذار.ا ایملیل کن.ببینم چرا اینجوری شده.
                              eshop-hodhod.ir

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X