اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

تشخیص سطح منطقی

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

تشخیص سطح منطقی

با سلام خدمت دوستان عزیز

بدون اسیلوسکوپ آیا روشی هست بشه متوجه شد خروجی یک ماژول مبدل (به عنوان مثال یک مبدل USB 2 Serial) سطح 3V3 هست یا 5 ?
    اسکوپ ندارم.
    لطفا راه اتصال خروجی ماژول به ADC میکرو رو پیشنهاد ندید!

ممنون
    STM32 واقعا یه چیز دیگه است...

پاسخ : تشخیص سطح منطقی

یعنی واقعا هیچ راهی نیست!!!!

دیدگاه

سلام.
      یک روش خیلی ابتدایی و غیر دقیق استفاده از ال ای دی و مقاومت هست، یک ال ای دی با مقاومت سری کنید، اول به 5 ولت ثابت وصل کنید شدت نورش رو ببینید و اگه به اون نقطه وصل کردین و نورش کم بود دیگه میشه گفت 3.3 ولت هست!
      توی کانال یوتیوب من قراراه طراحی انواع بردهای الکترونیکی مثل بردهای تک لایه، دو لایه یا به طور کلی بردهای چند لایه، بردهای مبتنی بر میکروکنترلر، بردهای صنعتی، بردهای الکترونیک قدرت و بردهای فرکانس بالارو یاد بگیریم.
      همینطور کدنویسی انواع میکروکنترلرهای 8 بینی مثل میکروکنترلرهای خانواده AVR-STM8، میکروکنترلرهای میبتی بر معماری ARM مثل STM32 و پردازنده های مخصوص اینترنت اشیاء مثل ESP32-ESP8266 و DSPها یاد میگیریم.
      https://www.youtube.com/@aKaReZa75​

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Javad Moosavi نمایش پست ها
        با سلام خدمت دوستان عزیز

بدون اسیلوسکوپ آیا روشی هست بشه متوجه شد خروجی یک ماژول مبدل (به عنوان مثال یک مبدل USB 2 Serial) سطح 3V3 هست یا 5 ?
        اسکوپ ندارم.
        لطفا راه اتصال خروجی ماژول به ADC میکرو رو پیشنهاد ندید!

ممنون
        راستش دقیق متوجه سوال شما نمیشم
        خب مثلا میگم با مولتی متر ولتاز تست کن .. بعد شما احتمال داره بگی خب این یه بچه هم میدونه
        بعد من میگم نکنه بخاطر این که این ولتاز هی صفر یک میشه ؟ خب بعد من میگم خب یه خازن کوچولو با هاش موازی کن به پین مورد نظر و جی ان دیش
        بعد با مولتی متر سعی کن بخونین

دیدگاه

نوشته اصلی توسط کاکو نمایش پست ها
          راستش دقیق متوجه سوال شما نمیشم
          خب مثلا میگم با مولتی متر ولتاز تست کن .. بعد شما احتمال داره بگی خب این یه بچه هم میدونه
          بعد من میگم نکنه بخاطر این که این ولتاز هی صفر یک میشه ؟ خب بعد من میگم خب یه خازن کوچولو با هاش موازی کن به پین مورد نظر و جی ان دیش
          بعد با مولتی متر سعی کن بخونین
          مولتی متر کاری به صفر و یک شدن نداره، اگه روی dc باشه مساحت اون شکل موج رو حساب میکنه و میده بهمون.
          اما مسئله ای که هست اینه، ما باید با اسکوپ پیک اون شکل موج مستطیلی رو ببینیم، ممکنه پیک 5 ولت باشه ولی دیوتی ساکیل یه طوری باشه که مساحت 3.3 ولت باشه یا 3 ولت یا حتی 1 ولت و تمام ولتاژ های بین 0 تا 5 ولت!
          بدون خود اسکوپ دقیق نمیشه نظر داد حتی با مولتی متر.
          توی کانال یوتیوب من قراراه طراحی انواع بردهای الکترونیکی مثل بردهای تک لایه، دو لایه یا به طور کلی بردهای چند لایه، بردهای مبتنی بر میکروکنترلر، بردهای صنعتی، بردهای الکترونیک قدرت و بردهای فرکانس بالارو یاد بگیریم.
          همینطور کدنویسی انواع میکروکنترلرهای 8 بینی مثل میکروکنترلرهای خانواده AVR-STM8، میکروکنترلرهای میبتی بر معماری ARM مثل STM32 و پردازنده های مخصوص اینترنت اشیاء مثل ESP32-ESP8266 و DSPها یاد میگیریم.
          https://www.youtube.com/@aKaReZa75​

دیدگاه

ممنون از همه دوستان. فکر کنم بهتره با ADC از سیگنال نمونه برداری کنم.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط akaReza نمایش پست ها
              مولتی متر کاری به صفر و یک شدن نداره، اگه روی dc باشه مساحت اون شکل موج رو حساب میکنه و میده بهمون.
              اما مسئله ای که هست اینه، ما باید با اسکوپ پیک اون شکل موج مستطیلی رو ببینیم، ممکنه پیک 5 ولت باشه ولی دیوتی ساکیل یه طوری باشه که مساحت 3.3 ولت باشه یا 3 ولت یا حتی 1 ولت و تمام ولتاژ های بین 0 تا 5 ولت!
              بدون خود اسکوپ دقیق نمیشه نظر داد حتی با مولتی متر.
              خب با همون چیزی که شما گفتین میشه دیگه
              اگه روشن شد حتی به شکل سو سو خب 5
              ولی اگه 3.3 باشه دیگه اصلا روشن نمیشه حتی با شکل سوسو زدن

البته ال ای دی ها سگ جونن با جریان کم هم یه ذره روشن میشن حتی خیلی کمتر از اون ولتاز نامی خودشون
              با اپ امپ و مقایسه هم میشه
              اگر بیشتر از 4.5 بود و اگر زیر 4.5 که دیگه اصلا روشن نمیشه خروجی
              با ای تو دی هم باید فقط دنبال بیشترین ولتاز سنس شده باشیم و مدتی وزودی پشت سر هم بخونیم

در کل ممنون ار توضیحات شما دوست گرامی

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

نوشته اصلی توسط Javad Moosavi نمایش پست ها
              ممنون از همه دوستان. فکر کنم بهتره با ADC از سیگنال نمونه برداری کنم.
              خب اسم چیزی نداره سرچ کنی شاید دیتاشیتی نمونه مداری چیزی پیدا کنی ؟
              در نهایت همون از ای تو دی استفاده کن و کلا یک ثانیه بدون وقفه نمونه بگیر و بزرگترین نمونه رو جدا بریز تو یه متغیر
              تا بتونی بزگترین ولتاز ثبت کنی

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
              X