اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

راه اندازی lcd با atmega328p

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

راه اندازی lcd با atmega328p

من یه میکرو 328p دارم با یه lcd کارکتری و در حال یادگیری بیسیک هستم فعلا.تو شبیه ساز پرتئوس همه چی اوکی هست اما تو عمل آی سی من اثلا ال سی دی رو راه نمیندازه.رفتم یه سرچ کردم دیدم همه میگن بوت لودر آردینو بریز اما من نمیخام آردینو کار کنم با بیسیک میخام راه بندازمش.
    روی برد برد نصبشون کردم با پروگرام مولتی avrهمین سایت.ال سی دی هم با پروگرامر تست کردم سالمه اما روی برد برد فقط یک گراند روشن میشه
    سیم کشی آی سی رو از یه سایت دیدم تو پروتئوس که نوف دیپش و ندارم خودم فوت پرینت 28 پین گذاشتم طبق سیم کشیش مدار و چیدم جواب نداد
    مسیر سیم کشی آی سی به ال سی دی و سیماش هم درستع.یه کریستال یه رگلاتور 5 ولت و ال سی دی دارم .اول میخام بدونم اصلا میشه یدون این آردینو مدارم و راه بندازم؟

پاسخ : راه اندازی lcd با atmega328p

نوشته اصلی توسط jaberlahij نمایش پست ها
    من یه میکرو 328p دارم با یه lcd کارکتری و در حال یادگیری بیسیک هستم فعلا.تو شبیه ساز پرتئوس همه چی اوکی هست اما تو عمل آی سی من اثلا ال سی دی رو راه نمیندازه.رفتم یه سرچ کردم دیدم همه میگن بوت لودر آردینو بریز اما من نمیخام آردینو کار کنم با بیسیک میخام راه بندازمش.
    روی برد برد نصبشون کردم با پروگرام مولتی avrهمین سایت.ال سی دی هم با پروگرامر تست کردم سالمه اما روی برد برد فقط یک گراند روشن میشه
    سیم کشی آی سی رو از یه سایت دیدم تو پروتئوس که نوف دیپش و ندارم خودم فوت پرینت 28 پین گذاشتم طبق سیم کشیش مدار و چیدم جواب نداد
    مسیر سیم کشی آی سی به ال سی دی و سیماش هم درستع.یه کریستال یه رگلاتور 5 ولت و ال سی دی دارم .اول میخام بدونم اصلا میشه یدون این آردینو مدارم و راه بندازم؟
    سلام
    پروژه رو همیشه از یک چشمک زن ساده شروع کن. همیشه.
    *** يا راهي خواهم يافت، يا راهي خواهم ساخت ... ***

دیدگاه

دوست عزیز
      اول همه سیم بندی مدارت را یک بار دقیقا چک کن
      حتما از یک ولوم یا پتانسیومتر ده کیلواهم برای تنظیم کنتراست ال سی دی استفاده کن چون ال سی دی بار اول باید تنضیم بشه والا هیچی نشان نمیده
      پاره ای از رویکردهای دفاعی

دیدگاه

نوشته اصلی توسط emitor نمایش پست ها
        دوست عزیز
        اول همه سیم بندی مدارت را یک بار دقیقا چک کن
        حتما از یک ولوم یا پتانسیومتر ده کیلواهم برای تنظیم کنتراست ال سی دی استفاده کن چون ال سی دی بار اول باید تنضیم بشه والا هیچی نشان نمیده
        بزرگوار این مدار که شما داری با این سیم وو اونم در برد بورد قطعا همین میشه.
        الان مشکل شما اینه که شما اصلا ولتاژ نداری.
        -----------
        1-در حلقه اصلی همین پروژه یه پین رو toggle;کن تا چشمک زن بسازی.اینجوری مطمین میشی که حداقل برنامه ات اجرا میشه.اگه چشمک زن اجرا نشد بدون که مشکلتون از تغذیه یا سیم بندی تون میتونه باشه.
        2-برای شروع کار سعی کن که یه مقدار حرفه ای تر شروع کنید.مصلا سیم هارو به جای اینکه ایجنوری باشه ا زمدل سیم های برد بوردی که مخصوص برد بورد هست باید میخریدید.هم زمان تون صرفه جویی میشه و هم اینکه اینجوری قطعی بوجود نمیاد.
        eshop-hodhod.ir

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Namvar14 نمایش پست ها
          بزرگوار این مدار که شما داری با این سیم وو اونم در برد بورد قطعا همین میشه.
          الان مشکل شما اینه که شما اصلا ولتاژ نداری.
          -----------
          1-در حلقه اصلی همین پروژه یه پین رو toggle;کن تا چشمک زن بسازی.اینجوری مطمین میشی که حداقل برنامه ات اجرا میشه.اگه چشمک زن اجرا نشد بدون که مشکلتون از تغذیه یا سیم بندی تون میتونه باشه.
          2-برای شروع کار سعی کن که یه مقدار حرفه ای تر شروع کنید.مصلا سیم هارو به جای اینکه ایجنوری باشه ا زمدل سیم های برد بوردی که مخصوص برد بورد هست باید میخریدید.هم زمان تون صرفه جویی میشه و هم اینکه اینجوری قطعی بوجود نمیاد.
          والا اینجا که برد برد رو گرفتم همین و گفتم سیم نداشت متاسفانع از لحاظ الکترونیک ضعیفه اینجا.من با یه چشمک زن تست میکنم ولی سیم کشی میکرواپایه های مثبت و منفیش و مطمعن نیستم ک درست زدم یا نه.

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

روی پروگرامر که سالمه نوشتع هاش میاد.با یه چشمک زن تست میکنم ببینم مشکلم کجاست

دیدگاه

والا اینجا که برد برد رو گرفتم همین و گفتم سیم نداشت متاسفانع از لحاظ الکترونیک ضعیفه اینجا.من با یه چشمک زن تست میکنم ولی سیم کشی میکرواپایه های مثبت و منفیش و مطمعن نیستم ک درست زدم یا نه.

روی پروگرامر که سالمه نوشتع هاش میاد.با یه چشمک زن تست میکنم ببینم مشکلم کجاست
            یه ال ایدی رو روی بردبورد روشن کن.هدف اینه که ببینی ایا ولتز در میکرو داری.
            eshop-hodhod.ir

دیدگاه

اول برنامه تون یه تاخیر کوچیک دارید یا نه ؟
              برای من این مشکل پیش اومد
              میکرو دستورات اغاز به کار ال سی دی رو همون اول روشن شدن مدار به ال سی دی میفرستاد در حالی که ال سی دی هنوز اغاز به کار نکرده بود
              یه تاخیر حداقل یک دهم ثانیه ای اول برنامه تون بنویسید و دستورات راه اندازی ال سی دی رو بعد از اون بزارید

دیدگاه

با ال ای دی چک کردم مدارم کار کردمتوجه شدم پایه های آی سی کامل تو برد برد نمیشینه و بخاطر همین چند تا ال ای دی به چند تا پورت متفاوت وصل کردم و متوجه شدم گاهی پایه ها راه نمیدن.ممنون از وقتی که گذاشتی.ال سی دی رو نصب میکنم و آی سی رو کامل تو برد جا میذارم و نتیجه رو میگم

یه ال ایدی رو روی بردبورد روشن کن.هدف اینه که ببینی ایا ولتز در میکرو داری.
                حق با شماست روی برد برد خیلی سخته آی سی راه بندازی حالا شاید برد برد من اشغاله.اما ال ای دی رو طبق خاسته ی من روشن کرد

دیدگاه

سعی کنید در الکترونیک مخصوصا موقع یادگیری تا جای ممکن از بهترین قطعات استفاده کنید.
                  1-مثلا یه تغذیه ایده ال.نه اینکه تغذیه ازمایشگاهی خیلی گرون .میتونید یه نوع از ماژول های تغذیه که نمایشگر ولتاژ دارندو هم زمان هم ولتاژ خروجی را با یک پتانسیومتر میتونید تغییر بدید تهیه کنید و به یک اداپتور بدید.اینجوری شما همیشه از میزان ولتاز خروجی تون مطمین هستید.منظورم ماژول های رگولاتور Lm2576
                  که نمایشگر ولتاژدارند.قیمت شون حدود35تومنه.
                  2-برای اتصال سیم ها در بردبورد حتما حتما از سیم های برد بوردی استفاده کنید.چرا؟
                  چون این سیم هایی که شما زدی بعد مدتی همون برد بورد شمارا از داخل خراب میکنه.چون این سیم ها سرشون کج میشه و درداخل برد بورد باعث میشه خارهای داخلی برد بورد را خراب کنه.مشکل بعدی این سیم ها اینه که به علت اکسیدشدن سیم ها احتمال اینکه کامل از داخل برد برد اتصال نکنه خیلی زیاده.و باعث میشه شمایی که تازه کار هستی به برنامه ات شک کنی.عامل بعدی هم سرعت کاره.این یم ها به شدن سرعت کارتون و کم میکنه.
                  3-مگا328یکی از بدقلق ترین میکروهاست.سعی کنید برای یادگیری از یه نمونه مگا32یا مگا16یا مگا8بهره ببرید.
                  eshop-hodhod.ir

دیدگاه

3-مگا328یکی از بدقلق ترین میکروهاست.سعی کنید برای یادگیری از یه نمونه مگا32یا مگا16یا مگا8بهره ببرید.
                    سلام مهندس وقتت بخیر.
                    من تاحالا کار نکردم باهاش، مشکلش چیه؟
                    توی کانال یوتیوب من قراراه طراحی انواع بردهای الکترونیکی مثل بردهای تک لایه، دو لایه یا به طور کلی بردهای چند لایه، بردهای مبتنی بر میکروکنترلر، بردهای صنعتی، بردهای الکترونیک قدرت و بردهای فرکانس بالارو یاد بگیریم.
                    همینطور کدنویسی انواع میکروکنترلرهای 8 بینی مثل میکروکنترلرهای خانواده AVR-STM8، میکروکنترلرهای میبتی بر معماری ARM مثل STM32 و پردازنده های مخصوص اینترنت اشیاء مثل ESP32-ESP8266 و DSPها یاد میگیریم.
                    https://www.youtube.com/@aKaReZa75​

دیدگاه

نوشته اصلی توسط akaReza نمایش پست ها
                      سلام مهندس وقتت بخیر.
                      من تاحالا کار نکردم باهاش، مشکلش چیه؟
                      هر پروگرمری این ایسی رو نمی شناسه.
                      واونایی هم که میشناسندخیلی وقت کامل برنامه رو نمی ریزه.تا اخرش میره و در اخر ارو میده.
                      دقیقا یادم نیست ارورش چی بود.
                      اومدم در نت دیدم خیلی با این ایسی مشکل داشتند که باپروگرامر usbispهمینeca و توسط نرم افزارxburner باید برنامه رو به میکرو منتقل کنیم.
                      درصورتی که در پروگرامرهاتل از هردهتا یه دونش فقط برنامه رو می ریخت.ایسی های تایوانی امشون.
                      eshop-hodhod.ir

دیدگاه

هر پروگرمری این ایسی رو نمی شناسه.
                        واونایی هم که میشناسندخیلی وقت کامل برنامه رو نمی ریزه.تا اخرش میره و در اخر ارو میده.
                        دقیقا یادم نیست ارورش چی بود.
                        اومدم در نت دیدم خیلی با این ایسی مشکل داشتند که باپروگرامر usbispهمینeca و توسط نرم افزارxburner باید برنامه رو به میکرو منتقل کنیم.
                        درصورتی که در پروگرامرهاتل از هردهتا یه دونش فقط برنامه رو می ریخت.ایسی های تایوانی امشون.
                        با TNM یا AVR MKII که بعید میدونم مشکلی داشته باشه، درسته؟
                        توی کانال یوتیوب من قراراه طراحی انواع بردهای الکترونیکی مثل بردهای تک لایه، دو لایه یا به طور کلی بردهای چند لایه، بردهای مبتنی بر میکروکنترلر، بردهای صنعتی، بردهای الکترونیک قدرت و بردهای فرکانس بالارو یاد بگیریم.
                        همینطور کدنویسی انواع میکروکنترلرهای 8 بینی مثل میکروکنترلرهای خانواده AVR-STM8، میکروکنترلرهای میبتی بر معماری ARM مثل STM32 و پردازنده های مخصوص اینترنت اشیاء مثل ESP32-ESP8266 و DSPها یاد میگیریم.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط akaReza نمایش پست ها
                          با TNM یا AVR MKII که بعید میدونم مشکلی داشته باشه، درسته؟
                          من فقط با هاتل و پروگرامر ECA که USBهست تست کردم.مشکل روی پروگرمر نیست.نرم افزارش مهمه.در نرم افزار eXtremeبه راحتی پروگرام میشه.

اشتباها در بالا به جای eXtremeزدمxburner اشتباهه.
                          نرم افزاار eXtreme درسته.
                          جدیدترین ویرایش توسط Namvar14; ۱۴:۵۷ ۱۳۹۹/۰۷/۲۸.
                          eshop-hodhod.ir

دیدگاه

من فقط با هاتل و پروگرامر ECA که USBهست تست کردم.مشکل روی پروگرمر نیست.نرم افزارش مهمه.در نرم افزار eXtremeبه راحتی پروگرام میشه.

اشتباها در بالا به جای eXtremeزدمxburner اشتباهه.
                            نرم افزاار eXtreme درسته.
                            ممنون.
                            پس این مشکل ربطی به خود میکرو نداره و بیشتر به پروگرامر و برنامه پروگرامر بر میگرده نه خود میکروکنترلر، اما بازم ممنون از به اشتراک گذاری تجربتون.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                            X