اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ساخت مدار اینورتر

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

ساخت مدار اینورتر

با سلام خدمت همه دوستان و اساتید .
    من میخوام یه اینورتر با ic555 و ترانزیستور ۱۳۰۰۷ یا ترانزیستور ۱۳۰۰۹ بسازم .
    میخواستم بدونم ایا کسی از دوستان نقشه این مدار رو داره که برای من بفرسته .
    هرچی داخل انجمن گشتم چنین گفتگویی پیدا نکردم .
    من میخوام یه اینورتر ۱۲ ولتdc به ۲۲۰ ولت ac بسازم . و از یه ترانس دست ساز
    استفاده میکنم . ترانس رو با پیچ و مهره میسازم .
    و یا اگر میشه فقط از ترانزیستور ۱۳۰۰۷ داخل این اینورتر استفاده بشه .
    من ویدیو اموزشی اون رو دیدم . وقتی خروجی رو به یه ترانس معمولی میدم عمل میکنه
    اما وقتی به ترانس دست ساز میدم هیچ ولتاژی تو خروجی بهم نمیده . میدونم که مشکل
    از ترانس منه و باید اصولی سیم پیچی بشه . اما ترانزیستور هام خیلی داغ میکنن و
    فرکانسی که اندازه گرفتم همون فرکانس خروجی منبع تغذیه بود با یکمی اخلاف حدود
    ۴۹ کیلو هرتز .
    ممنون میشم کمکم کنید .

پاسخ : ساخت مدار اینورتر

شما 220 ولت 50 هرتز میخوای نه 220 ولت 49 کیلو هرتز
    پس فرکانست رو روی 50 تنظیم کن
    مدار هم از گوگل سرچ کن نه انجمن
    در مورد ترانزیستورها هم میتونی مشابه جایگزاری کنی
    * *

دیدگاه

ممنون .امکانش هست توان خروجی بیشتر از توان ورودی باشه ؟ همونطور که میدونید ترانس میدان مغناطیسی هست و هر چقدر سیم پیچ ثانویه باشه خروجی میده . میخواستم بدونم اگر در خروجی توان بیشتری از توان ورودی ترانس بکشم چی میشه؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط سام۱۳ نمایش پست ها
        ۴۹ کیلو هرتز .
        ممنون میشم کمکم کنید .
        سلام
        پسر آخه با پیچ کا کلی تلفات ترانس میشه تازه پیچ رزوه داره باید اول از شر رزوا راحت بشی با چسبی مقوایی چیزی دورش بپیچ و تا می تونی مسیما سفت و به هم پیچیده باشه پیشنهاد میدم حداقل از ترانس فریت از تو پاور اوراقی استفاده کنی
        نسبت ترانس مهمه میتونی جبران ساز بزاری یا نه از افت ولتاژ جلو گیری میکنه یا میتونی توان خروجی را طبق دمای هیت سینک تنظیم کنی و...
        توان خروجی چقدره
        تینا در نظر داشته باش که اگه ۱ آمپر خروجی بخوای باید تقریباً ۱۸ امپر ورودی بدی بخاطر همین اگه ماسفت بزاری درایوش راحت تره

دیدگاه

من از پیچ استفاده میکنم چون ارزون در میاد . از پیچ مهره شماره ۱۴ ترانس های فریت کوچیک
          هستن نمیشه ازشون توان زیادی گرفت . من چند بار هم آزمایش کردم وقتی تو ورودی ترانس دست سازم ۱۲ ولت 1 آمپر میدادم خروجی بهم ۲ ولت میداد با اینکه سیم پیچ ثانویه بیشتر بود
          اما اگه اصولی و همونطوری که شما گفتین محکم بپیچم قطعا بهتر عمل میکنه .
          این خروجی ماله شرایطی هست که برای آزمایش فراهم کردم و فقط میخواستم انجام شه ببینم اصلا خروجی میده یا نه . من میخوام توان بالایی تو خروجی داشته باشم چون اولین اینورتری هست که میخوام درست کنم و فقط برای اینکه دستم راه بیوفته حداقل ۲۰۰ وات خروجی میخوام اما ننیخوام به ورودی اینقدر توان بدم .میخوام به ورودی توان کمتری از خروجی بدم .
          چرا اگه 1 امپر خروجی بخوام باید 18 آمپر ورودی بدم ؟

دیدگاه

۴۹ کیلو هرتز .
            ممنون میشم کمکم کنید .
            سلام،
            اتفاقا توی انجمن کلی مدار اینورتر وات پایین هستش که تنها تفاوتشون
            اینه که ماسفت دارن که با یکمی تغییر کوچیک ،میشه ترانزیستور
            گذاشت.
            ترانزیستور هام خیلی داغ میکنن
            خب این طبیعیه
            به خاطر همینه که توی اینورتر ها ماسفت استفاده میکنن و حتی اگه
            ترانزیستور معمولی استفاده کنن،از نوع قابلمه ای استفاده می کنن.
            فرکانسی که اندازه گرفتم،همون فرکانس خروجی منبع تغذیه
            بود با یکمی اختلاف حدود ۴۹کیلو هرتز
            منظور شما از همون فرکانس خروجی منبع تغذیه رو میشه دقیق تر توضیح
            بدین؟؟
            مداری ساده و عملی برای صرفه جویی در مصرف برق خانه:
            https://www.eca.ir/forums/thread89900.html

دیدگاه

امکانش هست توان خروجی بیشتر از توان ورودی باشه؟
              میخواستم بدونم اگه در خروجی ترانس بیشتر از توان
              ورودی ترانس جریان بکشیم چه اتفاقی می افته؟
              اما نمی خوام به ورودی اینقدر توان بدم .
              میخوام به ورودی توان کمتری از خروجی بدم ،چرا اگه 1 آمپر
              خروجی بخوام باید 18آمپر به خروجی بدم؟
              قانون پایستگی انرژی !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
              انرژی هرگز به وجود نمی آید و هرگز هم از میان نمی رود!!
              خب وات هم یه واحد انرژیه ،یعنی216= 18*12
              و220*1=220
              یعنی ما باید ۱۹ آمپر بدیم تا یک آمپر خروجی بگیریم،چون
              که چند درصد از برق ورودی ما به صورت گرما و نویز
              تلف میشود!!!!!!!!
              اگه چیزی که شما میگفتین واقعیت داشت،به جای نیروگاه
              یه اینورتر بسیار بزرگ قرار می دادن که بهش یه باتری قلمی وصل
              شده و برق چندین شهر رو
              تامین می کردن
              یا توی هر اینورتر معمولی،یدونه باطری نیم قلمی
              میذاشتن و چند روز باهاش بدون مشکل کار می کردن!!! ........
              در کل کاری که شما میگین،کاملا غیر ممکنه.
              به درود.
              مداری ساده و عملی برای صرفه جویی در مصرف برق خانه:
              https://www.eca.ir/forums/thread89900.html

دیدگاه

۴۹ کیلو هرتز .
                ممنون میشم کمکم کنید .
                تو این مایه ها خودم ساختم.الانم از رو همون مداری که تست گرفتم براتون یه طرح زدم.(کپی نیست)

اینم لینک

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

eshop-hodhod.ir

دیدگاه

با تشکر از پاسختون .
                  خب من از یه منبع تغذیه ۱۲ ولت ۵ آمپر استفاده کردم که وقتی فرکانسشو اندازه گرفتم نزدیک ۵۰ کیلو هرتز بود . مدار نوسانسازمم که خیلی ابتدایی بود . فقط از دو تا ترانزیستور ۱۳۰۰۷ استفاده کردم و و پایه بیس اولی به کلکتور دومی و بیس دومی به کلکتور اولی وصل کردم و امیتر ها رو هم با سیم به هم دیگه وصل کردم بعد سیم منفی منبع تغذیه رو به امیتر ها متصل کردم و سیم مثبت هم که میخوره به سیم وسط ترانس و دو تا خروجی رو از پایه های کلکتور ترانزیستور ها میگیرم . که خوب وقتی فرکانس و اندازه گرفتم ۴۹ کیلو هرتز بود و ولتاژ dc اعمال میکرد فقط چون فرکانس دار بود میشد رو ترانس استفاده کرد .هم خیلی ارزون و هم خیلی ساده . اما بدرد نمیخورد . برای همین تصمیم گرفتم با ای سی ۵۵۵ و ترانزیستور های ۱۳۰۰۷ یا ۱۳۰۰۹ یه مدار درست حسابی بسازم که خروجی ac بهم بده نه خروجی dc فرکانس دار . دقیقا همینجا مشکل شروع میشه . تو کل اینترنت فقط مدار با ماسفت هست . ولی من میخوام با ۱۳۰۰۷ یا ۱۳۰۰۹ کار کنم.
                  که خب اگه شدنی نباشه چاره نیست . مجبورم با همون مدار هایی که تو اینترنت هست و با ماسفت بسازم .
                  در بحث توان حرف شما رو کاملا قبول دارم و خیلی زیاد بهش فکر کردم . ببینید ترانس میدان مغناطیسی داره و فرض کنید تو ورودی ۱۰ دور سیم پیچیدین و تو خروجی هم ۱۰ دور و به ورودی ۱۲ ولت برق ac میدین . و به طبع تو خروجی همون ۱۲ ولت رو دریافت میکنید . (تولید گرما و این چیزا رو حساب نکنید ) حالا بیاین تو خروجی یه سیم پیچ دیگه اضافه کنید و بدون اتصال با سیم اولی . حالا شما دو تا خروجی ۱۲ ولت دارید و فقط دارید از میدان مغتاطیسی ایحاد شده داخل هسته استفاده میکنید .

دیدگاه

با تشکر از پاسختون .
                    خب من از یه منبع تغذیه ۱۲ ولت ۵ آمپر استفاده کردم که وقتی فرکانسشو اندازه گرفتم نزدیک ۵۰ کیلو هرتز بود . مدار نوسانسازمم که خیلی ابتدایی بود . فقط از دو تا ترانزیستور ۱۳۰۰۷ استفاده کردم و و پایه بیس اولی به کلکتور دومی و بیس دومی به کلکتور اولی وصل کردم و امیتر ها رو هم با سیم به هم دیگه وصل کردم بعد سیم منفی منبع تغذیه رو به امیتر ها متصل کردم و سیم مثبت هم که میخوره به سیم وسط ترانس و دو تا خروجی رو از پایه های کلکتور ترانزیستور ها میگیرم . که خوب وقتی فرکانس و اندازه گرفتم ۴۹ کیلو هرتز بود و ولتاژ dc اعمال میکرد فقط چون فرکانس دار بود میشد رو ترانس استفاده کرد .هم خیلی ارزون و هم خیلی ساده . اما بدرد نمیخورد . برای همین تصمیم گرفتم با ای سی ۵۵۵ و ترانزیستور های ۱۳۰۰۷ یا ۱۳۰۰۹ یه مدار درست حسابی بسازم که خروجی ac بهم بده نه خروجی dc فرکانس دار . دقیقا همینجا مشکل شروع میشه . تو کل اینترنت فقط مدار با ماسفت هست . ولی من میخوام با ۱۳۰۰۷ یا ۱۳۰۰۹ کار کنم.
                    که خب اگه شدنی نباشه چاره نیست . مجبورم با همون مدار هایی که تو اینترنت هست و با ماسفت بسازم .
                    در بحث توان حرف شما رو کاملا قبول دارم و خیلی زیاد بهش فکر کردم . ببینید ترانس میدان مغناطیسی داره و فرض کنید تو ورودی ۱۰ دور سیم پیچیدین و تو خروجی هم ۱۰ دور و به ورودی ۱۲ ولت برق ac میدین . و به طبع تو خروجی همون ۱۲ ولت رو دریافت میکنید . (تولید گرما و این چیزا رو حساب نکنید ) حالا بیاین تو خروجی یه سیم پیچ دیگه اضافه کنید و بدون اتصال با سیم اولی . حالا شما دو تا خروجی ۱۲ ولت دارید و فقط دارید از میدان مغتاطیسی ایحاد شده داخل هسته استفاده میکنید .
                    خوب درایور باید بزاری چون 13009 باید جریانش درایور بالا باشه اشتباه نکنم دو راه هس یکی درایور با ماسفت یکی با بی جی تی

ماسفت: یه مقاومت وات بالا که باید حساب بشه از مثبت بره برا درین از سورس بره برا پایه بیس

بی جی تی : دو خروجی را با یه مقاومت میدی برا bd139 بعد تو کلکتور 139 یه مقاومت میزاری یه سرش به و
                    مثبت اون سر کلکتور، امیتر را میدی برا بیس 13007 تو کلکتور هم یه مقاومت با وات خیلی بیشتر به مثبت و امیتر را به بیس 13009 که سوئیچ قدرته کلکتور به سر ترانس امیتر به منفی
                    همه مقاومتا باید حساب بشه تا عمری کار کنه چون جریان بالاس تو بایاس ترانزیستور باید حواست جمع باشه جوری حساب کنی که .7 تا 1.5 ولت با جریان بالا داشته باشه بیشتر شد... الودا ترانزیستورها

دیدگاه

نوشته اصلی توسط عمیدی نمایش پست ها
                      خوب درایور باید بزاری چون 13009 باید جریانش درایور بالا باشه اشتباه نکنم دو راه هس یکی درایور با ماسفت یکی با بی جی تی

ماسفت: یه مقاومت وات بالا که باید حساب بشه از مثبت بره برا درین از سورس بره برا پایه بیس

بی جی تی : دو خروجی را با یه مقاومت میدی برا bd139 بعد تو کلکتور 139 یه مقاومت میزاری یه سرش به و
                      مثبت اون سر کلکتور، امیتر را میدی برا بیس 13007 تو کلکتور هم یه مقاومت با وات خیلی بیشتر به مثبت و امیتر را به بیس 13009 که سوئیچ قدرته کلکتور به سر ترانس امیتر به منفی
                      همه مقاومتا باید حساب بشه تا عمری کار کنه چون جریان بالاس تو بایاس ترانزیستور باید حواست جمع باشه جوری حساب کنی که .7 تا 1.5 ولت با جریان بالا داشته باشه بیشتر شد... الودا ترانزیستورها
                      سلام وقت بخیر میشه درایو بالا رو رو کاغذ پیاده کنیذ بفرستید

دیدگاه

خیلی خیلی ممنون

دیدگاه

لطفا یه نگاه بی این مدار بندازید . من میخوام به جای irf540 ترانزیستور 13007 یا 13009 بزارم میشه جای پایه هارو بهم بگید . که اگه بخوام جاشون ترانزیستور بزارم کدوم سیم رو به کدوم پایه ترانزیستور وصل کنم ؟
                          با تشکر

http://uploadgoogle.ir/uploads/160413695063171.png

و همینطور این مدار . که جای ترانزیستور های tip41 و tip42 که npn و pnp هستن از ترانزیستور ۱۳۰۰۹ استفاده کنم . لطفا جای پایه ها رو بهم بگید .
                          خیلی خیلی ممنون .

دیدگاه

کسی نیست؟؟؟؟
                            لطفا اگه کسی بلده راهنماییم کنه ؟؟؟؟

دیدگاه

کسی نیست؟؟؟؟
                              لطفا اگه کسی بلده راهنماییم کنه ؟؟؟؟
                              ببخشید دیر شد خواستم تو مولتی سیم ببندم و امتحان کنم نتوانستم رو کاغذ کشیدم لی زحمت تو مولتی سیم ببندید و امتحان کنید فقط نکته ای که داره تو پروتئوس مدار 555 جواب نمیده وای در واقعیت و مولتی سیم چرا
                              ببخشید یخده نقشه کشیم بده

فقط در واقعیت باید مقاومت ها حساب کنید انشاالله به خوبی جواب بگیرید

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X