اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

طراحی cpu

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

طراحی cpu

سلام می خواستم بپرسم کسی نرم افزار جدیدی میشناسه که برای طراحی سی پی یو کاربرد داشته باشه؟
    آخرش یه ربات خفن میسازم!

پاسخ : طراحی cpu

با سلام
    دوست عزیزتاجئیکه من اطلاع دارم برای این کار نرم افزار معروفی نیست البته چند می شناسم
    باید از استادام یه پرس و جوئی بکنم
    منظور شما سی پی یو ها چند بیتی ؟؟؟
    کلا چی می خواهید طراحی بکنید؟؟؟ ( به صورت سیستمی)
    موفق باشی.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط رضا حاجی زاده
      با سلام
      دوست عزیزتاجئیکه من اطلاع دارم برای این کار نرم افزار معروفی نیست البته چند می شناسم
      موفق باشی.
      اقا رضای گل سلام

شاید به من بخندی درسته که ما نمیتونیم پردازنده بسازیم ولی می تونیم که طراحی کنیم من می خوام یه پردازنده ساده واسه خودم طراحی کنم بعد برم دنبال پردازنده های پیچیده تر اگه منو راهنمایی کنی ممنونم میشم
      آخرش یه ربات خفن میسازم!

دیدگاه

با سلام
        موفق باشی.
        سلام آقا رضا سوال کردین؟
        آخرش یه ربات خفن میسازم!

دیدگاه

با سلام
          یه چیزی رو اول باید بگید منظور شما از طراحی CPUسیستمی؟؟؟
          یا منظورتون اینکه اون رو ازLayoutبزنی؟؟
          کدوم

دیدگاه

با سلام
            یه چیزی رو اول باید بگید منظور شما از طراحی CPUسیستمی؟؟؟
            یا منظورتون اینکه اون رو ازLayoutبزنی؟؟
            کدوم
            سلام می خواستم با شرمندگی :redface: بپرسم فرق این دوتا در چیه؟
            آخرش یه ربات خفن میسازم!

دیدگاه

با سلام
              ببخشید ها خودم هم زیاد نمی دونم چی می گم :redface:
              منظورم اینکه مثلا یه سیستم سی پی یو4 بیتی رو تحت کی از زبان های توصیف سخت افزاری مثل VHDLمی خوای طراحی بکنی
              یا نه یه سی پی یو می خوای در حد پیاده سازی اون روی نیمه هادی ها طراحی بکنی یا اصطلاحا لای اوت بزنی
              دومی رو کار در سطح کارشناسی ارشده
              فکر کنم هدف شما اولیه؟؟
              درسته؟

دیدگاه

جناب هوشمند ! فکر کنم شما دنبال یک برنامه خاص فقط برای طراحی cpu و کلا پردازنده میگردین . اگر که اینطوره فکر نکنم چیز خاصی بدست بیارینفوقش میشه شبیه ساز سخت افزاری رو ساخت که خوب فقط مال یک سری خاص میشه مثلا شبیه ساز داخلی میکرو ها... که فکر نکنم به هدفتون برسین.
                اگرم منظورتون این هست که شروع به برنامه نویسی کنید زبان VHDL یا Verilog می تونن کمکتون کنن که VHDL معمولا توصیه میشه خود زبان رو می تونین یاد بگیرین ولی در مورد ساخت یک پردازنده (در حد نرم افزاری) من کتابی ندیدم فقط مقاله چند پروژه آماده به چشم خورده که تا حدی روش کار کردن .
                در کل نیاز به شناخت کافی از سخت افزار داره.....
                آیا شما مسلط به مراحل گفته شده هستین و خواستار ادامه فعالیت هستین و یا می خواین کلا راه و چاه رو یاد بگیرین و ادامه بدین؟
                اگه می خواین یاد بگیرین شاید بشه یک سری مقاله برای شروع پیدا کرد :rolleyes:

دیدگاه

سلام .
                  اون قدیما که ما درس می خوندیم درسی بود به نام معماری کامپیوتر ودرس دیگری به نام ریز پردازنده. والبته درسی هم به نام سیستم عامل که همه مربوط به ساختار سی پی هستش .
                  البته نمی خوام ناامیدتون کنم . ولی برای انجام چنین کاری به نظر من حتما باید با این سه مبحث کاملا آشنا باشی. حد اقل با دوتای اولی.
                  اینا تئوری وساختمان داخلی یک ریز پردازنده یا همون سی پی یو رو بیان می کنند.
                  البته بحثهای مربوط به زبان ماشین وکدهای دستورات هم بعدا به میون میان .که به اینها باید مبحث سازگاری با ریز پردازنده های فعلی رو هم اضافه کرد.
                  شرکتهای بزرگ سازنده سی پی یو (مثل زایلوگ و ای ام دی ) یکی از مشکلاتشون در همین مبحث آخر یعنی سازگاری محصولاتشون با اینتل هست .
                  خبرآمد خبري در راه است
                  سرخوش آن دل كه از آن گاه است

دیدگاه

با سلام
                    ببخشید ها خودم هم زیاد نمی دونم چی می گم :redface:
                    منظورم اینکه مثلا یه سیستم سی پی یو4 بیتی رو تحت کی از زبان های توصیف سخت افزاری مثل VHDLمی خوای طراحی بکنی
                    یا نه یه سی پی یو می خوای در حد پیاده سازی اون روی نیمه هادی ها طراحی بکنی یا اصطلاحا لای اوت بزنی
                    دومی رو کار در سطح کارشناسی ارشده
                    فکر کنم هدف شما اولیه؟؟
                    درسته؟
                    سلام اقا رضا خوبی؟
                    منظور من اولیه
                    تو دانشگاه vlsi داشتیم ولی در واقع اون پیاده سازی یک مدار طراحی شده بود هدف من طراحی خود سی پیو هست
                    من مدار منطقی و معماری کامپیوتر خلاصه این واحدهارو گذروندم ولی فکر میکنم یه چیزی این وسط هست که من نمی دونم چون نمی تونم یه سیپیو طراحی کنم می خوام روی زمینه درست و حسابی کار کنم که به عنوان کسی که مدرک سخت افزار داره سوادشو هم به طور قابل قبول داشته باشم اکه آقای امیر علی هم لطف کنن یه مقاله در این مورد ذارن که دیگه خیلی خوب میشه
                    آخرش یه ربات خفن میسازم!

دیدگاه

خوب من یک مقاله در مورد یک قسمت از پرئدازنده ها براتون پیدا کردم ولی... :eek: ترسیدم ! :mrgreen:
                      http://www.4shared.com/file/8910382/26f95c45/1565ilkb.html

دیدگاه

با سلام
                        می دونید من اصلا در این حد نیستم که در مورد طراحی CPU(اصلا یه دونه ترانزیستور رو موندیم )نظری بدم
                        بحث معماری جدای مبحث طراحی سطح سخت افزاری با ساخت فیزیکی کلا سه مبحث خیلی بزرگه
                        واقعیتش منم منبع اطلاعاتی قوی که بتونی خوب راهنمائی تون بکنه سراغ ندارم :redface:

دیدگاه

سلام
                          همونطور که دوستان عزیز گفتن نرم افزار خاصی واسه طراحی cpu وجود نداره
                          یه جورایی هم غیر منطقی هستش(یعنی چی اخه ؟ مثلا توش رجیستر اینا داشته باشه؟ بزاری استفاده کنی؟ alu داشته باشه؟)
                          خوب cpu یه واحد سخت افزاری هستش پس باید بری دنبال زبان توصیف سخت افزار
                          خوب پس 2 تا چیز لازم داریم
                          1. زبان توصیف سخت افزار که از معروفاش VHDL و Verilog هستن (Vhdl توصیه میشه اخه صنعتی تره). حالا بگزریم که بعضی از شرکتها واسه خودشون زبان دارن
                          2. دانش طراحی که لازمه اون معماری کامپیوتر - میکروپروسسور - اسمبلی (یه خورده) و خلاقیت

اسمبلی رو واسه این گفتم که دستورات cpu ها یکسانه پس یه پیشنهاد خوب اونم اینکه بررسی یه cpu ساده برای اماده شدن ذهن...... :job: :job:

در کل موفق باشید خیلی کاره خوبیه خواستی منم هستم( میتونم کدهایی که نوشتی تایپ کنم :biggrin ..........

راستی تا یادم نرفته اونم اینکه خودتو درگیر ساختار فیزیکی و پیاده سازیش نکن چون الان کامپیوتر واسه کدی که نوشتی layout در میاره و چیپشو میزنن میدن بهت
                          جالا اگه نخواستی رو یه fpga تست میکنیم .........

دیدگاه

واسه طراحی مدارای vlsi یه سری برنامه(CAD) هست که با سرچ تو گوگل پیداشون میکنی
                            تو کتابای vlsi مثل wolf هم چند نمونه اومده
                            {خلاف قوانین - امضا ویرایش شد}

دیدگاه

سلام اول از راهنمایی همه دوستان سپاسگزارم ام اینکه بعضی میگن که نرم افزاری برای طراحی سیپیو وجود نداره جای تعجب داره!
                              وقتی برای طراحی مدارات الکترونیک نرم افزارهایی مانند labview protel ,...هست مگه میشه برای قطعه مهمی مثل سیپیو نرم افزاری نباشه؟پس اونایی که تو شرکتهای اینتل سیپیو طراحی میکنن روی کاغذ طراحی میکنن؟؟!!وقتی شما میتونین یه میکروکنترلر رو با برنامه سیمولاتور ازمایش کنین مطمئن باشین سیمولاتوری هم برای طراحی و ازمایش سیپیو هست
                              به هر حال از راهنمایی همه دوستان متشکرم
                              آخرش یه ربات خفن میسازم!

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X