اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

فرق طراحی منابع تغذیه سوئیچینگ صنعتی

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

فرق طراحی منابع تغذیه سوئیچینگ صنعتی

سلام
    چه نکات و قطعاتی توی طراحی منبع تغذیه سوئیچینگ صنعتی رعایت و اظافه میشه که توی منبع تغذیه های معمولی نیست
    مثلا منبع تغذیه 12 ولت 30 آمپر حدود 250 تا 300 قیمت داره ولی مدل صنعتی حدود 1/5 . ممنون

پاسخ : فرق طراحی منابع تغذیه سوئیچینگ صنعتی

نوشته اصلی توسط sepehr63 نمایش پست ها
    سلام
    چه نکات و قطعاتی توی طراحی منبع تغذیه سوئیچینگ صنعتی رعایت و اظافه میشه که توی منبع تغذیه های معمولی نیست
    مثلا منبع تغذیه 12 ولت 30 آمپر حدود 250 تا 300 قیمت داره ولی مدل صنعتی حدود 1/5 . ممنون
    سلام ،
    چند نکته هست که در پاور های گران قیمت رعایت میشه ،
    1- کیفیت قطعات : خازن های استفاده شده از نوع مرغوب با طول عمر بالا و ESR پایین هستند ، عموما در پاور های مین ول از خازن های روبیکون و نیپون با طول عمر 6000 ساعت استفاده میشه ، در صورتی که در پاور های چینی از خازن های 1000 الی 3000 ساعت استفاده میکنن. سلف هاشون از نوع مرغوب با تلفات پایین هستن ، سیم هاشون از جنس مس هست در صورتی که پاور های چینی اکثرا سیم آلومینیوم میزنن ،
    2-پاس کردن استاندارد های اجباری : برای اینکه مدار بتونه استاندارد هایی رو مثله EMI / EMC / Highpot /surg و ... رو پاس کنه باید قطعات با گرید مشخصی استفاده بشه و ترانس و پی سی با روش خاصی طراحی بشه ، که همه این موارد منجر به افزایش هزینه ساخت میشه ،
    3-آپشن های اضافه : مانند پروتکشن اضافه دما ، اصلاح ضریب توان PFC ،
    4- کیفیت و دقت مونتاژ و QC دقیق : یکی دیگه از مواردی که باعث میشه یک پاور خوب گرونتر از پاور معمولی باشه اینه که برای مونتاژ و کنترل کیفیت اون وقت و هزینه ی زیادی صرف شده ، بنابراین این مورد در قیمت نهایی تاثیر بسیاری داره ، در پاور های چینی بی کیفیت QC انجام نمیشه و چه بسیار پاور هایی که نو از جعبه در آومدند و مشکل دار بودن.
    و مواردی از این دست ....
    به امید روزی که شما رو بر بالاترین نقطه ی علم الکترونیک ببینم . زنده باد ECA.
    الکترونیک قدرت
    الکترونیک آنالوگ
    طراحی و تولید انواع مدارات الکترونیک در تیراژ انبوه
    ---------------------BMCELEC@-------------------
    ------------www.hoseyniemeni.ir-----------
    ---------------www.bmc-elec.com--------------
    ---------------www.bmc-elec.ir--------------

دیدگاه

سلام جناب حسینی .ممنون که جواب دادید .
      در مورد هسته بیشتر سعی میکنم از هسته tdk استفاده کنم . برای ورودی هم از emi و ntc خازن مرغوب استفاده میکنم. همینطور برای خروجی از چند خازن مرغوب و سلف استفاده میکنم
      فقط برای بالا بردن کیفیت تغذیه هام میخواستم بدونم توی طراحی سخت افزار اظافه ای داره که تغذیه های معمولی نداره مثلا فرکانس سوئیچ چقدره ؟؟؟ برای گرفتن نوئیز هایی که معمولا از اینورتر ها
      و دستگاه های صنعتی روی برق ایجاد میشه از چه روش هایی استفاده میشه که توی تغذیه های معمولی نمیشه. ممنون

دیدگاه

نوشته اصلی توسط sepehr63 نمایش پست ها
        سلام جناب حسینی .ممنون که جواب دادید .
        در مورد هسته بیشتر سعی میکنم از هسته tdk استفاده کنم . برای ورودی هم از emi و ntc خازن مرغوب استفاده میکنم. همینطور برای خروجی از چند خازن مرغوب و سلف استفاده میکنم
        فقط برای بالا بردن کیفیت تغذیه هام میخواستم بدونم توی طراحی سخت افزار اظافه ای داره که تغذیه های معمولی نداره مثلا فرکانس سوئیچ چقدره ؟؟؟ برای گرفتن نوئیز هایی که معمولا از اینورتر ها
        و دستگاه های صنعتی روی برق ایجاد میشه از چه روش هایی استفاده میشه که توی تغذیه های معمولی نمیشه. ممنون
        خب ، اگر با فرض اینکه کیفیت قطعات شما درست و روی محاسبات دقیق مقادیر انتخاب بشن ، طراحی برد بصورتی که DFM باشه ، و ملاحظات EMI رعایت شده باشه و هچنین با EMC مطابقت داشته باشه ، به همراه اینکه طرح طوری باشه که قابلیت تولید انبوه رو دارا باشه و قطعات با قیمت مناسب انتخاب بشن ،
        مثلا ممکنه از فلان آیسی استفاده کنید که در سایت سازنده no recomended for new design باشه ، مسلما در آینده ای نزدیک برای تولید به مشکل میخورید ،
        اینکه قطعات طوری چیدمان شده باشه تا مونتاژ با دستگاه امکان پذیر باشه بسیار مهمه ،
        توجه به جزئیات و نکاتی ماننده رنج دمای کاری قطعه ، سطح حساسیت به رطوبت یا MSL و از این دست موراد بسیار حائز اهمیت خواهد بود .
        در کل طراحی DFM کاری بسیار وقت گیر و نیاز به دانش و تجربه بالایی از تک تک جزئیات مدار و پروسه تولید داره .
        ضمن اینکه طراحی ترانس و رعایت استاندارد های مربوطه باید لحاظ شود .
        تست و آزمایش دقیق وشکل موج ها و بررسی استرس وارد شده به قطعات نیز باید بررسی گردد.
        در انتهای کار توصیه میکنم طرح خودتون رو جهت مشورت و ویراستاری در اختیار فرد با تجربه تر قرار بدید تا از زیان های ناشی از طراحی که خودشون رو بعد ها نشون میدن جلوگیری کنید ، در کل مشورت با دیگران در ابتدای امر به نفع خودتان خواهد بود. گاهی اوقات افراد با تجربه دید عمیق تر و وسیعتری رو برای شما باز میکنن که مسلما بدردتون میخوره

حتما توصیه میکنم چک لیستی از موارد ی که باید رعایت بشه تهیه کنید و اون رو در طراحی پیاده کنید
        جدیدترین ویرایش توسط hoseyni emeni; ۱۳:۰۲ ۱۳۹۹/۰۹/۰۲.
        به امید روزی که شما رو بر بالاترین نقطه ی علم الکترونیک ببینم . زنده باد ECA.
        الکترونیک قدرت
        الکترونیک آنالوگ
        طراحی و تولید انواع مدارات الکترونیک در تیراژ انبوه
        ---------------------BMCELEC@-------------------
        ------------www.hoseyniemeni.ir-----------
        ---------------www.bmc-elec.com--------------
        ---------------www.bmc-elec.ir--------------

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
        X