اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

راه اندازی LED پاور با میکرو به وسیله PWM

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

راه اندازی LED پاور با میکرو به وسیله PWM

سلام دوستان و اساتید گرامی....
    دو LED پاور 1 وات 3.3 ولت و یا یک LED از سری COB حدود 10 ولت 10 وات یا 30 ولت 10 وات
    میخواهم به پایه میکرو متصل کنم و PWM را به آن اعمال کنم و نور را کنترل کنم.... خوب پایه میکرو
    40 میلی آمپر است در ولتاژ 5 ولت.... خوب LED پاور یک وات 3.3 ولت حدود 300 میلی آمپر و سری
    COB یک امپر در 10 ولت است.... مدار میان این LED ها و پایه PWM میکرو چه المانهایی را قرار دهم
    (چه ترانزیسوتر و یا ماسفت و یا ترایاک...) که با تحریک بیس ... به همان دقت در خروجی پالس PWM
    داشته باشم....؟؟؟ اپتو کوپلر چه شماره ای قرار دهم که کیفیت PWM را پایین نیاورد و هم مانع بازگشت
    ولتاژ و نویز به میکرو شود؟؟؟؟ ممنون میشم راهنمایی کنید؟؟؟؟
    آموزش ساخت دستگاه برف ساز خانگی : https://www.eca.ir/forums/thread55009.html
    مقاله آموزشی 11 پروژه با AVR و بسکام: https://www.eca.ir/forums/thread31760.html
    _*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡__*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡__*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡_

پاسخ : راه اندازی LED پاور با میکرو به وسیله PWM

دوستان اپتو کوپلری میتوانید معرفی کنید که همین کار کند....
    در فتو ترانزیستور خروجی ولتاژی حدود 30 وات و جریانی در حد یکی دو آمپر خروجی دهد؟؟؟؟
    مقاله آموزشی 11 پروژه با AVR و بسکام: https://www.eca.ir/forums/thread31760.html
    _*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡__*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡__*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡_

دیدگاه

نوشته اصلی توسط sina1359 نمایش پست ها
      دوستان اپتو کوپلری میتوانید معرفی کنید که همین کار کند....
      در فتو ترانزیستور خروجی ولتاژی حدود 30 وات و جریانی در حد یکی دو آمپر خروجی دهد؟؟؟؟
      هر ترانزیستوری که بتونه جریان حدود 2 آمپر دائم رو تحمل کنه، کافیه. لزوما وجود اپتو نیاز نیست. فقط باید ولتاژ تغذیه تون مناسب ولتاژ مورد نیاز جهت راه اندازی باشه (10 وات، 300 میلی آمپر، بهتره 32 ولت لااقل داشته باشین) مهمترین مسئله بحث کنترل جریان عبوری هست که بهتره با یه مقاومت شنت جریان عبوری از بار رو اندازه بگیرین.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط شاهرخ مستقیمی نمایش پست ها
        هر ترانزیستوری که بتونه جریان حدود 2 آمپر دائم رو تحمل کنه، کافیه. لزوما وجود اپتو نیاز نیست. فقط باید ولتاژ تغذیه تون مناسب ولتاژ مورد نیاز جهت راه اندازی باشه (10 وات، 300 میلی آمپر، بهتره 32 ولت لااقل داشته باشین) مهمترین مسئله بحث کنترل جریان عبوری هست که بهتره با یه مقاومت شنت جریان عبوری از بار رو اندازه بگیرین.
        سلام و عرض ادب....
        چه خبر شاهرخ خان عزیز... دوست و استاد گلم.....
        افتادید تو زحمت....
        شاهرخ خان .... شما نظرتان این است که با مقاوت شنت فیدبکی به میکرو بفرستم؟؟؟ فکر خوبیست...
        برای میکرو هم یک رگولاتور 5 خطی قرار دهم.... راستی نظرتان در مورد ماسفت چیست؟؟؟ بهتر از ترانزیستور نیست؟؟؟؟

دیدگاه

سلام و عرض ادب....
          چه خبر شاهرخ خان عزیز... دوست و استاد گلم.....
          افتادید تو زحمت....
          شاهرخ خان .... شما نظرتان این است که با مقاوت شنت فیدبکی به میکرو بفرستم؟؟؟ فکر خوبیست...
          برای میکرو هم یک رگولاتور 5 خطی قرار دهم.... راستی نظرتان در مورد ماسفت چیست؟؟؟ بهتر از ترانزیستور نیست؟؟؟؟
          مخلصیم آقا سینای گل. بزرگوارید شما
          برای اندازه گیری و بهتر بگم کنترل جریان که در نهایت با PWM میشه کم و زیادش کرد، مقاومت شنت ساده ترین و شاید مطمئن ترین گزینه هست. مگر اینکه منبعی استفاده کنین که جریانش ذاتا محدود باشه.
          رگولاتور برای میکرو هم که باید باشه. ماسفت...خوبه...درایو کردنش یه خورده قطعات اضافی لازم داره که از بابت هزینه و پیچیدگی مدار فرق میکنه به حال پروژه. توان مصرفی اگه خیلی زیاد نیست، به نظرم ضرورتی نداره و همون BJT جوابگو هست.

دیدگاه

مخلصیم آقا سینای گل. بزرگوارید شما
            برای اندازه گیری و بهتر بگم کنترل جریان که در نهایت با PWM میشه کم و زیادش کرد، مقاومت شنت ساده ترین و شاید مطمئن ترین گزینه هست. مگر اینکه منبعی استفاده کنین که جریانش ذاتا محدود باشه.
            رگولاتور برای میکرو هم که باید باشه. ماسفت...خوبه...درایو کردنش یه خورده قطعات اضافی لازم داره که از بابت هزینه و پیچیدگی مدار فرق میکنه به حال پروژه. توان مصرفی اگه خیلی زیاد نیست، به نظرم ضرورتی نداره و همون BJT جوابگو هست.
            سلام مجدد ... بینهایت ممنون برای پاسخ....
            حالا شاهرخ خان شما فرمودید مقاومت شنت یک موضوع به فکرم رسید
            که اینجا از شما سوال کنم ....اگر زحمتی نیست پاسخ دهید....
            شاهرخ خان..... من یک LED سری COB از سایت خرید کردم که جریانش
            غیر استاندارد است و با درایورهای بازار نمیتوان آن را درایو کرد ....
            به 500 میلی آمپر نیاز دارد و یکی دیگر که 1 آمپر دقیق نیاز دارد....
            اولی 6 ولت و دومی 10 ولت که البته ولتاژ مهم نیست و با محدودیت
            جریان ... ولتاژ دریافتی در حد نیاز LED خواهد بود.... خوب خلاصه...
            سرتونو درد نیارم... میتونید راهنمایی کنید و دو مدار ساده محدود
            کنند جریان 0.5 و دیگری 1 امپری با مقاومت شنت که فکر کنم درست
            ترین کار باشد... برای من طراحی و قرار دهید... البته اگر وقت دارید...
            بینهایت ممنون....

دیدگاه

سلام مجدد ... بینهایت ممنون برای پاسخ....
              حالا شاهرخ خان شما فرمودید مقاومت شنت یک موضوع به فکرم رسید
              که اینجا از شما سوال کنم ....اگر زحمتی نیست پاسخ دهید....
              شاهرخ خان..... من یک LED سری COB از سایت خرید کردم که جریانش
              غیر استاندارد است و با درایورهای بازار نمیتوان آن را درایو کرد ....
              به 500 میلی آمپر نیاز دارد و یکی دیگر که 1 آمپر دقیق نیاز دارد....
              اولی 6 ولت و دومی 10 ولت که البته ولتاژ مهم نیست و با محدودیت
              جریان ... ولتاژ دریافتی در حد نیاز LED خواهد بود.... خوب خلاصه...
              سرتونو درد نیارم... میتونید راهنمایی کنید و دو مدار ساده محدود
              کنند جریان 0.5 و دیگری 1 امپری با مقاومت شنت که فکر کنم درست
              ترین کار باشد... برای من طراحی و قرار دهید... البته اگر وقت دارید...
              بینهایت ممنون....
              آخ آخ آخ...نگو غیر استاندارد که اشک آدم رو در میاره...
              اگه کار غیر از کنترل شدت روشنایی بود، میگفتم درایور LED بنداز بره. واسه 500 میلی آمپر هم چاره ای نیست غیر اینکه درایور 300 میلی بندازی و اگه برای هیت سینک جا داشته باشی، دو تا درایور با هم موازی میکنی و میشه 600 میلی. یه خورده گرم تر میشه، اما خب نورش مشخصا فرق میکنه.
              واسه 1 آمپر هم درایور 30 وات 900 میلی آمپر میتونست جواب باشه، اما باز هم به شرط اینکه نخوای با PWM کنترل جریان داشته باشی و البته ولتاژ هم باید حدود 32 ولت میشد...که فعلا هیچ کدوم از این تصورات و تخیلات ما واقعیت نداره!
              خلاصه...به نظرم ساده ترین کار استفاده از یه منبع تغذیه 12 ولت 2 آمپر هست. با دو تا کانال PWM که تو مسیر هر کدوم هم یه مقاومت 1 اهم بذاری و افت ولتاژ روی مقاومت رو با ADC میکرو بخونی و جریان رو بدست بیاری.

دیدگاه

آخ آخ آخ...نگو غیر استاندارد که اشک آدم رو در میاره...
                اگه کار غیر از کنترل شدت روشنایی بود، میگفتم درایور LED بنداز بره. واسه 500 میلی آمپر هم چاره ای نیست غیر اینکه درایور 300 میلی بندازی و اگه برای هیت سینک جا داشته باشی، دو تا درایور با هم موازی میکنی و میشه 600 میلی. یه خورده گرم تر میشه، اما خب نورش مشخصا فرق میکنه.
                واسه 1 آمپر هم درایور 30 وات 900 میلی آمپر میتونست جواب باشه، اما باز هم به شرط اینکه نخوای با PWM کنترل جریان داشته باشی و البته ولتاژ هم باید حدود 32 ولت میشد...که فعلا هیچ کدوم از این تصورات و تخیلات ما واقعیت نداره!
                خلاصه...به نظرم ساده ترین کار استفاده از یه منبع تغذیه 12 ولت 2 آمپر هست. با دو تا کانال PWM که تو مسیر هر کدوم هم یه مقاومت 1 اهم بذاری و افت ولتاژ روی مقاومت رو با ADC میکرو بخونی و جریان رو بدست بیاری.
                استاد دیگه خیلی پیچیدش کردی..... زیر فوق توضیح بده من هم متوجه بشم

دیدگاه

ببخشید پیچیده شد...
                  کدوم قسمتش رو میفرمایین توضیح بدم؟

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                  X