اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ترانزیستور

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

ترانزیستور

سلام یه سئوال راجب ترانزیستور دارم. فرض کنیم یه ترانزیستور مثبت با ولتاز کاری یکو نیم ولت داریم.حالا اگر یه باتری 1.5 ولتی معمولی رو بیایم مثبتشو مستقیم به بیس وصل کنیم و همون مثبتو مستقیم به کلکتور وصل کنیم قطب منفیه باتریو هم به امیتر وصل کنیم ایا ترانزیستور روشن میشه؟کلا ولتاز دهی به ترانزیستور اینجوری درسته یا نه؟

پاسخ : ترانزیستور

نوشته اصلی توسط امیرخان123 نمایش پست ها
    سلام یه سئوال راجب ترانزیستور دارم. فرض کنیم یه ترانزیستور مثبت با ولتاز کاری یکو نیم ولت داریم.حالا اگر یه باتری 1.5 ولتی معمولی رو بیایم مثبتشو مستقیم به بیس وصل کنیم و همون مثبتو مستقیم به کلکتور وصل کنیم قطب منفیه باتریو هم به امیتر وصل کنیم ایا ترانزیستور روشن میشه؟کلا ولتاز دهی به ترانزیستور اینجوری درسته یا نه؟
    سلام،سوال شما مفهومم نیست متاسفانه
    مداری ساده و عملی برای صرفه جویی در مصرف برق خانه:
    https://www.eca.ir/forums/thread89900.html

دیدگاه

باید به بیس هم یک مقاومت حدود یک کیلو متصل کنید .....
      بله با تحریک بیس امیتر بین کلکتور جریان پیدا میکنه.... هدفتون چیه؟؟؟
      آموزش ساخت دستگاه برف ساز خانگی : https://www.eca.ir/forums/thread55009.html
      مقاله آموزشی 11 پروژه با AVR و بسکام: https://www.eca.ir/forums/thread31760.html
      _*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡__*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡__*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡_

دیدگاه

نوشته اصلی توسط sina1359 نمایش پست ها
        باید به بیس هم یک مقاومت حدود یک کیلو متصل کنید .....
        بله با تحریک بیس امیتر بین کلکتور جریان پیدا میکنه.... هدفتون چیه؟؟؟
        چرا باید حتما مقاومت سره راه بیس و قطب مثبت قرار داد؟ و ایا حتما باید یه مقاومت هم بین مثبت و کلکتور قرار داد؟هدفم یاد گرفتنه چطور ولتاژ دادن به یه ترانزیستوره یا همون روشن کردنه یک ترانزیستوره.

دیدگاه

چرا باید حتما مقاومت سره راه بیس و قطب مثبت قرار داد؟ و ایا حتما باید یه مقاومت هم بین مثبت و کلکتور قرار داد؟هدفم یاد گرفتنه چطور ولتاژ دادن به یه ترانزیستوره یا همون روشن کردنه یک ترانزیستوره.
          با سلام
          تو این مدار ترانزیستور مثل یه دیود رفتار میکنه و از دید خارجی انگار یه دیود گذاشتین سر راه مثبت.
          از دید داخلی، دیود بیس امیتر به جای خودش هدایت میکنه. جریان بیس هم انقدر میره بالا تا ولتاژ کلکتور- امیتر، با افت دیود بیس-امیتر برابر بشه.
          در این نقطه جریان بیس به تعادل میرسه و کنترل میشه و مثل همیشه جریان امیتر حاصل جمع جریانهای بیس و کلکتور خواهد بود.
          کمترین توقع از یک فرد تحصیلکرده، دانستن املای صحیح کلمات است.

دیدگاه

سلام،اگه بین کالکتور و باتری و همچنین بین بیس و باتری مقاومت(به
            دلیل محدود کردن جریان عبوری)
            هم ترانزیستور آسیب میبیند و هم باتری تخلیه میشود.
            موفق باشید

دیدگاه

دوستان با تو جه به عکس و ترانزیستورمثبتهBC547در مکانهای 1 و2 که با فلش مشخص کردم چه اهم مقاومتی باید قرار بگیره که ترانزیستور کار کنه و نسوزه؟

دیدگاه

دوستان با تو جه به عکس و ترانزیستورمثبتهBC547در مکانهای 1 و2 که با فلش مشخص کردم چه اهم مقاومتی باید قرار بگیره که ترانزیستور کار کنه و نسوزه؟
                سلام ترانزیستور bc547 یک ترانزیستور منفی هست و این شماتیک
                که قرار دادین از ترانزیستور هم مربوط به ترانزیستور منفی هست نه
                مثبت
                قصه زندگی همیشه با مدادی که ما دوست داریم نوشته نمی شه .....

دیدگاه

نوشته اصلی توسط خلبان نمایش پست ها
                  سلام ترانزیستور bc547 یک ترانزیستور منفی هست و این شماتیک
                  که قرار دادین از ترانزیستور هم مربوط به ترانزیستور منفی هست نه
                  مثبت
                  درسته من اشتباه زدم ترانزیستور547 منفیه.خب با این ترانزیستور و این شماتیک مقاومت های یک و دو رو چند اهم بذارم؟اگه اشتباه نکنم ماکزیمم جریان ترانزیستور صد میلی امپر باید باشه.چطور مقدار مقاومت هارو محاسبه کنم؟
                  جدیدترین ویرایش توسط امیرخان123; ۱۴:۳۰ ۱۳۹۹/۰۹/۲۵.

دیدگاه

درسته من اشتباه زدم ترانزیستور547 منفیه.خب با این ترانزیستور و این شماتیک مقاومت های یک و دو رو چند اهم بذارم؟اگه اشتباه نکنم ماکزیمم جریان ترانزیستور صد میلی امپر باید باشه.چطور مقدار مقاومت هارو محاسبه کنم؟

میتونید این pdf ها رو مطالعه کنید
                    جدیدترین ویرایش توسط خلبان; ۱۵:۴۳ ۱۳۹۹/۰۹/۲۵.
                    قصه زندگی همیشه با مدادی که ما دوست داریم نوشته نمی شه .....

دیدگاه

سلام و عرض ادب.....
                      آخه دوست عزیز ترانزیستور را همین جوری که به باتری وصل نمیکنند... برای هدفی کاری... باید عملی انجام دهد....
                      مثلا مثل مداری که براتون درست کردم.... با چرخاندن ولوم ... LED کم نور و پر نور میشود.... میتونید با یک سیم USB
                      متصلش کنید به شارژر موبایلتون...
                      مقاله آموزشی 11 پروژه با AVR و بسکام: https://www.eca.ir/forums/thread31760.html
                      _*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡__*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡__*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡_

دیدگاه

سلام و عرض ادب.....
                        آخه دوست عزیز ترانزیستور را همین جوری که به باتری وصل نمیکنند... برای هدفی کاری... باید عملی انجام دهد....
                        مثلا مثل مداری که براتون درست کردم.... با چرخاندن ولوم ... LED کم نور و پر نور میشود.... میتونید با یک سیم USB
                        متصلش کنید به شارژر موبایلتون...
                        سلام،میدونم که هدف شما راهنمایی وکمک بوده و کمک زیادی به دوست
                        عزیزمون کردین.
                        ولی این مداری که گذاشتین،یه جاش می لنگه اونم اینکه اگه ولوم رو تو
                        حداکثر میزان خودش قرار بدین،ولوم دود میشه!!!
                        راه حلش اینه که یه مقاومت ۱ کیلو اهم بین پایه وسطی ولوم و پایه بیس
                        ترانزیستور قرار بدید.موفق باشید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط HS1386 نمایش پست ها
                          سلام،میدونم که هدف شما راهنمایی وکمک بوده و کمک زیادی به دوست
                          عزیزمون کردین.
                          ولی این مداری که گذاشتین،یه جاش می لنگه اونم اینکه اگه ولوم رو تو
                          حداکثر میزان خودش قرار بدین،ولوم دود میشه!!!
                          راه حلش اینه که یه مقاومت ۱ کیلو اهم بین پایه وسطی ولوم و پایه بیس
                          ترانزیستور قرار بدید.موفق باشید
                          سلام دوست عزیز ....
                          آخ یادم رفت.... با پینت سر سری کشیده بودم.... مقاومت داشت
                          و خروجی مقاومت را به PWM متصل کرده بودم... بعد گفتم ممکنه
                          برای دوستمون PWM گیج کننده باشه... و قسمت PWM را کات کردم و
                          یک پتانسیومتر قرار دادم که مقاومت را یادم رفت قرار دهم... بله دقیقا
                          اگر پتانسیومتر را تا انتها بگردانیم... خوب جریان کشی بالا میرود... البته
                          مدار مشکلات بیشتر هم دارد... مثلا اگر ال ای دی پاور بخواهند متصل کنند..
                          خوب توان وعدد مقاومت تغییر میکند که حتما هم همین کار را باید بکنند تا یک
                          چراغ دیمری داشته باشند... پس باید یک ترانزیستور و یک مقاومت و پتانسیومتر
                          دیگر هم باید اضافه بشه .....ماجرا سری دراز دارد.... وقت کنم کاملش میکنم
                          اضافه شد...
                          جدیدترین ویرایش توسط sina1359; ۰۹:۳۱ ۱۳۹۹/۰۹/۲۷.

دیدگاه

سلام دوست عزیز ....
                            آخ یادم رفت.... با پینت سر سری کشیده بودم.... مقاومت داشت
                            و خروجی مقاومت را به PWM متصل کرده بودم... بعد گفتم ممکنه
                            برای دوستمون PWM گیج کننده باشه... و قسمت PWM را کات کردم و
                            یک پتانسیومتر قرار دادم که مقاومت را یادم رفت قرار دهم... بله دقیقا
                            اگر پتانسیومتر را تا انتها بگردانیم... خوب جریان کشی بالا میرود... البته
                            مدار مشکلات بیشتر هم دارد... مثلا اگر ال ای دی پاور بخواهند متصل کنند..
                            خوب توان وعدد مقاومت تغییر میکند که حتما هم همین کار را باید بکنند تا یک
                            چراغ دیمری داشته باشند... پس باید یک ترانزیستور و یک مقاومت و پتانسیومتر
                            دیگر هم باید اضافه بشه .....ماجرا سری دراز دارد.... وقت کنم کاملش میکنم
                            اضافه شد...
                            خیر اصلا شرمندگی نمیخواد دوست گرامی
                            ما انسان ها همه مون خطا کار هستیم،اصلا اشکالی نداره.
                            مهم این هست که خودتون مشکل رو فهمیدین و این عالیه.
                            موفق باشید

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                            X