اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

موازی کردن دو پاور LED

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

موازی کردن دو پاور LED

سلام دوستان و اساتید گرامی.... یک سوالی داشتم:
    منLED پاور 3 وات (6 ولت - 500 میلی امپر) از سایت خریدم.... میخواهم
    درایوش کنم ولی درایوی برای این LED در بازار نیست....غیر استاندارد است
    به نظر دوستان کار درستی است که 2 عدد از این LED ها را با هم موازی کنم
    و یک درا یو 900 تا 1000 میلی آمپر به آن متصل کنم؟ این کار درستی است؟
    آموزش ساخت دستگاه برف ساز خانگی : https://www.eca.ir/forums/thread55009.html
    مقاله آموزشی 11 پروژه با AVR و بسکام: https://www.eca.ir/forums/thread31760.html
    _*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡__*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡__*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡_

پاسخ : موازی کردن دو پاور LED

نوشته اصلی توسط sina1359 نمایش پست ها
    سلام فکر نمیکنم موازی کردن دیود ها مشکلی داشته باشه. این کارو معمولا بدون مشکل انجام میدن. ( با افزایش دمای جانکشن ، مقاومت افت پیدا میکنه در نتیجه توان تلفاتی بر روی اون افت میکنه و تلفات حرارتی دو دیود بالانس میشه)

امیرحسین ضیا

دیدگاه

سلام
      چیزی که من در بحثهای همین انجمن از قدیم یادمه(اگر درست یادم باشه )دیود ایده آل را میشه موازی کرد اما حتی ledهای دقیقا یک مدل یک کارخانه با هم تفاوتهای ناچیز در مقاومت داخلی دارند نتیجه اینکه اگر موازی بشوند یکی ممکنه بیشتر آمپر عبور بده دیگری کمتر پس یکی بسوزه و حتی دمای متفاوت هر کدام از ال ای دی ها ممکنه باعث جریان کشی متفاوتش بشه .
      استانداردش اینه که شما با هر ال ای دی یک مقاومت سری کنید بعد چند ال ای دی را موازی کنید که خوب به خاطر حرارت زیاد و اتلاف انرژی برای مورد شما مناسب نیست .
      پس بهترین کار اینه ledها را موازی کنید وجریان هر کدام را چک کنید اگر در یک حد بود نیم ساعت بعد که خوب ال ای دی ها گرم شده هم دوباره اندازه بگیرید اگر بازم حدودی مساوی بودند مشکلی نداره و میشه موازی کرد
      کسی که به کشورش به درستی خدمت کند،نیازمند تکیه به خاطره ی گذشتگانش نخواهد بود
      ولتر

دیدگاه

سلام و عرض ادب....
        محمد خان کار را سخت کردید....
        فکر کنم دست به دامن PWM بشم..... و یک ترانزیستور .... با تحریک بیس و PWM بتونم خروجی را محدود کنم....
        یا کلا فکر کنم یک مقاومت دقیق در بیس قرار دهم... همین کار را بکند و نیازی به PWM هم نباشد.....
        نظر شما چیست؟؟؟؟

مقاله آموزشی 11 پروژه با AVR و بسکام: https://www.eca.ir/forums/thread31760.html
        _*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡__*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡__*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡_

دیدگاه

سلام و عرض ادب....
          محمد خان کار را سخت کردید....
          فکر کنم دست به دامن PWM بشم..... و یک ترانزیستور .... با تحریک بیس و PWM بتونم خروجی را محدود کنم....
          یا کلا فکر کنم یک مقاومت دقیق در بیس قرار دهم... همین کار را بکند و نیازی به PWM هم نباشد.....
          نظر شما چیست؟؟؟؟

سلام سینا خان اطلاعاتم در مورد طراحی مدار در حد صفره واقعا نمی دونم pwmچه طوری کار می کنه و.......در حد دیپلم حرف بزنید
          کسی که به کشورش به درستی خدمت کند،نیازمند تکیه به خاطره ی گذشتگانش نخواهد بود
          ولتر

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Mohamadh14 نمایش پست ها
            سلام سینا خان اطلاعاتم در مورد طراحی مدار در حد صفره واقعا نمی دونم
            pwmچه طوری کار می کنه و.......در حد دیپلم حرف بزنید
            سلام و عرض ادب...... اختیار دارید..... دانش شما اثبات شده است....
            محمد جان یک چیز جالبی دارم طراحی میکنم.... البته اگر LED ها به دستم
            برسد.... بسته سفارش به دستم رسید ولی سری LED ها جا مونده....
            تماس گرفتم و به اپراتور فروشگاه ECA اعلام کردم (پنج شنبه) گفت
            بررسی میکنند و با گوشیم تماس می گیرند که تا این لحظه خبری نشده
            مدولاسیون پهنای پالس یا pwm .... محمد جان در حقیقت همان کار دیمر را
            میکند... با دیمر آشنا هستید دیگه؟ دورموتور یا شدت نور لامپ یا LED را
            با تغییر پهنای پالس (دیوتی سایکل) کم و زیاد میکند... اگردیوتی سایکل 100
            درصد شود تبدیل به موج DC شده و LED ما در حالت نور دهی 100% است
            در حقیقت ما با یک میکرو خانواده AVR که کوچکترین و ارزون ترینش ATTiny13
            است .... یک موج PWM به یک مقاومت یک کیلو تا 10 کیلو میفرستیم و بیس یک
            ترانزیستور را تحریک کرده و جریان از کلکتور به امیتر جریان پیدا کرده و امیتر به
            منفی (گراند) منبع متصل میشود ... پس آند LED به برق مثبت و منفی آن یا همان
            کاتد به کلکتر ترانزیستور.... با تحریک بیس کلید ما باز شده و مدار کامل میشود...
            حال هر چه بیس را کمتر تحریک کنیم... جریان کمتر و هر چه بیشتر تحریک شود...
            جریان بیشتری از LED کشیده میشود.... همان دیمر خودمان..... محمد جان شما لامپهای
            RGB را دیده اید که 3 رنگ قرمز و سبز و آبی دارند؟؟؟ با 3 پایه میکرو و دستکاری PWM
            و 3 ترانزیستور... و کم و زیاد شدن شدت نور این 3 ال ای دی.... طیف گسترده ای از رنگهای
            مختلف را حاصل میکنند.... خودم نفهمیدم چی نوشتم....

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

این عکس هم قرار دهم ....

دیدگاه

جامع و کامل بود. ممنون

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
              X