اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

راهکار برای کاهش نویز در مدارهای حساس؟؟؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

راهکار برای کاهش نویز در مدارهای حساس؟؟؟

سلام مداری دارم که شامل یک ال سی درایو 7 اینچ هست که وقتی متصل میشه به برد
    نویز زیادی روی خط 5 ولت میندازه
    با اسکوپ در حد 30 میلی ولت روی خط 5 ولت نویز زیاد میشه که وقتی درایور رو بر میدارم این نویز کم تر از 10 میلی ولت میشه و شکل نویز هم تغییر می کنه
    چون یک ADC حساس 24 بیت دارم می خوام نویز رو به حداقل برسونم
    راهکار پیشنهادی
    5 ولت هم با 7805 تامین میشه
    اللهم صل علی محمد و ال محمد و عجل فرجهم
    پیامبر اکرم(ص):زکات علم نشر آن است.
    در کشور هاي غربي انتقال تجربيات و دانش به افراد مبتدي يک پيشرفت محسوب شده و به آن مديريت دانش مي گويند. ولي متاسفانه اين فرهنگ هنوز در کشور ايران رايج نشده است !!!

پاسخ : راهکار برای کاهش نویز در مدارهای حساس؟؟؟

نوشته اصلی توسط seyed saeed نمایش پست ها
    با اسکوپ در حد 30 میلی ولت روی خط 5 ولت نویز زیاد میشه که وقتی درایور رو بر میدارم این نویز کم تر از 10 میلی ولت میشه و شکل نویز هم تغییر می کنه
    راهکار پیشنهادی
    با سلام
    حتما مسیر تغذیه و بخصوص گراند غیر مشترک در طراحی پی سی بی رو رعایت کردین.
    علاوه بر این متناسب با فرکانس نویز، یک فیلتر تی یا پی، متشکل از خازن و فریت بید هم در نزدیکترین نقطه به پایه های تغذیه ی ال سی دی قرار بدین.
    کمترین توقع از یک فرد تحصیلکرده، دانستن املای صحیح کلمات است.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط نو رسیده نمایش پست ها
      با سلام
      حتما مسیر تغذیه و بخصوص گراند غیر مشترک در طراحی پی سی بی رو رعایت کردین.
      علاوه بر این متناسب با فرکانس نویز، یک فیلتر تی یا پی، متشکل از خازن و فریت بید هم در نزدیکترین نقطه به پایه های تغذیه ی ال سی دی قرار بدین.
      سلام
      خب گراند غیر مشترک که نمی تونم داشته باشم مگر اینکه خیلی مدار رو پیچیده کنم اپتو و غیره بذارم که بتونم اطلاعات بین میکرو و ADC و همین طور LCD درایو برقرار بشه
      مسئله دوم در مورد فیلتری که گفتید تا به حال محسابه نکردم که چه قدر سلف نیاز هست محاسبه اش رو کلا بلد نیستم مگر اینکه چند تا رو تست کنم تا به نتیجه برسم
      چیزی که باید اضافه کنم اینه که من دارم Pt100 سه سیم رو می خونم و باید با دقت 0.01 درجه سانتی گراد اندازه گیری خوبی داشته باشم که خیلی وقت ها این اندازه گیری بسیار عالی کار می کنه
      ولی نمی دونم چه طور میشه که نویز ها زیاد می شن حالا یکی از این نویزها همین نویز درایور بود که وقتی درایور رو برداشتم دیدم خیلی تو نتیجه نمونه برداریم تاثیری نداره
      برای این چه راه حلی دارید ؟؟؟
      در کشور هاي غربي انتقال تجربيات و دانش به افراد مبتدي يک پيشرفت محسوب شده و به آن مديريت دانش مي گويند. ولي متاسفانه اين فرهنگ هنوز در کشور ايران رايج نشده است !!!

دیدگاه

راهکار پیشنهادی
        سلام،برا اینکار
        استفاده از مدار فیلتر EMIو
        همینطور خازن الکترولیت 470 میکرو فاراد ۱۶ولت
        و خازن عدسی ۱۰۰ یا ۲۲۰ نانو فاراد به صورت موازی کافی است.
        موفق باشید .
        مداری ساده و عملی برای صرفه جویی در مصرف برق خانه:
        https://www.eca.ir/forums/thread89900.html

دیدگاه

نوشته اصلی توسط HS1386 نمایش پست ها
          سلام،برا اینکار
          استفاده از مدار فیلتر EMIو
          همینطور خازن الکترولیت 470 میکرو فاراد ۱۶ولت
          و خازن عدسی ۱۰۰ یا ۲۲۰ نانو فاراد به صورت موازی کافی است.
          موفق باشید .
          سلام همه این ها انجام شده به غیر از فیلتر EMI

دیدگاه

یه تست انجام دادم به جای pt100 یه مقاومت 120 اهمی گذاشتم و در حالت 2 سیم تست گرفتم
            در نزدیک ترین جای ممکن و دیدم باز هم نویز زیادی روی اعداد هست که برای من قابل قبول نیست
            2 سر مقاومت رو با اسکوپ چک کردم علاوه بر یه نویز فرکانس بالا یه نویز 50 هرتز هم بود که نویز فرکانس بالا سوار 50 هرتز شده بود
            دامنه 50 هرتز خیلی بیش تر از نویز فرکانس بالامون بو
            وقتی PT100 رو جایگذاری کردم باز همون نویز 50 هرتز رو دیدم ولی وقتی یه پین Pt100 رو بیرون می کشم و چک می کنم روی سنسور دیگه نویزی وجود نداره

دیدگاه

سلام
              خب گراند غیر مشترک که نمی تونم داشته باشم مگر اینکه خیلی مدار رو پیچیده کنم اپتو و غیره بذارم که بتونم اطلاعات بین میکرو و ADC و همین طور LCD درایو برقرار بشه
              مسئله دوم در مورد فیلتری که گفتید تا به حال محسابه نکردم که چه قدر سلف نیاز هست محاسبه اش رو کلا بلد نیستم مگر اینکه چند تا رو تست کنم تا به نتیجه برسم
              چیزی که باید اضافه کنم اینه که من دارم Pt100 سه سیم رو می خونم و باید با دقت 0.01 درجه سانتی گراد اندازه گیری خوبی داشته باشم که خیلی وقت ها این اندازه گیری بسیار عالی کار می کنه
              ولی نمی دونم چه طور میشه که نویز ها زیاد می شن حالا یکی از این نویزها همین نویز درایور بود که وقتی درایور رو برداشتم دیدم خیلی تو نتیجه نمونه برداریم تاثیری نداره
              برای این چه راه حلی دارید ؟؟؟
              منظورم از گراند غیرمشترک، از نظر مسیر بود. نه پتانسیل!
              یعنی تا حد امکان مصرف کننده های حساس و یا پر مصرف، با مسیر و ترکهای مستقل به گراند منبع وصل بشن تا نوسانات ولتاژی ناشی از عبور جریانهای پالسی شون روی گراند بقیه اجزای مدار تاثیر نذاره.
              فیلتر های LC متقارن که در ورودی تغذیه ی یک بخش از برد نصب میشن هم از خروج نویزهای تولید شده توسط اون بخش و انتقال اونها به قسمتهای دیگه جلو گیری میکنن و هم از ورود نویزهای بقیه به اون بخش. اگه مصرف خیلی بالا نباشه حتی از فیلتر RC هم استفاده میشه. محاسبات خاصی نداره. همون فرمول محاسبه ی فرکانس قطع عمومی براش کافیه.
              عملا برای شما که میخواین DC عبور بدین اگه نویزتون فرکانس بالاست امکان استفاده از یه رنج باز قطعات وجود داره.
              از نظر دقت، من چنین دقتی رو کلا برای اندازه گیری دما فقط در حد تئوری میدونم. رزولوشن شاید، اما دقت نه!
              کمترین توقع از یک فرد تحصیلکرده، دانستن املای صحیح کلمات است.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط نو رسیده نمایش پست ها
                منظورم از گراند غیرمشترک، از نظر مسیر بود. نه پتانسیل!
                یعنی تا حد امکان مصرف کننده های حساس و یا پر مصرف، با مسیر و ترکهای مستقل به گراند منبع وصل بشن تا نوسانات ولتاژی ناشی از عبور جریانهای پالسی شون روی گراند بقیه اجزای مدار تاثیر نذاره.
                فیلتر های LC متقارن که در ورودی تغذیه ی یک بخش از برد نصب میشن هم از خروج نویزهای تولید شده توسط اون بخش و انتقال اونها به قسمتهای دیگه جلو گیری میکنن و هم از ورود نویزهای بقیه به اون بخش. اگه مصرف خیلی بالا نباشه حتی از فیلتر RC هم استفاده میشه. محاسبات خاصی نداره. همون فرمول محاسبه ی فرکانس قطع عمومی براش کافیه.
                عملا برای شما که میخواین DC عبور بدین اگه نویزتون فرکانس بالاست امکان استفاده از یه رنج باز قطعات وجود داره.
                از نظر دقت، من چنین دقتی رو کلا برای اندازه گیری دما فقط در حد تئوری میدونم. رزولوشن شاید، اما دقت نه!
                متوجه شدم شما می فرمایید که مسیر سیم کشی ممکنه مناسب نباشه
                خب البته این امکان هست ولی باز با حذف اون پرمصرف هم چنان مشکل بر سرجای خودش باقیست
                دوم اینکه تغذیه واحد ADC رو با یه RC فیلتر کرده ام
                سوم اینکه مدنظر من هم همان رزولوشن بود می خوام بتونم با رزولوشن 0.01 دما رو نشون بدم ولی متاسفانه نوسان داره
                روی خود pt100 یه نویز 50 هرتز می افته این رو در حالتی دیدم که سیم گراند اسکوپ رو کوتاه کرده بودم و از بیخ سر پراب متصل کردم
                هنوز دقیقا نمی دونم چه چیزی مشکل ساز شده چون قبلا به خوبی کار می کرد ولی احتمالم همین 50 هرتز هست

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                X