اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

روشن شد فاز متر با سیم

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

روشن شد فاز متر با سیم

سلام به همه ی دوستان و اساتید محترم یه سوال داشتمچرا وقتی به انتهای فازمتر یک رشته سیم کوچک وصل میکنی
    به طوری که نه به زمین و نه به بدن فرد وصل باشه فارمتر با نور بسیار کمی روشن میشه؟
    کسی دلیل این اتفاق رو میدونه؟
    ممنون میشم اگه جواب بدید

پاسخ : روشن شد فاز متر با سیم

نوشته اصلی توسط soheilbinaei نمایش پست ها
    سلام به همه ی دوستان و اساتید محترم یه سوال داشتمچرا وقتی به انتهای فازمتر یک رشته سیم کوچک وصل میکنی
    به طوری که نه به زمین و نه به بدن فرد وصل باشه فارمتر با نور بسیار کمی روشن میشه؟
    ممنون میشم اگه جواب بدید
    با سلام
    هوا هم رسانایی کمی بخاطر یونهای موجود داخلش داره

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mindhunter نمایش پست ها
      با سلام
      هوا هم رسانایی کمی بخاطر یونهای موجود داخلش داره
      پس چرا تا کفش پامون هست بازم مارو برق میگیره یعنی حداقل ۱ میلی امپر از طریق هوا منتقل میشه؟

دیدگاه

پس چرا تا کفش پامون هست بازم مارو برق میگیره یعنی حداقل ۱ میلی امپر از طریق هوا منتقل میشه؟
        منظورتون متوجه نشدم وقتی زیر پا عایق باشه شما دستتو بگیری به فاز برق نمیگیره ولی نول هم همزمان بگیری دستت مسیر کامل میشه و برق میگیره.

دیدگاه

منظورتون متوجه نشدم وقتی زیر پا عایق باشه شما دستتو بگیری به فاز برق نمیگیره ولی نول هم همزمان بگیری دستت مسیر کامل میشه و برق میگیره.
          من منظورم اینه که چرا با وجود عایق زیر پامون بازم فازمتر روشن میشه

دیدگاه

ممنون میشم اگه جواب بدید
            سلام،علت این اتفاق این است که آن تکه سیم مثل آنتن فاز عمل میکند
            و هوا هم مثل نول بسیار کوچک.
            هر چقدر فرکانس بالا تر باشد ،با آن یک تکه سیم نور فارمتر قوی تر میشود!!
            چون هر چقدر فرکانس بالاتر باشد،آنتن کوتاه تری لازم است تا برق بیشتری
            در هوا منتشر شود.
            اگر طول سیم متصل به سر فازمتر را زیاد کنید،نور فاز متر قوی تر میشود.
            اگه سوال دیگه ای هم داشتید در خدمتم
            موفق باشید.
            مداری ساده و عملی برای صرفه جویی در مصرف برق خانه:
            https://www.eca.ir/forums/thread89900.html

دیدگاه

نوشته اصلی توسط HS1386 نمایش پست ها
              سلام،علت این اتفاق این است که آن تکه سیم مثل آنتن فاز عمل میکند
              و هوا هم مثل نول بسیار کوچک.
              هر چقدر فرکانس بالا تر باشد ،با آن یک تکه سیم نور فارمتر قوی تر میشود!!
              چون هر چقدر فرکانس بالاتر باشد،آنتن کوتاه تری لازم است تا برق بیشتری
              در هوا منتشر شود.
              اگر طول سیم متصل به سر فازمتر را زیاد کنید،نور فاز متر قوی تر میشود.
              اگه سوال دیگه ای هم داشتید در خدمتم
              موفق باشید.
              خیلی ممنون از جوابت دوست عزیز
              ولی من دچار ابهام شدم بعضی ها میگن این خاصیت خازنی بین بدن انسان و زمین وبعضی هامیگن جریان ناچیزیه که از عایق ها عبور میکنه شما هم که میگین خاصیت انتنه به نظرتون کدومش صحیح تره
              من امروز یک دیود به سر فاز متر وصل کردم که خاصیت انتن بودن از بین بره ولی بازم لامپ فازمتر روشن شد ولی با نور کمتر

دیدگاه

من منظورم اینه که چرا با وجود عایق زیر پامون بازم فازمتر روشن میشه
                سلام
                سوالتون برای خودم هم جالب بود و یکم جستجو کردم و دیدم اگر زیر پا عایق خیلی قوی باشه و هوا خشک باشه فازمتر روشن نمیشه برای همین فازمترهای جدید دارای باتری بوده و فاز تشخیص میدن
                ساده*ترین فازمترها بیشتر به شکل پیچ گوشتی ساخته می*شوند و افزون بر باز و بسته کردن پیچ، برای تشخیص سیم فاز از سیم نول نیز بکار می*رود.[۱] جهت تشخیص نوک فازمتر وارد پریز برق ویا سر سیم دارای ولتاژ الکتریکی شده و یکی از انگشتان کاربر باید انتهای دسته در قسمت فلزی فازمتر قرار بگیرد. برای عملکرد صحیح این نوع فازمتر باید جریان کوچکی از طریق انگشت روی فاز متر از بدن عبور کند و گرنه فازمتر به درستی عمل نخواهد کرد.(داخل فازمتر یک لامپ کوچک که با جریان ضعیف الکتریکی روشن خواهد شد، همراه با یک عدد مقاومت در چند مگا اهم قرار داده شده و با اتصال فازمتر به سیم فاز و از طرف دیگر اتصال ته فازمتر به زمین (از طریق قرار دادن انگشت دست ما) مداری برای روشن شدن لامپ بسته و روشن می*شود.) پس یعنی اگر زیرپای ما عایق کامل باشد و ما نوک آن را به فاز اتصال دهیم چراغ سیگنال فازمتر روشن نخواهد شد و در نتیجه ممکن است باعث ایجاد خطا شود.(بدن انسان نقش سیمی را انجام می دهد و زمین نقش نول، اگر انسان کفش عایقی نسبت به الکتریسیته پوشیده باشد، ارتباط بدن با زمین قطع شده و لامپ درون فازمتر روشن نخواهد شد.)

دیدگاه

سلام
                  سوالتون برای خودم هم جالب بود و یکم جستجو کردم و دیدم اگر زیر پا عایق خیلی قوی باشه و هوا خشک باشه فازمتر روشن نمیشه برای همین فازمترهای جدید دارای باتری بوده و فاز تشخیص میدن
                  ساده*ترین فازمترها بیشتر به شکل پیچ گوشتی ساخته می*شوند و افزون بر باز و بسته کردن پیچ، برای تشخیص سیم فاز از سیم نول نیز بکار می*رود.[۱] جهت تشخیص نوک فازمتر وارد پریز برق ویا سر سیم دارای ولتاژ الکتریکی شده و یکی از انگشتان کاربر باید انتهای دسته در قسمت فلزی فازمتر قرار بگیرد. برای عملکرد صحیح این نوع فازمتر باید جریان کوچکی از طریق انگشت روی فاز متر از بدن عبور کند و گرنه فازمتر به درستی عمل نخواهد کرد.(داخل فازمتر یک لامپ کوچک که با جریان ضعیف الکتریکی روشن خواهد شد، همراه با یک عدد مقاومت در چند مگا اهم قرار داده شده و با اتصال فازمتر به سیم فاز و از طرف دیگر اتصال ته فازمتر به زمین (از طریق قرار دادن انگشت دست ما) مداری برای روشن شدن لامپ بسته و روشن می*شود.) پس یعنی اگر زیرپای ما عایق کامل باشد و ما نوک آن را به فاز اتصال دهیم چراغ سیگنال فازمتر روشن نخواهد شد و در نتیجه ممکن است باعث ایجاد خطا شود.(بدن انسان نقش سیمی را انجام می دهد و زمین نقش نول، اگر انسان کفش عایقی نسبت به الکتریسیته پوشیده باشد، ارتباط بدن با زمین قطع شده و لامپ درون فازمتر روشن نخواهد شد.)
                  پس بااین توضیح شما نباید لامپ داخل فاز متر با سیم معلق در هوا روشن بشه

امروز من وقتی یک سر دیود رو به فازمتر وصل کردم و انگشتم را به سر دیگر دیود زدم دیدم که وقتی که دستم به پایه ی دیود میخوره لامپ داخل فازمتر برای یک لحظه پر نور است و شروع به کم شدن نورش میکند مثل حالتی که یک خازن در حال شارژ هست البته این برداشت خودم بود و من این تست رو روی صندلی پلاستیکی که ۱ متر از زمین فاصله داره انجام دادم پس فک کنم عایق خوبی بین بدنم با زمین بوده

دیدگاه

خیلی ممنون از جوابت دوست عزیز
                    ولی من دچار ابهام شدم بعضی ها میگن این خاصیت خازنی بین بدن انسان و زمین وبعضی هامیگن جریان ناچیزیه که از عایق ها عبور میکنه شما هم که میگین خاصیت انتنه به نظرتون کدومش صحیح تره
                    من امروز یک دیود به سر فاز متر وصل کردم که خاصیت انتن بودن از بین بره ولی بازم لامپ فازمتر روشن شد ولی با نور کمتر
                    سلام مجدد،اگر بخواهیم با دقت به موضوع نگاه کنیم،
                    در واقع هر سه دلیل واقعا درست است!!!
                    ولی در اصل خاصیت آنتی بیشترین علت رو داره.

اینکه میگین از دیود هم استفاده کردم ولی بازم کاملا درست
                    نشد دلیلش اینه که دیود فقط نیم موج رو عبور میده (به جای تمام موج
                    Ac ) و اینکه دیود هم مقدار بسیار کمی ظرفیت خازنی داره که
                    یعنی چون که در ولتاژ ac خازن هم رسانایی دارد ،باعث عبور
                    جریان کمی در جهت مخالف هم میشود!
                    یعنی در کل یعنی نیم موج موافق با جهت قرار گیری دیود عبور میکند
                    (البته با افت ولتاژ بسیار بسیار کم) و در نیم موج مخالف با جهت دیود
                    باز هم جریان بسیار کمی به دلیل ظرفیت بسیار کم خازنی دیود عبور
                    میکند.
                    درواقع نمیتوان این مشکل را به طور کامل از بین برد و فقط میتوان به زور
                    آن را کم کرد.
                    سوال دیگه ای داشتید هم در خدمتم.
                    موفق باشید.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط HS1386 نمایش پست ها
                      سلام مجدد،اگر بخواهیم با دقت به موضوع نگاه کنیم،
                      در واقع هر سه دلیل واقعا درست است!!!
                      ولی در اصل خاصیت آنتی بیشترین علت رو داره.

اینکه میگین از دیود هم استفاده کردم ولی بازم کاملا درست
                      نشد دلیلش اینه که دیود فقط نیم موج رو عبور میده (به جای تمام موج
                      Ac ) و اینکه دیود هم مقدار بسیار کمی ظرفیت خازنی داره که
                      یعنی چون که در ولتاژ ac خازن هم رسانایی دارد ،باعث عبور
                      جریان کمی در جهت مخالف هم میشود!
                      یعنی در کل یعنی نیم موج موافق با جهت قرار گیری دیود عبور میکند
                      (البته با افت ولتاژ بسیار بسیار کم) و در نیم موج مخالف با جهت دیود
                      باز هم جریان بسیار کمی به دلیل ظرفیت بسیار کم خازنی دیود عبور
                      میکند.
                      درواقع نمیتوان این مشکل را به طور کامل از بین برد و فقط میتوان به زور
                      آن را کم کرد.
                      سوال دیگه ای داشتید هم در خدمتم.
                      موفق باشید.
                      دوست عزیز خیلی لطف کردی که به سوال های من جواب دادید وقعا ممنونم
                      فقط یه سوال دیگه میمونه و اونم اینه که اگه ما دیود رو ایده ال در نظر بگیریم( (یعنی دیود فقط نیم موج رو از خودش عبور بده ) بازم انتن تشکیل میشه؟
                      به عبارتی دیگر میشه با نیم موج هم انتن ساخت؟

دیدگاه

دوست عزیز خیلی لطف کردی که به سوال های من جواب دادید وقعا ممنونم
                        فقط یه سوال دیگه میمونه و اونم اینه که اگه ما دیود رو ایده ال در نظر بگیریم( (یعنی دیود فقط نیم موج رو از خودش عبور بده ) بازم انتن تشکیل میشه؟
                        به عبارتی دیگر میشه با نیم موج هم انتن ساخت؟
                        سلام،بله میشود حتی با نیم موج هم آنتن ساخت،ولی قدرت آن کاهش
                        میابد.
                        موفق باشید.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                        X