ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ورود برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

صفحه 1 از 3 123 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 24
    2020/03/10
    81
    35

Question از کار افتادن رگولاتور ولتاژ آردوینو پرو مینی و کار نکردن ترانزیستور متصل به آن

سلام
    من در حال انجام یه پروژه بودم که یه led قوی 10 وات رو روشن خاموش کنه برای اینکار از یه آردوینو پرو مینی و یه ترانزیستور tip31c استفاده کردم به این صورت که بایه بیس ترانزیستور رو به پین 13 آردوینو وصل کردم بعد پایه کالکتور رو به برق 12 ولت تغذیه(که هم وظیفه تغذیه led و هم تغذیه آردوینو از طریق پایه RAW رو به عهده داره) وصل کردم و پایه کالکتور رو به آند led بردم و کاتد اون رو هم به زمین متصل کردم ولی وقتی آردوینو شروع کرد به 0 و 1 کردن پایه 13 هیچ اتفاقی نیافتد و اصلا led روشن نشد من هم همینجوری که داشتم بهش ور میرفتم که چرا led روشن نشد با خودم گفتم با 1 کردن منطقی پایه بیس اتصال بین کالکتور با امیتر برقرار میشه مث یه کلید پس اومدم فقط محض تست ال ای دی خودم دستی پایه کالکتور رو به امیتر برای یه لحظه اتصال کوتاه کردم که یهویی آردوینو خاموش شد و از کار افتاد
    کلی که کلنجار رفتم فهمیدم انگار سیستم رگولاتور ولتاژ آردوینو از کار افتاده چون وقتی آردوینو رو با پایه raw تغذیه میکنم روشن نمیشه ولی وقتی از طریق پایه vcc تغذیه اش میکنم روشن میشه
    حالا سوال من اینه اولا اینکه چرا ترانزیستور عمل نمیکرد و با 0 و 1 کردن بیس ترانزیستور باز هم ترانزیستور سوییچ نمیزد و led روشن نمیشد؟؟؟؟؟؟؟
    و سوال دوم اینکه آیا سیستم رگولاتور آردوینو ام از کار افتاده؟؟؟ اگه اره چرا اخه این که کار خاصی نبود با دادن ولتاژ به بیس درست مث این میمونه که کلکتور به امیتر وصل بشه خب من هم همینکار رو دستی انجام دادم پس چرا رگولاتور آردوینو ام سوخت؟؟؟؟؟ و اینکه نمیشه تعمیرش کرد؟؟
    لطفا جواب بدین خیلی مهمه بزرگترین سوالم همینه که جرا ترانزیستور سوییچ نمیزد حالا من میتونم آردوینو رو با همون پایه vcc تغذیه کنم رگولاتور خیلی مهم نیس مشکل اصلی من اینه که ترانزیستور عمل نمیکنه و led رو روشن و خاموش نمیکنه
    2017/06/13
    1,124
    573

پاسخ : از کار افتادن رگولاتور ولتاژ آردوینو پرو مینی و کار نکردن ترانزیستور متصل به آن

نقل قول نوشته اصلی توسط PROMember5

مهمان عزیز شما حق دیدن لینک ها را ندارید

سلام
    من در حال انجام یه پروژه بودم که یه led قوی 10 وات رو روشن خاموش کنه برای اینکار از یه آردوینو پرو مینی و یه ترانزیستور tip31c استفاده کردم به این صورت که بایه بیس ترانزیستور رو به پین 13 آردوینو وصل کردم بعد پایه کالکتور رو به برق 12 ولت تغذیه(که هم وظیفه تغذیه led و هم تغذیه آردوینو از طریق پایه RAW رو به عهده داره) وصل کردم و پایه کالکتور رو به آند led بردم و کاتد اون رو هم به زمین متصل کردم ولی وقتی آردوینو شروع کرد به 0 و 1 کردن پایه 13 هیچ اتفاقی نیافتد و اصلا led روشن نشد من هم همینجوری که داشتم بهش ور میرفتم که چرا led روشن نشد با خودم گفتم با 1 کردن منطقی پایه بیس اتصال بین کالکتور با امیتر برقرار میشه مث یه کلید پس اومدم فقط محض تست ال ای دی خودم دستی پایه کالکتور رو به امیتر برای یه لحظه اتصال کوتاه کردم که یهویی آردوینو خاموش شد و از کار افتاد
    کلی که کلنجار رفتم فهمیدم انگار سیستم رگولاتور ولتاژ آردوینو از کار افتاده چون وقتی آردوینو رو با پایه raw تغذیه میکنم روشن نمیشه ولی وقتی از طریق پایه vcc تغذیه اش میکنم روشن میشه
    حالا سوال من اینه اولا اینکه چرا ترانزیستور عمل نمیکرد و با 0 و 1 کردن بیس ترانزیستور باز هم ترانزیستور سوییچ نمیزد و led روشن نمیشد؟؟؟؟؟؟؟
    و سوال دوم اینکه آیا سیستم رگولاتور آردوینو ام از کار افتاده؟؟؟ اگه اره چرا اخه این که کار خاصی نبود با دادن ولتاژ به بیس درست مث این میمونه که کلکتور به امیتر وصل بشه خب من هم همینکار رو دستی انجام دادم پس چرا رگولاتور آردوینو ام سوخت؟؟؟؟؟ و اینکه نمیشه تعمیرش کرد؟؟
    لطفا جواب بدین خیلی مهمه بزرگترین سوالم همینه که جرا ترانزیستور سوییچ نمیزد حالا من میتونم آردوینو رو با همون پایه vcc تغذیه کنم رگولاتور خیلی مهم نیس مشکل اصلی من اینه که ترانزیستور عمل نمیکنه و led رو روشن و خاموش نمیکنه
    سلام
    اینجور که فهمیدم شما کلکتور ترانزیستور NPN رو به VCC و امیتر رو به آند LED وصل کردید. از اونجایی که ولتاژ روی امیتر همواره از ولتاژ روی بیس کمتره (البته این در مورد نوع PNP برعکسه) و بیس هم از میکروکنترلر فرمان میگیره که نهایتا خروجی 5 ولت داره، به LED ولتاژی کمتر از 4.3 ولت میرسه که شاید نتونه مصرف کننده شما رو روشن کنه!
    شما باید برای روشن کردن LED از یکی از این دو مدار استفاده میکردید:
    البته مقادیر مقاومت ها رو باید بسته به مصرف کننده و قسمت های دیگه مدار، علی الخصوص ترانزیستور دوباره محاسبه کنید. در مورد آردوینو هم نفهمیدم منظورتون چیه. شاید ندانسته بهش آسیب زدید و خبر ندارید.
    2020/03/10
    81
    35

پاسخ : از کار افتادن رگولاتور ولتاژ آردوینو پرو مینی و کار نکردن ترانزیستور متصل به آن

led من 12 ولت 1 آمپر هستش میشه بگین چه ترانزیستوری استفاده کنم خوبه؟؟ آیا همون tip31c خوبه؟؟؟ اگه نه میشه یه ترانزیستور که جواب نیازم رو بده بگین؟؟
    خیلی ممنون

و اینکه اگه میشه بگین اون مقاومت پشت ترانزیستور کارش چیه؟؟ مقدارش به کدوم ویژگی ترانزیستور مربوطه؟؟؟؟
    ویرایش توسط CherryCHTR : 2021/01/10 در ساعت 11:57
    2018/07/30
    اهواز
    256
    167

led من 12 ولت 1 آمپر هستش میشه بگین چه ترانزیستوری استفاده کنم خوبه؟؟ آیا همون tip31c خوبه؟؟؟ اگه نه میشه یه ترانزیستور که جواب نیازم رو بده بگین؟؟
    خیلی ممنون

و اینکه اگه میشه بگین اون مقاومت پشت ترانزیستور کارش چیه؟؟ مقدارش به کدوم ویژگی ترانزیستور مربوطه؟؟؟؟
    از مدار سمت چپی که دوستمون دادن استفاده کنید راحت تره.
    ترجیحا ماسفت استفاده کنید که کمتر گرم بشه.
    اون مقاومت جریان بیس رو کنترل میکنه. در ساده ترین تقریب برای مدار شکل سمت چپ، جریان کالکتور (جریانی که از ال ای دی میگذره) میشه ضرب جریانی که از بیس میگذره در بهره ی ترانزیستور که برای ترانزیستور شما بین 10 تا 25 ه.
    شما باید جریان بیس رو طوری تنظیم کنید که جریان مجاز کالکتور امیتر بسیار بیشتر از جریان بار باشه (اشباع بشه ترانزیستور)
    مثلا اگر بخوایم جریان مجاز گذرنده رو 2 آمپر در نظر بگیریم، (دو برابر جریان مورد نیاز ال ای دی)، جریان بیس باید حدود 80 میلی آمپر باشه. (80 ضربدر 25 میشه 2 آمپر). یعنی این 80 میلی آمپر باید از آردویینو وارد بیس ترانزیستور بشه. مقاومت مورد نیاز میشه 5 ولت تقسیم بر 0.08 آمپر که میشه 62.5 اهم. به این عمل میگن تقویت. ما با جریان 80 میلی آمپر، داریم 2 آمپر رو کنترل میکنیم. اما همونطور که مشخصه، آردویینو نمیتونه همچین جریانی فراهم کنه. هر پایه آردویینو ماگزیمم میتونه 20 میلی آمپر جریان بده و بیش از این جریان کشیدن ازش، باعث سوختن اون پایه میشه.
    به همین دلیله که ترانزیستور های قدرت رو نمیشه بدون واسط راه انداخت. باید یه ترانزیستور کوچکتر باشه که اون خودش جریان کمی نیاز داشته باشه و در عوض جریان زیاد مورد نیاز ترانزیستور بزرگ رو فراهم کنه. معمولا برای این کاربردها، میان مدلهایی از ترانزیستور تولید میکنن که این دو ترانزیستور کمکی رو تو یه پکیج جا میدن (معروف به ترانزیستور های دارلینگتون).

راه حل ساده تر استفاده از یه ماسفته که دقیقا به همین شکل بکار میره، فقط مقاومتش جلوش ایندفه به شکل دیگه ای محاسبه میشه. ولی شما برای راحتی، میتونید یه ماسفت که جریان حداقل 2 آمپر رو فراهم کنه، به همراه یه مقاومت 1 تا 10 کیلواهم سر راه گیتش استفاده کنید.

نکته ها :
    ماسفت هم نوعی ترانزیستوره. منظور از ترانزیستور خالی که تو بند اول گفته شده، ترانزیستور BJTه مثل همون مدلی که شما گفتین.
    بند اول، با تقریب فراوان برای سادگی گفته شده. چیزی به اسم جریان مجاز نداریم و من اونو برای درک بهتر گفتم. توضیح مفصل فراوان هست برای ترانزیستور هم به فارسی هم به انگلیسی از سال 1970 به اینور.
    هیچ پژوهشی رایگان نیست.

برای دسترسی به کد آماده، راه حل های دقیق و نتایج پژوهش های بزرگ ، باید حق تالیف پرداخت.
    2020/03/10
    81
    35

خب من میتونم بیام و یه ترانزیستور bc547 رو وردارم کالکتورش رو به vcc متصل کنم
    بیسش رو به پایه آردوینو
    و امیتر رو ببرم به بیس اون یکی ترانزیستورم یعنی همون tip31c
    و بعد اون رو مثل مدار سمت چپ به ال ای دی متصل کنم؟
    اینجوری مشکلی پیش نمیاد؟؟؟؟
    2017/06/13
    1,124
    573

خب من میتونم بیام و یه ترانزیستور bc547 رو وردارم کالکتورش رو به vcc متصل کنم
    بیسش رو به پایه آردوینو
    و امیتر رو ببرم به بیس اون یکی ترانزیستورم یعنی همون tip31c
    و بعد اون رو مثل مدار سمت چپ به ال ای دی متصل کنم؟
    اینجوری مشکلی پیش نمیاد؟؟؟؟
    اگر ترانزیستور قدرتتون توانایی تحمل 1 آمپر رو داشته باشه، مشکلی نداره. فقط حتما مقاومت استفاده کنید و مستقیم بیس ترانزیستور اول رو به جایی متصل نکنید.
    2020/03/10
    81
    35

ببخشید من تازه کار این زمینه هستم زیاد سوال میکنم هنوز نوبم
    خب من اگه الان بخوام اینکار رو با یک ترانزیستور قدرت tip31c و یک ترانزیستور bc557 که pnp هست انجام بدم مدارم رو باید چجوری ببندم؟؟
    و اینکه گذاشتن مقاومت قبل از بیس ترانزیستور اول اجباریه؟؟ اگه نباشه آردوینو یا ترانزیستورم صدمه میبینه؟؟ مقدارش بر چه اساسی تعیین میشه؟؟؟؟
    اخه ترانزیستور های bc547 ام تموم شدن دیگه ندارم فقط bc557 دارم توی این کرونایی هم میخوام تا میشه نرم بیرون برای خریدش
    2017/06/13
    1,124
    573

ببخشید من تازه کار این زمینه هستم زیاد سوال میکنم هنوز نوبم
    خب من اگه الان بخوام اینکار رو با یک ترانزیستور قدرت tip31c و یک ترانزیستور bc557 که pnp هست انجام بدم مدارم رو باید چجوری ببندم؟؟
    و اینکه گذاشتن مقاومت قبل از بیس ترانزیستور اول اجباریه؟؟ اگه نباشه آردوینو یا ترانزیستورم صدمه میبینه؟؟ مقدارش بر چه اساسی تعیین میشه؟؟؟؟
    بهتره برای ترانزیستور فرمان از npn استفاده کنید. اگر بخوایید pnp استفاده کنید، مجبورید VCC ترانزیستور فرمان رو از VCC میکروکنترلر که 5 یا 3.3 باشه تامین کنید.
    2020/03/10
    81
    35

ببخشید میشه دقیق تر بگین مدارم رو چجوری ببندم؟ با همون bc557 و tip31c
    اخه هرجوری توی پروتئوس میبندم یا روشن نمیشه یا برعکس عمل میکنه یا نورش کمه
    2020/03/10
    81
    35

Question پاسخ : از کار افتادن رگولاتور ولتاژ آردوینو پرو مینی و کار نکردن ترانزیستور متصل به آن

آیا این مداری که بستم درسته؟؟؟
    اگه نه ایرادش کجاس؟؟؟؟
    قبل از ترانزیستور فرمان وجود مقاومت مهمه؟؟؟ اگه چند اهم؟؟؟؟
    ویرایش توسط CherryCHTR : 2021/01/10 در ساعت 22:11
صفحه 1 از 3 123 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 24