اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

از کار افتادن رگولاتور ولتاژ آردوینو پرو مینی و کار نکردن ترانزیستور متصل به آن

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

از کار افتادن رگولاتور ولتاژ آردوینو پرو مینی و کار نکردن ترانزیستور متصل به آن

سلام
    من در حال انجام یه پروژه بودم که یه led قوی 10 وات رو روشن خاموش کنه برای اینکار از یه آردوینو پرو مینی و یه ترانزیستور tip31c استفاده کردم به این صورت که بایه بیس ترانزیستور رو به پین 13 آردوینو وصل کردم بعد پایه کالکتور رو به برق 12 ولت تغذیه(که هم وظیفه تغذیه led و هم تغذیه آردوینو از طریق پایه RAW رو به عهده داره) وصل کردم و پایه کالکتور رو به آند led بردم و کاتد اون رو هم به زمین متصل کردم ولی وقتی آردوینو شروع کرد به 0 و 1 کردن پایه 13 هیچ اتفاقی نیافتد و اصلا led روشن نشد من هم همینجوری که داشتم بهش ور میرفتم که چرا led روشن نشد با خودم گفتم با 1 کردن منطقی پایه بیس اتصال بین کالکتور با امیتر برقرار میشه مث یه کلید پس اومدم فقط محض تست ال ای دی خودم دستی پایه کالکتور رو به امیتر برای یه لحظه اتصال کوتاه کردم که یهویی آردوینو خاموش شد و از کار افتاد
    کلی که کلنجار رفتم فهمیدم انگار سیستم رگولاتور ولتاژ آردوینو از کار افتاده چون وقتی آردوینو رو با پایه raw تغذیه میکنم روشن نمیشه ولی وقتی از طریق پایه vcc تغذیه اش میکنم روشن میشه
    حالا سوال من اینه اولا اینکه چرا ترانزیستور عمل نمیکرد و با 0 و 1 کردن بیس ترانزیستور باز هم ترانزیستور سوییچ نمیزد و led روشن نمیشد؟؟؟؟؟؟؟
    و سوال دوم اینکه آیا سیستم رگولاتور آردوینو ام از کار افتاده؟؟؟ اگه اره چرا اخه این که کار خاصی نبود با دادن ولتاژ به بیس درست مث این میمونه که کلکتور به امیتر وصل بشه خب من هم همینکار رو دستی انجام دادم پس چرا رگولاتور آردوینو ام سوخت؟؟؟؟؟ و اینکه نمیشه تعمیرش کرد؟؟
    لطفا جواب بدین خیلی مهمه بزرگترین سوالم همینه که جرا ترانزیستور سوییچ نمیزد حالا من میتونم آردوینو رو با همون پایه vcc تغذیه کنم رگولاتور خیلی مهم نیس مشکل اصلی من اینه که ترانزیستور عمل نمیکنه و led رو روشن و خاموش نمیکنه
    ~~~~~~~~~~~~~~~~~~
    Failure Doesn't Mean

GAME OVER
    It Means
    TRY AGAIN
    With More
    XP
    ~~~~~~~~~~~~~~~~~~

پاسخ : از کار افتادن رگولاتور ولتاژ آردوینو پرو مینی و کار نکردن ترانزیستور متصل به آن

نوشته اصلی توسط PROMember5 نمایش پست ها
    سلام
    من در حال انجام یه پروژه بودم که یه led قوی 10 وات رو روشن خاموش کنه برای اینکار از یه آردوینو پرو مینی و یه ترانزیستور tip31c استفاده کردم به این صورت که بایه بیس ترانزیستور رو به پین 13 آردوینو وصل کردم بعد پایه کالکتور رو به برق 12 ولت تغذیه(که هم وظیفه تغذیه led و هم تغذیه آردوینو از طریق پایه RAW رو به عهده داره) وصل کردم و پایه کالکتور رو به آند led بردم و کاتد اون رو هم به زمین متصل کردم ولی وقتی آردوینو شروع کرد به 0 و 1 کردن پایه 13 هیچ اتفاقی نیافتد و اصلا led روشن نشد من هم همینجوری که داشتم بهش ور میرفتم که چرا led روشن نشد با خودم گفتم با 1 کردن منطقی پایه بیس اتصال بین کالکتور با امیتر برقرار میشه مث یه کلید پس اومدم فقط محض تست ال ای دی خودم دستی پایه کالکتور رو به امیتر برای یه لحظه اتصال کوتاه کردم که یهویی آردوینو خاموش شد و از کار افتاد
    کلی که کلنجار رفتم فهمیدم انگار سیستم رگولاتور ولتاژ آردوینو از کار افتاده چون وقتی آردوینو رو با پایه raw تغذیه میکنم روشن نمیشه ولی وقتی از طریق پایه vcc تغذیه اش میکنم روشن میشه
    حالا سوال من اینه اولا اینکه چرا ترانزیستور عمل نمیکرد و با 0 و 1 کردن بیس ترانزیستور باز هم ترانزیستور سوییچ نمیزد و led روشن نمیشد؟؟؟؟؟؟؟
    و سوال دوم اینکه آیا سیستم رگولاتور آردوینو ام از کار افتاده؟؟؟ اگه اره چرا اخه این که کار خاصی نبود با دادن ولتاژ به بیس درست مث این میمونه که کلکتور به امیتر وصل بشه خب من هم همینکار رو دستی انجام دادم پس چرا رگولاتور آردوینو ام سوخت؟؟؟؟؟ و اینکه نمیشه تعمیرش کرد؟؟
    لطفا جواب بدین خیلی مهمه بزرگترین سوالم همینه که جرا ترانزیستور سوییچ نمیزد حالا من میتونم آردوینو رو با همون پایه vcc تغذیه کنم رگولاتور خیلی مهم نیس مشکل اصلی من اینه که ترانزیستور عمل نمیکنه و led رو روشن و خاموش نمیکنه
    سلام
    اینجور که فهمیدم شما کلکتور ترانزیستور NPN رو به VCC و امیتر رو به آند LED وصل کردید. از اونجایی که ولتاژ روی امیتر همواره از ولتاژ روی بیس کمتره (البته این در مورد نوع PNP برعکسه) و بیس هم از میکروکنترلر فرمان میگیره که نهایتا خروجی 5 ولت داره، به LED ولتاژی کمتر از 4.3 ولت میرسه که شاید نتونه مصرف کننده شما رو روشن کنه!
    شما باید برای روشن کردن LED از یکی از این دو مدار استفاده میکردید:
    البته مقادیر مقاومت ها رو باید بسته به مصرف کننده و قسمت های دیگه مدار، علی الخصوص ترانزیستور دوباره محاسبه کنید. در مورد آردوینو هم نفهمیدم منظورتون چیه. شاید ندانسته بهش آسیب زدید و خبر ندارید.

دیدگاه

پاسخ : از کار افتادن رگولاتور ولتاژ آردوینو پرو مینی و کار نکردن ترانزیستور متصل به آن

led من 12 ولت 1 آمپر هستش میشه بگین چه ترانزیستوری استفاده کنم خوبه؟؟ آیا همون tip31c خوبه؟؟؟ اگه نه میشه یه ترانزیستور که جواب نیازم رو بده بگین؟؟
      خیلی ممنون

و اینکه اگه میشه بگین اون مقاومت پشت ترانزیستور کارش چیه؟؟ مقدارش به کدوم ویژگی ترانزیستور مربوطه؟؟؟؟
      جدیدترین ویرایش توسط CherryCHTR; ۱۱:۵۷ ۱۳۹۹/۱۰/۲۱.
      ~~~~~~~~~~~~~~~~~~
      Failure Doesn't Mean

GAME OVER
      It Means
      TRY AGAIN
      With More
      XP
      ~~~~~~~~~~~~~~~~~~

دیدگاه

led من 12 ولت 1 آمپر هستش میشه بگین چه ترانزیستوری استفاده کنم خوبه؟؟ آیا همون tip31c خوبه؟؟؟ اگه نه میشه یه ترانزیستور که جواب نیازم رو بده بگین؟؟
        خیلی ممنون

و اینکه اگه میشه بگین اون مقاومت پشت ترانزیستور کارش چیه؟؟ مقدارش به کدوم ویژگی ترانزیستور مربوطه؟؟؟؟
        از مدار سمت چپی که دوستمون دادن استفاده کنید راحت تره.
        ترجیحا ماسفت استفاده کنید که کمتر گرم بشه.
        اون مقاومت جریان بیس رو کنترل میکنه. در ساده ترین تقریب برای مدار شکل سمت چپ، جریان کالکتور (جریانی که از ال ای دی میگذره) میشه ضرب جریانی که از بیس میگذره در بهره ی ترانزیستور که برای ترانزیستور شما بین 10 تا 25 ه.
        شما باید جریان بیس رو طوری تنظیم کنید که جریان مجاز کالکتور امیتر بسیار بیشتر از جریان بار باشه (اشباع بشه ترانزیستور)
        مثلا اگر بخوایم جریان مجاز گذرنده رو 2 آمپر در نظر بگیریم، (دو برابر جریان مورد نیاز ال ای دی)، جریان بیس باید حدود 80 میلی آمپر باشه. (80 ضربدر 25 میشه 2 آمپر). یعنی این 80 میلی آمپر باید از آردویینو وارد بیس ترانزیستور بشه. مقاومت مورد نیاز میشه 5 ولت تقسیم بر 0.08 آمپر که میشه 62.5 اهم. به این عمل میگن تقویت. ما با جریان 80 میلی آمپر، داریم 2 آمپر رو کنترل میکنیم. اما همونطور که مشخصه، آردویینو نمیتونه همچین جریانی فراهم کنه. هر پایه آردویینو ماگزیمم میتونه 20 میلی آمپر جریان بده و بیش از این جریان کشیدن ازش، باعث سوختن اون پایه میشه.
        به همین دلیله که ترانزیستور های قدرت رو نمیشه بدون واسط راه انداخت. باید یه ترانزیستور کوچکتر باشه که اون خودش جریان کمی نیاز داشته باشه و در عوض جریان زیاد مورد نیاز ترانزیستور بزرگ رو فراهم کنه. معمولا برای این کاربردها، میان مدلهایی از ترانزیستور تولید میکنن که این دو ترانزیستور کمکی رو تو یه پکیج جا میدن (معروف به ترانزیستور های دارلینگتون).

راه حل ساده تر استفاده از یه ماسفته که دقیقا به همین شکل بکار میره، فقط مقاومتش جلوش ایندفه به شکل دیگه ای محاسبه میشه. ولی شما برای راحتی، میتونید یه ماسفت که جریان حداقل 2 آمپر رو فراهم کنه، به همراه یه مقاومت 1 تا 10 کیلواهم سر راه گیتش استفاده کنید.

نکته ها :
        ماسفت هم نوعی ترانزیستوره. منظور از ترانزیستور خالی که تو بند اول گفته شده، ترانزیستور BJTه مثل همون مدلی که شما گفتین.
        بند اول، با تقریب فراوان برای سادگی گفته شده. چیزی به اسم جریان مجاز نداریم و من اونو برای درک بهتر گفتم. توضیح مفصل فراوان هست برای ترانزیستور هم به فارسی هم به انگلیسی از سال 1970 به اینور.
        Si vis pacem, para bellum

دیدگاه

خب من میتونم بیام و یه ترانزیستور bc547 رو وردارم کالکتورش رو به vcc متصل کنم
          بیسش رو به پایه آردوینو
          و امیتر رو ببرم به بیس اون یکی ترانزیستورم یعنی همون tip31c
          و بعد اون رو مثل مدار سمت چپ به ال ای دی متصل کنم؟
          اینجوری مشکلی پیش نمیاد؟؟؟؟
          ~~~~~~~~~~~~~~~~~~
          Failure Doesn't Mean

GAME OVER
          It Means
          TRY AGAIN
          With More
          XP
          ~~~~~~~~~~~~~~~~~~

دیدگاه

خب من میتونم بیام و یه ترانزیستور bc547 رو وردارم کالکتورش رو به vcc متصل کنم
            بیسش رو به پایه آردوینو
            و امیتر رو ببرم به بیس اون یکی ترانزیستورم یعنی همون tip31c
            و بعد اون رو مثل مدار سمت چپ به ال ای دی متصل کنم؟
            اینجوری مشکلی پیش نمیاد؟؟؟؟
            اگر ترانزیستور قدرتتون توانایی تحمل 1 آمپر رو داشته باشه، مشکلی نداره. فقط حتما مقاومت استفاده کنید و مستقیم بیس ترانزیستور اول رو به جایی متصل نکنید.

دیدگاه

ببخشید من تازه کار این زمینه هستم زیاد سوال میکنم هنوز نوبم
              خب من اگه الان بخوام اینکار رو با یک ترانزیستور قدرت tip31c و یک ترانزیستور bc557 که pnp هست انجام بدم مدارم رو باید چجوری ببندم؟؟
              و اینکه گذاشتن مقاومت قبل از بیس ترانزیستور اول اجباریه؟؟ اگه نباشه آردوینو یا ترانزیستورم صدمه میبینه؟؟ مقدارش بر چه اساسی تعیین میشه؟؟؟؟
              اخه ترانزیستور های bc547 ام تموم شدن دیگه ندارم فقط bc557 دارم توی این کرونایی هم میخوام تا میشه نرم بیرون برای خریدش
              ~~~~~~~~~~~~~~~~~~
              Failure Doesn't Mean

GAME OVER
              It Means
              TRY AGAIN
              With More
              XP
              ~~~~~~~~~~~~~~~~~~

دیدگاه

ببخشید من تازه کار این زمینه هستم زیاد سوال میکنم هنوز نوبم
                خب من اگه الان بخوام اینکار رو با یک ترانزیستور قدرت tip31c و یک ترانزیستور bc557 که pnp هست انجام بدم مدارم رو باید چجوری ببندم؟؟
                و اینکه گذاشتن مقاومت قبل از بیس ترانزیستور اول اجباریه؟؟ اگه نباشه آردوینو یا ترانزیستورم صدمه میبینه؟؟ مقدارش بر چه اساسی تعیین میشه؟؟؟؟
                بهتره برای ترانزیستور فرمان از npn استفاده کنید. اگر بخوایید pnp استفاده کنید، مجبورید VCC ترانزیستور فرمان رو از VCC میکروکنترلر که 5 یا 3.3 باشه تامین کنید.

دیدگاه

ببخشید میشه دقیق تر بگین مدارم رو چجوری ببندم؟ با همون bc557 و tip31c
                  اخه هرجوری توی پروتئوس میبندم یا روشن نمیشه یا برعکس عمل میکنه یا نورش کمه
                  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~
                  Failure Doesn't Mean

GAME OVER
                  It Means
                  TRY AGAIN
                  With More
                  XP
                  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~

دیدگاه

آیا این مداری که بستم درسته؟؟؟
                    اگه نه ایرادش کجاس؟؟؟؟
                    قبل از ترانزیستور فرمان وجود مقاومت مهمه؟؟؟ اگه چند اهم؟؟؟؟
                    جدیدترین ویرایش توسط CherryCHTR; ۲۲:۱۱ ۱۳۹۹/۱۰/۲۱.
                    ~~~~~~~~~~~~~~~~~~
                    Failure Doesn't Mean

GAME OVER
                    It Means
                    TRY AGAIN
                    With More
                    XP
                    ~~~~~~~~~~~~~~~~~~

دیدگاه

آیا این مداری که بستم درسته؟؟؟
                      اگه نه ایرادش کجاس؟؟؟؟
                      قبل از ترانزیستور فرمان وجود مقاومت مهمه؟؟؟ اگه چند اهم؟؟؟؟
                      دوست عزیز قبلا هم گفتم مصرف کننده رو نباید توی امیتر بذارید!!! LED رو باید به کلکتور منتقل کنید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hossein.m98 نمایش پست ها
                        دوست عزیز قبلا هم گفتم مصرف کننده رو نباید توی امیتر بذارید!!! LED رو باید به کلکتور منتقل کنید
                        آهان بله حواسم نبود
                        خیلی ممنون

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

پس بجز اون بقیه مدار درسته؟؟
                        ~~~~~~~~~~~~~~~~~~
                        Failure Doesn't Mean

GAME OVER
                        It Means
                        TRY AGAIN
                        With More
                        XP
                        ~~~~~~~~~~~~~~~~~~

دیدگاه

آهان بله حواسم نبود
                          خیلی ممنون

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

پس بجز اون بقیه مدار درسته؟؟
                          مقاومت هم کم داره

دیدگاه

مقاومت هم کم داره
                            مقدار این مقاومت رو چجوری باید حساب کرد که چند اهمه؟؟ آیا من باید اختلاف ولتاژ پایه آردوینو و ولتاژ اشباع بیس امیتر رو تقسیم بر جریان بیس بکنم؟؟
                            اگه این مقاومت نباشه آردوینو آسیب میبینه یا ترانزیستور اخه من یبار بدون مقاومت استفاده کردم اتفاقی نیافتاد برای هیچ کدومشون
                            ~~~~~~~~~~~~~~~~~~
                            Failure Doesn't Mean

GAME OVER
                            It Means
                            TRY AGAIN
                            With More
                            XP
                            ~~~~~~~~~~~~~~~~~~

دیدگاه

سلام
                              مدارم رو به این شکل بستم به محض اینکه بیس ترانزیستور فرمان رو به پین 13 متصل میکنم، چراغ روی این پین از کار میافته و تا دوباره قطعش میکنم روشن میشه
                              اصلا هم ال ای دی رو روشن نمیکنه

یه مقاومت 2.2 کیلواهم هم گذاشتم بین بیس و پین 13 ولی جواب نداد
                              تروخدا کمک کنید اعصابم به هم ریخته هرکاری میکنم درست نمیشه که نمیشه
                              جدیدترین ویرایش توسط CherryCHTR; ۱۴:۰۳ ۱۳۹۹/۱۰/۲۲.
                              ~~~~~~~~~~~~~~~~~~
                              Failure Doesn't Mean

GAME OVER
                              It Means
                              TRY AGAIN
                              With More
                              XP
                              ~~~~~~~~~~~~~~~~~~

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X